Gravidutele noastre dragi - 57

Options Gravidutele noastre dragi - 57
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Buzbuchi
Postat: Monday, August 3, 2020 8:27 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/28/2019
Postari: 797
freya1 wrote:
fetelor, am fost la eco si cred ca am facut bine, m-am mai linistit, s-a uitat cu atentie la toate organele, mai ales la inimioara si a zis ca nu se vede nicio problema, totul pare in regula, si-a pus si cordonul in jurul gatului deja :) si a zis ca e 100% baietel
a zis ca am facut bine ca am facut NIPT si planul e bun sa mai merg la 16 saptamani, a zis ca dr la care merg e foarte buna si foarte priceputa la morfo si crede ca totul va fi ok
mi-a zis si hematologul ca e totul ok, ca d-dimerii au crescut f putin, deci raman doar cu aspenter
acum mai ramane sa vad cu infectia vietii... dar nu ma mai stresez si cu asta, oricum in curand sunt in trim 2 si chiar daca iau antibiotic nu e asa grav

Vestile sunt f bune si sunt sigura ca o sa bati la fundul gol infectia asta urinara! Bebe e un luptator!
GeorgianaB
Postat: Monday, August 3, 2020 9:23 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/15/2018
Postari: 1320
Locatia: Bucuresti
freya1 wrote:
siii... acum vad ca mi-a iesit si infectie urinara la analize, desi eu nu am simptome si nici nu am leucocite in urina uff o sa repet urocultura, just in case
stiu ca sunt fete care au mai avut, stiti cumva daca e extrem de urgent de tratat cu antibiotic sau pot sa incerc, sa zic, vreo saptamana si cu ceva naturist ? o s-o intreb si pe dr oricum

Asa cum ai spus poti repeta sumarul si urocultura. Antibioticul dupa primul trimestru nu are ce rau sa faca, insa infectia se poate transmite la bebe, asta se poate întâmpla chiar daca iei antibiotic ?i la urmatoarele analize totul este ok. Mie asra mi s-a întâmplat la primul copil, infec?ie urinara depistata in primul trimestru, fara simptome, tratata, urmatoarele probe au fost negative ?i totu?i infec?ia a ajuns la bebe, am stat 10 zile in spital pt tratament. Noi poate ca am avut ?i ghinion dar nu mi-as asuma acest risc inutil. Succes !
GeorgianaB
Postat: Monday, August 3, 2020 9:30 PM

Intrat: 6/15/2018
Postari: 1320
Locatia: Bucuresti
fluturash26 wrote:
Fetele cum se simt contractiile false daca stie cineva sa imi spuna?...de cam o saptamana mi se intareste tare burta sub buric mai mult dar uneori si deasupra buricului. Se simte asa ca si cum devine pietroi si fara sa o ating si se termina totul in cateva secunde...asta sa fie oare? Atunci cand am chestia asta nu simt sa fie din cauza lu bebe ca nu se misca in momentul ala...
Cert e ca am senzatia asta de mai multe ori pe zi..sa zic de 5 ori pe zi...o fi normal? Nu mai zic ca odihna e zero aproape, dorm de la 4 la 8..nu imi gasesc niciodata locul, se misca ft mult bebe pe orice parte m-as pune si uite asa ma foiesc pana il ia si pe el somnu si pot sta pe o parte sa adorm..uff e crunt cu somnul..

La contrac?iile false se întare?te toata burta, daca sim?i mai mult intr-o anumita zona mai degraba se aseaza bebe cumva cu fundul sau coloana, dar sunt normale in trimestrul 3, eu am avut a?a la ambele sarcini. Nu ?tiu daca este vreo legatura între aceste contractii ?iungimea colului, dar ar fi trebuit sa te avertizeze la controale daca vedea ceva in neregula pe acolo.
Vickyb
Postat: Monday, August 3, 2020 9:31 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 4/29/2020
Postari: 160
Locatia: Cluj
Si eu am fost plecata in weekend si am citit acum ce faceti.
Freya ce vesti bune, ma bucur mult! Cu d-dimeri ce valori ai? Ca eu repet tot la 2 saptamani si mentin cu aspenter.

Adina recuperare usoara si sanatate bebeilor!

Mihaela mult succes pe maine!
Mihaela14
Postat: Monday, August 3, 2020 10:40 PM

Intrat: 3/1/2018
Postari: 3011
Vickyb wrote:
Si eu am gost plecata in weekend si am citit acum ce faceti.
Freya ce vesti bune, ma bucur mult! Cu d-dimeri ce valori ai? Ca eu repet tot la 2 saptamani si mentin cu aspenter.

Adina recuperare usoara si sanatate bebeilor!

Mihaela mult succes pe maine!

Multumesc computerlove
fluturash26
Postat: Monday, August 3, 2020 11:44 PM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 3971
Locatia: iasi
GeorgianaB wrote:

La contrac?iile false se întare?te toata burta, daca sim?i mai mult intr-o anumita zona mai degraba se aseaza bebe cumva cu fundul sau coloana, dar sunt normale in trimestrul 3, eu am avut a?a la ambele sarcini. Nu ?tiu daca este vreo legatura între aceste contractii ?iungimea colului, dar ar fi trebuit sa te avertizeze la controale daca vedea ceva in neregula pe acolo.

Asa ma gandeam si eu ca daca ziceti ca se vede si pe eco cred ca sigur imi zicea el ceva...nu se intareste toata burta la mine...
Cum e cu bebe?ras
freya1
Postat: Tuesday, August 4, 2020 9:04 AM

Intrat: 2/10/2020
Postari: 1824
multumesc, fetelor Cheek Kiss
vicky, acum am vut 0.37 d-dimeri, iar data trecuta 0.22, dr a zis ca e foarte bine, nici nu au depasit intervalul de referinta, desi e normal in sarcina sa fie mult peste
Mgeorgiana85
Postat: Tuesday, August 4, 2020 9:06 AM

Intrat: 11/3/2016
Postari: 1821
Locatia: Alba Iulia
freya1 wrote:
fetelor, am fost la eco si cred ca am facut bine, m-am mai linistit, s-a uitat cu atentie la toate organele, mai ales la inimioara si a zis ca nu se vede nicio problema, totul pare in regula, si-a pus si cordonul in jurul gatului deja :) si a zis ca e 100% baietel
a zis ca am facut bine ca am facut NIPT si planul e bun sa mai merg la 16 saptamani, a zis ca dr la care merg e foarte buna si foarte priceputa la morfo si crede ca totul va fi ok
mi-a zis si hematologul ca e totul ok, ca d-dimerii au crescut f putin, deci raman doar cu aspenter
acum mai ramane sa vad cu infectia vietii... dar nu ma mai stresez si cu asta, oricum in curand sunt in trim 2 si chiar daca iau antibiotic nu e asa grav

Felicitari pentru baietel! coeur
freya1
Postat: Tuesday, August 4, 2020 9:08 AM

multumesc Georgiana computerlove o sa am nevoie de sfaturi de la mamicile de baietei ras
IoanaOlo
Postat: Tuesday, August 4, 2020 9:19 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/19/2019
Postari: 159
Buna dimineata viitoare mamici. Freya Felicitari pentru vestile bune ?i pentru "cuculet". Miha astept cu sufletul la gura vesti bune de la tine si î?i transmit toata energia pozitiva. Va imbratisez cu drag pe toate computerlove
freya1
Postat: Tuesday, August 4, 2020 9:22 AM

multumesc Ioana Cheek Kiss
si eu ma gandesc la Miha de cand m-am trezit, abia astept sa ne spuna ce a facut
alexioana
Postat: Tuesday, August 4, 2020 9:28 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 4/19/2019
Postari: 344
Ma bucur tare mult freya !!! Ti am zis eu ca o sa vii cu vesti bune coeur Cheek Kiss

Fetelor, am nevoie de un sfat : ieri m am simtit foarte moale ,imi era somn incontinuu si aveam nasul putin infundat...iar azi de dimineata daca ma dezveleam imi era frig ,daca ma inveleam mi era cald ,nu stiu daca am avut frisoane ca stiu cum sunt... si azi tot asa ma simt moale si imi curge nasul. Pot lua paracetamol? Si daca da, cate? Corona n are cum sa fie ca n am intrat in contact cu nimeni ...
Mi e putin frica, sper sa nu fie bebe afectat Cray Cine mai raceste vara... Bye2
freya1
Postat: Tuesday, August 4, 2020 9:39 AM

alexioana, poti lua paracetamol simplu (nu sinus), oscilococcinum, fa-ti si ceai cu lamaie / limonada / suc de portocale ca sa ai si vitamina C
sper sa treaca repede Cheek Kiss
alexioana
Postat: Tuesday, August 4, 2020 9:43 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 4/19/2019
Postari: 344
freya1 wrote:
alexioana, poti lua paracetamol simplu (nu sinus), oscilococcinum, fa-ti si ceai cu lamaie / limonada / suc de portocale ca sa ai si vitamina C
sper sa treaca repede Cheek Kiss

Multumesc frumos! Sper sa treaca repede si sa nu fie bebe afectat Hands Cheek Kiss Cray
freya1
Postat: Tuesday, August 4, 2020 9:45 AM

nu e bebe afectat decat daca ai febra mare si stai asa cu ea, nu-ti face griji
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed