Gravidutele noastre dragi - 57

Options Gravidutele noastre dragi - 57
Subiectul anterior · Subiectul urmator
fluturash26
Postat: Thursday, July 30, 2020 10:24 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 9/9/2017
Postari: 3927
Locatia: iasi
Miha1989 wrote:
Gata si noi controlul, totul bine, bebe creste si este ok, mi-a zis sa nu imi fac griji cu incordarile alea ca este ok, nu mi-a mai masurat colul de data asta dar oricum urmatorul control il am pe 19 august deci imediat merg iar hohot

Super, ma bucur ca totul e ok. ras trece repede timpul.hearts
Mgeorgiana85
Postat: Thursday, July 30, 2020 11:14 PM

Intrat: 11/3/2016
Postari: 1784
Locatia: Alba Iulia
Fluturas wrote:

in Romania nu e obligatoriu analiza pentru diabet?scuze de intrebare,dar eu sunt in Spania si aici se face la fiecare sarcina la aproximativ 24 saptamani.chiar vorbeam cu mama mea de cateva zile despre asta si mi-a spus ca ea nu stie sa se faca si eram curioasa

Am 2 prietene care au facut analiza pentru ca bebe iesea mai mare cu 2 saptamani ecografic. Una dintre ele a avut diabet gestational cealalta nu. Eu la prima sarcina nu am facut analiza, cel putin doctorul nu a pomenit nimic.
AstaMica
Postat: Friday, July 31, 2020 12:14 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 4/6/2020
Postari: 117
Locatia: Bucuresti
Fluturas wrote:

in Romania nu e obligatoriu analiza pentru diabet?scuze de intrebare,dar eu sunt in Spania si aici se face la fiecare sarcina la aproximativ 24 saptamani.chiar vorbeam cu mama mea de cateva zile despre asta si mi-a spus ca ea nu stie sa se faca si eram curioasa

Este recomandat sa o faci, insa nu am auzit cuvantul obligatoriu.
Fluturas
Postat: Friday, July 31, 2020 1:30 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9768
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
AstaMica wrote:

poate am exagerat cu cuvantul obligatoriu,dar aici intra la analizele ce se fac pe timpul sarcinii.eu am facut la toti 3 copiii si acum la fel...sistemul e diferit in fiecare tara.
Mihaela14
Postat: Friday, July 31, 2020 6:21 AM

Intrat: 3/1/2018
Postari: 2970
IoanaOlo wrote:
Buna seara, mamici cochete. Am fost ?i noi la control. Are iubirea mea 1700 grame ?i cam toate masuratorile sunt în parametrii. M-am suparat putin ca mai mult a tinut medicul monitorul spre el ?i nu am prea vazut nimic, dar am auzit inimioara ?i e totul bine. Va imbratisez Buddy1

Ma bucur ca sunte?i bine, pana la urma asta e important hearts
Sincer eu în ultimul timp n-am mai vazut eco dinacela cu un singur monitor, alea sunt vechi tare... dar na e policlinica cfr, ma gândesc ca tot acolo te consulta.
Te pup ?i felicitari pt bebel! computerlove
Mihaela14
Postat: Friday, July 31, 2020 6:27 AM

AstaMica wrote:

Mie nu mi-a dat sa fac analiza chiar daca bebe e tot timpul mai mare cu o sapt, e mai grasunel. În lista de analize am avut doar glicemia ?i aia mi-a ie?it în parametrii spre limita inferioara.
Miha1989
Postat: Friday, July 31, 2020 8:59 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 7/17/2019
Postari: 736
Locatia: Brasov
IoanaOlo wrote:
Buna seara, mamici cochete. Am fost ?i noi la control. Are iubirea mea 1700 grame ?i cam toate masuratorile sunt în parametrii. M-am suparat putin ca mai mult a tinut medicul monitorul spre el ?i nu am prea vazut nimic, dar am auzit inimioara ?i e totul bine. Va imbratisez Buddy1

La mine are un monitor pt el si unul pt mine dar sincer oricum nu inteleg nimic pana la urma tot cuvintele alea de la sfarsit conteaza cand imi sp ca bebe este bine, deja ai bebelus mareee coeur Doamne cand ma gandesc cat de repede trece timpul, parca mai ieri dadeam fiecare vestea unui test pozitiv si acum avem bebei grasunei si al meu acum are 1220gr si apare mai mare cu 6 zile.
Sa fiti sanatosi si totul sa fie bine pana la final Buddy1
Florentinna
Postat: Friday, July 31, 2020 9:35 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 7/6/2018
Postari: 343
Locatia: Arad
Astamica, Ioana, Miha ma bucur ca bebei sunt sanatosi si aveti vesti bune de la eco.

Eu in prima sarcina nu am facut analiza de diabet, nici nu a zis medicul ceva de ea. La a 2 a am facut o la 28 de sapt, cred ca si asta depinde de doctor, sunt care fac si sunt care nu.

Fetelor eu azi ma duc sa inchei contractul la clinica si parca psihic sunt mai linistita ca pot sa nasc la ei cu doctorul ce mi-a urmarit sarcina.

Miha ai ajuns la 32 de sapt, tin minte cand ai zis ca doctorul tau era in dubii daca ajungi la 32 si uite computerlove Cand mai ai control?

Va pup pe toate computerlove
adina1109
Postat: Friday, July 31, 2020 11:06 AM

Intrat: 6/29/2018
Postari: 590
Dxc wrote:
wav adina tin pumnii!!!! Nastere usoara!!! Te astept cu impresii bebic bebic

Neata fetelor !!!! Ieri la ora 11:20 am devenit mamica de gemeni. Am 2 copii superbi baiatul s a nascut cu 2780 g si fata cu 2540 .
Cezariana nu e chiar asa de usoara cum mi am imaginat o, daca stau in pat e bine dar trebuie sa ma misc si e cam dureros . Sunt pe calmante si perfuzii , sper sa mi revin cat mai repede ca sa ma ocup cat mai bine de bebei.
Sunt o mama fericita si împlinita si abia astept sa treceti si voi prin emotiile astea . Va pupacesc
Miha1989
Postat: Friday, July 31, 2020 11:11 AM

Intrat: 7/17/2019
Postari: 736
Locatia: Brasov
adina1109 wrote:

Neata fetelor !!!! Ieri la ora 11:20 am devenit mamica de gemeni. Am 2 copii superbi baiatul s a nascut cu 2780 g si fata cu 2540 .
Cezariana nu e chiar asa de usoara cum mi am imaginat o, daca stau in pat e bine dar trebuie sa ma misc si e cam dureros . Sunt pe calmante si perfuzii , sper sa mi revin cat mai repede ca sa ma ocup cat mai bine de bebei.
Sunt o mama fericita si împlinita si abia astept sa treceti si voi prin emotiile astea . Va pupacesc

Te imbratisez Adina, multa sanatate si momente frumoase impreuna Buddy1
freya1
Postat: Friday, July 31, 2020 11:14 AM

Intrat: 2/10/2020
Postari: 1346
adina coeur felicitari, refacere usoara si grasuneii tai sa creasca mari !
AstaMica
Postat: Friday, July 31, 2020 11:15 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 4/6/2020
Postari: 117
Locatia: Bucuresti
adina1109 wrote:

Felicitari pentru bebei, Adina! coeur Recuperare usoara si clipe frumoase alaturi de puii tai. love
Ellena20
Postat: Friday, July 31, 2020 11:21 AM

Intrat: 10/22/2018
Postari: 524
Felicitari, Adina!
Recuperare rapida si acomodare usoara!
Sa creasca mari bebeii tai! Sa fiti sanatosi toti 4!
coeur coeur
Mihaela14
Postat: Friday, July 31, 2020 11:22 AM

Florentinna wrote:
Astamica, Ioana, Miha ma bucur ca bebei sunt sanatosi si aveti vesti bune de la eco.

Eu in prima sarcina nu am facut analiza de diabet, nici nu a zis medicul ceva de ea. La a 2 a am facut o la 28 de sapt, cred ca si asta depinde de doctor, sunt care fac si sunt care nu.

Fetelor eu azi ma duc sa inchei contractul la clinica si parca psihic sunt mai linistita ca pot sa nasc la ei cu doctorul ce mi-a urmarit sarcina.

Miha ai ajuns la 32 de sapt, tin minte cand ai zis ca doctorul tau era in dubii daca ajungi la 32 si uite computerlove Cand mai ai control?

Va pup pe toate computerlove

Da Florentina, mâine am 32 de sapt, am mai atins un prag. Urmatorul control îl am sapt viitoare mar?i. E din ce în ce mai greu pentru ca noaptea am dureri de burtica, dorm rau ?i nici macar nu mai ?tiu daca sunt contractii, apasa bebe pe vreun fibrom, sunt ligamentele? Am mare noroc cu perna asta de gravida ca ma pozi?ioneze cumva nici pe-o parte, nici pe spate, undeva intre ?i asa mai reu?esc sa adorm.
Eu înca nu ?tiu unde nasc uff, spitalul privat unde merg la control are înca maternitatea închisa, dar oricum nu aveau aparatura pt prematuri f mici... deci deocamdata ramâne singura varianta Spitul Clinic de Jude?...doar ca aici nu am un medic care sa-mi cunoasca cazul. Asa ca cu Dumnezeu inainte! Hands
Mihaela14
Postat: Friday, July 31, 2020 11:25 AM

Felicitari Adina pt gemeni ?i ?ie recuperare rapida! computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed