Gravidutele noastre dragi - 57

Options Gravidutele noastre dragi - 57
Subiectul anterior · Subiectul urmator
freya1
Postat: Monday, August 3, 2020 1:30 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/10/2020
Postari: 1346
siii... acum vad ca mi-a iesit si infectie urinara la analize, desi eu nu am simptome si nici nu am leucocite in urina uff o sa repet urocultura, just in case
stiu ca sunt fete care au mai avut, stiti cumva daca e extrem de urgent de tratat cu antibiotic sau pot sa incerc, sa zic, vreo saptamana si cu ceva naturist ? o s-o intreb si pe dr oricum
Iulia13
Postat: Monday, August 3, 2020 2:00 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/8/2017
Postari: 942
freya1 wrote:
siii... acum vad ca mi-a iesit si infectie urinara la analize, desi eu nu am simptome si nici nu am leucocite in urina uff o sa repet urocultura, just in case
stiu ca sunt fete care au mai avut, stiti cumva daca e extrem de urgent de tratat cu antibiotic sau pot sa incerc, sa zic, vreo saptamana si cu ceva naturist ? o s-o intreb si pe dr oricum

Cel mai bine întrebi pe dr Freya. Ti-a ie?it infec?ie la analiza clasica de urina sau la urocultura?
freya1
Postat: Monday, August 3, 2020 2:07 PM

tocmai, la urocultura mi-a iesit infectie, dar la sumar nu am leucocite, ceea ce nu se potriveste, de asta zic ca o sa o repet
fluturash26
Postat: Monday, August 3, 2020 2:08 PM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 3923
Locatia: iasi
Multumesc de raspunsuri fetele,ma gandeam eu ca is contractii...mie magne b6 nu mi-a priit, am luat la inceput la recomandarea medicului si am avut sangerari fix de a doua zi, apoi a zis sa stopez...acum pe 25 abia mai am control..sper sa nu fie ceva rau in asta, nu l-as mai deranja sa il sun...
Colul nu l-a mai masurat de la inceputul sarcinii, al meu nu prea masoara..cel putin nici la fata nu a masurat. Cu Dzeu inainte, oricum ma apropii incet incet...
Iulia13
Postat: Monday, August 3, 2020 2:35 PM

Intrat: 11/8/2017
Postari: 942
freya1 wrote:
tocmai, la urocultura mi-a iesit infectie, dar la sumar nu am leucocite, ceea ce nu se potriveste, de asta zic ca o sa o repet

La sumar ti-au ie?it nitri?i? Despre ce bacterie e vorba la urocultura?
freya1
Postat: Monday, August 3, 2020 3:02 PM

Nu, deloc, aia sunt la ecoli oricum, enterococ mi-a iesit
Miha1989
Postat: Monday, August 3, 2020 4:42 PM

Intrat: 7/17/2019
Postari: 735
Locatia: Brasov
fluturash26 wrote:
Multumesc de raspunsuri fetele,ma gandeam eu ca is contractii...mie magne b6 nu mi-a priit, am luat la inceput la recomandarea medicului si am avut sangerari fix de a doua zi, apoi a zis sa stopez...acum pe 25 abia mai am control..sper sa nu fie ceva rau in asta, nu l-as mai deranja sa il sun...
Colul nu l-a mai masurat de la inceputul sarcinii, al meu nu prea masoara..cel putin nici la fata nu a masurat. Cu Dzeu inainte, oricum ma apropii incet incet...

De obicei nu il masoara decat daca sunt probleme, nu stiu daca il masura si la mine atat de des daca nu ii spuneam de incordarile astea ale burtii, stiu ca evita ca sa umble acolo ca nu este ok, dr meu foarte repede il masoara nu insista acolo sta cateva secunde cu ecograful.Daca te simti nelinistita poti intreba ca sa nu te stresezi pana mergi la control, sincer acum si mie imi pare rau ca nu l-am pus sa il masoare iar la ultimul control ca sa stau linistita dar ma gandesc ca imediat vine 19 august si atunci o sa ii zic sa il remasuram ca sunt un pic nelinistita din cauza asta.
Mihaela14
Postat: Monday, August 3, 2020 4:56 PM

Intrat: 3/1/2018
Postari: 2970
Miha1989 wrote:

De obicei nu il masoara decat daca sunt probleme, nu stiu daca il masura si la mine atat de des daca nu ii spuneam de incordarile astea ale burtii, stiu ca evita ca sa umble acolo ca nu este ok, dr meu foarte repede il masoara nu insista acolo sta cateva secunde cu ecograful.Daca te simti nelinistita poti intreba ca sa nu te stresezi pana mergi la control, sincer acum si mie imi pare rau ca nu l-am pus sa il masoare iar la ultimul control ca sa stau linistita dar ma gandesc ca imediat vine 19 august si atunci o sa ii zic sa il remasuram ca sunt un pic nelinistita din cauza asta.

Colul îl poate vedea ?i la eco abdominal doar ca nu îl poate masura cu atâta precizie.
freya1
Postat: Monday, August 3, 2020 5:16 PM

fetelor, am fost la eco si cred ca am facut bine, m-am mai linistit, s-a uitat cu atentie la toate organele, mai ales la inimioara si a zis ca nu se vede nicio problema, totul pare in regula, si-a pus si cordonul in jurul gatului deja :) si a zis ca e 100% baietel
a zis ca am facut bine ca am facut NIPT si planul e bun sa mai merg la 16 saptamani, a zis ca dr la care merg e foarte buna si foarte priceputa la morfo si crede ca totul va fi ok
mi-a zis si hematologul ca e totul ok, ca d-dimerii au crescut f putin, deci raman doar cu aspenter
acum mai ramane sa vad cu infectia vietii... dar nu ma mai stresez si cu asta, oricum in curand sunt in trim 2 si chiar daca iau antibiotic nu e asa grav
Florentinna
Postat: Monday, August 3, 2020 5:29 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 7/6/2018
Postari: 343
Locatia: Arad
freya1 wrote:
fetelor, am fost la eco si cred ca am facut bine, m-am mai linistit, s-a uitat cu atentie la toate organele, mai ales la inimioara si a zis ca nu se vede nicio problema, totul pare in regula, si-a pus si cordonul in jurul gatului deja :) si a zis ca e 100% baietel
a zis ca am facut bine ca am facut NIPT si planul e bun sa mai merg la 16 saptamani, a zis ca dr la care merg e foarte buna si foarte priceputa la morfo si crede ca totul va fi ok
mi-a zis si hematologul ca e totul ok, ca d-dimerii au crescut f putin, deci raman doar cu aspenter
acum mai ramane sa vad cu infectia vietii... dar nu ma mai stresez si cu asta, oricum in curand sunt in trim 2 si chiar daca iau antibiotic nu e asa grav

Ma bucur ca totul e ok si bebe e sanatos. De infectie nu cred ca are rost sa te stresezi pt ca se poate trata fara sa il afecteze pe bebe. Cand am nascut prima oara, colega mea de salon a avut parca vreo 4 infectii pe parcursul sarcinii, de fiecare data a luat tratamentul dat de medicul ei si bebe a fost ok la nastere.
freya1
Postat: Monday, August 3, 2020 5:54 PM

Florentinna Cheek Kiss
dr mea mi-a zis sa repet urocultura deocamdata, pana atunci o sa incerc sa beau cat mai multa apa, ca intr-adevar am avut zile cand am cam uitat si nu am baut destula
Mihaela14
Postat: Monday, August 3, 2020 6:18 PM

Intrat: 3/1/2018
Postari: 2970
Freya ce bine ca te-a ajutat sa te mai lini?te?ti, ma bucur ca la eco e totul ok.tot asa pe mai departe coeur
freya1
Postat: Monday, August 3, 2020 6:20 PM

da, Miha Cheek Kiss am mai prins speranta ca va fi totul bine
asa ma topesc cand il vad cum misca din manute coeur
sper sa vii si tu cu vesti bune maine !
Miha1989
Postat: Monday, August 3, 2020 8:21 PM

Intrat: 7/17/2019
Postari: 735
Locatia: Brasov
Mihaela14 wrote:

Colul îl poate vedea ?i la eco abdominal doar ca nu îl poate masura cu atâta precizie.

Multumesc Miha chiar m-am linistit cu vestea asta, astept vesti cat mai bune maine de la tine, voi sta cu ochii pe casuta Hands

Freya ma bucur ca totul este bine si te-ai linistit Buddy1

Buzbuchi
Postat: Monday, August 3, 2020 8:25 PM

Intrat: 12/28/2019
Postari: 738
freya1 wrote:

Eu ma lupt cu ureaplasma. Doctora a insistat sa o tratam dupa 12-13 sapt incolo. Din pacate, dupa 10 zile de antibiotic e tot acolo. Dar mi a zis ca dupa varsta asta, dezvoltarea lui bebe nu mai poate fi afectata de acel antibiotic. Cel mai bine este sa verifici cu medicul. Nu ma pricep, dar cred ca ca e o chestiune de riscuri vs beneficii, iar asta doar medicul ar putea evalua. computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed