Gravidutele noastre dragi - 61
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Gaby 41
Scris: Monday, December 6, 2021 2:13 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/20/2021
Bună Ema.Of, îmi pare tare tare rău.Am emoții pentru că și eu am avut o decolare de sac gestational și nu am mai fost de 3 săptămâni la control sper să fie bine miercuri.Eu cred că ar trebui să mai ceri o părere încercă la un spital cu un ecograf mai bun.
ema31
Scris: Monday, December 6, 2021 2:17 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 11/14/2021
Gaby 41 wrote:
Bună Ema.Of, îmi pare tare tare rău.Am emoții pentru că și eu am avut o decolare de sac gestational și nu am mai fost de 3 săptămâni la control sper să fie bine miercuri.Eu cred că ar trebui să mai ceri o părere încercă la un spital cu un ecograf mai bun.

Nu te ingrijora, nu decolarea e problema. Mi-a spus ca la varste gestationale asa mici, problemele sunt de ordin genetic. :( Analizele de trombofilie imi iesisera bine, dar nu-mi daduse tot panelul, a zis ca o sa facem unele mai amanuntite peste cateva saptamani.

Iti tin pumnii, o sa fie bine!
Andreeax
Scris: Monday, December 6, 2021 2:18 PM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
AliciaAlicia wrote:
Am vb cu asistenta doctoriței și nu face morfologia de primul trimestru, știți careva în Craiova care face va rog?vreau sa fac programare din timp

Încearcă la Iliescu la clinica Ginecho,Mai este Ștefania Tudorache sau Cristian comanescu. Sunt cei mai buni din craiova din punctul meu de vedere.
Gaby 41
Scris: Monday, December 6, 2021 2:36 PM
Nivel

Of, Ema sper să fie bine.Încercă să mai ceri o părere.Te îmbrățișez.
Andreealee
Scris: Monday, December 6, 2021 5:13 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 10/22/2020
Ema imi pare foarte rau, multa putere!
Lena_cnd
Scris: Monday, December 6, 2021 5:15 PM
Nivel

Inregistrat: 11/15/2021
Ema, imi pare rau, stiu cum e, am trecut si eu printr-o pierdere, e o rana care nu o intelege nimeni, decat cel care e rănit.
Roagate la Dumnezeu sa te întărească.
Oricine ce ar zice e de prisos, sa fii tare!
Dar cum zic fetele, mai intraba un medic, eu asa am pățit, mi s a spus ca nu e buna sarcina si cand am ajuns la CJ, defapt era sarcina gemelara!
Multa sanatate.
Andreealee
Scris: Monday, December 6, 2021 5:16 PM
Nivel

Am fost si eu la un control ca sa mai cer o parere cu sangerarea pe care am avut-o si a spus ca e din cauza ca am placenta posterioara, a mentionat previa dar a zis ca nu e chiar corect sa o numeasca asa, si ca am sarcina cu risc din cauza asta. Mi-a marit doza de arefam la 4 pe zi si no spa 3 pe zi. Nici nu stiu ce sa mai cred, la morfo au vazut ca e placenta posterioara si nu au zis nimic, la spital la fel nu au zis nimic de placenta ..
Oana.c
Scris: Monday, December 6, 2021 5:30 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/28/2021
Andreealee wrote:
Am fost si eu la un control ca sa mai cer o parere cu sangerarea pe care am avut-o si a spus ca e din cauza ca am placenta posterioara, a mentionat previa dar a zis ca nu e chiar corect sa o numeasca asa, si ca am sarcina cu risc din cauza asta. Mi-a marit doza de arefam la 4 pe zi si no spa 3 pe zi. Nici nu stiu ce sa mai cred, la morfo au vazut ca e placenta posterioara si nu au zis nimic, la spital la fel nu au zis nimic de placenta ..

Andreealee si la mine e la fel !!! Ma uitam pe morfo si am vazut ca scrie placenta posterioara joasa. Deci probabil de aceea am avut si eu problema aceea si cu scurgerile la inceput. Dr nu mi a zis nimic cum ca ar fi problema , probabil ca nici nu e pana nu incepi sa sangerezi....de atunci esti cam obligata sa stai cat mai pe langa pat.
OtiliaC
Scris: Monday, December 6, 2021 5:39 PM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2020
AliciaAlicia wrote:
Am vb cu asistenta doctoriței și nu face morfologia de primul trimestru, știți careva în Craiova care face va rog?vreau sa fac programare din timp

Doctorul meu face morfologii, Oleg Gherghisan, lucreaza la Madonna Maria. Mai face si Iliescu Dominic la Ginecho, care si el este printre cei mai buni.
AliciaAlicia
Scris: Monday, December 6, 2021 5:54 PM
Nivel

Inregistrat: 9/26/2021
Mulțumesc frumos fetelor ptr răspuns coeur
AliciaAlicia
Scris: Monday, December 6, 2021 5:56 PM
Nivel

Stăteam și ma gândeam e stresat tare primul trimestru cu riscuri, oprire din evolutie, avort spontan și asa mai departe sper sa trecem cu bine toate de primul trimestru 🙏🙏🙏
Gaby 41
Scris: Monday, December 6, 2021 6:16 PM
Nivel

Exact la asta mă gândeam și eu mare stres cu primul trimestru de sarcină.
Andreealee
Scris: Monday, December 6, 2021 6:30 PM
Nivel

Oana.c wrote:

Andreealee si la mine e la fel !!! Ma uitam pe morfo si am vazut ca scrie placenta posterioara joasa. Deci probabil de aceea am avut si eu problema aceea si cu scurgerile la inceput. Dr nu mi a zis nimic cum ca ar fi problema , probabil ca nici nu e pana nu incepi sa sangerezi....de atunci esti cam obligata sa stai cat mai pe langa pat.

Nici mie la spital nu mi-au zis nimic de placenta si doctora asta era foarte categorica si mi-a spsu ca e cu risc.
La spital au spus sa continui cu aspenter, ea a zis sa nu mai iau.. pe cine sa mai crezi.. vreo 3 dr in spital au recomandat aspenterul si ea mi-l scoate.NuStiu
AliciaAlicia
Scris: Monday, December 6, 2021 6:34 PM
Nivel

Andreealee wrote:

Nici mie la spital nu mi-au zis nimic de placenta si doctora asta era foarte categorica si mi-a spsu ca e cu risc.
La spital au spus sa continui cu aspenter, ea a zis sa nu mai iau.. pe cine sa mai crezi.. vreo 3 dr in spital au recomandat aspenterul si ea mi-l scoate.NuStiu

Eu mai am 2 pastile și termin cutia ,nici eu nu știu cât timp trebuie sa iau aspenter o sa întreb doctorița,saptaman viitoare ma duc la control de 10 săptămâni
Oana.c
Scris: Monday, December 6, 2021 6:43 PM
Nivel

Inregistrat: 6/28/2021
Andreealee wrote:

Andreealee, sincer eu stiu ca aspenterul se da ferelor cu trombofilie sau tensiune arteriala marita zic eu.... tu stiu ca nu ai facut nici un astfel de examen si nu inteleg de ce ti l a dat...e ca si cum il iei preventiv...fara sa ai nevoie...nu imi pare ok. Dar ei ca medici probabil stiu mai bine. Important este sa ai incredere in medicul tau si sa simti ca rezonezi cu el ca daca pleci nelamurita mai bn il schimbi. Eu stiu ca la scurgerea mea dr ( si cel din spital si cel de la privat) mi au zis ca la vasrta asta(9 sapt cred ca aveam) placenta e inca joasa dar cu timpul va urca si nu voi mai avea pericol....se pare ca acu la mofo tot jos e si urmeaza de acum incolo sa ajung din nou la medicii mei sa vada si ei morfologia si sa vada si cu placenta cum e treaba sa vedem ce imi recomanda. Maine merg intr o fuga in timpul programului la dr din spital sa imi vada morfo, i am zis ca a iesit cam prost si sa vad ce zice, sa vad dc are timp poate se uita si el din nou la translucenta nucala sa vedem ce valoare are ...s a mai marit sau s a redus....si sa vedem dc o sa imi zc si cv dsp placenta aia. La spital cu tot cu eco si vorbit cam max 5 min dureaza...e mereu totul pe fuga pt ca tre sa fie si pe sectie si in policlinica si la urgenta cand e cazul deci nu am timpul necesar de f multe lamuriri. Pt asta merg la privat...acolo voi ajunge abia dupa ce aflu rezultatul testului Nifty si sa stabilim ce e de facut in functie de rezultat.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.