Gravidutele noastre dragi - 61
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Iulia13
Scris: Wednesday, November 24, 2021 9:27 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/8/2017
Lyli wrote:

Oana crede-ma ca si eu la sonda si anestezie ma gandesca si mi-e frica ... uff

Da Lyli sonda intr-adevar e tare nasoala,la al doilea bebe numai gândul că trebuia să mi-o puna mă făcea să urlu in capul meu ,după ce mi-a pus-o și până m-au urcat pe masa de operatie am zis că asta e ultimul bebe ,altul numai fac Lol
Dar să știi ,că nu e la fel pentru toată lumea ,eu am dat peste persoane cărora sonda nu le-a creeat un disconfort așa mare și au suportat-o fara probleme. Așa că ,stai calma nu știi cum va reacționa corpul tău și nu are rost să îți faci filme de dinainte ,mai ai puțin coeur
Iulia13
Scris: Wednesday, November 24, 2021 9:32 PM
Nivel

Inregistrat: 11/8/2017
Andreea_neacsu wrote:
multumesc Iulia Buddy1
nu stiu daca ma voi razgandi . numai gandul ca un cap de bebe sa iasa prin 10 cm de pasa ma ingrozeste , la propriu , mi se ridica pulsul numai daca ma gandesc la asta . sunt f fricoasa
stiu ca are avantaje nasterea naturala insa nu ma vad in stare sa suport asa durere , eu iau pastile si pt durerile menstruale .. mama saraca a stat 17 ore in travaliu si nu au vrut nici in ruptul capului sa ii faca cezariana (stiu, au fost alte timpuri) insa am dat acest exemplu ca nu toate femeile nasc repede Blushing
am cateva cunostinte care s-au recuperat greu tare de tot dupa naturala , una din ele nu a putut face sex cu sotul 6 luni dupa .. apoi a inceput dar foarte putin .. acum are aproape un an si inca nu se desfasoara lucrurile cum ar trebui , ca inainte .. si cunostinte care s-au recuperat imediat.. acelasi lucru si despre cezariana , cunosc pers care s-au recuperat super repede si altele care au avut cateva complicatii ..
nu cred ca este mai usoara sau nedureroasa cezariana insa in capul meu lucrurile se desfasoara mai usor asa hohot dance

Știu ce zici căci și eu am cazuri in familie cărora nașterea ușoară nu le-a pictat tare bine și au avut probleme după ,dar și cazuri în care operația i se deschidea gen și la o lună dupa Crazy Eu de exemplu având 2 cezariene mă gândesc cu groază la a 3-a pe care mi-o doresc ,nu acum ,însă mai vreau un bebe dar gândul că nu știu cum va reacționa corpul meu , operația în sine mă îngrozește...la al doilea a fost fix pix ,dar deja de la al treilea e cu risc chiar daca sunt femei și cu 5-6 cezariene ,pentru mine cifra 3 va fi îndeajunsras
Dar mai bine nu te gândești la asta acum ,bucura-te de sarcină și spre final cu siguranță vei lua decizia pe care o vei considera atât tu cât și Dr ul tau că e cea mai corecta.
Andreea_neacsu
Scris: Wednesday, November 24, 2021 10:51 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 9/27/2021
Iulia13 wrote:

Știu ce zici căci și eu am cazuri in familie cărora nașterea ușoară nu le-a pictat tare bine și au avut probleme după ,dar și cazuri în care operația i se deschidea gen și la o lună dupa Crazy Eu de exemplu având 2 cezariene mă gândesc cu groază la a 3-a pe care mi-o doresc ,nu acum ,însă mai vreau un bebe dar gândul că nu știu cum va reacționa corpul meu , operația în sine mă îngrozește...la al doilea a fost fix pix ,dar deja de la al treilea e cu risc chiar daca sunt femei și cu 5-6 cezariene ,pentru mine cifra 3 va fi îndeajunsras
Dar mai bine nu te gândești la asta acum ,bucura-te de sarcină și spre final cu siguranță vei lua decizia pe care o vei considera atât tu cât și Dr ul tau că e cea mai corecta.

multumesc inca o data Cheek Kiss Cheek Kiss
Lyli
Scris: Thursday, November 25, 2021 12:33 AM
Nivel

Inregistrat: 3/18/2021
Gaby 41 wrote:
https://ibb.co/p2ct6Sy

Urocultura nu arata o infectie urinara deci medicul e in masura sa zica de unde vin leucocitele probabil o sa-ti dea niste analize in plus
Lyli
Scris: Thursday, November 25, 2021 12:35 AM
Nivel

Iulia13 wrote:

Da Lyli sonda intr-adevar e tare nasoala,la al doilea bebe numai gândul că trebuia să mi-o puna mă făcea să urlu in capul meu ,după ce mi-a pus-o și până m-au urcat pe masa de operatie am zis că asta e ultimul bebe ,altul numai fac Lol
Dar să știi ,că nu e la fel pentru toată lumea ,eu am dat peste persoane cărora sonda nu le-a creeat un disconfort așa mare și au suportat-o fara probleme. Așa că ,stai calma nu știi cum va reacționa corpul tău și nu are rost să îți faci filme de dinainte ,mai ai puțin coeur

Chiar imi zicea o prietena ca a fost insuportabil pentru ea si sa cer intai anestezia apoi sonda dar alta prietena a zis ca mai disconfort a fost la scos cand au pus sonda nici n-a simtit si se uita dupa ea sa nu o calce pana pe masa de operatii
Oana.c
Scris: Thursday, November 25, 2021 6:53 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 6/28/2021
Lyli wrote:

Chiar imi zicea o prietena ca a fost insuportabil pentru ea si sa cer intai anestezia apoi sonda dar alta prietena a zis ca mai disconfort a fost la scos cand au pus sonda nici n-a simtit si se uita dupa ea sa nu o calce pana pe masa de operatii

Pe mine nu m a durut nici la pus nici la scos , insa faptul ca atarna ceva dupa mine si il trageam ....m a facut sa nu mai pot sa fac pasi, efectiv ma lua ameteala si aveam senzatia de lesin, probabil e la nivel psihic senzatia nu o explic insa ei asteptau sa merg pe picioare ca sa mi scoada sonda dupa operatie iar eu cum ma ridican cu treaba aia atarnata ma lua lesinul, le am explicat ca motivul e sonda si in monentul in care mi o scot voi merge fara probleme si asa a fost.
Gaby 41
Scris: Thursday, November 25, 2021 9:38 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 7/20/2021
Bună dimineața fetelor!Ce faceți? M-am trezit de dimineață cu o mare amețeală.Rău este că nu pot mânca mare lucru mi-e tare greață de la aproape orice așa că probabil din cauza asta și amețeala..Mi-au ieșit bine toate analizele de sânge și sunt în parametrii normali iar leucocitele din sânge văd că sunt ok.O să-i trimit și Dr.analizele.
Ellena20
Scris: Thursday, November 25, 2021 10:39 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Mie intai mi-au facut anestezia si apoi mi-au pus sonda. Nu am simtit absolut nimic. Poate puteti sa cereti sa va faca intai anestezia si de abia apoi sa va puna sonda. Eu nici nu am stiut ca am sonda, am vazut si eu apoi la ATI.
Iar de scos,mi-au scos-o dupa ce facusem cativa pasi prin camera. Acolo a fost o usoara jena, dar eram mai concentrata pe durerea de la operatie mai mult.
Sarcini usoare si linistite va doresc! Cheek Kiss
Lyli
Scris: Thursday, November 25, 2021 1:07 PM
Nivel

Ellena20 wrote:
Mie intai mi-au facut anestezia si apoi mi-au pus sonda. Nu am simtit absolut nimic. Poate puteti sa cereti sa va faca intai anestezia si de abia apoi sa va puna sonda. Eu nici nu am stiut ca am sonda, am vazut si eu apoi la ATI.
Iar de scos,mi-au scos-o dupa ce facusem cativa pasi prin camera. Acolo a fost o usoara jena, dar eram mai concentrata pe durerea de la operatie mai mult.
Sarcini usoare si linistite va doresc! Cheek Kiss
Da si eu sper sa pot cere , mi-e foarte frica
maria2013
Scris: Thursday, November 25, 2021 1:55 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Mie la ambele cezariene mi-au montat sonda după ce m-au anesteziat și mi-au scos-o înainte sa cobor din pat. Și prima data și a doua am simțit o ușoară picătură când au scos-o și atât. Nici măcar disconfort nu îl pot numi. Lyli, nu mai rețin, la județean în Ct vei naște?
Lyli
Scris: Thursday, November 25, 2021 2:21 PM
Nivel

maria2013 wrote:
Mie la ambele cezariene mi-au montat sonda după ce m-au anesteziat și mi-au scos-o înainte sa cobor din pat. Și prima data și a doua am simțit o ușoară picătură când au scos-o și atât. Nici măcar disconfort nu îl pot numi. Lyli, nu mai rețin, la județean în Ct vei naște?
Maria sunt din Craiova eu voi naste la spitalul nr 1 este de stat , dar ma monitorizat la privat pe toata perioada , pe 5 voi merge pentru monitorizare eu sper sa ma opereze atunci sa nu mai stau multe zile pe acolo nu ma incanta spitalul dar medicul meu este foarte ok si rabdator , am vrut la privat dar m-am sucit in timp
AliciaAlicia
Scris: Thursday, November 25, 2021 2:34 PM
Nivel

Inregistrat: 9/26/2021
Bună,vreau sa va întreb și eu ceva.Voi ați purtat sutien în timpul sarcinii ca să nu se lase sânii?ce uleiuri ați folosit pentru vergeturi și de la câte săptămâni?
Lyli
Scris: Thursday, November 25, 2021 3:10 PM
Nivel

AliciaAlicia wrote:
Bună,vreau sa va întreb și eu ceva.Voi ați purtat sutien în timpul sarcinii ca să nu se lase sânii?ce uleiuri ați folosit pentru vergeturi și de la câte săptămâni?

Sutien poti purta daca nu te incomodeaza dar sani se lasa de la greutatea glandelor mamare si modificari hormonale , poti purta orice sutien numai in cazul in care ai silicoane sa ti bustiera dar oricum nu ajuta prea mult din ce am inteles daca e genetic sa se lase se lasa orice ai face , la fel si vergeturile pe burtica , eu nu am n-am avut nici la prima sarcina dar am prietene care sunt pline si abea au putina burtica , eu folosesc bio oil si ulei de cocos , dar cand imi aduc aminte (cam uit seara sa ma dau) am inceput in trimestrul 2 cand a inceput si burtica sa creasca dar m-am plictisit repede
AliciaAlicia
Scris: Thursday, November 25, 2021 3:13 PM
Nivel

Inregistrat: 9/26/2021
Lyli wrote:

Sutien poti purta daca nu te incomodeaza dar sani se lasa de la greutatea glandelor mamare si modificari hormonale , poti purta orice sutien numai in cazul in care ai silicoane sa ti bustiera dar oricum nu ajuta prea mult din ce am inteles daca e genetic sa se lase se lasa orice ai face , la fel si vergeturile pe burtica , eu nu am n-am avut nici la prima sarcina dar am prietene care sunt pline si abea au putina burtica , eu folosesc bio oil si ulei de cocos , dar cand imi aduc aminte (cam uit seara sa ma dau) am inceput in trimestrul 2 cand a inceput si burtica sa creasca dar m-am plictisit repede

Mulțumesc pentru răspuns!😊
MariaS
Scris: Thursday, November 25, 2021 3:15 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 4/28/2020
Alicia, sânii nu se lasă de la sarcină, mușchiul sânului se înmoaie de la sutien pt că el nu mai trebuie să "ducă greul" pt că o face sutienul.
Eu am folosit de la pallmers și ceva crema cu hyaluron, vergeturile țin de tipul de piele, hidratare,elasticitate. Nu există o dată anume de când te poți da cu creme/ uleiuri, te dai când consideri tu, o să observi că odată ce înaintezi in sarcină de va mânca burtica,in momentele alea se întinde pielea.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.