Gravidutele noastre dragi - 57

Options Gravidutele noastre dragi - 57
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mihaela14
Postat: Tuesday, August 4, 2020 1:00 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/1/2018
Postari: 2970
Am ve?ti bune de la control: cu tot cu contractiile ce le-am avut, datorita tratamentului ?i faptului ca am stat cumin?i în pat colul s-a mai închis de la 0,93 cât era la 2,31 ?? bebe e bine, mare... are 2338 gr, corespunde la 34 de sapt, de?i vârsta gestationala e 32s3z.
Eu m-am dus cu gândul ca gata o sa nasc la ce contractii am avut ieri, azi noapte.. si uite ce surpriza placuta. Placenta arata bine,Lichidul amniotic în cant normala, scurgerile ce le-am avut a zis ca nu sunt nici de la col, nici de la placenta, ea zice ca acea scurgere care e de fapt un lichid maro e ceva normal ?i ca de fapt nu e sânge. Testul de stres fetal a ie?it bine ?i de data asta.
Nu pot sa va descriu ce fericire, ce lini?te am sim?it când am primit toate aceste vesti bune.
O sa iau 4 pastile de nifedipin, câte una la 6 ore.. pt ca tensiunea arteriala e ok ne permite sa cre?tem doza.
yes coeur
Droxana
Postat: Tuesday, August 4, 2020 1:06 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 10/22/2019
Postari: 337
Locatia: Brasov
Mihaela14 wrote:
Am ve?ti bune de la control: cu tot cu contractiile ce le-am avut, datorita tratamentului ?i faptului ca am stat cumin?i în pat colul s-a mai închis de la 0,93 cât era la 2,31 ?? bebe e bine, mare... are 2338 gr, corespunde la 34 de sapt, de?i vârsta gestationala e 32s3z.
Eu m-am dus cu gândul ca gata o sa nasc la ce contractii am avut ieri, azi noapte.. si uite ce surpriza placuta. Placenta arata bine,Lichidul amniotic în cant normala, scurgerile ce le-am avut a zis ca nu sunt nici de la col, nici de la placenta, ea zice ca acea scurgere care e de fapt un lichid maro e ceva normal ?i ca de fapt nu e sânge. Testul de stres fetal a ie?it bine ?i de data asta.
Nu pot sa va descriu ce fericire, ce lini?te am sim?it când am primit toate aceste vesti bune.
O sa iau 4 pastile de nifedipin, câte una la 6 ore.. pt ca tensiunea arteriala e ok ne permite sa cre?tem doza.
yes coeur

uauuu Miha ce vesti bune!! cred ca esti in extaz computerlove ma bucur tare pt tine! oricum diferenta mare la col..
sa fi cuminte in continuare computerlove majoreta
Florentinna
Postat: Tuesday, August 4, 2020 1:08 PM

Intrat: 7/6/2018
Postari: 343
Locatia: Arad
Mihaela14 wrote:
yes coeur

Miha, cat ma bucur pt voi, e super colul tauras ai sa vezi ca treci si de termen si bebe o fi cuminte la caldurica de o sa te rogi de el sa vinacomputerlove
Mihaela14
Postat: Tuesday, August 4, 2020 1:09 PM

Droxana wrote:
buna fetelor! Am si eu o intrebare.. exista printre voi fete care si au modificat programul de lucru de la 8 la 6 ore prin recomandarea medicului fara sa afecteze salariu?
Daca da, v as ruga sa imi spuneti si mie cum ati facut, sau cum s a procedat la voi la servici ca la mine nu au mai avut cazuri asa si nu prea stiu ce sa faca..ma tot amana in fiecare zi ca trebuie sa sune in alte parti sa se intereseze, iar astazi mi au zis ca ar trebui sa le duc un concediu medical cu codul 10(nustiu ce inseamna) insa stiu ca la concediu medical iti scade salariu...topai alcool

Mie mi-a dat gine o scrisoare medicala în care specifica ca am nevoie de reducerea programului la 6 ore, cu ea m- am dus la medicul de familie ?i mi-a eliberat adeverin?a tip în care se cere acest lucru. Am trimis la hr adev de la medicul de familie ?i cu scrisoarea de la gine atasata, plus am scris o cerere de mana în care tot asa am solicitat sa tina cont de indica?ia din documentele ata?ate ?i sa-mi reduca programul de lucru la 6 ore.
In doua zile am primit de la Medicina muncii acordul pt reducerea programului.
freya1
Postat: Tuesday, August 4, 2020 1:09 PM

Intrat: 2/10/2020
Postari: 1351
Miha Clap super vesti, cred si eu ca te-ai linistit Cheek Kiss si ce bebe grasunel !
ce ziceam eu ca poate te rogi de el apoi sa iasa ras
alexioana
Postat: Tuesday, August 4, 2020 1:24 PM

Intrat: 4/19/2019
Postari: 341
Felicitari Miha! Ce vesti bune hearts si ce bebe grasunel coeur Doamne ajuta in continuare !

Multumesc Freya si Florentina pt sfaturile de raceala, sper sa treaca repede pupici
7Andreea
Postat: Tuesday, August 4, 2020 1:28 PM

Nivel: Membru

Intrat: 8/4/2020
Postari: 19
Buna tuturor!
Mi-am facut curaj sa si scriu ,pana acum v-am urmarit din umbra ,dar m-a ajutat enorm sa trec peste frici ,sa vad pe la voi ce e normal si ce sa ma ingrijoreze...

Azi am 11s si o zi ,dar la ultima eco ,bebe era mai mare cu 4 zile si pana acum am fost o fericita ,adica nu am avut cine stie ce greturi sau stari rele, greata uneori de la mirosul de mancare din vecini ,parfum sau detergenti.Singurul "simptom " la mine ar fi modificari ale sanilor ,pe care nu-i mai recunosc ras . In general sunt vesela si optimista,dar am si momente cand ma blochez pe ceva negativ si parca nu-mi iese din cap ,mi se tot intorc gandurile acolo.
Analizele sunt toate bune ,m-a ingrijorat putin ca am rh-ul negativ ,dar am vazut ca nu e asa problema pana la urma.
Acum astept cu nerabdare sa treaca o saptamana sa merg la morfologia de trim 1 + dublu test.
Sper sa fiti bine toate ,sa citesc numai de bine !
Buzbuchi
Postat: Tuesday, August 4, 2020 1:41 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/28/2019
Postari: 738
Mihaela14 wrote:
yes coeur

Astea da vesti bune!!! Wow, si colul s a lungit binisor! Sunt sigura ca bebe va sta in culcus pana la termen, si desi nu mai e necesar sa o spun, sa ramai cumintica in pat! Ma bucur din suflet pt voi!computerlove
Buzbuchi
Postat: Tuesday, August 4, 2020 1:47 PM

Intrat: 12/28/2019
Postari: 738
7Andreea wrote:
Buna tuturor!
Mi-am facut curaj sa si scriu ,pana acum v-am urmarit din umbra ,dar m-a ajutat enorm sa trec peste frici ,sa vad pe la voi ce e normal si ce sa ma ingrijoreze...

Azi am 11s si o zi ,dar la ultima eco ,bebe era mai mare cu 4 zile si pana acum am fost o fericita ,adica nu am avut cine stie ce greturi sau stari rele, greata uneori de la mirosul de mancare din vecini ,parfum sau detergenti.Singurul "simptom " la mine ar fi modificari ale sanilor ,pe care nu-i mai recunosc ras . In general sunt vesela si optimista,dar am si momente cand ma blochez pe ceva negativ si parca nu-mi iese din cap ,mi se tot intorc gandurile acolo.
Analizele sunt toate bune ,m-a ingrijorat putin ca am rh-ul negativ ,dar am vazut ca nu e asa problema pana la urma.
Acum astept cu nerabdare sa treaca o saptamana sa merg la morfologia de trim 1 + dublu test.
Sper sa fiti bine toate ,sa citesc numai de bine !

Bine ai venit in casuta noastra magica! Gandurile astea le am si eu uneori, desi in general sunt optimista si simt ca totul va fi bine. Parca m ai descris pe mine. Si eu am rh negativ si m am ingrijorat la inceput, dar intre timp m am obisnuit cu gandul. In curand merg sa dozez anticorpii. Citinand pe net, am vazut ca la prima sarcina nu sunt probleme, insa doctora de familie era cam nemultumita ca nu i am dozat pana acum si a spus ca pot aparea oricand si e bine sa ii verificam. Si am mai auzit cateva pareri in directia asta, dar si altele opuse. Nu stiu care e realitatea, cert e ca nu i am dozat la indrumarerea medicului meu, care a zis ca 28 sapt ii dozam. Dar am o trimitere de la med de fam, si voi merge sa recoltez, ca rau nu face, ma gandesc. Sarcina usoara!computerlove
7Andreea
Postat: Tuesday, August 4, 2020 2:06 PM

Nivel: Membru

Intrat: 8/4/2020
Postari: 19
Buzbuchi,multumesc! pupici
Ma bazez pe faptul ca e prima sarcina,am vazut si eu ca parerile sunt impartite ,vad ce-mi recomanda medicul pe mai departe . Ma ingrozeste putin ,ca am o frica teribila de ace si speram la cat mai putine intepaturi ,dar orice sacrificiu sa stiu ca sunt o "casuta" buna ptr pui .
Miha1989
Postat: Tuesday, August 4, 2020 2:18 PM

Intrat: 7/17/2019
Postari: 742
Mihaela14 wrote:
yes coeur

yes yes yes yes yes
Ti-am spus eu ca totul va fi bine ca altfel nu are cum sa fie!!!
O sa vezi cum o sa ajungi tu la termen si de la pronosticuri de 32 sapt o sa nasti exact la momentul potrivit newclap
Miha1989
Postat: Tuesday, August 4, 2020 2:20 PM

Intrat: 7/17/2019
Postari: 742
7Andreea wrote:
Buzbuchi,multumesc! pupici
Ma bazez pe faptul ca e prima sarcina,am vazut si eu ca parerile sunt impartite ,vad ce-mi recomanda medicul pe mai departe . Ma ingrozeste putin ,ca am o frica teribila de ace si speram la cat mai putine intepaturi ,dar orice sacrificiu sa stiu ca sunt o "casuta" buna ptr pui .

Bine ai venit sunt normal starile astea, o sa vezi ca o data cu trim 2 lucrurile se vor mai aseza iar atunci cand il vei simti toate fricile iti vor disparea love
Mihaela14
Postat: Tuesday, August 4, 2020 2:31 PM

Fetelor va mul?umesc! grup
La cât m-am plâns pe aici era cazul sa ma vin ?i cu vesti mai bune!
Ii sunt recunoscatoare lui Dumnezeu ca mi-a ascultat rugaciunile ?i voua ca ma sus?ine?i!computerlove
7Andreea bine ai venit ?i sarcina la termen!
freya1
Postat: Tuesday, August 4, 2020 2:35 PM

Intrat: 2/10/2020
Postari: 1351
7Andreea, bine ai venit ! si eu am RH negativ si dr mi-a zis ca la 16 saptamani sa dozez prima oara anticorpii
eu am avut si o sarcina oprita din evolutie, dar atunci am facut acel vaccin, deci ar trebui sa fie ok
oricum eu odata cu rezultatele la testul NIPT voi afla ti RH-ul fetal, daca e acelasi ca al meu macar o sa pot sta fara griji
Aleahim
Postat: Tuesday, August 4, 2020 2:36 PM

Intrat: 7/19/2018
Postari: 1879
Mihaela14 wrote:
yes coeur

Miha sunt in socBig Surprise Dar in sensul bun
Nu iti poti da seama cat ma bucur pentru tine.Nu am cuvintecoeur
Sa fii cuminte in continuare, sa nu te apuce acum harnicia.Ai grija de tine si bebe.
Te pup si te imbratisez stransCheek Kiss
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed