Gravidutele noastre dragi - 60
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ANDREEA2929A
Scris: Wednesday, May 12, 2021 5:54 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/15/2019
Roser wrote:

Andreea foarte frumos patutul, dar daca imi permiti sa iti dau un sfat, ar trebui scoase protectiile macar pana la 6 luni, e risc de asfixie. Pana la 6 luni nu se recomanda nici protectii, nici perinita, patura/plapuma, jucarii in patut, iar salteluta ideal e sa fie anti-sufocare in caz ca se roteste pe burta.
Sper sa ajungeti sa il folositi, noi inca nu am atins patutul, in schimb a trebuit sa schimbam patul la dormitor cu unul mai mareLol

Roser am citit ?i eu asta, tu cum procedezi la somn? Un body mai plin? Cand e vara e ok, dar toamna, iarna?
Chiar ma intrebam. Am vazut ca iarna nici nu e indicat sa ai o temp prea mare in casa.
freya1
Scris: Wednesday, May 12, 2021 7:23 AM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Fetelor, eu pana acum l-am tinut pe bebe numai in pijamalute cu botosei si fermoar, mi se par cele mai practice si pt dormit sunt f bune, acum ca e cald i-am dat si salopete fara botosei, scurte sau body + pantalon (intr-adevar, daca e purtat se recomanda salopeta/ pantaloni fara botosei sau sa fie mai largute, sa nu ii puna presiune pe picioruse)
Dar pt imbracat / dezbracat sunt o minune pijamalutele astea

A, si il puneam si in sac de dormit subtire, dar nu l-a acceptat decat f putin timp
MariaS
Scris: Wednesday, May 12, 2021 8:58 AM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
ANDREEA2929A wrote:
Maria, asa este, eu m am uitat intai cat se foloseste fiecare piesa si cum de asta i am spus Emei ca nu e suficienta scoica...aveam si eu impresia la inceput ca iti trebuie scoica si partea sport, insa am citit si despre faptul ca landoul nu e indicat pt transportul in masina. Am spus distan?e scurte tocmai in ideea ca dupa o ora trebuie intins bebe.
Eu scoica o vad strict in masina pt deplasare la inceput.
Acum depinde si de anotimp pt folosirea lor, la mine termenul e septembrie deci o sa prind in plin toamna si iarna la inceput.
Foarte bine ca ati spus de perne ca atata m am uitat la ele. Despre patut eu il voi primi de la cineva si am acceptat tocmai de asta , stiu ca e posibil sa nu stea. Insa am prietene care nu au cumparat si dupa prima luna s au razgandit.
Chiar si leaganul e cu dus intors v am spus ca fetele mele si au imprumutat intre ele cel electric la una a stat la una nu.

Vezi ca exista carucioare care au posibilitatea de a transforma partea sport in landou, ceea ce e perfec sau se transforma într-un"patut" cu plan usor înclinat ceea ce iar e perfect in cazul in care bebe are reflux.
Daca nu te intereseaza sa montezi scoica pe carucior atunci au ?i mai multe modele din ce sa alegi.
Eu una nu am crezut ca voi ajunge sa îmi cumpar al doilea carucior ( primul e primit) stând la casa am ignorat anumite aspecte,sa fie u?or de pliat cu o mâna, sa fie u?or, sa ocupe pu?in spa?iu în ma?ina, ca la un moment dat tot ajungi sa pleci in concediu si printre bine un carucior usor ce nu ocupa spatiu.
Eu spre ex acum oscilez între câteva branduri pt carucior Joie, britax, cybex ?i nuna.
Pâna acum am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa lipseasca din "garderoba" unei mamici un sistem de purtare si un carucior usor si practic.
IoanaIoanaC
Scris: Wednesday, May 12, 2021 10:14 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/30/2019
Hai tu mamici nu ne mai certati! Lol Ca si voua cred ca vi s-a spus inainte sa nasteti ca veti tine patutul de bibelou si tot l-ati cumparat Lol Asa cred ca e fiecare, cred ca pana la urma le cumparam mai mult pentru noi decat pentru mogaldete.
Multumim ca va faceti timp de noi! SimplyLove
Aleahim
Scris: Wednesday, May 12, 2021 10:16 AM
Nivel

Inregistrat: 7/19/2018
IoanaIoanaC wrote:
Hai tu mamici nu ne mai certati! Lol Ca si voua cred ca vi s-a spus inainte sa nasteti ca veti tine patutul de bibelou si tot l-ati cumparat Lol Asa cred ca e fiecare, cred ca pana la urma le cumparam mai mult pentru noi decat pentru mogaldete.

Io ma tot gandesc ce fac daca nu doarme fata in pat, ca langa noi nu incape si noi stam in ap cu o camera, deci nu avem alta variantahohot Pana ne mutam la casa, e mare deja fataLol
ANDREEA2929A
Scris: Wednesday, May 12, 2021 10:31 AM
Nivel

Inregistrat: 1/15/2019
MariaS wrote:

Vezi ca exista carucioare care au posibilitatea de a transforma partea sport in landou, ceea ce e perfec sau se transforma într-un"patut" cu plan usor înclinat ceea ce iar e perfect in cazul in care bebe are reflux.
Daca nu te intereseaza sa montezi scoica pe carucior atunci au ?i mai multe modele din ce sa alegi.
Eu una nu am crezut ca voi ajunge sa îmi cumpar al doilea carucior ( primul e primit) stând la casa am ignorat anumite aspecte,sa fie u?or de pliat cu o mâna, sa fie u?or, sa ocupe pu?in spa?iu în ma?ina, ca la un moment dat tot ajungi sa pleci in concediu si printre bine un carucior usor ce nu ocupa spatiu.
Eu spre ex acum oscilez între câteva branduri pt carucior Joie, britax, cybex ?i nuna.
Pâna acum am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa lipseasca din "garderoba" unei mamici un sistem de purtare si un carucior usor si practic.

Multumesc, oricum mai studiez nu cumpar inca, partea proasta e ca la noi in oras nu prea ai variante..mi ar placea sa l vad, ca asa pe net stiti si voi cum e, toate par faine.
Roser
Scris: Wednesday, May 12, 2021 11:21 AM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
IoanaIoanaC wrote:

Haha Ioana, ai dreptate, si mie mi-au spus mai multe prietene cu copii sa nu ma aventurez sa iau patutul de dinainte, ci sa astept sa vad ce fel de copil am :). Dar imi intra pe o ureche si imi iesea pe alta, asa ca am cumparat patutul cand eram insarcinata in 7 luni sa fiu sigura ca ajunge si ca avem timp sa il montam si am dat si o gramada de bani pe el. Acum, cum zice freya, e loc de depozit pt pampersi, jucarii, cadouri primite etc.
Dar eu trag nadejde ca o sa-l folosesc pana la urma, pt ca e co-sleeping, se da o parte jos si se ataseaza de pat. Pana acum cand dormea cu mine in pat statea lipit de titi, deci nicio sansa. Acum am mai avansat, sta langa mine la cativa cm dar tot trebuie sa ma simta, daca ma ridic putin sa merg pana la baie, incepe sa maraie. Asa ca step by step.
Ce putin mai aveti cele din capul listei, sunteti pregatite?majoreta
IoanaIoanaC
Scris: Wednesday, May 12, 2021 11:24 AM
Nivel

Roser wrote:

Ce putin mai aveti cele din capul listei, sunteti pregatite?majoreta

Te rog tradu' "pregatite" Lol
Andreeax
Scris: Wednesday, May 12, 2021 12:07 PM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Freya,Roser,multumim pt sfaturi! Am citit de protec?ii ca se pun mai târziu,acum sunt puse de sot ca a insistat sa le scoata din punga lor sa vada ?i el care e treaba cu ele,sa nu mai spun ca nu sunt nici prea potrivite pt tipul asta de patu? dar improvizam cum am mai spus. ?tiu ca pt majoritatea patu?ul e spa?iu de depozitat dar nu puteam sa nu îl iau,eu sper sa doarma in el ?i trebuie sa încerc sa fac ceva in privin?a asta. Avem noi ditamai patul matrimonial de zici ca e pt 4 oameni dar îmi place sa cred ca e doar al nostru. :))). Vreau sa cred ca voi avea un copil care ma asculta :)))). Cât despre faptul ca mai am pu?in...nu am emo?ii deloc,când vine vine. Sper totu?i sa î?i dea jos dubla circulara pe care ?i-a pus-o in 5 zile ca nu ?tiu cum a reu?it ?i vreau sa încerc natural ?i sa nu am grija asta....cam plimbare? el prin burtica de?i loc nu prea mai are mult :))
Miri08
Scris: Wednesday, May 12, 2021 12:40 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 1/22/2020
ANDREEA2929A wrote:

Ma tot uit ?i eu de ceva zile la ele...nu ai landou sau n am vazut bine. Stiu ca in scoica e recomandat pâna la 6 luni doar 40 min ?i calatoria cu masina pe distan?e scurte, de aia e necesar landoul. Eu m am uitat pe idealbebe, au preturi super la 3 in 1 de la krausman . Sa vezi la greutate tot timpul ca daca iesi singura e dificil.

Asa auzisem si eu dar am o prietena care tine copilul numai in scoica.Chiar si cand iese la plimbare .Eu n-am indraznit sa-i spun ca mi-era sa nu mi-o ia in nume de rau.Dar care sunt repercursiunile daca ti copilul in scoica asa mult? Stie cineva?
MariaS
Scris: Wednesday, May 12, 2021 12:57 PM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Miri08 wrote:

Asa auzisem si eu dar am o prietena care tine copilul numai in scoica.Chiar si cand iese la plimbare .Eu n-am indraznit sa-i spun ca mi-era sa nu mi-o ia in nume de rau.Dar care sunt repercursiunile daca ti copilul in scoica asa mult? Stie cineva?

Ii poti deforma coloana una dintre repercursiuni.

Da, e ft comod pt multi parinti sa îi tina pe cei mici in scoica chiar si când ies afara la plimbare.
Mi-am facut lucrarea de dizertatie pe accidente si siguran?a auto de acolo atâtea informa?ii.
freya1
Scris: Wednesday, May 12, 2021 12:59 PM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Miri08 wrote:

Nu e ok pt coloana, plus ca e si risc de sufocare in scoica, au murit bebelusi lasati in scoica nesupravegheati (pusi sa doarma in ea in casa, de ex, ca ei dorm bine in scoica asa inghesuiti)
Sisi2
Scris: Wednesday, May 12, 2021 1:29 PM
Nivel

Inregistrat: 8/7/2019
Fetelor, multumim de informatii!! Cheek Kiss eu patutul o sa-l primesc de la o prietena. Sper sa doarma bebe in el, de nu, ne vom adapta. Ca alta varianta nu avemras .
Am facut si eu analizele de trim III si din pacate, fierul a iesit mic.
Cele care luati fier ce v-a recomandat medicul sa luati? V-am pupat!Cheek Kiss
IoanaIoanaC
Scris: Wednesday, May 12, 2021 3:40 PM
Nivel

Sisi2 wrote:
Fetelor, multumim de informatii!! Cheek Kiss eu patutul o sa-l primesc de la o prietena. Sper sa doarma bebe in el, de nu, ne vom adapta. Ca alta varianta nu avemras .
Am facut si eu analizele de trim III si din pacate, fierul a iesit mic.
Cele care luati fier ce v-a recomandat medicul sa luati? V-am pupat!Cheek Kiss

Sisi, am lipsa de fier inca dinainte de sarcina, nu te stresa! Mie mi-a dat dr ginecolog Sideral forte. Apoi, hematologol mi-a dat ALtifer, sa iau o zi da, una nu, cica s-ar absorbi mai bine.
Bine, ginecologul n-a fost de acord, si a zis sa iau Sideralul o zi da, una nu. Asa incat eu acuma iau o zi Altifer, o zi Sideral. Oricum, nu creste la mine Lol
Roser
Scris: Wednesday, May 12, 2021 3:43 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
IoanaIoanaC wrote:

Te rog tradu' "pregatite" Lol

Lol ma refer asa psihic, ca vad ca patuturi si carucioare v-ati luat.
Ce va mai recomand e sa va informati de pe acum despre alaptare (daca vreti sa dati piept), eu nu am prea facut-o inainte si pot sa spun ca mi-a scos peri albi alaptarea asta.
Este un grup foarte bun pe Fb, Alapteaza-Breastfeeding support, daca citeam de dinainte cu siguranta mi-ar fi fost mai usor.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.