Gravidutele noastre dragi - 57

Options Gravidutele noastre dragi - 57
Subiectul anterior · Subiectul urmator
freya1
Postat: Sunday, June 21, 2020 11:14 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/10/2020
Postari: 1147
Rox Cheek Kiss m-am mai linistit putin, acum ma gandesc deja cum sa ma ma rog de dr sa ma primeasca mai devreme la eco ras ca nu pot sta pana la 10 saptamani si jumatate (bine, pot merge cand vreau la RM unde am abonament, dar nu vreau sa fiu nebuna sa ma duc saptamanal sau ceva de genul...)
ai putea sa repeti anticorpii doar la cele la care nu aveai imunitate, eu am doar la rubeola din toate
mi-a dat pe langa torch si IGG si IGM pt varicela, plus cele normale : hemoleucograma, glicemie, tgo, tgp, uree, creatinina, tsh si ft4, VDRL si anticorpi pt hepatita B, C si HIV (desi le-am mai facut pe astea acum cateva luni pt fiv, ca era obligatoriu)
de la hemato : timp quick, APTT, d-dimeri, fibrinogen si homocisteina (pentru cine are nevoie), am inteles ca o sa le repet lunar si o sa-mi spuna ce sa urmarim la eco dupa 12 saptamani (tensiunea pe arterele uterine si ce mai e)
Miha1989
Postat: Sunday, June 21, 2020 11:56 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 7/17/2019
Postari: 689
Locatia: Brasov
Droxana wrote:

Neataacomputerlove
Cum te mai simti Freya?
Sa mi spui si mie te rog ce analize ti a dat de facut..eu miercuri merg sa aud inimioaracomputerlove
Oare daca am facut anul trecut analizele cu anticorpii , o sa imi mai dea sa le fac odata?( sunt destul de scumpe,tin minte ca am dat vreo 800 de lei sau mai mult..)

Analizele din primul trim pe care mi le a dat Anastasiu au costat in jur de 1860 lei din ce imi amintesc, poti sa il intrebi daca trebuie sa le refaci pe cele care le ai facut, eu de ex nu am mai facut rh ca il aveam deja... Cele din trim 2 sunt mult mai ieftine au fost 660 lei.
Eu am avut noroc cu abonamentul insa tot am platit jumatate din suma ca asa aveam abo atunci, acum mi l-au schimbat si din 660 am platit 160 lei...
Vickyb
Postat: Sunday, June 21, 2020 12:16 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/29/2020
Postari: 77
Locatia: Cluj
Eu ieri am fost sa dau pentru trombofilie si saptamana acesta am programare la Torch. Restul mai multe ce mi-a scris prin 9 iulie am prins programare la RM peintre care care RH, Mg, Ca, Fier....
freya1
Postat: Sunday, June 21, 2020 12:17 PM

Vicky, pai nu puteai sa le faci pe toate daca tot te intepai ? sau le faci in locuri diferite ?
Ellena20
Postat: Sunday, June 21, 2020 1:11 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 10/22/2018
Postari: 413
Si eu sun maine sa ma programez pentru analize.
La medicul de familie ati fost? Mie mi-a zis gineco sa merg sa ma ia in evidenta si sa ii dau biletul de la ea.

Fetelor, eu am o intrebare legata de dublu test. Cam cand se face? Mie mi-a scris pe foaia de analize cam in jur de 18 iulie. Prima eco am avut-o pe 18 iunie. Gineco mi-a calculat data pt dublul test cu data de la ultima menstruatie (astazi as avea 7s si 3z, ecografic am 6s si 6z).
Asa ca.. deduc eu, ca daca ea m-a chemat peste o luna iar la control, as putea face dublu test atunci.

Cum e mai bine facut? Dupa varsta ecografica sau dupa UM?

https://ibb.co/cX7MM9k
Iulia13
Postat: Sunday, June 21, 2020 1:38 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/8/2017
Postari: 892
Ellena20 wrote:
Si eu sun maine sa ma programez pentru analize.
La medicul de familie ati fost? Mie mi-a zis gineco sa merg sa ma ia in evidenta si sa ii dau biletul de la ea.

Fetelor, eu am o intrebare legata de dublu test. Cam cand se face? Mie mi-a scris pe foaia de analize cam in jur de 18 iulie. Prima eco am avut-o pe 18 iunie. Gineco mi-a calculat data pt dublul test cu data de la ultima menstruatie (astazi as avea 7s si 3z, ecografic am 6s si 6z).
Asa ca.. deduc eu, ca daca ea m-a chemat peste o luna iar la control, as putea face dublu test atunci.

Cum e mai bine facut? Dupa varsta ecografica sau dupa UM?

https://ibb.co/cX7MM9k

El se face intre 11 si 13w6d. Cel mai bine mergi la 12 saptamâni si un pic dupa varsta sarcinii data de menstrua?ie. Ecografic el se schimba, va fi la fel cat sarcina,mai mare decât sarcina.. Nu ai de unde sa stii. pupici
Ellena20
Postat: Sunday, June 21, 2020 1:45 PM

Iulia13 wrote:

El se face intre 11 si 13w6d. Cel mai bine mergi la 12 saptamâni si un pic dupa varsta sarcinii data de menstrua?ie. Ecografic el se schimba, va fi la fel cat sarcina,mai mare decât sarcina.. Nu ai de unde sa stii. pupici

Am inteles. O sa astept pana la 12s atunci.
Multumesc mult! coeur
freya1
Postat: Sunday, June 21, 2020 2:12 PM

Ellena, si eu am inceput sa ma panichez ca daca merg la eco din nou abia la 10 sapt n-o sa am timp sa fac asa din scurt programari pt morfologie, panorama si ce vreau sa mai fac, dar sa ajung eu acolo si vad :)
Vickyb
Postat: Sunday, June 21, 2020 2:17 PM

Intrat: 4/29/2020
Locatia: Cluj
freya1 wrote:
Vicky, pai nu puteai sa le faci pe toate daca tot te intepai ? sau le faci in locuri diferite ?

Sunt in locuri diferite, plus ca m-a intepat ieri de 3 ori pana a reusit sa scoata cv din mine Lol am niste vene de vin uneori toti asistentii in jurul meu
freya1
Postat: Sunday, June 21, 2020 2:20 PM

aoleu, vicky, eu cred ca sunt doar nepricepute uff mie unele imi zic ca nu am vene deloc si altele ca sunt foarte bune, nu stiu cum naiba
de vreo cateva ori mi-au spart vena de m-am trezit cu tot bratul invinetit a doua zi, arata horror
sa ai grija sa bei multa apa inainte, ca merge mai usor

fetelor care au probleme cu greata, eu mi-am luat niste ghimbir confiat si mai iau cate o bucatica (mananc cateva pe zi, nu toata punga odata)
plus ca dimineata (dupa ce rontai ceva) imi fac si un ceai cu ghimbir ras si lamaie care ma mai ajuta sa trec de perioada aia critica in care mi-e foarte greata
Ellena20
Postat: Sunday, June 21, 2020 3:08 PM

Freya, multumim de pont.
Eu incep sa ma panichez ca nu prea mai simt nici greata. Bine ca am sanii durerosi ca innebuneam.
Ma rog de bobita mea sa imi dea ceva stari de greata, de voma :))
freya1
Postat: Sunday, June 21, 2020 3:14 PM

si la mine e suportabil, cred ca m-am mai si obisnuit cu starea asta, mai depinde si de la o zi la alta, am avut vreo 2 zile aproape normale, doar azi dimineata era cat pe ce sa vomit, niste ore bune am stat cu stomacul in gat
cu sanii da, stau in permanenta cu o bustiera de sport pe mine, ca alfel ii simt ca pe niste pietroaie, ma dor la orice miscare
AstaMica
Postat: Sunday, June 21, 2020 3:17 PM

Intrat: 4/6/2020
Locatia: Bucuresti
Fetelor, ca tot ati pomenit de scurgeri, am inceput de ceva timp sa am si eu ceva mai abundent. Problema e ca este urat mirositoare si provoaca mancarimi. Oare ce o fi? Sper sa nu fie ceva... vreo infectie. uff
freya1
Postat: Sunday, June 21, 2020 3:20 PM

cand mai mergi la medic cere si un examen de secretie, candida apare frecvent in sarcina, de exemplu, se trateaza foarte usor, nu are sens sa stai cu disconfort
Droxana
Postat: Sunday, June 21, 2020 3:21 PM

Intrat: 10/22/2019
Postari: 287
Locatia: Brasov
Miha1989 wrote:

Analizele din primul trim pe care mi le a dat Anastasiu au costat in jur de 1860 lei din ce imi amintesc, poti sa il intrebi daca trebuie sa le refaci pe cele care le ai facut, eu de ex nu am mai facut rh ca il aveam deja... Cele din trim 2 sunt mult mai ieftine au fost 660 lei.
Eu am avut noroc cu abonamentul insa tot am platit jumatate din suma ca asa aveam abo atunci, acum mi l-au schimbat si din 660 am platit 160 lei...

Mersi de info Miha! Sa vad ce zice miercuri newclap
Utilizatori in acelasi subiect
Aleahim,Droxana,Dxc,Zee
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed