Gravidutele noastre dragi - 57

Options Gravidutele noastre dragi - 57
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Buzbuchi
Postat: Thursday, July 9, 2020 7:15 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/28/2019
Postari: 738
Fluturas wrote:
Buna fetelor.daca va veti uita la profilul meu,sunt veterana a acestui forum,desi mult timp,chiar ani nu am mai intrat deloc pe aici,iar acum....cu pandemia si sarcina am hotarat din nou sa intru pe aici si acum,de cateva saptamani va urmaresc si mai ales pe Mihaela14,care are aproximativ aceleasi probleme ca si mine si de multe ori,au fost incurajatoare pentru mine mesajele tale...dar hai sa va povestesc....am 3 copiii(14,13 si 10 ani) cu sarcini si nasteri fara absolut nici o problema.in 2015,am pierdut doua sarcini,la 16 si 19 saptamani iar acum ,in februarie am aflat ca sunt din nou insarcinata.totul a mers bine pana la 20 saptamani,cand mi s-a spus ca am colul scurtat(23mm).am promit tratament cu progesteron si repaus la pat.dupa o saptamana,colul avea 17mm.pe loc mi s-a spus ca ei recomanda cerclajul,am acceptat si in 4 zile eram deja supusa interventiei.a doua zi am inceput sa pierd lichid amniotic,moment in care au spus ca raman internata si 48 ore nu mi-au dat voie sa ma dau jos din pat absolut deloc,nici macar pentru a merge la baie.antibiotice,progesteron,fier,supozitor pt a preveni contractiile,zilnic analize de sange,controale,ecografii,medicii veneau sa imi explice avantajele si dezavatajele unei nasteri premature...au fost 9 zile de cosmar.dar totusi au hotarat sa ma lase acasa,vazand ca totul evolueaza bine.acum sunt acasa,tot la repaus....maine avem primul control de cand sunt acasa,speram sa fie totul ok.acum am 24 saptamani si pentru asta te urmaream Mihaela,am vazut ca tu ai ajuns deja la 28 saptamani,si traiesc cu speranta ca se poate....ca totul va bine

sper ca nu am deranjat cu povestea mea si o sarcina usoara doresc la toate

Fluturas, ma rog pt puiutul tau sa fie bine! Ca si Mihaela, esti o luptatoare, iar puii nostri mici au nevoie sa fim asa pentru ei! Sanatate multa, multa, odihna si incredere ca va fi bine!computerlove
Buzbuchi
Postat: Thursday, July 9, 2020 7:22 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/28/2019
Postari: 738
Ellena20 wrote:
Va multumesc din suflet! coeur

Asta cu plansul si la mine e problema :)) ieri citeam versurile din "Galbena gutuie" ca mi-am amintit de poezie/melodie. Doamne si ce am inceput sa plang :))

Si eu ma intrebam ce or face colegele noastre de grupa :))
Chiar ma gandeam la Vicky si Alexandra ca nu au mai scris de ceva timp.
Veniti cu vesti,fetelor!

Am cautat sa o citesc si eu, rusine mie, dar nu o stiam. Ce frumoscoeur
Irinan
Postat: Thursday, July 9, 2020 9:11 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 9/20/2018
Postari: 1296
Locatia: Suceava
Mihaela14 wrote:
Dr la care am fost azi a masurat portiune de col inchis de doar 0,86cm, o diferenta mare de la 1,60 cat a fost ieri masurat. Dr la care am fost azi nu are un eco prea performant, e posibil si de acolo sa fie asa diferenta.
M-a intristat faptul ca dupa masuratorile lui si evolutia nefavorabila a colului mi-a mai dat 2 -3 sapt pana la nastere. Eu simt ca o sa rezistam mai mult, dar doar D-zeu stie ce va fi! Ma rog si iar ma rog!Hands
Tratamentul ramane acelasi desi eu nu sunt inpacata ca mi-au scos arefamul.
Va multumesc inca o data pt incurajari dragele mele!computerlove

Ma rog pt tine si bebelusul tau Mihaela, sa rezistati cat mai mult in formula asta
Mihaela14
Postat: Thursday, July 9, 2020 9:45 PM

Intrat: 3/1/2018
Postari: 2970
Irinan wrote:

Ma rog pt tine si bebelusul tau Mihaela, sa rezistati cat mai mult in formula asta

Multumesc Irinacomputerlove
Mihaela14
Postat: Thursday, July 9, 2020 9:54 PM

Am discutat azi cu doctorita care mi-a dat tratamentul nou si am cazut de acord sa continui totusi cu un arefam seara vaginal. Mi-a zis ca daca am ameteli sau stari de somnolenta sa nu mai iau, iar daca ma voi simti ok peste cateva zile pot sa reiau si doza de dimineata.
I-am explicat ca nu-i contest deciziile dar ca daca m-a ajutat cu colul nu sunt impacata cu scoaterea lui si ca oricum nu dorm eu prea mult, noaptea cca 5 ore si mai recuperez ziua vreo 2 - 2,5 ore. Ma bucur ca a fost de acord cu mine, ceva imi spune ca ma va ajuta in continuare.
Fluturas
Postat: Thursday, July 9, 2020 11:28 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9770
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Mihaela14 wrote:

computerlove in tg-mures

serios?si eu sunt din judetul mures,Ludus mai exact....desi de 16 ani sunt in spania

multumesc fetelor pentru gandurile voastre

astazi am fost in Barcelona la control,un spital de specialitate,sectia prematuri...sa ma aiba in evidenta si acolo,in caz ca se va intampla ceva.
mi-au facut o ecografie,colul este ok...lichid amniotic este destul...iar bebele este bine,are 780gr.am primit unda verde de a incerca sa ies,sa fac miscare.nu sa exagerez,sa nu fac efort.sunt asa de fericita ca totul e bine si sper sa continuam tot asa
Mihaela14
Postat: Friday, July 10, 2020 6:14 AM

Fluturas wrote:

serios?si eu sunt din judetul mures,Ludus mai exact....desi de 16 ani sunt in spania

multumesc fetelor pentru gandurile voastre

astazi am fost in Barcelona la control,un spital de specialitate,sectia prematuri...sa ma aiba in evidenta si acolo,in caz ca se va intampla ceva.
mi-au facut o ecografie,colul este ok...lichid amniotic este destul...iar bebele este bine,are 780gr.am primit unda verde de a incerca sa ies,sa fac miscare.nu sa exagerez,sa nu fac efort.sunt asa de fericita ca totul e bine si sper sa continuam tot asa

Ce vesti bune, ma bucur! Sa inteleg ca s-a lungit colul la loc? Oricum sa ai grija cu miscarea, doar usurel hearts
AlexandraG
Postat: Friday, July 10, 2020 7:30 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/25/2020
Postari: 420
Locatia: Constanta
Neata gravidute dragute pupici. Si eu v.am tot citit din umbra si ma bucur ca sunteti bine.
Mihaela si Fluturas, va imbratisez si sunt sigura ca totul va fi bine computerlove Eu am fost luni la eco nr2 si am auzit o inimioara puternica de 131 bpm coeur. Sunt tare incantata ca am filmat si din cand in cand mai ascult..e asa minunat hearts
Sufletelul meu crescuse in 7 zile de la 19mm la 89mm. Am primit analizele de trim I si ieri dupa 10 telefoane am gasit un laborator unde sa pot face o parte din ele decontat, cu trimitere.
Luni dim urmeaza sa merg la analize. ras
In leg cu simptomele, greata isi face aparitia de mai multe ori pe zi dar nu am varsat deloc. Miercuri am dormit de la 20:30 pana dim la 7 :001014: Mai tot timpul ma simt obosita, fara chef, fara energie pt nimic si sanii au ramas putin durerosi si cu sfarcurile tare sensibile.
Va pup si va doresc o zi minunata computerlove
freya1
Postat: Friday, July 10, 2020 8:34 AM

Intrat: 2/10/2020
Postari: 1351
Alexandra coeur ma bucur ca e bine bobita ta ! inca putin si va fi mai bine si cu greata si oboseala, o sa vezi Cheek Kiss
Droxana
Postat: Friday, July 10, 2020 8:35 AM

Intrat: 10/22/2019
Postari: 338
Locatia: Brasov
Neata burtici computerlove
am fost si eu ieri la eco, avem 9 saptamani computerlove mi s a parut o diferenta mare fata de acum 2 saptamani , i am vazut forma capului,manute , mi s a parut extraordinar, m am topit toata ras hearts hearts
Dr a zis ca suntem bine, este o sarcina normala, sa continui cu acelas tratament si ne vedem peste 3 sapt . mi a mai dat incredere, cand am iesit de acolo aveam lacrimi in ochi, eram asa de mandra, cred ca putea sa ma injure oricine ca nu ma interesa, simteam ca plutesc yes computerlove
freya1
Postat: Friday, July 10, 2020 8:42 AM

Intrat: 2/10/2020
Postari: 1351
Roxana coeur da, cresc atat de repede
si eu abia astept sa merg la eco iar, voi avea 11 saptamani, va fi atat de maaare atunci
mergi direct la morfologie ?
Droxana
Postat: Friday, July 10, 2020 8:56 AM

freya1 wrote:
Roxana coeur da, cresc atat de repede
si eu abia astept sa merg la eco iar, voi avea 11 saptamani, va fi atat de maaare atunci
mergi direct la morfologie ?

nu stiu..nu mi a zis nimic..doar ca data viitoare o sa facem pe burtica ras
Mihaela14
Postat: Friday, July 10, 2020 9:05 AM

AlexandraG wrote:
Neata gravidute dragute pupici. Si eu v.am tot citit din umbra si ma bucur ca sunteti bine.
Mihaela si Fluturas, va imbratisez si sunt sigura ca totul va fi bine computerlove Eu am fost luni la eco nr2 si am auzit o inimioara puternica de 131 bpm coeur. Sunt tare incantata ca am filmat si din cand in cand mai ascult..e asa minunat hearts
Sufletelul meu crescuse in 7 zile de la 19mm la 89mm. Am primit analizele de trim I si ieri dupa 10 telefoane am gasit un laborator unde sa pot face o parte din ele decontat, cu trimitere.
Luni dim urmeaza sa merg la analize. ras
In leg cu simptomele, greata isi face aparitia de mai multe ori pe zi dar nu am varsat deloc. Miercuri am dormit de la 20:30 pana dim la 7 :001014: Mai tot timpul ma simt obosita, fara chef, fara energie pt nimic si sanii au ramas putin durerosi si cu sfarcurile tare sensibile.
Va pup si va doresc o zi minunata computerlove

Felicitari pt sufletel Alexandra si multumesc!computerlove
Si eu am primit o lista cu analize pt trim 3 , inca caut fonduri macar o parte sa le pot face decontate ca se duc banii de nici nu le mai pot tine evidenta cu controale, analize, cumparaturi..Big Surprise
Mihaela14
Postat: Friday, July 10, 2020 9:09 AM

Droxana wrote:
Neata burtici computerlove
am fost si eu ieri la eco, avem 9 saptamani computerlove mi s a parut o diferenta mare fata de acum 2 saptamani , i am vazut forma capului,manute , mi s a parut extraordinar, m am topit toata ras hearts hearts
Dr a zis ca suntem bine, este o sarcina normala, sa continui cu acelas tratament si ne vedem peste 3 sapt . mi a mai dat incredere, cand am iesit de acolo aveam lacrimi in ochi, eram asa de mandra, cred ca putea sa ma injure oricine ca nu ma interesa, simteam ca plutesc yes computerlove

Vezi nu degeaba te-am felicitat in avanssic prinde contur bebe, ma bucur ca este ok si ca esti fericita!pupici
Droxana
Postat: Friday, July 10, 2020 9:26 AM

Mihaela14 wrote:

Vezi nu degeaba te-am felicitat in avanssic prinde contur bebe, ma bucur ca este ok si ca esti fericita!pupici

multumesc, daa computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed