Gravidutele noastre dragi - 57

Options Gravidutele noastre dragi - 57
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Iulia13
Postat: Tuesday, August 4, 2020 9:53 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/8/2017
Postari: 1054
Buna diminea?a, dragi gravidute.. Eu stau cu un stres de numa de diminea?a.. Am fost la baie si pe hârtie era o pata de sânge, nu ?tiu de unde, nu în?eleg de la cepale m-a luat si spatele un pic mai devreme dar am luat un no-spa.. I-am scris doctorului si astept sa imi raspunda.

Fluturash, tu ziceai ca ai sângerat de la Magne B6? Eu nu luasem de 2 zile si ieri am reluat, insa au mai fost mici pauze de genu si nu s-a mai întâmplat asa cevauff
freya1
Postat: Tuesday, August 4, 2020 10:05 AM

Intrat: 2/10/2020
Postari: 1824
Iulia Cheek Kiss ai unde sa te duci la urgenta ? sper ca te poate primi repede dr sa te linistesti
stai cuminte in pat, eventual poti pune si un arefam daca ai
Florentinna
Postat: Tuesday, August 4, 2020 11:47 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 7/6/2018
Postari: 358
Locatia: Arad
Alexioana, eu am racit in ambele sarcini in primul trim. Am luat tantum verde, mult ceai cu lamaie si daca faci temp poti eventual un paracetamol simplu. Am scapat intr-o saptamana.

Iulia, nu poti sa mergi undeva sa vezi de sangerare sa stai linistita ce e totul ok? Sau suna doctorul macar sa vorbesti la telefon cu el.

Miha, bafta la control si asteptam vesti de la tine.
Droxana
Postat: Tuesday, August 4, 2020 11:51 AM

Intrat: 10/22/2019
Postari: 466
Locatia: Brasov
buna fetelor! Am si eu o intrebare.. exista printre voi fete care si au modificat programul de lucru de la 8 la 6 ore prin recomandarea medicului fara sa afecteze salariu?
Daca da, v as ruga sa imi spuneti si mie cum ati facut, sau cum s a procedat la voi la servici ca la mine nu au mai avut cazuri asa si nu prea stiu ce sa faca..ma tot amana in fiecare zi ca trebuie sa sune in alte parti sa se intereseze, iar astazi mi au zis ca ar trebui sa le duc un concediu medical cu codul 10(nustiu ce inseamna) insa stiu ca la concediu medical iti scade salariu...topai alcool
fluturash26
Postat: Tuesday, August 4, 2020 11:54 AM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 3971
Locatia: iasi
Iulia13 wrote:
Buna diminea?a, dragi gravidute.. Eu stau cu un stres de numa de diminea?a.. Am fost la baie si pe hârtie era o pata de sânge, nu ?tiu de unde, nu în?eleg de la cepale m-a luat si spatele un pic mai devreme dar am luat un no-spa.. I-am scris doctorului si astept sa imi raspunda.

Fluturash, tu ziceai ca ai sângerat de la Magne B6? Eu nu luasem de 2 zile si ieri am reluat, insa au mai fost mici pauze de genu si nu s-a mai întâmplat asa cevauff

Uof, toate gandurile bune,sa nu fie decat ceva trecator...nu cred ca ar avea ce sa fie altceva.
Da, eu am sangerat de la magne b6 dar era prima data cand luam pe sarcina, nu mai luasem inainte...cine stie de la ce o fi la tine...poate iti zice doctorul ce sa iei..
fluturash26
Postat: Tuesday, August 4, 2020 11:57 AM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 3971
Locatia: iasi
Droxana wrote:
buna fetelor! Am si eu o intrebare.. exista printre voi fete care si au modificat programul de lucru de la 8 la 6 ore prin recomandarea medicului fara sa afecteze salariu?
Daca da, v as ruga sa imi spuneti si mie cum ati facut, sau cum s a procedat la voi la servici ca la mine nu au mai avut cazuri asa si nu prea stiu ce sa faca..ma tot amana in fiecare zi ca trebuie sa sune in alte parti sa se intereseze, iar astazi mi au zis ca ar trebui sa le duc un concediu medical cu codul 10(nustiu ce inseamna) insa stiu ca la concediu medical iti scade salariu...topai alcool

In cazul meu care am avut program redus de la 8 la 6 ore am dus hartia de la medicul de familie in care scria ca se reduce programul de lucru apoi ei m-au trimis la medicina muncii sa constate ca e nevoie de reducerea programului si etc.. am primit de acolo o hartie pe care am dus-o inapoi la ei si cam atata
..fara concediu ca doar nu stai acasa...
Irinan
Postat: Tuesday, August 4, 2020 11:58 AM

Intrat: 9/20/2018
Postari: 1767
Locatia: Suceava
Iulia13 wrote:

Poate a fost doar o intamplare, poate ai ridicat ceva. Dar ar trebui sa ajungi la dr pt linistea ta, sigur e totul ok.. ai grija de tineCheek Kiss
freya1
Postat: Tuesday, August 4, 2020 11:59 AM

Roxana, eu am intrebat la HR si mi-au zis ca e suficient ca pe adeverinta de la medic ca sunt gravida sa scrie si ca se recomanda reducerea programului de lucru, am trimis asta, plus o cerere tip data de ele prin care solicit reducerea programului si atat (mi-au zis ca intra in vigoare de la data cererii)
nu mi-au cerut nici sa fie vizata de medicul de familie, nici altceva
Irinan
Postat: Tuesday, August 4, 2020 11:59 AM

Intrat: 9/20/2018
Postari: 1767
Locatia: Suceava
freya1 wrote:
Iulia Cheek Kiss ai unde sa te duci la urgenta ? sper ca te poate primi repede dr sa te linistesti
stai cuminte in pat, eventual poti pune si un arefam daca ai

Freya felicitari pt baietel si sa ai parte doar de vesti bune pana la capatCheek Kiss
freya1
Postat: Tuesday, August 4, 2020 12:00 PM

multumesc mult, Irina Cheek Kiss
Droxana
Postat: Tuesday, August 4, 2020 12:14 PM

multumesc pt raspunsuri! asa ma gandeam si eu ca nu e risc sa mi iau medical ca atunci as fi stat acasa...le mai las o zi sa se intereseze poate afla exact cum trebuie sa faca si ele la economic :D :015:
freya legat de stres si stari proaste, eu dupa ce am aflat ca am ramas, la cateva zile m am certat f tare cu cineva si am plans vreo 2 ore incontinuu nu puteam sa ma opresc si apoi m am simtit asa vinovata ca poate o sa imi dauneze la sarcina...apoi am mai fost asa suprata insa am tot incercat sa ma gandesc la bebelusul meu mult dorit si sa ma calmez..aseara am avut un accident de masina, minor ,nimic grav, din neatentie si din prostie am intrat usor in cel din fata la semafor, deci nu avem viteza mare, insa oricat mi am zis in minte sa fiu calma tot imi tremurau picioarele si ma tot gandeam iar sa nu ma fi speriat prea tare si sa imi dauneze...seara m a intepat un pic in partea stanga a burtii dar am incercat sa stau linistita si sa ma gandesc ca e totul bine..
freya1
Postat: Tuesday, August 4, 2020 12:22 PM

da, Roxana, e clar ca ele nu stiu, dar tine-te de capul lor sa se intereseze, la noi e firma mare si au multe gravide, sunt obisnuite cat de cat
sigur e bine bebe... desi si eu abia asteptam sa ajung ieri la eco sa stiu ca e bine
din ce am inteles mai degraba stresul continuu timp de 9 luni ar putea sa afecteze bebelusii, in sensul ca pot avea o greutate mai scazuta, sau sa fie ei insisi dupa nastere niste copii mai anxiosi
tu cand mai mergi la dr ? ca poate ar ajuta sa stii ca bebe e bine sa nu-ti mai faci ganduri de tot felul
Florentinna
Postat: Tuesday, August 4, 2020 12:23 PM

Intrat: 7/6/2018
Postari: 358
Locatia: Arad
Droxana wrote:
multumesc pt raspunsuri! asa ma gandeam si eu ca nu e risc sa mi iau medical ca atunci as fi stat acasa...le mai las o zi sa se intereseze poate afla exact cum trebuie sa faca si ele la economic :D :015:
freya legat de stres si stari proaste, eu dupa ce am aflat ca am ramas, la cateva zile m am certat f tare cu cineva si am plans vreo 2 ore incontinuu nu puteam sa ma opresc si apoi m am simtit asa vinovata ca poate o sa imi dauneze la sarcina...apoi am mai fost asa suprata insa am tot incercat sa ma gandesc la bebelusul meu mult dorit si sa ma calmez..aseara am avut un accident de masina, minor ,nimic grav, din neatentie si din prostie am intrat usor in cel din fata la semafor, deci nu avem viteza mare, insa oricat mi am zis in minte sa fiu calma tot imi tremurau picioarele si ma tot gandeam iar sa nu ma fi speriat prea tare si sa imi dauneze...seara m a intepat un pic in partea stanga a burtii dar am incercat sa stau linistita si sa ma gandesc ca e totul bine..

Droxana, trebuie sa duci o adeverinta de la ginecolog sau de la medicul de familie. Eu am dus la hr de la medicul de familie, pe adeverinta scria varsta sarcinii si recomandare reducere program de lucru de la 8 la 6 ore. Pe urma iti face medicina muncii o evaluare si gata. Nu are treaba concediul medical cu reducerea programului de munca. Si atentie, nu te afecteaza cu nimic la salar, chiar daca lucrezi 6 ore, salarul ramane la fel.
Droxana
Postat: Tuesday, August 4, 2020 12:26 PM

Florentinna wrote:

Droxana, trebuie sa duci o adeverinta de la ginecolog sau de la medicul de familie. Eu am dus la hr de la medicul de familie, pe adeverinta scria varsta sarcinii si recomandare reducere program de lucru de la 8 la 6 ore. Pe urma iti face medicina muncii o evaluare si gata. Nu are treaba concediul medical cu reducerea programului de munca. Si atentie, nu te afecteaza cu nimic la salar, chiar daca lucrezi 6 ore, salarul ramane la fel.

da! am citit legea exact cum scrie, am dus hartia de la medicul ginecolog plus am completat si o cerere tip care am gasit o pe net prin care informam si apoi atasam adeverinta de la medic cu varsta sarcinii si recomandarea de 6 ore...
Droxana
Postat: Tuesday, August 4, 2020 12:27 PM

freya1 wrote:
da, Roxana, e clar ca ele nu stiu, dar tine-te de capul lor sa se intereseze, la noi e firma mare si au multe gravide, sunt obisnuite cat de cat
sigur e bine bebe... desi si eu abia asteptam sa ajung ieri la eco sa stiu ca e bine
din ce am inteles mai degraba stresul continuu timp de 9 luni ar putea sa afecteze bebelusii, in sensul ca pot avea o greutate mai scazuta, sau sa fie ei insisi dupa nastere niste copii mai anxiosi
tu cand mai mergi la dr ? ca poate ar ajuta sa stii ca bebe e bine sa nu-ti mai faci ganduri de tot felul

pai am programare peste 2 sapt...rezist , zic eu ras am fost acum o sapt mi a spus ca e totul f bine..
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed