Gravidutele noastre dragi - 57

Options Gravidutele noastre dragi - 57
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Roser
Postat: Thursday, August 13, 2020 5:06 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/21/2018
Postari: 1063
freya1 wrote:
super, Roser ! si eu tot placenta posterioara, o sa simtim mai devreme miscarile ras
le-am zis alor mei abia pe la 13 saptamani, ca si asa stateam cu emotii... parca nici atunci nu imi venea sa le spun
cu NIPT ce ai facut, ai gasit ? nu mai stiu daca ai zis

Da, am gasit. Il fac saptamana viitoare marti si cam intr-o saptamana primesc rezultatele. Daca ar fi dupa mine si nu ar creste burta, nu as spune la nimeni nimic :). Probabil dupa NIPT vom spune doar familiei iar pe restul ii vom anunta mai tarziu.
Saptamana asta parca mi s-au mai potolit poftele, am inceput sa mananc mai normal, inca nu m-am ingrasat, poate doar 1kg dar il pun pe seama progesteronului, ca si poftele de altfel Lol
freya1
Postat: Thursday, August 13, 2020 5:19 PM

Intrat: 2/10/2020
Postari: 1460
eu n-am avut nicio pofta, doar alimente care nu-mi mai plac si altele care mi se par ok, dar nu pot sa zic ca mi-e pofta
primul kg l-am pus aproape imediat fix in perioada cand mi-era mai rau, pe al doilea cred ca acum cand ma bucuram ca am pus doar 1 ras
AlexandraG
Postat: Thursday, August 13, 2020 8:06 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/25/2020
Postari: 426
Locatia: Constanta
Ce minunat Alle coeur felicitari!
Eu am o dilema fetelor ?i simt nevoia sa împarta?esc cu voi.
Vinerea trecuta am terminat progesteronul pe care îl luam înca din ziua 10 de dupa ovulatie. Mar?i la control doctora mi.a zis sa mai iau pana în saptamâna 14..evident ca m.am bucurat foarte tare vineri când l.am terminat ?i sfatul doctori m.a bulversat. Azi am întrat în 3 farmacii.. Iar nu se mai gase?te ?i ma tot bate gândul sa nu mai iau uff ?i gândul asta ma framânta. La Control mi.a spus ca totul este perfect ?i sarcina decurge f bine.. Dar în acela?i timp Mi.e teama sa nu iau o decizie proasta ?i sa îl pun pe bebe în pericol în vreun fel...pale
Alle.p
Postat: Thursday, August 13, 2020 8:50 PM

Intrat: 5/13/2018
Postari: 1616
Locatia: Petrila
maria2013 wrote:

Da, eu! Ana mea e nascuta cu ovulatie in z21! Totul ok, doar ca, o buna parte a sarcinii, nu ma credeau când le ziceam ca stiu ca am ovulat in z21, nu in 14.

Mda, nici pe mine nu m-a crezut la Patrick cand i-am zis ca am ovulat in z19. Atunci am folosit teste, urmarit simptomele, plus grafic de temperatura. Adica cred ca stiam cu o eroare de o zi, maxim.
Acum la fel nu cred ca ma va crede pt început, desi sunt aproape sigura ca am ovulat dupa z21. As zice z24 pt ca aia a fost singura zi cu secretie putin apoasa. Plus ca am avut test negativ in z32 si am o faza luteala de 10 zile.
Oricum, asta conteaza mai putin atata timp cat bebe e bine si vine sanatos pe lume. Sunt asa entuziasmata, dar parca imi e si teama. alcool
Iulia13
Postat: Thursday, August 13, 2020 9:15 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/8/2017
Postari: 989
Alle.p wrote:

Mda, nici pe mine nu m-a crezut la Patrick cand i-am zis ca am ovulat in z19. Atunci am folosit teste, urmarit simptomele, plus grafic de temperatura. Adica cred ca stiam cu o eroare de o zi, maxim.
Acum la fel nu cred ca ma va crede pt început, desi sunt aproape sigura ca am ovulat dupa z21. As zice z24 pt ca aia a fost singura zi cu secretie putin apoasa. Plus ca am avut test negativ in z32 si am o faza luteala de 10 zile.
Oricum, asta conteaza mai putin atata timp cat bebe e bine si vine sanatos pe lume. Sunt asa entuziasmata, dar parca imi e si teama. alcool

Alle, cu Simo am ovulat in ziua 21, la fel monitorizat dupa teste, mucus, durere, temperatura ras
Alle.p
Postat: Thursday, August 13, 2020 9:27 PM

Pfff, merci Iuliacoeur
M-am mai linistit acum am si citi cateva articole straine unde zice ca nu conteaza daca ovulatia e mai tarziu. Calitatea ovulelor este ok, chiar daca ovulezi dupa z21topai
Ma simt asa ciudat ca sunt singura care stieHilar ma mananca sa ii spun si sotului, dar incerc sa rezist. Bine, de fapt as fi tipat in gura mare astazi la toata lumea ca sunt insarcinataClap
maria2013
Postat: Thursday, August 13, 2020 9:35 PM

Intrat: 7/29/2013
Postari: 2455
Locatia: Constanta
AlexandraG wrote:
Vinerea trecuta am terminat progesteronul pe care îl luam înca din ziua 10 de dupa ovulatie. Mar?i la control doctora mi.a zis sa mai iau pana în saptamâna 14..evident ca m.am bucurat foarte tare vineri când l.am terminat ?i sfatul doctori m.a bulversat. Azi am întrat în 3 farmacii.. Iar nu se mai gase?te ?i ma tot bate gândul sa nu mai iau uff ?i gândul asta ma framânta. La Control mi.a spus ca totul este perfect ?i sarcina decurge f bine.. Dar în acela?i timp Mi.e teama sa nu iau o decizie proasta ?i sa îl pun pe bebe în pericol în vreun fel...pale

In Constanta poti da comanda in farmaciile Minifarm sau Dona. Eu luam Duphaston pe reteta compensata de la ei si farmacistele de la Dona ma sunau ele sa ma întrebe daca mai vreau, fara sa le rog asta :)
Adina Mariana
Postat: Thursday, August 13, 2020 11:35 PM

Nivel: Senior

Intrat: 8/16/2017
Postari: 5654
Locatia: Satu Mare
Alle.p wrote:
Pfff, merci Iuliacoeur
M-am mai linistit acum am si citi cateva articole straine unde zice ca nu conteaza daca ovulatia e mai tarziu. Calitatea ovulelor este ok, chiar daca ovulezi dupa z21topai
Ma simt asa ciudat ca sunt singura care stieHilar ma mananca sa ii spun si sotului, dar incerc sa rezist. Bine, de fapt as fi tipat in gura mare astazi la toata lumea ca sunt insarcinataClap
Felicitari Alle.Ma bucur pt.tine.Ce curajoasa estiLove sarcina usoara si numai bineSimplyLove computerlove
Dxc
Postat: Friday, August 14, 2020 9:42 AM

Intrat: 6/17/2018
Postari: 1181
AlexandraG wrote:
eu as asculta sfatul medicului
...NuStiu
Zee
Postat: Friday, August 14, 2020 11:46 AM

Nivel: Membru

Intrat: 8/8/2020
Postari: 36
Locatia: Bistrita
Buna fetelor. Ma bucur tare ca am descoperit grupul asta, invat o gramada de lucruri fiind la prima sarcina. Am fost la medic la control dupa episoadele de sangerare si mi-a zis ca am un henatom de 7nm. Medicul mi-a zis sa nu ma stresez, bineinteles ca nu prea functioneaza. Am in continuare scurgeri maro, sange oxidat din ce am inteles si el a zis ca il pot elimina fara probleme. In continuare cu repaus la pat si tratament. Bebe e bine, are 11 saptamani iloveyou
Iulia13
Postat: Friday, August 14, 2020 12:28 PM

Alle.p wrote:
Pfff, merci Iuliacoeur

Asta citisem si eu la Simo, insa totul a fost bine, nu a fost nici o problema.. Eu de regula cu ovarul stang asa ovulam, cu dreptul ovulam in z14-z15. Eu nu as fi rezistat sa nu-i spun so?ului mai ales lui, nu ?tiu cun poti tu Lol coeur
Iulia13
Postat: Friday, August 14, 2020 12:31 PM

Simo a descoperit burtica, chiar daca e destul de mica sa inteleaga mamii mereu ii zice ca acolo e bebe si vine si pune mana pe ea, o mângâie si zice "bebi" hearts ma topesc dupa ea, abea astept sa-i vad reac?ia când il va avea fata in fataras

https://ibb.co/q7rq3r6

Va dorim o zi frumoasa!
GeorgianaB
Postat: Friday, August 14, 2020 12:42 PM

Intrat: 6/15/2018
Postari: 1283
Locatia: Bucuresti
Alle.p wrote:

Felicitari, Alle ! Ma bucur tare, Doamne ajuta sa fie o sarcina usoara si sa auzim numai de bine :*

La mamici mi-ai recomandat dispozitivul pt colectarea laptelui, am re?inut recomandarea de când ai început sa îl folose?ti a?a ca îl comandasem pana sa nasc :D
Alle.p
Postat: Friday, August 14, 2020 12:45 PM

Ce scumpa elove
Reusesti sa mergi cu ea prin parc acum? Pe mine Patrick ma solicita mult la locul de joaca, sus-jos pe topogane, trebuie sa ma catar dupa elalcool cred ca voi renunta curand in a mai merge singura cu elpale
freya1
Postat: Friday, August 14, 2020 12:48 PM

Intrat: 2/10/2020
Postari: 1460
Iulia love ce dulce e micuta ta !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed