Gravidutele noastre dragi - 57

Options Gravidutele noastre dragi - 57
Subiectul anterior · Subiectul urmator
freya1
Postat: Sunday, August 2, 2020 12:31 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/10/2020
Postari: 1346
felicitari, gia !
pentru greata eu faceam asa: aveam grija ca dimineata imediat ce ma trezeam sa am ceva de mancare, altfel mi se facea imediat rau (in general uscaturi: crackers, paine prajita, biscuiti sarati), apoi beam ceai de ghimbir cu lamaie si imi mai luasem ghimbir confiat si mai luam din cand in cand cate un cubulet
oricum o sa vezi ca trec starile astea
Ellena20
Postat: Sunday, August 2, 2020 12:43 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/22/2018
Postari: 524
Freya, am avut si eu un episod asa de suparare si am fost apoi tare ingrijorata de bebe. Dar ei sunt puternici.
Nu avem ce face, avem trairi si diverse sentimente. Nu putem sa nu ne lasam afectate cand ceva se intampla.

Voi aveti dureri de burta? Mai ales cand stau mult in picioare ma doare ba pe sub burta, ba mai sus..
Pana acum nu prea am luat No-Spa dar ieri am luat 1 si astazi deja simt nevoia sa iau iar.
Ellena20
Postat: Sunday, August 2, 2020 12:44 PM

Intrat: 10/22/2018
Postari: 524
Felicitari, gia!
Ma bucur ca totul este bine.
Prietena ta te speriase degeaba :)
fluturash26
Postat: Sunday, August 2, 2020 1:03 PM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 3923
Locatia: iasi
Florentinna wrote:

Da, asa mi sa spus la controlul preanestezic, dupa ora 12 noaptea sa nu mai mananc si sa beau nimic. Eu am mancat pe la 21 si apa am baut ultima oara pe la 22 ca deja am vazut ca sunt contractii si am zis ca hai mai un pahar cu apa si mergem la clinicaLol. La 3 fara putin am intrat la cezariana, rau nu mi-a fost dar in schimb am inceput sa tremur ca se misca patul si stativul ala de la perfurie cu mine.
In 12 aug sunt programata la consultul preanestezic si at imi face si testul covid, iar daca trec 3 sapt pana la nastere ma mai cheama la o testare. Mie nu mi se pare cel mai eficient mod de a testa, multe se pot intampla si intr o zi dar daca asa e politica lor...

Da, e ciudatel modul de a testa...
Acum ca mi-ai amintit de frisoane, doamne ce nebunie,si eu am avut, imi dardaiau dintii in gura am zis ca mor acolo dupa operatie, simteam la fel ca nu mai is eu...in viata mea nu am trecut prin asa ceva, dar cu perfuzii m-au adus pe linia de plutireLol Lol
Sper tura asta sa fie mai ok...
Florentinna
Postat: Sunday, August 2, 2020 1:11 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 7/6/2018
Postari: 343
Locatia: Arad
Roser wrote:
O clisma e egal cu zero, prunele sunt bazaLol . Asa de bine m-am curatat ca o saptamana sigur nu mai merg la baie.
Simptome nu prea am, nici somn, oboseala, greata, doar pofte si mananc des. In schimb, sunt atat de satula de progesteronnervi sunt tot lipicioasa acolo jos, mi-am distrus toate costumele de baie, trebuie sa tot fiu atenta la ceas si sa nu fiu plecata cand trebuie sa il pun, ca sa am acces la baie etc. Am observat ca da il pun si nu stau linistita vreo 20 de min dupa, imi iasa ovulele aproape nedizolvate afara, deci nu stiu cat se absorb asa ca trebuie sa stau intinsa dupa ce le pun. Si cand ma gandesc ca mai am o luna de tratament...pale

Eu in prima sarcina am mai avut probleme si aveam mereu in casa o punga cu fructe uscate sau numa prune uscate. Luam de la lidl, era ceva amestec cu prune, caise, pere dar mancam numa prunele. Intr o zi, tot asa vine sotul de la servici si avea pofta de ceva dulce, noi aveam atunci si ceva mesteri ce ne lucrau in casa...si ii zic sa manance niste fructe uscate dar nu multe sa nu aiba probleme si el a mancat aproape toata punga...dupa vreo jumate de ora vad ca se schimba la fata si abia a mai ajuns la baie...nu am stiut ce e patit si mesterii se uitau nedumeriti ca ii rau la sotulLol dupa imi spune ca nu stie ce a patit dar se muta in baiehohot si cand il intreb cate fructe uscate a mancat si imi zice ca aproape toata punga am fost pe jos de rashohot. De atunci nici nu s a mai atins de punga cu fructe uscate...
Roser
Postat: Sunday, August 2, 2020 1:22 PM

Intrat: 10/21/2018
Postari: 1023
Florentinna tare amuzanta situatia, cel putin privita din afara, ca pt sotul tau sigur nu a fost. Il inteleg perfectBig Laugh
Eu am prunele de saptamana trecuta ca a venit mama pe la noi si le-a cumparat ca a vrut sa faca galuste cu prune si prune proaspete nu a gasit. Dar pana la urma nu a facut nimic. Azi am certat-o ca de ce mi-a bagat prunele in casaLol
gia1234
Postat: Sunday, August 2, 2020 1:32 PM

Nivel: Membru

Intrat: 12/22/2019
Postari: 44
Locatia: Constanta, Romania
Ellena20 wrote:
Felicitari, gia!
Ma bucur ca totul este bine.
Prietena ta te speriase degeaba :)

Multumesc din inima!SimplyLove da, ma speriase aiurea. Oricum sunt mai panicata de fel, va da?i seama ce era in capul meu!
gia1234
Postat: Sunday, August 2, 2020 1:37 PM

Nivel: Membru

Intrat: 12/22/2019
Postari: 44
Locatia: Constanta, Romania
freya1 wrote:
felicitari, gia !
pentru greata eu faceam asa: aveam grija ca dimineata imediat ce ma trezeam sa am ceva de mancare, altfel mi se facea imediat rau (in general uscaturi: crackers, paine prajita, biscuiti sarati), apoi beam ceai de ghimbir cu lamaie si imi mai luasem ghimbir confiat si mai luam din cand in cand cate un cubulet
oricum o sa vezi ca trec starile astea

Multumesc din suflet!hearts eu mâncam paine prajita ?i mi s a parut foarte scârboasa :))) ?i atat mi a trebuit.
fluturash26
Postat: Sunday, August 2, 2020 2:21 PM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 3923
Locatia: iasi
Fetele cum se simt contractiile false daca stie cineva sa imi spuna?...de cam o saptamana mi se intareste tare burta sub buric mai mult dar uneori si deasupra buricului. Se simte asa ca si cum devine pietroi si fara sa o ating si se termina totul in cateva secunde...asta sa fie oare? Atunci cand am chestia asta nu simt sa fie din cauza lu bebe ca nu se misca in momentul ala...
Cert e ca am senzatia asta de mai multe ori pe zi..sa zic de 5 ori pe zi...o fi normal? Nu mai zic ca odihna e zero aproape, dorm de la 4 la 8..nu imi gasesc niciodata locul, se misca ft mult bebe pe orice parte m-as pune si uite asa ma foiesc pana il ia si pe el somnu si pot sta pe o parte sa adorm..uff e crunt cu somnul..
Florentinna
Postat: Sunday, August 2, 2020 4:42 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 7/6/2018
Postari: 343
Locatia: Arad
fluturash26 wrote:
Fetele cum se simt contractiile false daca stie cineva sa imi spuna?...de cam o saptamana mi se intareste tare burta sub buric mai mult dar uneori si deasupra buricului. Se simte asa ca si cum devine pietroi si fara sa o ating si se termina totul in cateva secunde...asta sa fie oare? Atunci cand am chestia asta nu simt sa fie din cauza lu bebe ca nu se misca in momentul ala...
Cert e ca am senzatia asta de mai multe ori pe zi..sa zic de 5 ori pe zi...o fi normal? Nu mai zic ca odihna e zero aproape, dorm de la 4 la 8..nu imi gasesc niciodata locul, se misca ft mult bebe pe orice parte m-as pune si uite asa ma foiesc pana il ia si pe el somnu si pot sta pe o parte sa adorm..uff e crunt cu somnul..

Te cred, la fel sunt si eu chiar daca nu mai fac mare lucru prin casa si cu fetita e mama pe sapt si in week end sotul sunt in permanenta obosita parca.
Eu nu sunt o fire sa ma plang dar de vreo 2 luni mi-a pus capac sarcina.
Contractiile false asa le simteam si eu la ambele sarcini, ca o incordare a burtii si se facea tare ca piatra. La mine nu au fost dureroase doar ca imi crea un disconfort.
Acuma, la a 2 a sarcina am simtit tot mai des asa de aia i am spus medicului ca mi se par mai dese si ma tin mai mult, asa a ajuns sa imi verifice colul sa vada ca s a scurtat si deschis putin.
Miha1989
Postat: Sunday, August 2, 2020 6:16 PM

Intrat: 7/17/2019
Postari: 735
Locatia: Brasov
Exact asa patesc si eu inca de la 18 sapt, burta se intareste doar in partea de jos zici ca este un pietroi, nu este dureros doar imi creaza un disconfort, mie pana acum mi-a masurat colul si totul a fost ok, mi-a zis sa iau no spa de 80 dimi si seara (nu il iau tot timpul ca mai uit) ...sa speram ca va ramane asa, acum la ultimul control nu la masurat insa pe 19 merg iar si o sa ii zic sa il masoare sa stau linistita ca totul este ok, sincer eu nici nu stau locului, fac curat in casa, mai ridic greutati si in week merg mai mult decat de obicei in plimbari in aer liber, de ex si azi am mers cam 6km prin padure.
Dr mi-a zis ca la contractii ar treb sa se intareasca toata burta si nu doar o parte din ea...

L.E: Intr-un fel cred ca are dreptate cand sp ca este posibil sa fie bebe, va pun o poza de acum 1 min cum mi s-a deformat burta, cred ca impinge sau se intinde.

Miha1989 attached the following image(s):
screenshot_20200802_191428.jpg

Iulia13
Postat: Sunday, August 2, 2020 7:14 PM

Intrat: 11/8/2017
Postari: 942
fluturash26 wrote:

Asa patesc eu Fluturash, doar ca durerea in plus ma tine ore bune.. Asa am pa?it si la fata, habar n-am de ce uff pe langa faptul ca se intareste burta mai am si dureri de spate.. Am observat ca Magne B6 ma ajuta mult, asta a si fost recomandarea medicului când am fost acum 2 saptamâni sa iau cate 2 pe zi. Ce-i drept am vazut o îmbunata?ire, insa la fetita nu am ?tiut de magne b6 si am avut multe momente de genu..
Mgeorgiana85
Postat: Sunday, August 2, 2020 10:52 PM

Intrat: 11/3/2016
Postari: 1784
Locatia: Alba Iulia
adina1109 wrote:

Neata fetelor !!!! Ieri la ora 11:20 am devenit mamica de gemeni. Am 2 copii superbi baiatul s a nascut cu 2780 g si fata cu 2540 .
Cezariana nu e chiar asa de usoara cum mi am imaginat o, daca stau in pat e bine dar trebuie sa ma misc si e cam dureros . Sunt pe calmante si perfuzii , sper sa mi revin cat mai repede ca sa ma ocup cat mai bine de bebei.
Sunt o mama fericita si împlinita si abia astept sa treceti si voi prin emotiile astea . Va pupacesc

Felicitari!!! Recuperare usoaracoeur
Mgeorgiana85
Postat: Sunday, August 2, 2020 10:56 PM

freya1 wrote:
fetele cu burtici micute de o seama cu mine ras ce mai faceti, cum sunteti ? Cheek Kiss
pe voi va dor sanii rau ? pe mine ma dispera uneori, nu au fost putine noptile cand m-am trezit si nu mai puteam adormi ca aveam niste intepaturi puternice la intervale regulate intr-unul din sani
parca nu mai sunt atat de umflati, dar tare neplacute sunt durerile astea uneori (si eu am avut de cand ma stiu probleme cu sanii: chisturi, fibroadenoame, mereu ma dureau inainte de menstra etc)

Eu am si e crunt uff ma mai si loveste teroristul meu... Deci e la fix
Mgeorgiana85
Postat: Sunday, August 2, 2020 11:05 PM

Miha1989 wrote:

Cam asa este si aici dar daca te are un medic in evidenta de la stat atunci cand ajungi la spital de obicei il suna sa se informeze despre pacienta, mai ales daca este un caz special sau daca se stie ca se apropie perioada nasterii medicul anunta venirea pacientei, insa depinde mult de doctor, cunosc un caz deaia i am recomandat asa, medicul a anuntat ca ajunge o mama cu probleme.

Eu am nascut la stat in Cluj si medicul desi nu este de garda vine la nastere, nastere naturala. Dar in Alba politica e diferita, nasti cu medicul de garda, de aceea am ales Cluj
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed