Gravidutele noastre dragi - 57

Options Gravidutele noastre dragi - 57
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Dxc
Postat: Thursday, July 16, 2020 8:59 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/17/2018
Postari: 1181
Mihaela14 wrote:
Buna dimineata fetelor!
Eu am fost in dimineata asta sa fac analizele de trim 3, am reusit sa le fac cu bilet de trimitere si m-a si luat prima, in 20 de min am fost gata cu tot cu triaj. Mi-a fost asa groaza sa nu trebuiasca sa stau mult in picioare, dar am avut noroc cu o prietena care lucreaza acolo si ea m-a programat pt azi stiind ca joia nu e asa aglomerat, iar fetele de la recoltare au fost tare dragute.
Acum suntem din nou in pat cumintihearts
Voi cum mai sunteti?grup
super, ai scapat repede. Eu le fac pe la 31,32 sapt pe cele de trim 3, asa mi a recomandat dr. Eu inca lenevesc in pat si apoi ma pregatesc sa merg la lucru...deja e asa de cald...Lol bebelusa mea s a trezit, ma boxeaza putin SimplyLove
Mihaela14
Postat: Thursday, July 16, 2020 9:10 AM

Intrat: 3/1/2018
Postari: 2983
Dxc wrote:
super, ai scapat repede. Eu le fac pe la 31,32 sapt pe cele de trim 3, asa mi a recomandat dr. Eu inca lenevesc in pat si apoi ma pregatesc sa merg la lucru...deja e asa de cald...Lol bebelusa mea s a trezit, ma boxeaza putin SimplyLove

Da, cam atunci se fac normal, dar data fiind situatia mea dr mi-a dar sa le fac acum, in caz ca nasc premarur sa stim cum stam. In plus in trim 2 n-am facut decat urina si cele care le fac lunar: tsh si antifactor X. Sper sa fie toate ok sa nu mai am parte de surprize neplacute.
Si bebelu meu face tumbecopilas newclap
LE: mai rezisti sa mergi la servici? Cand vrei sa intri in prenatal?
Dxc
Postat: Thursday, July 16, 2020 9:30 AM

Mihaela14 wrote:

Da, cam atunci se fac normal, dar data fiind situatia mea dr mi-a dar sa le fac acum, in caz ca nasc premarur sa stim cum stam. In plus in trim 2 n-am facut decat urina si cele care le fac lunar: tsh si antifactor X. Sper sa fie toate ok sa nu mai am parte de surprize neplacute.
Si bebelu meu face tumbecopilas newclap
LE: mai rezisti sa mergi la servici? Cand vrei sa intri in prenatal?
Daaa inca mai merg, la începutul lunii viitoare ziceam sa intru in prenatal dar sincer mi groaza 2 luni de stat acasa....dar cred ca o sa intru totusi, ma supara picioarele, se umfla si ma cam dor, ca altfel cred ca mai mergeam inca o luna sic
Florentinna
Postat: Thursday, July 16, 2020 10:13 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 7/6/2018
Postari: 355
Locatia: Arad
Dxc wrote:
Daaa inca mai merg, la începutul lunii viitoare ziceam sa intru in prenatal dar sincer mi groaza 2 luni de stat acasa....dar cred ca o sa intru totusi, ma supara picioarele, se umfla si ma cam dor, ca altfel cred ca mai mergeam inca o luna sic

Neatza fetelor.
Chiar daca va place la munca eu va sfatuiesc sa stati in prenatal. Eu la fetita am vrut sa merg cat mai mult la servici dar am ramas totusi la 30 sapt si cateva zile si tare bine mi-a prins chiar daca sefa mea a tot insistat sa stau la servici ca si asa ce fac acasa...cele 2 luni au trecut foarte repede si eu am avut timp sa ma odihnesc, sa fac curatenie generala, organizare pt bebe, sa citesc plus ca e un drept al nostru de care nu prea ne bucuram de multe oriras
Ellena20
Postat: Thursday, July 16, 2020 11:02 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/22/2018
Postari: 599
Miha, ma bucur ca esti optimista si te simti bine. Sambata ajungi la 30 de saptamani, usor usor ajungi la minim 36 ras

Eu ma simt foarte bine, nu mai am niciun simptom si au inceput temerile. Joia viitoare, la fix 12 saptamani am control. Imaginati-va ca de la 7 saptamani eu nu am mai fost deloc :))
M-am cam panicat citind de un caz ca avea sarcina oprita in evolutie la 7s si a descoperit la control la 10 uff
Sper sa fie totul bine. Atunci am si dublul test.

Eu sunt optimista de fel, dar acum m-au cuprins toate temerile. Pana nu trec de control, nu cred ca ma linistesc.
Ellena20
Postat: Thursday, July 16, 2020 11:05 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/22/2018
Postari: 599
Si eu intentionez (teoretic deci, ca practic om vedea) sa merg cat mai mult la munca.
Pe perioada verii, lucrez si de acasa fiind foaarte cald. Mi-am mutat activitatea acasa. Insa vom vedea din noiembrie incolo. Cel mai mult imi e frica iarna sa nu alunec, doamne fereste. Daca mai pot, probabil sa muncesc tot de acasa.
Mihaela14
Postat: Thursday, July 16, 2020 12:22 PM

Ellena20 wrote:
Miha, ma bucur ca esti optimista si te simti bine. Sambata ajungi la 30 de saptamani, usor usor ajungi la minim 36 ras

Eu ma simt foarte bine, nu mai am niciun simptom si au inceput temerile. Joia viitoare, la fix 12 saptamani am control. Imaginati-va ca de la 7 saptamani eu nu am mai fost deloc :))
M-am cam panicat citind de un caz ca avea sarcina oprita in evolutie la 7s si a descoperit la control la 10 uff

Eu sunt optimista de fel, dar acum m-au cuprins toate temerile. Pana nu trec de control, nu cred ca ma linistesc.

Da Elena, uite asa tot numar impreuna cu voi saptamanile si cu ajutorul lui D-zeu o sa ajungem la 32, apoi la 36 ..:)
Te inteleg , 5 saptamani e o perioada lunga.. dar trece inca o sapt si vei fi uimita de cat de mult a crescut puiul taucoeur
Ca o paranteza anul trecut cand samburelul meu s-a oprit din evolutie am simtit ca ceva nu e in ordine, era o neliniste.
Dar stai linstita ca puiul tau e bine!computerlove
freya1
Postat: Thursday, July 16, 2020 1:02 PM

Intrat: 2/10/2020
Postari: 1479
Ellena, nici eu nu mai am simptome, ma simt aproape normal, foarte ciudat mi se pare, dar eu sper ca e ok
Eu luni merg la eco, iti tin pumnii si tie pt joi, sa fie totul ok
Am emotii mari pt dublul test, o sa recoltez cred si pt testul genetic tot atunci, incerc sa nu citesc si sa nu ma gandesc prea mult, ca o iau razna - nu-mi imaginez ce ar fi daca ar iesi ceva in neregula
Dar da, in concluzie pe simptome nu te poti baza, data trecuta cand am avut SOE aveam in continuare simptome si nu am simtit nimic deosebit
Va pup, fetelor, eu sunt in concediu si nu prea am apucat sa va urmaresc, dar ma pun eu la curent pupici
Adina Mariana
Postat: Thursday, July 16, 2020 1:03 PM

Nivel: Senior

Intrat: 8/16/2017
Postari: 5665
Locatia: Satu Mare
Florentinna wrote:

Neatza fetelor.
Chiar daca va place la munca eu va sfatuiesc sa stati in prenatal. Eu la fetita am vrut sa merg cat mai mult la servici dar am ramas totusi la 30 sapt si cateva zile si tare bine mi-a prins chiar daca sefa mea a tot insistat sa stau la servici ca si asa ce fac acasa...cele 2 luni au trecut foarte repede si eu am avut timp sa ma odihnesc, sa fac curatenie generala, organizare pt bebe, sa citesc plus ca e un drept al nostru de care nu prea ne bucuram de multe oriras
Ca bine poti spune.Numai eu m-am scos afara de la 7 saptamani de sarcina?Lol da nu m-am plictisit deloc acasa.Mereu mi-am gasit ceva de facut in casa,ori gateam ceva,ori mergeam la plimbare,ori pur si simplu stateam in pat la emisiuni de ras.Ce fain a putut fi.Daca voi mai avea o sarcina la fel voi proceda desi si directoarea si medicul de familie ma tot pistonau ca am facut-o intentionat dar pt.mine sarcina mea a fost mult mai importanta decat sa ma solicit la munca.Cum spui tu,este dreptul nostru..o viata o sa tot muncim,sa profitam zicHilar
fluturash26
Postat: Thursday, July 16, 2020 1:16 PM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 3953
Locatia: iasi
Lore.t cred ca ai nascut deja, tot am intrat sa vad cum a decurs cezariana si cum sunteti...asteptam vestiras computerlove
Droxana
Postat: Thursday, July 16, 2020 1:44 PM

Intrat: 10/22/2019
Postari: 370
Locatia: Brasov
Adina Mariana wrote:
Ca bine poti spune.Numai eu m-am scos afara de la 7 saptamani de sarcina?Lol da nu m-am plictisit deloc acasa.Mereu mi-am gasit ceva de facut in casa,ori gateam ceva,ori mergeam la plimbare,ori pur si simplu stateam in pat la emisiuni de ras.Ce fain a putut fi.Daca voi mai avea o sarcina la fel voi proceda desi si directoarea si medicul de familie ma tot pistonau ca am facut-o intentionat dar pt.mine sarcina mea a fost mult mai importanta decat sa ma solicit la munca.Cum spui tu,este dreptul nostru..o viata o sa tot muncim,sa profitam zicHilar

Si eu as face la fel ca tine ras
ai fost in risc? sau ?
am inteles ca se pierde destul de mult daca m as baga in risc... intrun fel as vrea pt linistea mea , cum ai zis si tu sarcina e mult mai importanta decat munca, insa am zis ca ma mai gandesc prin al doilea trimestru ..
Droxana
Postat: Thursday, July 16, 2020 1:47 PM

Intrat: 10/22/2019
Postari: 370
Locatia: Brasov
Ellena20 wrote:

nici mie nu imi vine sa cred ca am ajuns la 10 saptamani computerlove adica ma bucur dar am tot stat cu frica...
mai am si eu 2 sapt pana la control si mi se pare extraordinar de mult..pana acum m a tot chemat din 2 in 2 sapt dar acum o sa fie 3 ..
legat de simptome , eu mai am...astazi de ex am varsat..si toata ziua mi a fost greata, insa acum 2 zile n am avut nimic..sunt zile si zile.
Ce se face la dublu test? ras
Dxc
Postat: Thursday, July 16, 2020 2:57 PM

Florentinna wrote:

Neatza fetelor.
tot asa o sa intru si eu la 30+, cum nu fac munca solicitanta as mai putea sta ,dar totusi nu mi prinde rau ceva relaxarelove
Mihaela14
Postat: Thursday, July 16, 2020 6:10 PM

Lore asteptam vestihearts
Adina Mariana
Postat: Thursday, July 16, 2020 7:16 PM

Nivel: Senior

Intrat: 8/16/2017
Postari: 5665
Locatia: Satu Mare
Droxana wrote:

Si eu as face la fel ca tine ras
ai fost in risc? sau ?
am inteles ca se pierde destul de mult daca m as baga in risc... intrun fel as vrea pt linistea mea , cum ai zis si tu sarcina e mult mai importanta decat munca, insa am zis ca ma mai gandesc prin al doilea trimestru ..
Am fost in concediu medical primele 10 zile date de la medicul de familie,apoi restul pana am putut sa intru in risc am primit tot medical de la medicul ginecolog de specialitate si abia cand so putut am intrat in risc la 14 saptamani.
Acuma depinde si ce lucrezi..daca este munca de birou sau care nu te prea solicita nu ii asa mare problema se poate sta dar eu sunt educatoare si aveam grupa mica copii de 2-3 ani la care trebuia sa ma aplec intruna sau sa ii iau in brate si nu am riscat deoarece 3 ani mi-am dorit sarcina si la 5 sapt jumatate am sangerat din cauza unui hematom iar medicul mi-a spus 10 zile minim repaus la pat.Eu m-am speriat si dupa 10 zile mi-am mai luat concediu in continuare desi ma mai puteam duce la munca dar chiar am spus ca daca pateste ceva bebe din cauza mea nu mi-o iert.Si uite asa nu am mai mers.Asa am hotarat impreuna cu sotul.Am fost platita pe timpul sarcinii cu 75% dar am spus ca mai important este sa fim noi bine decat sa iau mai multi bani.Nu regret nici acum si la fel as proceda si acum.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed