Gravidutele noastre dragi - 57

Options Gravidutele noastre dragi - 57
Subiectul anterior · Subiectul urmator
freya1
Postat: Monday, August 10, 2020 3:22 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/10/2020
Postari: 1462
multumesc mult, maria Cheek Kiss pe mine ma urmareste dr Avram si mi-a zis ca e ok deocamdata, ma intrebam doar daca e normal sa creasca atat, o sa vad la urmatoarea tura de analize cum mai e
Florentinna
Postat: Monday, August 10, 2020 3:25 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 7/6/2018
Postari: 353
Locatia: Arad
Miha1989 wrote:
Eu am genul asta de perna, atasez poza, am primit-o, sincer la inceput am fost sceptica insa dupa cateva utilizari mi-am dat seama ca este foarte ok si chiar ma ajuta, cand creste burtica mai mare si incep si durerile de oase este un ajutor real in timpul somnului cand o bagi intre picioare, sub cap practic profiti de ea la maxim hohot hohot hohot

Perna asa am si eu. Mi-a fost utila in ambele sarcini mai ales catre final cand e burtica mai mare si daca stau pe o parte parca vrea sa plece la plimbare. Sotul a fost si el incantat de earas

Freya, eu la sarcina asta nu am facut deloc examen de secretie pana acuma. In prima, am facut pe la 16 sapt sau 18 nu mai tin bine minte pt ca am avut o scurgere abundenta cateva zile si sa vedem daca nu e ceva infectie. A iesit ok si nu am mai repetat dupa.
Ellena20
Postat: Monday, August 10, 2020 3:58 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/22/2018
Postari: 589
Roxana,si eu am deseori asemenea dureri dar trec rapid. Si eu zic ca e normal. In legatura cu perna nu stiu ce sa zic. Deocamdata nu ii simt nevoia,dar eu deja nu mai pot dormi pe burta.

Freya, eu am facut pana acum o data examenul de secretie acum 2 sapt si nici pana acum nu am reusit sa ajung dupa rezultat.
Mie mi s-a mai spus ca va trebui repetat prin s36.
maria2013
Postat: Monday, August 10, 2020 4:18 PM

Intrat: 7/29/2013
Postari: 2455
Locatia: Constanta
Examenul de secretie l-am facut doar spre final de sarcina (pe 22 ianuarie mi s-a recoltat, pe 6 februarie am nascut). De repetat, doar in dimineata operatiei am repetat.
freya1
Postat: Monday, August 10, 2020 4:21 PM

multumesc Cheek Kiss ma gandesc si eu ca tot facand atatea analize e imposibil sa nu gasesc ceva... oare femeile mai de la tara care nu se duc deloc la medic in sarcina chiar asa or fi santoase tun ?
Iulia13
Postat: Monday, August 10, 2020 4:37 PM

Intrat: 11/8/2017
Postari: 989
freya1 wrote:
maria, daca mai esti pe faza, ca stiu ca tu esti experta in trombofilie, stii cumva ce inseamna fibrinogenul crescut, in conditiile in care restul analizelor de coagulare si d-dimeri sunt ok ? stiu ca in sarcina creste in mod fiziologic, dar la mine e 500 si abia ce am intrat in trim 2 (iau doar aspenter, dar fac lunar analizele si monitorizam fluxul pe arterele uterine)
dr presupunea ca ar fi si vreo infectie, dar nu s-a confirmat

btw, fetelor, cat de des ati facut examen de secretie in sarcina ? eu nu am facut deloc pana acum (facusem inainte in nestire ca am tot facut proceduri)
acum stiti ca suspectam o infectie urinara, am facut 3 uroculturi succesive si au iesit negative, i-am zis dr ca as pune niste lactobacili si sa fac apoi examen de secretie vaginala si a fost de acord (asa m-am saturat de analize, mi-a ajuns)
ma gandesc ca in lipsa simptomelor nu face nimeni examen de secretie lunar ca sa vada orice dereglare a florei uff

Examen de secretie am facut la 27s si 36s prima sarcina. La fel imi va face si acumras
MariaS
Postat: Monday, August 10, 2020 5:07 PM

Intrat: 4/28/2020
Postari: 294
Locatia: Timisoara
Buna fetelor,

Astazi am fost la control sa îmi vad minunea, a fost tot cu mâine pe sus parca era la party yes, totul e bine, se dezvolta sanatos. I-am zis dr ca de când am ramas insarcinata ?i pana acum am slabit 5 kg, a zis ca atâta timp cat manac tot ce îmi trebuie nu are nici o problema cu asta.

Pentru încheiere va dau ?i voua vestea cea mare, sunt mamica pt o "boaba de cafea" a?a ne-a explicat dr ca asa puta de fetita coeur
freya1
Postat: Monday, August 10, 2020 5:11 PM

Maria coeur felicitari ! uite ca apar si fetitele ras
Ellena20
Postat: Monday, August 10, 2020 7:04 PM

Felicitari, Maria! Sa creasca frumos fetita ta la mami in burtica coeur
Florentinna
Postat: Monday, August 10, 2020 7:59 PM

Intrat: 7/6/2018
Postari: 353
Locatia: Arad
Maria, felicitari pentru fetita!!!! Sa fiti amandoua sanatoase si sa staie cuminte la mami in burtica pana la termen.hearts
Miha, oare cum sunteti? Daca ne citesti, asteptam vesti de la tine si de la micutul Petru.
maria2013
Postat: Monday, August 10, 2020 8:47 PM

Intrat: 7/29/2013
Postari: 2455
Locatia: Constanta
freya1 wrote:
multumesc Cheek Kiss ma gandesc si eu ca tot facand atatea analize e imposibil sa nu gasesc ceva... oare femeile mai de la tara care nu se duc deloc la medic in sarcina chiar asa or fi santoase tun ?

Unele, da, sunt mai zdravene, altele...pur si simplu nu se cauta... De multe ori mi-am pus si eu întrebarea asta... Si când incercam, din greu, sa ramân însarcinata, apoi si in sarcina, când mergeam la controale muuuulte si plateam o gramada de analize si de medicamente, sau când trebuia sa merg lunar la Bucuresti... Unele dintre noi trebuie sa ne chinuim pentru ceea ce ne dorim. Sanatoase sa fim!
Iulia13
Postat: Monday, August 10, 2020 9:39 PM

Intrat: 11/8/2017
Postari: 989
MariaS wrote:
Buna fetelor,

Astazi am fost la control sa îmi vad minunea, a fost tot cu mâine pe sus parca era la party yes, totul e bine, se dezvolta sanatos. I-am zis dr ca de când am ramas insarcinata ?i pana acum am slabit 5 kg, a zis ca atâta timp cat manac tot ce îmi trebuie nu are nici o problema cu asta.

Pentru încheiere va dau ?i voua vestea cea mare, sunt mamica pt o "boaba de cafea" a?a ne-a explicat dr ca asa puta de fetita coeur

Felicitari, Maria pentru printesa hearts
Vickyb
Postat: Monday, August 10, 2020 9:50 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 4/29/2020
Postari: 107
Locatia: Cluj
Felicitari MariaS pentru fetita! Sa fiti sanatoase!
freya1 eu cu ame mele trombofilii, iau doar aspenter doar ca 2 pe zi. Si repet doar d-dimeri la 2 saptamani tot. Momentan e ok.

Fetelor eu ieri si azi am avut cate un episod de intepaturi in zona abdomenului la bebe, gen 2-3 deodata si gata. Le-am simtit destul de intens fiind in picioare parca mi-a taiat pasul. Oare e ok sa fie asa cv?
Ellena20
Postat: Monday, August 10, 2020 10:25 PM

Vicky, eu patesc asa doar cand ma ridic brusc din pat.
Freya, ce ticker frumos!! coeur
Droxana
Postat: Tuesday, August 11, 2020 9:09 AM

Intrat: 10/22/2019
Postari: 365
Locatia: Brasov
Felicitari Maria pt bobita de cafea computerlove computerlove abia astept sa vad ce imi spune si mie , mai am o sapt de asteptat ras

Vicky si eu patesc..cateodata si cand stranut asa rau ma inteapa de nu ma misc cateva secunde.,.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed