Gravidutele noastre dragi - 61
Subiectul anterior · Subiectul urmator
eva.maria
Scris: Monday, December 6, 2021 7:46 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 12/5/2021
Buna seara, sunt noua aici. Am cercetat bine topicurile sa scriu unde trebuie si cred ca am nimerit bine. Numele meu este Eva si sunt inscarcinata in 11 săptămâni. E prima sarcina. Voiam doar sa va salut si sa va spun ca ma chinuie teribil de mult starea de rău si de greață combinata cu oboseala excesivă ..si asta încă din săptămana 6 … Dar rezist cu stoicism. Am citit pe un topic cu informații încă din 2006 ca sunt reacții chiar mai agresive decât ale mele. Cam de o luna si o săptămana nu pot mânca absolut niciun fel de carne …mananc destul de puțin … dar am avut noroc sa nu slăbesc f tare. Doar 3 kg intr o luna. Si apa îmi este foarte greu sa beau. Uneori ma sperie teribil starea asta de rău atât de prelungit si de intens. pale
Oana.c
Scris: Monday, December 6, 2021 7:58 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/28/2021
eva.maria wrote:
Buna seara, sunt noua aici. Am cercetat bine topicurile sa scriu unde trebuie si cred ca am nimerit bine. Numele meu este Eva si sunt inscarcinata in 11 săptămâni. E prima sarcina. Voiam doar sa va salut si sa va spun ca ma chinuie teribil de mult starea de rău si de greață combinata cu oboseala excesivă ..si asta încă din săptămana 6 … Dar rezist cu stoicism. Am citit pe un topic cu informații încă din 2006 ca sunt reacții chiar mai agresive decât ale mele. Cam de o luna si o săptămana nu pot mânca absolut niciun fel de carne …mananc destul de puțin … dar am avut noroc sa nu slăbesc f tare. Doar 3 kg intr o luna. Si apa îmi este foarte greu sa beau. Uneori ma sperie teribil starea asta de rău atât de prelungit si de intens. pale

Buna Eva ! Felicitari!
De cand va misca va fi totul mult mai bine. La prima sarcina am slabit 10 kg pana la 4 luni jumatate pt ca nu puteam manca mancare gatita deloc...am mancat doar rosii , si verzaturi..dupa aceasta perioada am pus inapoi cele 10 kg plus inca 7.
Discuta cu medicul ca sa fii sigura ca iti iei toate vitaminele necesare. In rest, sanatate amandurora si fii optimista, toate trec ! 🤗
Andreea_neacsu
Scris: Monday, December 6, 2021 7:58 PM
Nivel

Inregistrat: 9/27/2021
eva.maria wrote:

buna Eva ! sarcina la termen iti doresc pupici si eu am stari de greata , carnea am eliminat-o total, numai cand ma uit la ea simt ca mai am putin si vomit .. mananc iaurturi multe , mi-e greata si dupa ele dar nu ca dupa o mancare mai trainica gen piure sau orez cu legume .. or sa treaca toate astea .. totusi nu este ca o sarcina toxica , slava domnului .. tot se mai pune cate ceva in gura , fara perfuzii, fara stat in spital
Gaby 41
Scris: Monday, December 6, 2021 8:11 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/20/2021
Bine ai venit printre noi Eva! Sarcina ușoară și la termen îți doresc.Carne nici eu nu pot mânca chiar este tare greu cu mâncarea.
wannabemom
Scris: Monday, December 6, 2021 8:57 PM
Nivel

Inregistrat: 1/3/2021
Buna Eva, bine ai venit!
Sarcina usoara iti doresc!

Fa-ti si tu un ticker pentru ca progresul sarcinii tale sa apara sub fiecare postare a ta (mergi la profilul tau si apoi la semnatura)
Noi le-am facut pe Lilypie.com
Madalina.d
Scris: Monday, December 6, 2021 9:55 PM
Nivel

Inregistrat: 11/9/2021
eva.maria wrote:

Bună Eva! Eu sunt la a doua sarcina acum și ma chinuie destul grețurile și de data asta. Nici eu nu pot sa mănânc carne sau chestii foarte gătite. Privește partea buna, în 2-3 săptămâni ar trebui sa se amelioreze considerabil stările astea și sa începi sa te simți mai bine. La mine prima sarcina a fost toxica și am stat destul în perfuzii, dar a trecut. Când o sa iti ții puiul în brate o sa uiți ca ti-a fost asa de rau ❤. Sarcina ușoară in continuare!
ema31
Scris: Monday, December 6, 2021 10:20 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 11/14/2021
Am mai fost in seara asta la alt medic, alta clinica si mi-a dat acelasi diagnostic. cry

Multumesc mult tuturor fetelor pentru incurajari! Sa treceti si voi cu bine peste toate incercarile si sa va tineti in brate copilasul!
Andreea_neacsu
Scris: Monday, December 6, 2021 10:29 PM
Nivel

ema31 wrote:
Am mai fost in seara asta la alt medic, alta clinica si mi-a dat acelasi diagnostic. cry

Multumesc mult tuturor fetelor pentru incurajari! Sa treceti si voi cu bine peste toate incercarile si sa va tineti in brate copilasul!

imi pare rau , inca o data iti spun ! te imbratisez , sa fii bine ! Cheek Kiss
AliciaAlicia
Scris: Monday, December 6, 2021 11:40 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 9/26/2021
Ați auzit de testul Nifty Pro? Sa citiți sa vedeți cât de complex este
Oana.c
Scris: Tuesday, December 7, 2021 6:45 AM
Nivel

Inregistrat: 6/28/2021
AliciaAlicia wrote:
Ați auzit de testul Nifty Pro? Sa citiți sa vedeți cât de complex este

Da Alicia , pe acesta l-am facut eu in urma recomandarii medicului dupa ce la morfo mi-a iesit translucenta nucala marita. Este avantajos pt ca rezultatul vine in 5 zile si contine si o asigurare medicala care te va despagubi in diverse situatii(sa speram ca nu va fi nevoie).
AliciaAlicia
Scris: Tuesday, December 7, 2021 8:50 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 9/26/2021
Oana.c wrote:

Da Alicia , pe acesta l-am facut eu in urma recomandarii medicului dupa ce la morfo mi-a iesit translucenta nucala marita. Este avantajos pt ca rezultatul vine in 5 zile si contine si o asigurare medicala care te va despagubi in diverse situatii(sa speram ca nu va fi nevoie).

Bună Oana la analiza asta ai mai făcut dublu test sau alte analize ptr ca asta îl vad cel mai complex, mi la recomandat o prietena aseară ,l.a făcut la Timișoara și a durat 2 săptămâni cică și sexul copilului ți.l da avea 95.85% fetita și asa a fost, are o fata de 2 ani acum ,eu nu prea credeam la 10 sapt sa îți afle sexul dar mi-a arătat analizele de pe telefon
Gaby 41
Scris: Tuesday, December 7, 2021 9:50 AM
Nivel

Bună dimineața fetelor!Am citit câte ceva despre testul Nifty și Panorama.Care dintre ele este cel mai complex? Mâine îl întreb pe doctor să vedem ce spune și el.Ce ma băgat puțin în ceață este că cele două teste nu sunt teste diagnostic comparativ cu amniocenteza.Sincer consider amniocenteza ce mai oribilă analiză făcută de mine vreodată.Mâine văd ce îmi spune sper să fie bebe bine că nu l-am mai văzut de 3 săptămâni.
Andreea_neacsu
Scris: Tuesday, December 7, 2021 10:00 AM
Nivel

Lena , referitor la ceea ce spuneai tu ieri cu sanii, uite m-am trezit in dimineata asta si abia de ii simt , azi noapte ma dureau tare .. deci nu cred ca sunt un indicator bun, desi si eu ma controlez newclap Big Laugh
fetelor , ce luati voi de durere de cap ? mie mi-a recomandat medicul algocalmin .. am avut o migrena aseara si am luat unul , dar stiam ca paracetamolul e mai safe in sarcina ..
Gaby 41
Scris: Tuesday, December 7, 2021 10:31 AM
Nivel

Bună Ema.Îmi pare tare rău.Te îmbrățișez.
Gaby 41
Scris: Tuesday, December 7, 2021 12:19 PM
Nivel

Bună Andreea neacsu.Referitor la tensiunea la nivelul sânilor să ști că ea fluctuează totul este hormonal.Ai mei sunt când moi când tensionați la început mă panicasem puțin dar acum nu-mi mai fac griji.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.