Gravidutele noastre dragi - 57

Options Gravidutele noastre dragi - 57
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Droxana
Postat: Monday, August 10, 2020 8:03 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 10/22/2019
Postari: 409
Locatia: Brasov
Neata mamici si viitoare mamici computerlove
Se intampla ca in mai multe dimineti cand ma trezesc sa ma doara burta (nu la ovare) crampe asa pe toata burta..este normal?bounce
Si vroiam sa va mai intreb ,se merita sa cumpar perna pt gravide ,voi aveti? Cum este?computerlove
freya1
Postat: Monday, August 10, 2020 10:34 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/10/2020
Postari: 1596
Roxana, pe mine ma doare burta dimineata inainte sa ma duc la baie, de parca deja nu ar fi suficient loc pe acolo... sa vedem mai tarziu
deocamdata nu ma gandesc la perna, inca pot sa dorm pe burta cum imi place mie, sa vad mai incolo ce oi face, singura data cand nu am dormit pe burta a fost cand mi-am rupt piciorul, ma chinuiam sa dorm pe spate si ma trezeam din ora in ora cu tot corpul amortit banghead
Buzbuchi
Postat: Monday, August 10, 2020 10:35 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/28/2019
Postari: 781
Droxana wrote:
Se intampla ca in mai multe dimineti cand ma trezesc sa ma doara burta (nu la ovare) crampe asa pe toata burta..este normal?bounce
Si vroiam sa va mai intreb ,se merita sa cumpar perna pt gravide ,voi aveti? Cum este?computerlove

Neata, burtici! Rox, eu inca patesc asta. Si eu ma intrebam acelasi lucru, si am uitat sa intreb medicul. Totusi, cred ca e normal, avand in vedere ca lafiecare control/eco totul arata ok.
Droxana
Postat: Monday, August 10, 2020 10:57 AM

Deci nu e burta mea ciudata... hohot
maria2013
Postat: Monday, August 10, 2020 10:57 AM

Intrat: 7/29/2013
Postari: 2474
Locatia: Constanta
Droxana wrote:

In general, sunt dureri provocate de cre?terea în dimensiuni a uterului si sunt normale. Daca sunt intense, întreaba medicul si poate iti recomanda un antispastic sau suplimente cu magneziu. Perna gravidei pentru mine a fost grozava. La fel si pentru gravidele carora le-am daruit-o ! Eu una o recomand. Si acum, in alaptare, folosesc una.
maria2013
Postat: Monday, August 10, 2020 10:59 AM

In sarcina am avut-o pe aceasta
https://www.somnart.ro/produs/perna-pentru-gravide-mami-fluturas

Acum o folosesc pe aceasta, de la Lorelli

https://m.nichiduta.ro/perna-pentru-alaptat-bumbac-ranforce-lamb-green-229721
Droxana
Postat: Monday, August 10, 2020 11:01 AM

multumim Maria pt recomandari..ma batea gandul sa imi comand si eu dar am zis ca mai astept un pic..vazusem unele mai mari parca, si ma gandeam ca nu o sa mai aibe sotul loc in pat hohot hohot
Miha1989
Postat: Monday, August 10, 2020 11:24 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 7/17/2019
Postari: 762
Eu am genul asta de perna, atasez poza, am primit-o, sincer la inceput am fost sceptica insa dupa cateva utilizari mi-am dat seama ca este foarte ok si chiar ma ajuta, cand creste burtica mai mare si incep si durerile de oase este un ajutor real in timpul somnului cand o bagi intre picioare, sub cap practic profiti de ea la maxim hohot hohot hohot

Miha1989 attached the following image(s):
screenshot_20200810_112135.jpg

maria2013
Postat: Monday, August 10, 2020 12:26 PM

Droxana wrote:

multumim Maria pt recomandari..ma batea gandul sa imi comand si eu dar am zis ca mai astept un pic..vazusem unele mai mari parca, si ma gandeam ca nu o sa mai aibe sotul loc in pat hohot hohot

La un moment dat prinsese si el drag de ea :)))
freya1
Postat: Monday, August 10, 2020 12:42 PM

maria, daca mai esti pe faza, ca stiu ca tu esti experta in trombofilie, stii cumva ce inseamna fibrinogenul crescut, in conditiile in care restul analizelor de coagulare si d-dimeri sunt ok ? stiu ca in sarcina creste in mod fiziologic, dar la mine e 500 si abia ce am intrat in trim 2 (iau doar aspenter, dar fac lunar analizele si monitorizam fluxul pe arterele uterine)
dr presupunea ca ar fi si vreo infectie, dar nu s-a confirmat

btw, fetelor, cat de des ati facut examen de secretie in sarcina ? eu nu am facut deloc pana acum (facusem inainte in nestire ca am tot facut proceduri)
acum stiti ca suspectam o infectie urinara, am facut 3 uroculturi succesive si au iesit negative, i-am zis dr ca as pune niste lactobacili si sa fac apoi examen de secretie vaginala si a fost de acord (asa m-am saturat de analize, mi-a ajuns)
ma gandesc ca in lipsa simptomelor nu face nimeni examen de secretie lunar ca sa vada orice dereglare a florei uff

fluturash26
Postat: Monday, August 10, 2020 1:29 PM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 3958
Locatia: iasi
freya1 wrote:
maria, daca mai esti pe faza, ca stiu ca tu esti experta in trombofilie, stii cumva ce inseamna fibrinogenul crescut, in conditiile in care restul analizelor de coagulare si d-dimeri sunt ok ? stiu ca in sarcina creste in mod fiziologic, dar la mine e 500 si abia ce am intrat in trim 2 (iau doar aspenter, dar fac lunar analizele si monitorizam fluxul pe arterele uterine)

btw, fetelor, cat de des ati facut examen de secretie in sarcina ? eu nu am facut deloc pana acum (facusem inainte in nestire ca am tot facut proceduri)
acum stiti ca suspectam o infectie urinara, am facut 3 uroculturi succesive si au iesit negative, i-am zis dr ca as pune niste lactobacili si sa fac apoi examen de secretie vaginala si a fost de acord (asa m-am saturat de analize, mi-a ajuns)
ma gandesc ca in lipsa simptomelor nu face nimeni examen de secretie lunar ca sa vada orice dereglare a florei uff

Ai repetat urocultura la o saptamana diferenta una de cealalta? Dr meu asa spunea ca trebuie repetata..
freya1
Postat: Monday, August 10, 2020 1:32 PM

da, si am facut 3 in 3 zile succesive chiar
Alle.p
Postat: Monday, August 10, 2020 2:02 PM

Intrat: 5/13/2018
Postari: 1642
Locatia: Petrila
Fetelor, ?ti?i daca dna Uscatescu este la Fundeni pe 20 august? Si daca s-a schimbat ceva in procedura analizelor de cand cu pandemia?
maria2013
Postat: Monday, August 10, 2020 3:17 PM

freya1 wrote:

Eh...doar am citit un pic mai mult decât cei mai multi oameni... Mi-as fi dorit sa nu fie nevoie sa invat ceva despre trombofilie, dar se pare ca boala asta e una din cele mai mari probleme ale mele, oricât de detasata as incerca sa fiu...
Fibrinogenul nu l-am avut mare, nu am citit f mult despre el, dar stiu ca poate fi influentata valoarea sa de administrarea de Aspenter. Nu ai cum sa iei legatura cu hematologul tau? Eventual, scrie-i un mail si doamnei Uscatescu. Dumneaei stiu ca raspunde la întrebarile gravidelor. Eu am rezonat cel mai bine cu dumneaei, chiar daca stiu ca parerile sunt impartite. Nu stiu daca esti înscrisa pe Facebook in grupul MTHFR România. Adminul acelui grup raspunde rapid la întrebari adresate...cred ca ai putea sa întrebi si acolo... Îmi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult si sper sa te lamuresti repede si sa iei decizii bune!
maria2013
Postat: Monday, August 10, 2020 3:18 PM

Alle.p wrote:
Fetelor, ?ti?i daca dna Uscatescu este la Fundeni pe 20 august? Si daca s-a schimbat ceva in procedura analizelor de cand cu pandemia?

Citisem pe Facebook ca se intra cu programare la dumneaei, de când cu pandemia. Daca nu ai nr. Asistentei sale, te pot ajuta.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed