Gravidutele noastre dragi - 57

Options Gravidutele noastre dragi - 57
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Buzbuchi
Postat: Tuesday, June 30, 2020 9:20 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/28/2019
Postari: 691
freya1 wrote:
fetelor, am fost, am vazut o bobita de fasole de aproape 2 cm si cu o inimioara care ii batea cu 189 bpm love am si inregistrat bataile inimii pt al meu coeur
dr a fost atat de draguta, nu stia cum sa ma mai linisteasca
fetele cu TSH cam ca al meu, ati fost la endocrinolog ? ca mi-a zis dr ca ar trebui si ca probabil voi primi euthyrox de 25... btw, se gaseste pana la urma ?

Ellena, asa e cum zice Iulia, nu stiu daca se considera la citomegalovirus ca ai imunitate sau nu, la toxo sigur nu, join the club :)

Felicitari pt bobita de fasole magica, sa fiti sanatosi! Tsh ul meu la ultima recoltare era de 5 si ceva, desi eram sub tratament (luam euthyrox 50 o zi, iar ziua urmatoare luam euthyrox 75). Acum mi a ajustat la 75 zilnic. Peste 2 sapt trebuie sa repet analiza. Ma streseaza ingrozitor ca am avut aceste valori desi am fost sub tratament si ma rog ca bebe sa nu fi fost afectat.
Nu stiu daca se gaseste acum, eu am rezerva din pandemie. Buddy1
freya1
Postat: Tuesday, June 30, 2020 9:22 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/10/2020
Postari: 1117
multumesc Buzbuchi Cheek Kiss
Droxana
Postat: Tuesday, June 30, 2020 9:51 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 10/22/2019
Postari: 281
Locatia: Brasov
neata!!
eu am o stare proasta de aseara...nust de ce :( iar m a luat panica si imi tot induc in minte stari proaste..si ma tot pipai ca parca nu ma dor sanii de aseara si imi e frica... ma gandesc daca sa incep sa merg la psiholog, stiu ca nu e placut nici pt sot ma tot intreaba ce am dar nu pot sa imi scot gandurile si fricile din cap :((
imi pare rau, nu vreau sa va transmit si voua aceasta stare insa vroiam sa zic cuiva...ar trebui sa ma bucur de moment si de faptul ca am o bobita si ar trebui sa am incredere in ea...plans uff
lore.t.
Postat: Tuesday, June 30, 2020 10:06 AM

Intrat: 9/11/2017
Postari: 933
Locatia: Deva
Mihaela14 wrote:
Fetelor pe la cate sapt se intoarce bebe cu capul in jos? La voi cum a fost, ati simtit cand s-a intamplat??

Nu exista o regula...am auzit chiar de bebei care s-au intors chiar inainte de nastere...eu nu pot sa zic ca am simtit efectiv cand s-a intors dar deja la eco la 28-29 sapt era intoarsa si la fel si la cealalta sarcina si asa a ramas, intradevar toate loviturile le simti in partea superioara a burtii :D si presiune in regiunea pelvina cand se intinde sau eu stiu ce face ea pe acolo caci cateodata simt ca vrea sa iasa efectiv :)) Pe mine m-a sunat sa merg azi la control ca maine e plecat dr, abia astept sa vad cat a mai crescut buburuza mea :D
lore.t.
Postat: Tuesday, June 30, 2020 10:10 AM

Intrat: 9/11/2017
Postari: 933
Locatia: Deva
Droxana wrote:
neata!!
eu am o stare proasta de aseara...nust de ce :( iar m a luat panica si imi tot induc in minte stari proaste..si ma tot pipai ca parca nu ma dor sanii de aseara si imi e frica... ma gandesc daca sa incep sa merg la psiholog, stiu ca nu e placut nici pt sot ma tot intreaba ce am dar nu pot sa imi scot gandurile si fricile din cap :((
imi pare rau, nu vreau sa va transmit si voua aceasta stare insa vroiam sa zic cuiva...ar trebui sa ma bucur de moment si de faptul ca am o bobita si ar trebui sa am incredere in ea...plans uff

Hey e normal in perioada asta sa treci prin tot felul de stari, ai sa vezi ca trimestrul 2 o sa fie mai bine...pana atunci trebuie sa fi mai optimista, daca te ajuta sa vorbesti cu cineva fa-o!!
Durerea de sani poate fi mai puternica in unele zile si sa lipseasa in altele, oricum doar in primul trimestru o sa simti mai mult. Cand ai control?
freya1
Postat: Tuesday, June 30, 2020 10:11 AM

Roxana Cheek Kiss cand mai mergi la eco ? nu stii cat te inteleg, ti-am zis ca aseara jumatate de ora m-a "certat" dr, cu drag asa, mi-a si scris pe fisa ca sunt anxioasa, mi-a zis ca oricum nu am control si ca in loc sa ma bucur de sarcina eu ma gandesc la ce e mai rau, ca mamele noastre nu stiau nici macar daca vor naste un copil cu cap, si ce puteau face ? si asa e, daca e sa se intample ceva rau se va intampla indiferent daca ne gandim noi sau nu...

du-te la psiholog daca ai ocazia, eu merg si cred ca ma ajuta, ca altfel as fi mult mai rau, i-am si zis dr ca eu sunt multumita de mine Lol ca stiu cum pot sa fac daca sunt chiar stresata, nu mananc, nu dorm, o tin tot intr-un atac de panica
te imbratisez computerlove
Droxana
Postat: Tuesday, June 30, 2020 10:18 AM

freya1 wrote:
Roxana Cheek Kiss cand mai mergi la eco ? nu stii cat te inteleg, ti-am zis ca aseara jumatate de ora m-a "certat" dr, cu drag asa, mi-a si scris pe fisa ca sunt anxioasa, mi-a zis ca oricum nu am control si ca in loc sa ma bucur de sarcina eu ma gandesc la ce e mai rau, ca mamele noastre nu stiau nici macar daca vor naste un copil cu cap, si ce puteau face ? si asa e, daca e sa se intample ceva rau se va intampla indiferent daca ne gandim noi sau nu...

du-te la psiholog daca ai ocazia, eu merg si cred ca ma ajuta, ca altfel as fi mult mai rau, i-am si zis dr ca eu sunt multumita de mine Lol ca stiu cum pot sa fac daca sunt chiar stresata, nu mananc, nu dorm, o tin tot intr-un atac de panica
te imbratisez computerlove

asa e ai dreptate...in loc sa ne bucuram sa fim optimiste...nust e greu totusi..cand esti la prima sarcina si nu stii ce se poate intampla cred ca esti mai optimista insa cand stii ca se poate intampla si rau atunci e mai greu cu optimismul..

pe 9 iulie am programare..
Droxana
Postat: Tuesday, June 30, 2020 10:20 AM

lore.t. wrote:

Hey e normal in perioada asta sa treci prin tot felul de stari, ai sa vezi ca trimestrul 2 o sa fie mai bine...pana atunci trebuie sa fi mai optimista, daca te ajuta sa vorbesti cu cineva fa-o!!
Durerea de sani poate fi mai puternica in unele zile si sa lipseasa in altele, oricum doar in primul trimestru o sa simti mai mult. Cand ai control?

pe 9 iulie am ..
multumesc Lore, ajuta si sfaturile voastre, cele mai avansate computerlove
Buzbuchi
Postat: Tuesday, June 30, 2020 10:21 AM

Droxana wrote:
neata!!

Rox, cred ca e ceva normal sa te simti nelinistita, ingrijotata. Se schimba multe acum, hormonii sunt peste tot, etc. Nu trebuie sa te simti prost ca te simti asa si sunt sigura ca pe masura ce va trece timpul, sentimentele tale se vor mai "aseza". La rece vorbind, oricat griji ne am face, natura isi va urma cursul. Astfel ca la fel de bine, am putea gandi si pozitiv. Iar lucrul asta poate aduce chiar un plus, tie si bebicului. In burtica ta e o minune, e acolo si asa va ramane, vei vedea. Da ti voie sa te bucuri de asta, in ciuda tuturor simptomelor, care sunt atat de inselatoare. Prietena mea avea greturi, sani tari, voma, tot tacamul, si sarcina ei era oprita in evolutie. Deci nu poti pune baza pe asta. Mie zilele trecute mi se dezumflase un san, iar in primul trimestru tot asa se intampla, erau ba tari, sensibili, ba moi si perfect ok. Imi dau si eu seama ca nu sunt reguli stricte. Dar mi am pus toata inrederea in Dumnezeu ca va fi bine. Alta varianta nu exista. Am temeri zilnic, dar ma gsndesc ca de asta nu mai scap never de acum si cand simt ca o iau putin razna, ma gandesc la ceva pozitiv, vorbesc cu bebe, ma.uit la pozele de la eco.si la.o filmare cu ea. Si ma ajuta! Capul sus si incredere, va fi bine!computerlove
Aaa, si va scriu voua! De muuulte ori, m am linistit aici! Deci suntem aici pt tinegrup
freya1
Postat: Tuesday, June 30, 2020 10:22 AM

da, asa e, mai greu sa ramai intreaga la cap dupa ce treci prin pierderi, dar trebuie sa fie altfel de data asta
fa-ti o programare mai devreme daca crezi ca te-ar linisti
Ellena20
Postat: Tuesday, June 30, 2020 10:34 AM

Intrat: 10/22/2018
Postari: 394
Roxana, cred ca e normal ceea ce simti.
Incearca sa te linistesti si sa iti pui toata increderea in bobita ta!! Cum zic si fetele, daca tu crezi ca te ajuta, incearca sa mai programezi o eco pana la control. Suntem alaturi de tine! coeur
Ellena20
Postat: Tuesday, June 30, 2020 10:37 AM

Intrat: 10/22/2018
Postari: 394
Si mie mi-e dor de bobita mea! Dar dr nu vrea sa ma programeze intre timp :)) a zis ca o sa tot fie controale si de toate si sa stau linistita. Urmatorul meu control e direct dublul test, dar desi ea mi-a zis la 11s, eu o sa astept pana la 12s. Wow cat mai este.. Daca cumva o sa devin mai nelinistita si mai panicata, o stresez pana ma primeste.
Buzbuchi
Postat: Tuesday, June 30, 2020 10:51 AM

Fetelor, voi unde veti naste? Eu nu voi putea sa nasc cu medicul la care merg acum, pt ca activeaza in sistemul medical privat si nu imi permit o nastere la privat. Tare mi as fi dorit sa raman cu ea pana la capat, ca rezonez cu felul de a explica, de a se purta cu mine. M am gandit sa merg catre Filantropia. Ce parere aveti? Sau o recomandare pt un medic ok de acolo?
Miha1989
Postat: Tuesday, June 30, 2020 11:06 AM

Intrat: 7/17/2019
Postari: 688
Offf fetelor cat va inteleg cu temerile, imi amintesc ca si eu eram terminata, dupa 3 sarcini pierdute panica era la ea acasa, ma gandeam tot timpul ca se va intampla la fel, eu imi luam in continuare temperatura, sanii ii controlam non stop insa corpul meu mi a aratat ca sarcina nu are etalon, uneori ma dureau sanii uneori nu, uneori scadea temperatura, uneori crestea, imi doream sa imi fie rau sa stiu ca bebe este bine si apai Dumnezeu mi-a dat rau de nu o sa il uit niciodata, cat am avut sarcina toxica nu mai aveam timp si stare sa ma gandesc la prostii ca eram terminata hohot dupaia am invatat sa fiu pozitiva si sa am incredere in bebele meu, intradevar trim 2 este mult mai linistitor, il simti pe bebe, hormonii se linistesc si incepi sa te bucuri cu adevarat de sarcina, stiu ca este greu dar nu imposibil, trebuie sa va invatati sa va distrageti atentia un pic, sa cititi, sa va plimbati, sa faceti ce va place. Va imbratisez si va doresc putere sa va depasiti temerile Buddy1
Droxana
Postat: Tuesday, June 30, 2020 11:18 AM

va multumesc din suflet, mi s a facut pielea gainii sa va citesc computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
Droxana,IoanaOlo,kryssu92,maria2013,Rox,Sorina1990
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed