Gravidutele noastre dragi - 61
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Oana.c
Scris: Thursday, December 9, 2021 1:01 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/28/2021
Fetelor acum ca am aflat ca nubare bebe risc de down sau alte sindroame ma mai bate un gand si o teama...sa nu aiba probleme la inimioara...am citit ca translucenta nucala marita mai apare in probleme cardiace la bebe.
Luni merg din nou la dr meu si vedem ce mai e de facut pe parcurs. De la dr de morfologie nu mai am nicio indicatie decat ca e ok si sa merg in continuare la de meu .
Andreealee
Scris: Thursday, December 9, 2021 1:03 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 10/22/2020
Oana.c wrote:
Fetelor acum ca am aflat ca nubare bebe risc de down sau alte sindroame ma mai bate un gand si o teama...sa nu aiba probleme la inimioara...am citit ca translucenta nucala marita mai apare in probleme cardiace la bebe.
Luni merg din nou la dr meu si vedem ce mai e de facut pe parcurs. De la dr de morfologie nu mai am nicio indicatie decat ca e ok si sa merg in continuare la de meu .

Stai linistita Oana, ai zis ca doctora e specializata pe morfo, ar fi vazut daca era ceva. Nu s-a uitat si la inimioara?
Oana.c
Scris: Thursday, December 9, 2021 1:19 PM
Nivel

Andreealee wrote:

Stai linistita Oana, ai zis ca doctora e specializata pe morfo, ar fi vazut daca era ceva. Nu s-a uitat si la inimioara?

Ba da ! Chiar a insistat f mult pe inimioara banuiesc ca sa se asigure ca e in regula....pt ca totusi NT era mare iar alte aspecte sugestive de down nu aveam ( os nazal era prezent , duct venos ok) , se gandea ca poate coreleaza cresterea cu cv probl la inima, de aceea s a uitat amanuntit. Nu a zis ca ar fi cv in neregula. Totul era ok 4 camere , batai in toate... acum o sa vedem penparcurs daca ne trimite la o eco mai amanuntita pt eco cord bebe sau daca la morfo 2 mai apare cv.
freya1
Scris: Thursday, December 9, 2021 1:22 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/10/2020
Oana.c wrote:

Se vede la eco daca e ceva, Oana, si eu am avut aceeasi teama ca ti-am zis ca am fost in aceeasi situatie, dr mea e specializata in morfologie fetala, in special malformatii cardiace, s-a uitat mereu cu atentie si mi-a confirmat ca e ok
Gaby 41
Scris: Thursday, December 9, 2021 1:51 PM
Nivel

Inregistrat: 7/20/2021
Oana,eu cred că bebe este perfect sănătos și nu trebuie să-ți faci griji.Sunt mulți bebeluși cu translucență nucleala mai mare și se nasc perfect sănătoși.
Gaby 41
Scris: Thursday, December 9, 2021 1:52 PM
Nivel

Alicia cum ești?
Oana.c
Scris: Thursday, December 9, 2021 2:39 PM
Nivel

freya1 wrote:

Se vede la eco daca e ceva, Oana, si eu am avut aceeasi teama ca ti-am zis ca am fost in aceeasi situatie, dr mea e specializata in morfologie fetala, in special malformatii cardiace, s-a uitat mereu cu atentie si mi-a confirmat ca e ok

Of multumesc mult Freya, am teama ce e drept...vreau sa ma pot bucura de aceasta perioada, mi-a fost atat de dor de perioada de graviduta...dar in cauza acestei intamplari am ajuns sa merg cu teama si anxietate la controale , acolo unde la prima sarcina abia asteaptam sa ajung !!!
AliciaAlicia
Scris: Thursday, December 9, 2021 3:00 PM
Nivel

Inregistrat: 9/26/2021
Gaby 41 wrote:
Alicia cum ești?

Sunt bine,săptămâna viitoare fac 10 săptămâni și ma duc la control ,abia aștept, am emoții ca o sa fie mai mare bebe și se vede mult mai bine,mi.a venit rezultatul la analize și trebuie sa ma duc sa le citească doctorul de familie, peste doua sapt ma duc sa îmi fac testul Nifty Pro și îmi da și sexul copilului, emoții peste emoții. Acum sunt pe tratament 6 zile cu Fluomizin,cum a fost ieri la tine la ecograf?
Gaby 41
Scris: Thursday, December 9, 2021 4:13 PM
Nivel

Bebe arată m-ai mare cu câteva zile are 180 de bătăi și 3,3 cm.Sarcina este bine și mi-a zis că ne vedem la morfologia de trimestrul 1 pe 4 ianuarie când voi face și testul Panorama.Pentru ce iei tratamentul?
Gaby 41
Scris: Thursday, December 9, 2021 4:14 PM
Nivel

Lyli te așteptăm cu vești, când poți!!!!!
Gaby 41
Scris: Thursday, December 9, 2021 4:21 PM
Nivel

Oana referitor la ce ai scris m-ai sus așa sunt și eu merg la controale cu frică după experiența urâtă de la prima sarcină.Îmi fac griji pentru data de 4 ianuarie sper să fie bine la eco și la testul Panorama.
AliciaAlicia
Scris: Thursday, December 9, 2021 4:46 PM
Nivel

Inregistrat: 9/26/2021
Gaby 41 wrote:
Bebe arată m-ai mare cu câteva zile are 180 de bătăi și 3,3 cm.Sarcina este bine și mi-a zis că ne vedem la morfologia de trimestrul 1 pe 4 ianuarie când voi face și testul Panorama.Pentru ce iei tratamentul?

Pai la analize de la Papanicolau mi.a ieșit Candida
Gaby 41
Scris: Thursday, December 9, 2021 5:17 PM
Nivel

Ema ce rămâne să faci în continuare?Cum ești?
ema31
Scris: Thursday, December 9, 2021 5:32 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 11/14/2021
Gaby 41 wrote:
Ema ce rămâne să faci în continuare?Cum ești?

Gaby, multumesc pentru mesaj. Mi-a dat medicul Arthrotec pentru eliminarea sarcinii, pentru ca a zis ca e mica si nu are rost sa-mi faca acum chiuretaj. Am fost si azi la control, insa e prinsa bine placenta, n-a inceput sangerarea. A ramas ca mai asteptam cateva zile si, daca nu se intampla nimic, ma duc la chiuretaj. Deocamdata, am doar niste crampe si mor de frica.

Dupa ce se termina tot, o sa fac si analize de trombofilie mai amanuntite.

Psihic, sunt terminata. E cumplit sa vezi embrionul fara activitate cardiaca, mai ales dupa ce acum doua saptamani totul era bine. Nu stiu daca o sa mai am curaj sa incerc iar sa raman insarcinata, nu mai vreau sa mai trec prin asa ceva din nou. Medicul nu are nicio explicatie pentru ce s-a intamplat, probabil sunt defecte genetice. Ce m-a speriat a fost ca mi-a zis ca a avut 8 cazuri de sarcini oprite din evolutie in ultimele 2 sapt! Nu-mi imaginam ca se intampla atat de des.

Am urmarit din umbra casuta si ma bucur ca sunteti toate bine.
Andreea_neacsu, foarte frumoasa ecografia! Sarcina usoara sa ai!

Andreea_neacsu
Scris: Thursday, December 9, 2021 5:36 PM
Nivel

Inregistrat: 9/27/2021
multumesc mult Ema ! computerlove
imi pare rau de necazul prin care treci ... nicio mamica nu ar trebui sa treaca prin asa ceva .. Cray
poate se elimina medicamentos , sa nu fie nevoie sa treci si prin chiuretaj .. e destul de dureros psihic , nu trebuie sa mai doara si fizic..
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.