Gravidutele noastre dragi - 57

Options Gravidutele noastre dragi - 57
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mihaela14
Postat: Saturday, July 4, 2020 2:32 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/1/2018
Postari: 2948
Ellena20 wrote:
Mihaela, la cat mai multe saptamani coeur Ai un bebe cuminte si va sta in burtica pana aproape de termen.

Freya, 9 saptamani frumoase! hearts O sa fie bine in continuare. De abia astept sa trecem si noi in trimestrul al doilea.

Apropo de prevenirea aparitiei vergeturilor, cam de cand ati inceput sa folositi creme/uleiuri? Eu ma gandeam ca dupa primul trimestru.

Elena sa dea Domnu sa ai gura aurita!Cheek Kiss
Eu am inceput sa ma dau cu crema cam pe la 8 sapt, cand la mine incepea sa creasca burtica deja :)
fluturash26
Postat: Saturday, July 4, 2020 5:26 PM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 3853
Locatia: iasi
Dxc wrote:
eu cu bio oil si ulei de cocos, alternez. Zic ca nu e tarziu,cel pu?in sa nu ti mai apara altele...NuStiu pupici

O sa incerc si asa...o sa imi cumpar de saptamana viitoare sa incep sa ma dau...
fluturash26
Postat: Saturday, July 4, 2020 5:26 PM

Florentinna wrote:

Multumesc computerlove
Eu am vergeturi pe fese de vreo 10 ani, eram mai pufoasa ras si in faculatate am slabit rapid si am ramas cu ele. Se estompeaza in timp si nu le mai observi asa tare.
Eu am folosit ulei de migdale prima oara, dupa dus cand pielea e inca umeda ma masam si lasa piele foarte fina, dar acuma ma dau cu o crema simpla si usoara, uleiul mi se pare prea mult pe caldura asta, imi vine sa fac dus din nou dupa ce ma dau.
Nu cred ca e prea tarziu sa folosesti ceva, macar ppto preveni aparitia altora.

Si eu am pe picioare de la sarcina trecuta dar pe burta chiar nu imi face deloc placere sa ampale sper sa reusesc cumva sa stopez procesul..
fluturash26
Postat: Saturday, July 4, 2020 5:27 PM

lore.t. wrote:

Stiu ce zici...in aceeasi situatie si eu, mie mi-au aparut de o saptamana dar multe nu una :( pe burta...si la fel la cealalta nu am avut nici una si am avut tot o burta imensa. Eu nu ma mai dau cu nimic, nu cred ca m-ar ajuta ca deja sunt pe ultima suta de metri...sper sa se estompeze cu timpul...

Da, tu oricum mai ai un pic nu cred ca ar mai avea vreun efect...is naspa naspauff
fluturash26
Postat: Saturday, July 4, 2020 5:29 PM

GeorgianaB wrote:

Poti sa te dai de acum cu ulei si sa bei multa apa, la fel si dupa ce nasti, plus o alimentatie cat se poate de sanatoasa. Eu tind sa cred ca vergeturile tin de caracteristicile pielii, la prima sarcina am folosit ocazional creme, acum deloc, mai ales acum am o burta imensa si nu mi-au aparut vergeturi, in schimb am pe sani de data trecuta.

E posibil sa fie pt ca nu beau multa apa? Sarcina asta mi-a cam fost rau de la apa si am trecut o vreme pe suc, am schimbat la sucuri ca parca nimic nu imi satisfacea setea si mi se facea si rau...
fluturash26
Postat: Saturday, July 4, 2020 5:30 PM

Mihaela14 wrote:
Eu deocamdata am vergeturi proaspete doar pe sani, care au explodat in trim doi si nu cred ca aveam ce face sa le previn, in decurs de aprox doua sapt aproape si-au dublat volumul. Dar ma astept sa apara si pe burtica, pt ca sunt in luna a saptea si deja e cam mare, plus ca din cate stiu in perioada urmatoare bebe va creste mult, isi dubleaza greutatea.
Azi avem 28 de saptamani implinite yes cand am descoperit colul scurtat aveam 24, am avansat cu 4 sapt si am mai avea 11 pana la termen Hands

Super, eu am incredere pt tine ca va fi totul bine pana la capat...da, de acum incepe sa creasca in ritm accelerat..
Florentinna
Postat: Saturday, July 4, 2020 5:35 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 7/6/2018
Postari: 292
Locatia: Arad
freya1 wrote:
pe mine cititul mai mult m-a bagat in ceata
pana si despre uleiul de migdale dulci gasisem un studiu cum ca ar fi periculos intr-o anumta masura banghead
e si vara si sigur nu as suporta ceva foarte gras

Eu am folosit ulei de migdale dulci la prima sarcina cam de prin trim 2, cand am scapat dr balonare si am vazut ca incepe burtica sa creasca. Ca efect advers nu am avut nimic, oricum nu foloseam foarte mult la o aplicate, ma masam cu el cat inca era piele uda dupa dus, stateam putin si pe urma ma stergeam cu prosopul. Pana la final de sarcina am folosit 2 sticlute. Mie mi-a placut tare mult cum lasa pielea dar am prins pe toamna si iarna sarcina.
Acuma mi se pare cam mult pt caldurile astea...m-am dat de cateva ori dar imi vine sa fac dus dupa din nou asa ca mai repede aplic o crema normala, usoara care intra repede in piele.
Mihaela14
Postat: Saturday, July 4, 2020 9:54 PM

fluturash26 wrote:

Super, eu am incredere pt tine ca va fi totul bine pana la capat...da, de acum incepe sa creasca in ritm accelerat..

Iti multumesc!Cheek Kiss
Desi am emotii pe sapt viitoare la eco, parca m-am mai linistit, am reusit sa mai alung din teama si imi tot spun ca va fi bine, ca vom ajunge le termen. Sunt atenta la orice durere ca sa-i pot spune medicului .. am mai avansat cu pregatirile si asta ma linisteste...incerc sa raman sanatoasa la cap si optimista pentru copilul meu dragcoeur
Iulia13
Postat: Sunday, July 5, 2020 12:09 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/8/2017
Postari: 887
fluturash26 wrote:

E posibil sa fie pt ca nu beau multa apa? Sarcina asta mi-a cam fost rau de la apa si am trecut o vreme pe suc, am schimbat la sucuri ca parca nimic nu imi satisfacea setea si mi se facea si rau...

Fluturash trebuie sa te gânde?ti ca e?ti si la a doua sarcina si pielea s-a întins o data, acum e a doua oara la un moment dat isi pierde din elasticitate.. Eu la Simo m-am umplut de vergeturi dintr-odata la 16 saptamâni pale (dar stiam ca voi fave indiferent daca folosesc diverse creme sau uleiuri pentru ca am avut de dinainte, dar nu erau asa multe). Pe burta nici nu iti mai zic, cum am trecut de 30s au si început sa apara.. Acum pe picioare nu le mai am asa pronun?ate, iar pe burta s-au facut alberas chiar daca estetic nu se vad bine, cand ma uit la ele imi aduc aminte ca le am datorita faptului ca am ?inut 9 luni puiul de om care a crescut si ne face zilele mai bune. hearts
Iulia13
Postat: Sunday, July 5, 2020 12:14 AM

Intrat: 11/8/2017
Postari: 887
Mihaela14 wrote:

Iti multumesc!Cheek Kiss
Desi am emotii pe sapt viitoare la eco, parca m-am mai linistit, am reusit sa mai alung din teama si imi tot spun ca va fi bine, ca vom ajunge le termen. Sunt atenta la orice durere ca sa-i pot spune medicului .. am mai avansat cu pregatirile si asta ma linisteste...incerc sa raman sanatoasa la cap si optimista pentru copilul meu dragcoeur

Asta este foarte bine ca ai mai lasat pu?in din gândurile negre deoparte caci nu fac deloc bine mai ales pentru sanatatea ta mintala. Eu sunt sigura ca totul va fi bine si veti reu?i, e?ti in trimestrul 3 de acum inca câteva saptamâni si iti vei tine puiul in brate hearts Va fi bine, trebuie sa gânde?ti pozitiv!
Mihaela14
Postat: Sunday, July 5, 2020 8:05 AM

Iulia13 wrote:

Asta este foarte bine ca ai mai lasat pu?in din gândurile negre deoparte caci nu fac deloc bine mai ales pentru sanatatea ta mintala. Eu sunt sigura ca totul va fi bine si veti reu?i, e?ti in trimestrul 3 de acum inca câteva saptamâni si iti vei tine puiul in brate hearts Va fi bine, trebuie sa gânde?ti pozitiv!

Multumesc Iulia! pupici
Buzbuchi
Postat: Sunday, July 5, 2020 8:36 AM

Intrat: 12/28/2019
Postari: 694
Mihaela14 wrote:

Iti multumesc!Cheek Kiss

That's the spirit!Clap computerlove
Buzbuchi
Postat: Sunday, July 5, 2020 8:42 AM

Iulia13 wrote:

Magne B6 iei? Este foarte bun. La prima sarcina nu am luat, insa acum la a doua da si ma simt foarte ok de când il iau(primele saptamâni imi cre?tea tensiunea ?i seara ma sim?eam tare rau) pale

Nu am luat inca. Ma uitam pe femibionul asta ca are b6, dar nu vad si magneziu. Cand ajung la medic o intreb leg de asta. Leg de tensiune, a mea era 9 cu ceva ultima oara, nu mai retin exact, si asta dupa cafea. Cred ca i cam mica, dar mai bine asa decat mai mare, nu? Pupicicomputerlove
Buzbuchi
Postat: Sunday, July 5, 2020 8:48 AM

fluturash26 wrote:

Daaapale e aiurea tare...se vede ca is diferiteras foarte frumoasa oricum cu ambele burtici.
Eu sunt necajita ca mi-a aparut o vergetura pe burta..plans plans ce-i drept am burtica mai mare decat la fata...si nici nu m-am dat cu nimic pe buna baza ca la sarcina trecuta nu au aparut..oare e tarziu sa iau de acum bio oil?pale sau voi cu ce va dati?

Ca tot vorbeam de vergeturi, mi au aparut 2 pe un san. Pe burta nu am inca, iar pe fund si solduri am destul de multe de dinainte de sarcins, mare parte le am de cativa ani buni, de cand am oscilat in greutate. Am folosit ulei de cocos sau o crema banala, dove, dar recunosc ca nu m am dat zilnicuff vreau sa imi cumpar si eu una de la palmers si sa fiu mai constiincioasa.
fluturash26
Postat: Sunday, July 5, 2020 1:56 PM

Mihaela14 wrote:

Iti multumesc!Cheek Kiss

Oricum un pic mai ai si crede-ma din proprie experienta e mult mai bine sa fii realista dar si mai important sa fii tu ca persoana pozitiva, face bine la psihic si simti ca trece timpul mai rapid.. intr-un final totul va fi bine.
Utilizatori in acelasi subiect
maria2013
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed