Gravidutele noastre dragi - 58
Subiectul anterior · Subiectul urmator
freya1
Scris: Wednesday, October 21, 2020 3:35 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/10/2020
eu inca nu am cumparat nimic, in afara de 2 body-uri si o salopeta de la lidl cand mi-am luat si colantii de gravida
am asa o idee de ce ar trebui luat, o sa imi fac si o lista ca sa bifez de pe ea
nu vreau sa iau f multe hainute, ca am inteles ca ei cresc repede si oricum la inceput o sa ma axez pe aspectul practic, sa poate fi imbracat / dezbracat repede, deci salopetele intregi cu fermoar sau capse vor fi de baza
nu sunt decisa la patut, noi avem un spatiu f mic (nu apucam inca sa ne mutam in noua casa pana vine bebe) si vreau sa iau unul pliant gen cosleeper (eu as vrea sa doarma cu noi, dar mi-e frica, cel putin la inceput)
nu stiu nici daca sa iau pompa, biberoane de la inceput... in scenariul in care chiar vor fi probleme voi avea nevoie sa ii dau muls probabil, dar asta vom vedea mai tarziu
voi ce aveti pe lista ?
Ellena20
Scris: Wednesday, October 21, 2020 3:37 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Roser, noi tocmai ce am finalizat cu mutarea si am vrea sa incepem sa cumparam pt bebe.
I-am luat doar vreo 3 salopete, 2 perechi de pantalonasi si o bluzita. coeur
Ellena20
Scris: Wednesday, October 21, 2020 3:42 PM
Nivel

Freya, cand ajung la laptop, o sa impartasesc listele mele cu voi.
Cu patutul eu stiu sigur ca nu vreau co-sleeping. Eu vreau patut de lemn, sotul vrea gen tarc ca i se pare lui mai practic si mai sigur pentru bebe.
Bineinteles ca va ramane patut de lemn ras
Andreeax
Scris: Wednesday, October 21, 2020 3:43 PM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Ca tot vorbi?i de secretie,?i eu o am destul de abundenta,foarte apoasa,iar diminea?a când ma ridic din pat am senza?ia ca ma scap pe mine. Eu ma gândesc ca poate e ?i de la progesteron,ultimul ovul mi-l pun seara înainte de a ma pune in pat sa dorm ?i nu ma mai ridic. Acum nu ?tiu,pe timpul zilei mai observ pe protej slip ce mai iese afara din ovul dar nu e apos ci e mai mult cremos plus apos ca vad ca e ud protej slipul. Eu nu pot sa stau fara protej slip. ?i cred ca trebuie sa îmi refac stocul de lenjerie intima pt ca am doar chilo?ei de “scandal” cu dantelute ?i barete ?i nebunii ?i ma cam deranjeaza acum,prefer ceva din bumbac ?i simplu.
Roser
Scris: Wednesday, October 21, 2020 4:06 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Eu azi i-am cumparat primul lucru: o paturica alba crosetata, din bumbac. Dar am mai primit hainute cand am fost in Ro de la lume entuziasmata Lol
Ma tot uit la ele cat de micute sunt :)
Eu sunt cam pierduta, nu am nicio lista, imi tot apar fel si fel de lucruri pe facebook si ma tot documentez. Eu pana la un an nu ii fac camera separata, o sa doarma cu noi in patut atasat de pat (dar din lemn, care apoi poate fi folosit pana la 3 ani).
Singurul lucru care il am clar e caruciorul, m-am hotarat destul de repede.
Acum ma uit de o geaca de iarna pt gravide si la pompe, chiar nu stiam ca sunt atatea :))
freya1
Scris: Wednesday, October 21, 2020 4:13 PM
Nivel

si cu caruciorul e mare bataie de cap, nu vreau sa dau fff multi bani, prioritatea ar fi scoica sa fie buna si apoi un carucior 2 in 1 decent, cred ca as iesi mai bine decat cu carucior 3 in 1
as vrea si sistem de purtare, inr-o prima faza un wrap elastic, sa vad cum ma descurc cu el, si apoi cand mai creste un SCC (pana atunci zic eu ca ma mai documentez... daca oi avea timp)
Roser, sa ne zici de pompa ce ai decis, eu ma uitam la Spectra ca o lauda tota lumea si e si varianta dubla, dar daca nu ai nevoie sunt multi bani dati degeaba... deci poate imi iau macar una manuala intr-o prima faza

Andreea, e normal, mai ales ca pui si progesteron Cheek Kiss
Ellena20
Scris: Wednesday, October 21, 2020 4:46 PM
Nivel

Asa vreau si eu.. un carucior 2 in 1 si o scoica buna separat.
Nu stiu cand sa le cumpar pe astea.. parca inca mi se pare devreme pt carucior si patut.
Fetelor care ati mai cumparat pt bebei, sa ne aratati si poze.. poate ne mai inspira. ras
freya1
Scris: Wednesday, October 21, 2020 4:49 PM
Nivel

da, astea mai incolo, zic eu, ca se aduna praful pe ele degeaba
ma mai gandesc uneori daca nasc prematur, dar pana la urma nu traim in padure sa zici ca nu avem de unde cumpara oricand
Roser
Scris: Wednesday, October 21, 2020 6:37 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Freya, inca nu m-am decis la pompa dar stiu ca vreau electrica, ca mi se pare mult mai comoda. Am citit opinii bune despre Availand Nature Smart 3 si Medela Swing (probabil au si manuale).
Caruciorul il iau 3 in 1 ca are scoica f buna, a trecut tot felul de teste si e fabricat aici in Spania.
Apoi mai vreau sa cumpar (sau sa mi-l faca cineva cadou sic ) un hamac ergonomic cu balansoar natural:

https://youtu.be/Yrecdy9Z4wI

Si bineinteles, un sistem de purtare ergonomic.
Ar trebui sa fac o lista si apoi sa o dau prietenelor care au copii deja si sa imi spuna ce sa mai tai sau ce sa mai pun pe ea ca dupa mine as cumpara de toate Lol
freya1
Scris: Wednesday, October 21, 2020 6:43 PM
Nivel

Da, clar asa trebuie facut, ca si mie toate mi-au zis ca au cumparat tot felul de chestii pe care nu le-au folosit
MariaS
Scris: Wednesday, October 21, 2020 8:18 PM
Nivel

Inregistrat: 4/28/2020
Cam a?a arata patutul
https://ibb.co/WBYf3P4

Hainu?e am primit de la 0 la 18 luni, eu am luat doar cateva bady-uri.

La cursul de alaptare zicea ca nu are rost sa cumparam în avans o pompa pt lapte, pt ca ii costisitoare si de banii aia putem lua altceva mai util pt bebe.

Cred ca cea mai buna lista o putem face împreuna cu prietenele / cuno?tin?ele care au nascut.
maria2013
Scris: Wednesday, October 21, 2020 8:48 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Eu eram convinsa ca voi alapta cu usurinta. Nu am avut nici macar un biberon, a cumparat sotul când am ajuns acasa. Pompa am cumparat, tot când am revenit din maternitate, una manuala Minut. Ieftina si decenta, dar nu pt primele mele saptamâni. Mi-a împrumutat prietena mea o Medela Swing dubla si doar asa am reusit sa alaptez, chiar daca Ana a primit si completare pâna la un an si 5 luni. Abia atunci am scos de tot biberonul si am ramas doar cu san. Pt mine alaptarea a fost singura chestie care chiar m-a chinuit, necajit, disperat cum nu as fi crezut...
maria2013
Scris: Wednesday, October 21, 2020 8:50 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Droxana
Scris: Wednesday, October 21, 2020 11:04 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 10/22/2019
MariaS wrote:
Cam a?a arata patutul
https://ibb.co/WBYf3P4

Hainu?e am primit de la 0 la 18 luni, eu am luat doar cateva bady-uri.

La cursul de alaptare zicea ca nu are rost sa cumparam în avans o pompa pt lapte, pt ca ii costisitoare si de banii aia putem lua altceva mai util pt bebe.

Cred ca cea mai buna lista o putem face împreuna cu prietenele / cuno?tin?ele care au nascut.

Ce frumos e computerlove ceva de genul as vrea si eu ..
la carucioare nu ma pot sa ma hotarasc..nu stiu ce trebuie sa fie mai bun..nici nu stiu in oras decat un magazin unde ar avea mai multe modele sa le vad,sa vad mecanismul,ce greutate au,sa ma descurc si singura cu el..
Si mie mi se par multe si ma panichez ca nu am experienta si nu stiu :)) azi ma uitam in magazin la pompe si biberoane..habar n am ce trebuie.. poate ne ajuta fetele mai cu experienta cu liste,exemple,si parerile lor despre ce e necesarras
Anitta76
Scris: Wednesday, October 21, 2020 11:18 PM
Nivel

Inregistrat: 11/11/2018
Roser wrote:
Eu azi i-am cumparat primul lucru: o paturica alba crosetata, din bumbac. Dar am mai primit hainute cand am fost in Ro de la lume entuziasmata Lol
Ma tot uit la ele cat de micute sunt :)
Eu sunt cam pierduta, nu am nicio lista, imi tot apar fel si fel de lucruri pe facebook si ma tot documentez. Eu pana la un an nu ii fac camera separata, o sa doarma cu noi in patut atasat de pat (dar din lemn, care apoi poate fi folosit pana la 3 ani).
Singurul lucru care il am clar e caruciorul, m-am hotarat destul de repede.
Acum ma uit de o geaca de iarna pt gravide si la pompe, chiar nu stiam ca sunt atatea :))

Citind comentariul tau parca m-am vazut pe mine in trecut cand fusesem ptr prima oara la cumparaturi pt bebe, aveam vreo 27-28 saptamani, sau chiar mai putin, eram cred cea mai entuziasmata din tot mall-ulhohot este printre cele mai frumoase sentimente ever! Si de atunci pana in ziua in care am nascut, aproape in fiecare seara insiram hainutele pe pat si le priveam pe fiecare in parte, si mi-o inchipuiam! Emotiile alea nu cred ca le voi mai trai vreodata, chiar daca o sa mai am sau nu copii, nu cred ca se compara cu ce am trait la primulras Deci fetelor, va spun din nou, bucurati-va de perioada, este minunata! Si acum parca am un nod in gat cand povestesc si asta pt ca sentimentele au ramas in mine, nu pt ca imi pare rau sau ceva de genul, perioada de acum este si mai frumoasa, chiar daca cateodata e greu, este frumos, însa perioada de ,,gravidenie,, e unica, e rasfat maximLol ,e importanta, e the best! Dar na, atunci aveam 1000 de griji si nu prea am simtittopai Va recomand relaxare din plin! Si sarcini cat mai usoare!
In ceea ce priveste pompa, ca de aceea practic am vrut sa scriuHilar sa stii ca daca vrei ceva mai ieftin, in sensul ca poate o vei folosi sau nu, eu o recomand pe cea de la kids care.
Inca ceva, eu carutul l-am luat krausman si m-am chinuit extrem de mult cu el...este destul de greu, asta asa ca o paranteza poate va ajuta cu ceva. Sunt extrem de multe de luat dinainte si va zic sincer ca dupa nastere e inutil sa va bateti capul cu astea când bebe are nevoie permanenta de voi.
PS: Co.sleeping.ul a fost perfect pt noi pana in momentul cand a inceput ea sa se miste prin tot patul, noi nici in momentul de fata nu am pus si cealalta laterala ptr ca nu cred ca imi va fi usor, mai ales ca ea de multe ori vine dupa mine...asa ca, daca vreau sa o las 2-3 minute nesupravegheata trebuie sa o pun pe jos sau sa o iau cu mine. Desi ma gandesc serios la un tarc pt cand vreau sa fiu sigura ca nu se intampla nimic sau nu pot fi cu ochii pe ea in unele momente...
Scuzati romanul meuLol Va citesc cu atata drag si dor!
Va imbratisez!computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.