Gravidutele noastre dragi - 57

Options Gravidutele noastre dragi - 57
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mihaela14
Postat: Wednesday, July 8, 2020 11:46 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/1/2018
Postari: 2970
fluturash26 wrote:

Of, doamne! Ma rog pt tine sa fie totul bine pana la final sau macar cateva saptamani inainte.hearts sa mai creasca putin. Exista vreun motiv anume?

Nu mi s-a spus care ar fi motivul, insa din ce m-am documentat ar putea fi urmatoarele cauze: insuficienta de col cervical, dereglari hormonale, existenta fibroamelor care deformeaza urerul , infectiile, bolile cronice materne si mai sunt cateva cauze care pot declansa o nastere prematura. In cazul meu tind sa cred ca aveam colul scurt de la inceput dar n a fost depistat la timp, am fibroame, dereglarile hormonale care le aveam cu mult timp inainte de sarcina, deci cauze ar fi mai multe in cazul meu, insa doctorii nu au pomenit de cauza acestei situatii nefericite.
Mihaela14
Postat: Wednesday, July 8, 2020 11:53 PM

Fluturas wrote:
Buna fetelor.daca va veti uita la profilul meu,sunt veterana a acestui forum,desi mult timp,chiar ani nu am mai intrat deloc pe aici,iar acum....cu pandemia si sarcina am hotarat din nou sa intru pe aici si acum,de cateva saptamani va urmaresc si mai ales pe Mihaela14,care are aproximativ aceleasi probleme ca si mine si de multe ori,au fost incurajatoare pentru mine mesajele tale...dar hai sa va povestesc....am 3 copiii(14,13 si 10 ani) cu sarcini si nasteri fara absolut nici o problema.in 2015,am pierdut doua sarcini,la 16 si 19 saptamani iar acum ,in februarie am aflat ca sunt din nou insarcinata.totul a mers bine pana la 20 saptamani,cand mi s-a spus ca am colul scurtat(23mm).am promit tratament cu progesteron si repaus la pat.dupa o saptamana,colul avea 17mm.pe loc mi s-a spus ca ei recomanda cerclajul,am acceptat si in 4 zile eram deja supusa interventiei.a doua zi am inceput sa pierd lichid amniotic,moment in care au spus ca raman internata si 48 ore nu mi-au dat voie sa ma dau jos din pat absolut deloc,nici macar pentru a merge la baie.antibiotice,progesteron,fier,supozitor pt a preveni contractiile,zilnic analize de sange,controale,ecografii,medicii veneau sa imi explice avantajele si dezavatajele unei nasteri premature...au fost 9 zile de cosmar.dar totusi au hotarat sa ma lase acasa,vazand ca totul evolueaza bine.acum sunt acasa,tot la repaus....maine avem primul control de cand sunt acasa,speram sa fie totul ok.acum am 24 saptamani si pentru asta te urmaream Mihaela,am vazut ca tu ai ajuns deja la 28 saptamani,si traiesc cu speranta ca se poate....ca totul va bine

sper ca nu am deranjat cu povestea mea si o sarcina usoara doresc la toate

Imi pare tare rau ca treci prin asta, este grea fiecare zi, timpul trece altfel, o saptamana pare o luna si tot asa. Iti doresc sa ajungi cat mai departe si sa aduci pe lume un copil sanatos, asta imi doresc si pt mine!Hands
Cand am citit de cerclajul tau si de scurgerea de lichid amniotic chiar a doua zi, m-a dus gandul ca poate ti-au fisurat membrana in momentul cerclajului, dar asta este strict un gand al meu, poate nu asta a fost cauza.
Acum cum te simti, ai contractii si ce tratament ti-au dat pt acasa?
Mihaela14
Postat: Thursday, July 9, 2020 12:01 AM

Dr la care am fost azi a masurat portiune de col inchis de doar 0,86cm, o diferenta mare de la 1,60 cat a fost ieri masurat. Dr la care am fost azi nu are un eco prea performant, e posibil si de acolo sa fie asa diferenta.
M-a intristat faptul ca dupa masuratorile lui si evolutia nefavorabila a colului mi-a mai dat 2 -3 sapt pana la nastere. Eu simt ca o sa rezistam mai mult, dar doar D-zeu stie ce va fi! Ma rog si iar ma rog!Hands
Tratamentul ramane acelasi desi eu nu sunt inpacata ca mi-au scos arefamul.
Va multumesc inca o data pt incurajari dragele mele!computerlove
Fluturas
Postat: Thursday, July 9, 2020 7:00 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9769
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Mihaela14 wrote:

Imi pare tare rau ca treci prin asta, este grea fiecare zi, timpul trece altfel, o saptamana pare o luna si tot asa. Iti doresc sa ajungi cat mai departe si sa aduci pe lume un copil sanatos, asta imi doresc si pt mine!Hands
Cand am citit de cerclajul tau si de scurgerea de lichid amniotic chiar a doua zi, m-a dus gandul ca poate ti-au fisurat membrana in momentul cerclajului, dar asta este strict un gand al meu, poate nu asta a fost cauza.
Acum cum te simti, ai contractii si ce tratament ti-au dat pt acasa?

mi-a spus si doctorita ca e posibil sa se fi fisurat in momentul cerclajului,(de fapt m-a avertizat si inainte ca se poate intampla).nu stiu ce sa cred,pe o parte ma gandesc daca era chiar asa....se oprea asa repede?eu ma bucur enorm ca nu a fost mai rau,bebele nu a ramas fara lichid nici un moment,din contra...la fiecare eco imi spuneau ca are destul lichid
Acum ma simt bine,normal...un pic slabita,dar asta ma gandesc ca si din cauza statului mult in pat...obosesti f repede,si parca am vazut ca si la tine e la fel,deci intelegi la ce ma refer.bebele misca foarte mult,si asta ma linisteste enorm
tratament nu am decat fier si clexane

voi v-ati gandit la nume?si eu am tot baietel si nu suntem inca hotarati...parca nici un nume nu ne place
Mihaela14
Postat: Thursday, July 9, 2020 7:55 AM

Fluturas wrote:

mi-a spus si doctorita ca e posibil sa se fi fisurat in momentul cerclajului,(de fapt m-a avertizat si inainte ca se poate intampla).nu stiu ce sa cred,pe o parte ma gandesc daca era chiar asa....se oprea asa repede?eu ma bucur enorm ca nu a fost mai rau,bebele nu a ramas fara lichid nici un moment,din contra...la fiecare eco imi spuneau ca are destul lichid
Acum ma simt bine,normal...un pic slabita,dar asta ma gandesc ca si din cauza statului mult in pat...obosesti f repede,si parca am vazut ca si la tine e la fel,deci intelegi la ce ma refer.bebele misca foarte mult,si asta ma linisteste enorm
tratament nu am decat fier si clexane

voi v-ati gandit la nume?si eu am tot baietel si nu suntem inca hotarati...parca nici un nume nu ne place

Bine ca te simti ok. Eu de la 24 de sapt si pana acum la 28 am luat arefam de 200 dimineata si seara cate un ovul si diazepam 10 mg jumatate de pastila seara. Da, si eu obosesc f repede, s-a pierdut de tot conditia fizica.
Numele l-am ales doar ca nu l-am facut public, nici macar parintilor nu le-am zis inca.

LE: dupa control sa scrii te rog cum sunteti si ce-ti zice dr. Doamne ajuta!
Dxc
Postat: Thursday, July 9, 2020 9:29 AM

Intrat: 6/17/2018
Postari: 1173
Mihaela14 wrote:
Dr la care am fost azi a masurat portiune de col inchis de doar 0,86cm, o diferenta mare de la 1,60 cat a fost ieri masurat. Dr la care am fost azi nu are un eco prea performant, e posibil si de acolo sa fie asa diferenta.
M-a intristat faptul ca dupa masuratorile lui si evolutia nefavorabila a colului mi-a mai dat 2 -3 sapt pana la nastere. Eu simt ca o sa rezistam mai mult, dar doar D-zeu stie ce va fi! Ma rog si iar ma rog!Hands
o sa fie bine miha , ai incredere ! Bebelusul tau e puternic SimplyLove
Fluturas imi pare rau prin ce trebuie sa treci dar sigur va fi bine! computerlove
Aleahim
Postat: Thursday, July 9, 2020 9:30 AM

Intrat: 7/19/2018
Postari: 1879
Mihaela14 wrote:

Bine ca te simti ok. Eu de la 24 de sapt si pana acum la 28 am luat arefam de 200 dimineata si seara cate un ovul si diazepam 10 mg jumatate de pastila seara. Da, si eu obosesc f repede, s-a pierdut de tot conditia fizica.
Numele l-am ales doar ca nu l-am facut public, nici macar parintilor nu le-am zis inca.

LE: dupa control sa scrii te rog cum sunteti si ce-ti zice dr. Doamne ajuta!

Miha draga mea in fiecare zi intru sa vad cum estiCheek Kiss
Ma rog din suflet sa fie bine, si bebe sa stea cat mai mult in burticaHands .Grija de voi si fi tare scumpacomputerlove
Mihaela14
Postat: Thursday, July 9, 2020 10:46 AM

Dxc si Aleahim va multumesc pentru incurajari si grija! Va imbratisez pe amandoua computerlove computerlove
freya1
Postat: Thursday, July 9, 2020 11:04 AM

Intrat: 2/10/2020
Postari: 1351
Mihaela, te imbratisez strans-strans si ma gandesc la tine computerlove sa mai stea bebelusul tau scump in burtica atat cat ii trebuie sa fie cat mai bine pentru el
Fluturas, multe ganduri bune Cheek Kiss
Mihaela14
Postat: Thursday, July 9, 2020 11:12 AM

freya1 wrote:
Mihaela, te imbratisez strans-strans si ma gandesc la tine computerlove sa mai stea bebelusul tau scump in burtica atat cat ii trebuie sa fie cat mai bine pentru el
Fluturas, multe ganduri bune Cheek Kiss

Multumesc freya Cheek Kiss
Si tu sa ai grija daca urmeaza sa calatoresti, mai ales pe distanta mare sa faci pauze sa te plimbi sa vascularizezi zona uterului si sa evitati denivelarile pe drum, e important in primul trimestru pana se fixeaza bine bobita.
freya1
Postat: Thursday, July 9, 2020 11:14 AM

Intrat: 2/10/2020
Postari: 1351
da, nu merg departe, dar tot mi-e putin teama sa nu se intample ceva pe acolo
fluturash26
Postat: Thursday, July 9, 2020 11:16 AM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 3930
Locatia: iasi
Mihaela14 wrote:

Nu mi s-a spus care ar fi motivul, insa din ce m-am documentat ar putea fi urmatoarele cauze: insuficienta de col cervical, dereglari hormonale, existenta fibroamelor care deformeaza urerul , infectiile, bolile cronice materne si mai sunt cateva cauze care pot declansa o nastere prematura. In cazul meu tind sa cred ca aveam colul scurt de la inceput dar n a fost depistat la timp, am fibroame, dereglarile hormonale care le aveam cu mult timp inainte de sarcina, deci cauze ar fi mai multe in cazul meu, insa doctorii nu au pomenit de cauza acestei situatii nefericite.

Da, tot ce e probabil ca sa fi fost colul scurtat de la inceputul sarcinii si sa nu fi zis nimic pe motiv ca ar avolua spre bine totul. De acum important e sa creasca mare si sa ajungeti cat mai aproape de termen cu bine.hearts
ivy
Postat: Thursday, July 9, 2020 11:17 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 12/6/2019
Postari: 360
Locatia: Timisoara
Mihaela si Fluturas fiti optimiste, trebuie sa fie bine.
Va trimit doar energii pozitive si va imbratisez SimplyLove
fluturash26
Postat: Thursday, July 9, 2020 11:20 AM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 3930
Locatia: iasi
Mihaela14 wrote:

Ce stiu eu e ca arefamul din trim 3 nu mai are nici un efect, posibil de asta sa ti-l fi scos...eu ce e drept la prima sarcina am avut sangerare in sapt 27...si mi-a dat arefam pe 2 sapt atata. Dupa mi l-a scos,dar bine ca se oprise si sangerarea. Dar stiu ca zisese ca asa mare efect nu mai are..
Ellena20
Postat: Thursday, July 9, 2020 11:34 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/22/2018
Postari: 527
Mihaela, daca tu esti optimista va fi bine. Conteaza mult pentru bebe starea ta, chiar daca esti si ingrijorata.
Asa cum ai spus tu, e minunea voastra si Dumnezeu o sa va ajute in continuare.

Ai grija de voi! Noi suntem alaturi de tine coeur

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed