Gravidutele noastre dragi - 61
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andreealee
Scris: Friday, November 26, 2021 3:11 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 10/22/2020
wannabemom wrote:
Bebe a mai crescut 200gr.. si capul e si mai mare...corespunde la 40sapt si 3 zile...
In 2 zile si apoi in 4 zile m a chemat la camera de garda sa imi faca medicul de acolo un stress test... nu stiu exact in ce consta dar era putin ingrijorata doctora azi.
A spus ca sigur nu prind 40 de saptamani.
Cu ea o sa ma mai vad abia joi...

Ce emotii, mai ai putin..o sa fie bine, curaj!!majoreta
Andreea_neacsu
Scris: Friday, November 26, 2021 3:22 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/27/2021
wannabemom supeeer , mai ai putin si iti intalnesti minuneaaacoeur
eu sunt tare suparata , doctora mi-a incurcat programarea ... m-a chemat din nou saptamana viitoare dar nu sunt in judet , si mi-a zis sa vin peste 2 saptamani.. mi se pare tarziu asa ca nu m-am programat ..
am sunat la cineva si am rugat de-o favoare , merg la un domn dr la 17:00 :001023:
IoanaIoanaC
Scris: Friday, November 26, 2021 4:35 PM
Nivel

Inregistrat: 8/30/2019
Gaby 41 wrote:
Bună Ioana!Ai fost norocoasă să ai parte să fi tratată așa de frumos într-un spital de stat și să se poarte așa frumos cu tine fără să dai nici un leu.Mi-e mi s-au cerut bani în mod direct chiar de medic poate am avut eu ghinion.Asistenta care mi-a adus copilul într-o seară mi-a vândut chiar o căciuliță croșetată mi-a băgat-o pe gât efectiv mi sa părut de prost gust m-ai ales că se chinuia să o pună pe capul copilului m-ai era și mică am luat-o de rușine.Asistentele roiau după bani veneau una după alta după ce primeau atenția nu le mai vedeai.Cea care mi-a scos sonda urinară de fapt a smuls-o din mine ma durut foarte tare.Fetelor am amintiri neplăcute mi-au trebuit 7 ani să mă hotărăsc să mai fac un copil (eu și în sarcină am avut de suferit din cauza unei amniocenteze făcute tot la stat în condiții mizerabile și am rămas cu traume și din cauza modului în care sa desfășurat procedura).

E vina celor care dau, fara suparare! Celor care cer in mod direct, clar plangere, celor care nu cer, nu le dai! Am mers cu o atentie (nu bani!) la medicul meu la controlul de 6 saptamani, si asta doar pentru ca am vrut sa-i multumesc! Daca ni se acorda atentie, vai roiesc in jurul tau dupa bani, daca nu ni se acorda atentie, vai nu ma baga in seama! Traim in Romania, nu ne mai facem bine!

P.S. Si mie mi s-a cerut in mod direct, 2500 euro, acum 14 ani, pentru operatia tatalui meu! Am zis "desigur, unde fac plata si cine imi da chitanta". Ghici cat am platit?
wannabemom
Scris: Friday, November 26, 2021 5:40 PM
Nivel

Inregistrat: 1/3/2021
Va multumesc mult de incurajari, fetelor!
Am ceva emotii acum sa iasa totul bine la stress test duminica si marti.
Va pupCheek Kiss
Andreea_neacsu
Scris: Friday, November 26, 2021 6:44 PM
Nivel

Am revenit coeur
tocmai ce am iesit de la dr .
se vede sacul gestational (cu vezicula ) , nu se vede activitate cardiaca , dupa masuratori 6 saptamani , revin peste 2 saptamani sa vedem daca e totul bine
si ma rog sa fie majoreta
mi-a zis ca la varsta asta nu are cum sa se auda inima , dupa 8 saptamani cica .. Cray
sunt putin tematoare , sper sa fie totul bine pana data viitoare
edit* : spunea dr ca are un ecograf putin mai vechi si este posibil sa auzim mai tarziu inima
ema31
Scris: Friday, November 26, 2021 7:02 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 11/14/2021
Felicitari Andreea_neacsu, ce veste buna! Love Sa ne arati si noua o poza, daca vrei, bineinteles. Si pe mine m-a chemat medicul tot cand se fac 8 saptamani ca sa auzim inimioara.

Wannabemom, succes si iti tin pumnii sa fie totul bine! Nu te speria de greutate, si eu am avut aproape 4 kg si s-a descurcat mama f bine sa ma nasca natural. ;)) Oricum, daca Doamne-fereste iti face pana la urma cezariana, cred ca rahianestezia e diferita fata de anestezia generala pe care ai avut-o atunci, nu te gandi la ce e mai rau.

Fetelor, am inceput sa ma simt si eu mai bine, nu mai am crampe decat fff rar, azi m-am luat cu munca si aproape ca am uitat sa-mi iau No-spa-ul. :)) Luni ma duc sa-mi fac analizele de sange, nu mi-e frica de ace, dar mi-a zis ca vor fi multe eprubete.
Andreea_neacsu
Scris: Friday, November 26, 2021 7:07 PM
Nivel

ema31 wrote:
Felicitari Andreea_neacsu, ce veste buna! Love Sa ne arati si noua o poza, daca vrei, bineinteles. Si pe mine m-a chemat medicul tot cand se fac 8 saptamani ca sa auzim inimioara.

Wannabemom, succes si iti tin pumnii sa fie totul bine! Nu te speria de greutate, si eu am avut aproape 4 kg si s-a descurcat mama f bine sa ma nasca natural. ;)) Oricum, daca Doamne-fereste iti face pana la urma cezariana, cred ca rahianestezia e diferita fata de anestezia generala pe care ai avut-o atunci, nu te gandi la ce e mai rau.

Fetelor, am inceput sa ma simt si eu mai bine, nu mai am crampe decat fff rar, azi m-am luat cu munca si aproape ca am uitat sa-mi iau No-spa-ul. :)) Luni ma duc sa-mi fac analizele de sange, nu mi-e frica de ace, dar mi-a zis ca vor fi multe eprubete.

Ema , s-a vazut si embrionul ? a fost totul in regula ? coeur
am o poza dar este mai mult la vedere chistul pe care il am , caci am vorbit si de el nu numai de sarcina .. ne vom ocupa numai de sarcina cand merg la al doilea control , acum a verificat tot
ema31
Scris: Friday, November 26, 2021 7:14 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 11/14/2021
Andreea_neacsu wrote:

Ema , s-a vazut si embrionul ? a fost totul in regula ? coeur
am o poza dar este mai mult la vedere chistul pe care il am , caci am vorbit si de el nu numai de sarcina .. ne vom ocupa numai de sarcina cand merg la al doilea control , acum a verificat tot

Da, cand am fost luni s-au vazut embrionul, sacul si zona aceea mica de decolare, dar a zis sa nu ma ingrijorez. Am pus si eu o poza pe paginile anterioare. Cand i-am aratat sotului ecografia, credea ca sacul este embrionul. Apoi i-am zis "nu, e punctuletul asta mic de aici, are aproape 3 mm". :)) A fost amuzant. La tine ce dimensiuni are?

Cum te simti, e totul ok?
Oana.c
Scris: Friday, November 26, 2021 7:17 PM
Nivel

Inregistrat: 6/28/2021
Fetele care sunt la a 2 a sarcina, cand ati simtit primele miscari?
Eu sunt destul de mirata,am 12 sapt fix astazi si am simtit in repetate randuri. Nu confund cu gaze si alte minuni...deci stiu deja cum se simt. Totusi mi se pare ciudat ..nu e prea devreme??
Andreea_neacsu
Scris: Friday, November 26, 2021 7:20 PM
Nivel

ema31 wrote:

Da, cand am fost luni s-au vazut embrionul, sacul si zona aceea mica de decolare, dar a zis sa nu ma ingrijorez. Am pus si eu o poza pe paginile anterioare. Cand i-am aratat sotului ecografia, credea ca sacul este embrionul. Apoi i-am zis "nu, e punctuletul asta mic de aici, are aproape 3 mm". :)) A fost amuzant. La tine ce dimensiuni are?

Cum te simti, e totul ok?

ma simt bine dar putin ingrijorata ... dr a zis ca nu vede momentan embrionul ... si na , mi se pare ciudat , sunt fete care la 6 saptamani au si activitate cardiaca .... Cray
sper sa fie bine intr-un final... a zis ca e un semn bun ca se vede vezicula vitelina dar mai bine vedem dupa 2 saptamani .... nu stiu daca sa ma bucur deocamdata sau nu ... uff
MariaS
Scris: Friday, November 26, 2021 7:46 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/28/2020
Și eu sunt una dintre acele mămici care au născut la stat în TM (Odobescu pt cine știe), înainte de a naște am avut mari rețineri și eram panicată că o să fiu tratată urât și că trebuie să dau atenții, plus că voiam să nasc în altă maternitate unde lucra medicul ce mi-a urmărit sarcina dar era spital suport Covid.
Am născut cu un dr recomandat de Dr meu, l-am văzut doar in sala de operatie, nu știam ce îi de capul lui dacă îi un Dr bun sau nu, pe scurt incertitudine la cote înalte.
In ziua internării am fost "muștruluită" de Dr că de ce nu l-am sunat când am intrat în maternitate, efectiv nu am avut timp sa respir de cum am intrat,mi-au luat bagajele m-au pus să mă dezbrac în același timp mă întrebau informații despre sarcina și despre mine , aproape că nu mai știam cu mă cheamă cu buletinul in mână, m-au "cazat" in sala de travaliu până să intru în operație,de agitație și frica nu îmi găsea vena să îmi pună fluturașul toată am fost vânătă pe mâini,între timp mai venise și anestezista sa facem chestionarul ,pe urmă mi-au făcut un ultim control rezidentele dr ,una din ea nu știa ce face acolo și eu mă gândeam "spre să apus să îmi văd copilul dacă așa a început totul".
După ce au terminat controlul am plecat în sala de operatie , altă treabă , cânta muzica toată lumea era pe glume pe relaxare eu eram singura crispată, mi-a făcut anestezia și atunci am făcut un pic atac de panică că îmi era frică că leșin, mi se uscase gura și am cerut un strop de apă că nu mai pot,n-am primit, anesteziata mi-a zis să mă postesc că îi din cauză că mi-a scăzut tensiunea.
Am urmărit toată operația prin reflexia geamurilor de deasupra mesei (sala era de studiu,dacă înțelegeți ce vreau sa zic,ca în Grey's anatomy), am avut stomac să mă uit dacă asta vă întrebați, după ce a scos o m-am liniștit.
3 zile cât am stat în spital am fost tratată frumos de asistentele de la gineco, cred că la 2h veneau să ne întrebe cum suntem și dacă vrem ceva, am stat 3 in salon cu baie individuală, n-am ce sa reproșez , una din infirmiere a mers la magazin sa îmi cumpere burtieră nici măcar nu a vrut să îmi ia o atenție pt gestul făcut. Dr a venit in fiecare zi să mă vadă și nu a dat de înțeles că vrea ceva, a fost profi drept dovadă operația arata super.
E treaba s-a schimbat la neonatologie, asistente au fost relativ ok spre nu prea, am cerut să îmi arate cum sa o atașez corect și pauză, dr neonat sictirit și fără chef de a explica mi-a aruncat 2 harti in față și dacă am avut întrebări am fost îndrumată sa le citesc cu atenție.
Și nu doar eu am fost așa tratată ,toate cunoștințele ce au născut anul asta in maternitatea aia au fost așa tratate.
Într-adevăr cu mulți ani in urmă situația nu stătea așa bine prin spitale, dar de când au salarile mărite parcă s-a mai îmbunat treaba.
MariaS
Scris: Friday, November 26, 2021 7:51 PM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Andreea_neacsu wrote:

ma simt bine dar putin ingrijorata ... dr a zis ca nu vede momentan embrionul ... si na , mi se pare ciudat , sunt fete care la 6 saptamani au si activitate cardiaca .... Cray
sper sa fie bine intr-un final... a zis ca e un semn bun ca se vede vezicula vitelina dar mai bine vedem dupa 2 saptamani .... nu stiu daca sa ma bucur deocamdata sau nu ... uff

Dacă avea aparatură mai veche poate din cauza aceea, pt liniștea ta mergi la încă un control la alt dr.

Oana am mai auzit de la alte fete că la a2a sarcina se simt mai devreme mișcările,dar nu îi la fel la toată lumea, deci felicitări că îți simți deja bobita.
Andreea_neacsu
Scris: Friday, November 26, 2021 7:55 PM
Nivel

MariaS wrote:

Dacă avea aparatură mai veche poate din cauza aceea, pt liniștea ta mergi la încă un control la alt dr.

Oana am mai auzit de la alte fete că la a2a sarcina se simt mai devreme mișcările,dar nu îi la fel la toată lumea, deci felicitări că îți simți deja bobita.

problema este ca voi pleca din localitate si indiferent ca vreau sa nu , trebuie sa astept pana trecem de data de 6 decembrie .. incerc sa nu stau cu sufletul la gura pana atunci .. mi-a crescut tensiunea de stres de simt ca imi explodeaza capul .. dar m-am pus in pat si incerc sa* stau linistita
Iulia13
Scris: Friday, November 26, 2021 8:48 PM
Nivel

Inregistrat: 11/8/2017
Oana.c wrote:
Fetele care sunt la a 2 a sarcina, cand ati simtit primele miscari?
Eu sunt destul de mirata,am 12 sapt fix astazi si am simtit in repetate randuri. Nu confund cu gaze si alte minuni...deci stiu deja cum se simt. Totusi mi se pare ciudat ..nu e prea devreme??

Și eu la a doua sarcina am simțit mai repede mișcările ! ras In jur de 13 săptămâni
Andreeax
Scris: Friday, November 26, 2021 9:51 PM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Total de acord cu Ioana!!! Fetelor,nu mai dati mita! Mi-am urmărit toată sarcina la privat dar am născut la stat unde nu am scos absolut niciun ban din buzunar. Nu mi-a întins nicio asistenta covor roșu dar mereu mi s-a răspuns când am avut o întrebare sau am cerut ceva,nu am acut cazare de 5 stele dar totul a fost curat și decent. La controlul de 6 săptămâni medicului meu i-am dus flori și bomboane cum ii mai dusesem și alte dati,pt ca așa am simțit sa ii mulțumesc. Atât!
Haideți ca nu mai e ce era acum mult timp! Sarcini ușoare !!! coeur
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.