Gravidutele noastre dragi - 60
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andreeax
Scris: Monday, May 10, 2021 5:34 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/6/2020
Ioana,jur ca nu m-a durut nimic ?i le-am facut pe toate intr-o singura parte :))) La mine bebe a fost o idee mai cuminte decât de obicei când am facut dexa dar posibil asta ?i din alte cauze ,poate pozi?ia,nu am fost stresata pt ca tot timpul a mi?cat. Probabil e?ti mai linistita dupa dexa,eu a?a m-am sim?it,parca primisem o mica garan?ie.
Am facut ?i eu azi un TNS care a ie?it bine ?i m-a bagat ?i la eco de?i facusem cu 5 zile in urma. Bebe activ rau de tot ca are de doua ori circulara de cordon ?i bomba col de 3 cm lung închis in condi?iile in care acum 3-4 saptamâni la ultima masuratoare era de 2,2-2,3. La mine au aparut ?i contrac?iile dureroase ,nu rau dar simt cum ma strânge din spate in fata ca o durere de menstra mai puternica...nu sunt multe ?i nici regulate. Azi cica montam patu?ul ?i fotoliul de alaptat. <3
IoanaIoanaC
Scris: Tuesday, May 11, 2021 8:02 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/30/2019
Andreeax wrote:
Ioana,jur ca nu m-a durut nimic ?i le-am facut pe toate intr-o singura parte :))) La mine bebe a fost o idee mai cuminte decât de obicei când am facut dexa dar posibil asta ?i din alte cauze ,poate pozi?ia,nu am fost stresata pt ca tot timpul a mi?cat. Probabil e?ti mai linistita dupa dexa,eu a?a m-am sim?it,parca primisem o mica garan?ie.
Am facut ?i eu azi un TNS care a ie?it bine ?i m-a bagat ?i la eco de?i facusem cu 5 zile in urma. Bebe activ rau de tot ca are de doua ori circulara de cordon ?i bomba col de 3 cm lung închis in condi?iile in care acum 3-4 saptamâni la ultima masuratoare era de 2,2-2,3. La mine au aparut ?i contrac?iile dureroase ,nu rau dar simt cum ma strânge din spate in fata ca o durere de menstra mai puternica...nu sunt multe ?i nici regulate. Azi cica montam patu?ul ?i fotoliul de alaptat. <3

Inseamna ca din cauza ca am incordat eu a durut in halul ala. In fine, a trecut. Macar acuma stiu ca daca e sa vina prematur, am facut tot ce am putut sa fie bine.
M-ai omorat cu patutul ala de cand il tot instalati Lol Hai cu pozele! Lol
Am facut comanda pe BebeTei de toate prostioarele, am ajuns la o suma considerabila a comenzii. Ghiciti ce? 17,9 lei transport! La comanda de peste 1000 lei. Imi venea sa renunt Lol ca principiu, mi se pare aiurea sa taxezi transport la asemenea comenzi. Insa n-am renuntat, ca mi-e mai comod asa decat sa ma plimb prin farmacii si sa iau ce am nevoie. DDD cand a vazut totalul m-a intrebat "macar e tot ce iti trebuie aici?" Raspuns: normal ca NU! :001014: :001014: :001014:
Aleahim
Scris: Tuesday, May 11, 2021 9:25 AM
Nivel

Inregistrat: 7/19/2018
IoanaIoanaC wrote:

Inseamna ca din cauza ca am incordat eu a durut in halul ala. In fine, a trecut. Macar acuma stiu ca daca e sa vina prematur, am facut tot ce am putut sa fie bine.
M-ai omorat cu patutul ala de cand il tot instalati Lol Hai cu pozele! Lol
Am facut comanda pe BebeTei de toate prostioarele, am ajuns la o suma considerabila a comenzii. Ghiciti ce? 17,9 lei transport! La comanda de peste 1000 lei. Imi venea sa renunt Lol ca principiu, mi se pare aiurea sa taxezi transport la asemenea comenzi. Insa n-am renuntat, ca mi-e mai comod asa decat sa ma plimb prin farmacii si sa iau ce am nevoie. DDD cand a vazut totalul m-a intrebat "macar e tot ce iti trebuie aici?" Raspuns: normal ca NU! :001014: :001014: :001014:

Nu ma mira absolut deloc totalul.Ru am facut sapt trecuta o comanda la nichiduta de 500 de lei si inca mai am muuuulte de luatLol Dar am zis ca o sa merg la farmacie sa mai iau din ele, mai am de luat sutiene de alaptat pe care tre sa le vad inainte ca nu stiu ce cupa am acum.Mai am, ohoooo
IoanaIoanaC
Scris: Tuesday, May 11, 2021 9:33 AM
Nivel

Aleahim wrote:

Nu ma mira absolut deloc totalul.Ru am facut sapt trecuta o comanda la nichiduta de 500 de lei si inca mai am muuuulte de luatLol Dar am zis ca o sa merg la farmacie sa mai iau din ele, mai am de luat sutiene de alaptat pe care tre sa le vad inainte ca nu stiu ce cupa am acum.Mai am, ohoooo

Noaa, de alea am luat in loc de bustiere de mult. Sunt comode, dar bineinteles ca am nimerit calitate slaba si la spalat se duc cupele alea stanga dreapta de zici ca-s mingi de biliard. Urmatoarele nu le mai iau online, desi nu prea poti ghici calitatea nici in magazin. Ce ai luat de pe Nichiduta?
ANDREEA2929A
Scris: Tuesday, May 11, 2021 9:34 AM
Nivel

Inregistrat: 1/15/2019
Neata fetele, eu v am.citit dar nu am noutati. Astept morfo pe 1 iunie ca in oras la mine n am mai prins si merg la vecini, aia e.. am vrut sa va intreb la cate saptamani ati simtit sughitul?
Am zile cu niste tumbe prin burtica, se simt acum bine si zilnic dar sunt ca spasmele musculare cam asa e la mine.
wannabemom
Scris: Tuesday, May 11, 2021 10:32 AM
Nivel

Inregistrat: 1/3/2021
Neata
Voi ce luati/cum procedati cand va doare foarte tare capul???
Am adormit cu durere de cap, m-am trezit tot cu ea.
E genul de durere care pulseaza, mai ales cand ma aplec... nu mai pot si habar nu am daca am voie sau nu sa iau ceva....pe net nu gasesc nimic...
Aleahim
Scris: Tuesday, May 11, 2021 10:34 AM
Nivel

IoanaIoanaC wrote:

Noaa, de alea am luat in loc de bustiere de mult. Sunt comode, dar bineinteles ca am nimerit calitate slaba si la spalat se duc cupele alea stanga dreapta de zici ca-s mingi de biliard. Urmatoarele nu le mai iau online, desi nu prea poti ghici calitatea nici in magazin. Ce ai luat de pe Nichiduta?

Bustiere/sutiene de alaptat o sa imi iau din h&m, ca am auzit ca sunt bune.Cam scumpe, dar bune.Si prietenele mi-au mai recomandat si maieurile de alaptat, mai ales ca vine vara si in casa sunt f practice.
De pe nichiduta am luat asa: forfecuta si unghiera, o perie pt cruste, 2 lenjerii de pat, un carusel( cel mai simplu si mai putin coloratLol ), tampoane pt sani si un set de museline.Si bifff...aproape 500Crazy
Aleahim
Scris: Tuesday, May 11, 2021 10:37 AM
Nivel

ANDREEA2929A wrote:
Neata fetele, eu v am.citit dar nu am noutati. Astept morfo pe 1 iunie ca in oras la mine n am mai prins si merg la vecini, aia e.. am vrut sa va intreb la cate saptamani ati simtit sughitul?
Am zile cu niste tumbe prin burtica, se simt acum bine si zilnic dar sunt ca spasmele musculare cam asa e la mine.

Eu cred, doar cred ca de cateva zile am simtit cum sughite.Cum zici si tu, ca spasmele musculare, dar se simt usoooor si pulseaza cumva ritmic burticaNuStiu
oanatm
Scris: Tuesday, May 11, 2021 10:47 AM
Nivel

Inregistrat: 6/8/2017
IoanaIoanaC wrote:

Buna, iti recomand sutienele de alaptat de la h&m, sunt foarte comode si de calitate. Eu le-am spalat de multe ori si sunt intacte.
Andreeax
Scris: Tuesday, May 11, 2021 11:04 AM
Nivel

+10000 pt sutienele de la hm. Am ales bustierele petrecute,o minuna?ie,doar sa ave?i grija la marimi,sa lua?i mai mari având in vedere ca sânii vor creste de la laptic plus ca sunt croite o idee cam micu? (poate am prin eu a?a modelul). Iar la maieutele de alaptat (eu mi-am luat un set de 3) sa lua?i o marime mai mica,eu într-un M înot la propriu,le-am dat soacrei sa le strâmteze la ma?ina ca nu avea sens sa le fac retur,materialul e super ,in rest mie nu mi-a mai placut faptul ca literalmente sunt facute pt burtica de gravidu?a,nu se presupune deloc ca bebe e afara ?i tu io alaptezi ,ca nu mai e in burtica.

Wannabemom ,am avut ?i eu ceva dureri de cap in primul trimestru ?i de câteva ori ?i in al2lea dar le-am cam îndurat,nu au fost chiar atât de rele,nu am luat nimic ?i nici nu am întrebat medicul despre asta. Daca e chiar a?a rea lasa-i medicului un mesaj ,trebie sa existe ceva care macar sa amelioreze.

Ioana,revin ?i cu poze mai târziu,e gata ,montat,ii mai trebuie pusa lenjeria ?i aparatorile doar ca noi nu am luat in considerare ca aparatorile pe care le-am luat sunt facute pt patu? cu gratii de jur împrejur pt a se putea lega dar improvizam noi. :D
IoanaIoanaC
Scris: Tuesday, May 11, 2021 11:09 AM
Nivel

Andreeax wrote:
+10000 pt sutienele de la hm. Am ales bustierele petrecute,o minuna?ie,doar sa ave?i grija la marimi,sa lua?i mai mari având in vedere ca sânii vor creste de la laptic plus ca sunt croite o idee cam micu? (poate am prin eu a?a modelul). Iar la maieutele de alaptat (eu mi-am luat un set de 3) sa lua?i o marime mai mica,eu într-un M înot la propriu,le-am dat soacrei sa le strâmteze la ma?ina ca nu avea sens sa le fac retur,materialul e super ,in rest mie nu mi-a mai placut faptul ca literalmente sunt facute pt burtica de gravidu?a,nu se presupune deloc ca bebe e afara ?i tu io alaptezi ,ca nu mai e in burtica.

Wannabemom ,am avut ?i eu ceva dureri de cap in primul trimestru ?i de câteva ori ?i in al2lea dar le-am cam îndurat,nu au fost chiar atât de rele,nu am luat nimic ?i nici nu am întrebat medicul despre asta. Daca e chiar a?a rea lasa-i medicului un mesaj ,trebie sa existe ceva care macar sa amelioreze.

Ioana,revin ?i cu poze mai târziu,e gata ,montat,ii mai trebuie pusa lenjeria ?i aparatorile doar ca noi nu am luat in considerare ca aparatorile pe care le-am luat sunt facute pt patu? cu gratii de jur împrejur pt a se putea lega dar improvizam noi. :D

Problema asta cu aparatorile o am si eu. Pana la urma, le fac la comanda si ii zic ca imi puna arici pe spate. Iar pe patut lipesc cu banda dublu adeziva o parte de arici. Alta solutie nu am gasit nici eu. Cealalta varianta era sa iau bumpere de alea impletite, dar mi se par prea inguste, asa ca am renuntat.

Wannabemom, eu uam paracetamol cand durerile deveneau insuportabile. Nu ma lasa de tot, dar se ameliora putin. In trim 2 mi-a dat voie dr sa iau brufen la nevoie, dar doar in cazuri extreme. Am luat o singura data. Mi-a explicat atunci ca orice efect ar avea Brufenul asupra mogaldetei, trece in 7 zile. Mi-a zis de Brufen pentru ca ii spusesem eu ca asta luam inainte de sarcina cand aveam migrene.
ANDREEA2929A
Scris: Tuesday, May 11, 2021 11:56 AM
Nivel

Inregistrat: 1/15/2019
Aleahim wrote:

Eu cred, doar cred ca de cateva zile am simtit cum sughite.Cum zici si tu, ca spasmele musculare, dar se simt usoooor si pulseaza cumva ritmic burticaNuStiu

La sughit m am gandit si eu mai ales ca e ritmic dar ma gandeam ca e prea devreme si cu placenta anterioara.

Pt dureri de cap paracetamol simplu ?i doar la urgente cand durerea nu scade nici prin somn sau altele.
Mai exista leac babesc la mine functioneaza peste toate antiinflamatoarele din lume:otet indoit cu apa si turnat in par, legat frunte cu o esarfa si stat in pat cel putin 30 min.
Andreeax
Scris: Tuesday, May 11, 2021 12:14 PM
Nivel

https://ibb.co/G7SwhCK

Faimosul patu? montat dupa ce l-am luat acum 1000 fe ani lumina :))
Buuuun,ca minusuri e faptul ca deasupra sertarului de jos nu are placaj ?i se vede orice depozitezi in el,in rest e un patu? normal. Ioana,ziceai de mânere...da,nu au venit unul roz ?i altul albastru,sunt ambele albe ceea ce pe mine ma mul?ume?te mai mult. Aparatorile sunt puse de so? sa î?i faca el idee care e treaba cu ele :)),am lenjeria la spalat...te be continued.... :)))
wannabemom
Scris: Tuesday, May 11, 2021 12:28 PM
Nivel

Inregistrat: 1/3/2021
Va multumesc pentru raspunsuri!!!
O sa incerc tot ce mi-ati sugerat.

Patutul e ft dragut, Andreea!
Sisi2
Scris: Tuesday, May 11, 2021 3:50 PM
Nivel

Inregistrat: 8/7/2019
Andreea, foarte frumos patutul!!! hearts
Si eu mai am multe de cumparat!! Sincer nu stiu de ce sa ma apuc prima data!! Hainute cam am. Am primit multe, am mai cumparat! Dar trebuie celelalte accesorii, cadita, salteluta de schimbat, lenjerii, aparatori etc.

Wannabe, eu din cate stiu se poate lua paracetamol. Si eu am avut de cateva ori dureri de cap dar nu am luat nimic. Mai ales in primul trimestru. Le-am suportat, partea buna e ca nu au fost chiar groaznice. Daca poti, intreaba medicul si e cel mai ok!!

Andreea29, eu de sughitat, l-am simtit doar de 2 ori pana acum. Poate a mai sighitat dar nu mi-am dat seama. Oricum si la miscari, am zile cand il simt mai tare si zile cand e mai lenes. Initial, m-am speriat, ca de ce misca mai putin si etc. Apoi am vazut ca isi revine. Probabil are si el zile proastehohot . Si eu am tot placenta aterioara.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.