Gravidutele noastre dragi - 57

Options Gravidutele noastre dragi - 57
Subiectul anterior · Subiectul urmator
freya1
Postat: Wednesday, July 8, 2020 9:12 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/10/2020
Postari: 1351
cate emotii, Mihaela, si eu sper din suflet sa mai stea bebe la caldurica Cheek Kiss faci bine ca mai ceri o parere, sa fii tu linistita

Ellena, cum mai esti ?
Adina Mariana
Postat: Wednesday, July 8, 2020 10:05 AM

Nivel: Senior

Intrat: 8/16/2017
Postari: 5607
Locatia: Satu Mare
Miha si eu iti tin pumnii si ma rog sa fie totul bine.Saracuta de tine prin cate trebuie sa treci dar cand o sa iti ti in brate baiatul o sa uiti de toate.Iti doresc multa putere si incredere si ne rugam sa stea cat mai mult acolo in burtica la caldurica.Te puppupici
Ps: o sa fie un descurcaret in viata,uite deja vrea sa te cunoascacomputerlove dar totusi noi mai vb.cu el sa mai creasca putintelsic Cheek Kiss
Droxana
Postat: Wednesday, July 8, 2020 10:52 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 10/22/2019
Postari: 338
Locatia: Brasov
Mihaela14 wrote:
Buna dimineata fetelor!
Sa va povestesc cum a fost ieri:
Aveam programare la 17:30, dar pe la ora 12 cand am mars la baie aveam pe absorbantul zilnic o cantitate mare se secretie din aceea ciudata putin verzuie (nu avea miros urat), iar cand m-am sters pe hartia igienica era o secretie de culoare roz si mi-am dat seama imediat ca ceva nu e in ordine, de data asta eram sugura ca e din dopul gelatinos. I-am scris doctoritei mesaj i-am explicat partea cu secretiile si i-am scris si de contractii (care in ultima vreme au devenit mai intense, mai dureroase). M-a chemat sa merg mai repede la control, asa ca la 13:30 eram la ea in cabinet. Mi-a confirmat ca am pierdut din dopul gelatinos, dar totusi colul nu e deschis, mai are o portiune inchisa de 1,6 cm. Mi-a schimbat tratamentul , a marit doza de diazepam, mi-a adaugat nifedipine 20mg 3*1/zi pt contractii si mi-a dat sa fac si 4 doze de dexametazona 8mg la intervale de 12 ore pt maturarea plamanilor lui bebe. Aseara cautam pe cineva sa-mi faca injectia, noroc ca am multe prietene si cunostinte asistente sau medici . Bebe este bine nu prezinta urme de suferinta fetala, are acum 1281 g coeur
Cu toate astea azi merg si la celalalt medic...am o nelamurire legata de faprul ca dr de ieri mi-a scos arefamul pe motiv ca atat el cat si diazepamul dau stari de somnolenta si nu stiu daca e ok pt ca sunt sigura ca colul datorita lui s-a mai inchis, asa ca sunt curioasa ce zice cel de azi.
Un lucru bun care l-am observat e ca azi noapte nu am mai avut durerile alea de burtica asa intense, de ieri de la pranz am inceput sa si iau nifedipine si cred ca o sa functioneze, vreau sa cred ca o sa functioneze Hands
Sper sa aveti rabdare sa cititi ce am scris ras
Va pup computerlove

Ramai puternica Mihaela, si fi optimista ca va fi bine!! suntem toate alaturi de tine computerlove
Ellena20
Postat: Wednesday, July 8, 2020 10:58 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/22/2018
Postari: 527
Freya, sunt mult mai bine. A fost doar o zi proasta atunci, nu au revenit simptomele. Nu mai am greturi deloc. Doar imi este foame mereu. :))
Sanii ma mai dor cand si cand.

Eu zic ca sunt ok. Pe 23 m-a programat pt control. De-abia astept ca mi-e dor tare.

Tu cum te simti? Esti mai linistita?

freya1
Postat: Wednesday, July 8, 2020 11:15 AM

Intrat: 2/10/2020
Postari: 1351
Ma bucur, Ellena pupici si eu ma simt aproape normal, mai sunt putin obosita, dar nu asa cum eram la inceput de abia ma tineam pe picioare, greata nu-mi mai e deloc, sanii si-au revenit si ma dor iar :)) m-am bucurat degeaba atunci
m-am mai linistit deocamdata, saptamana viitoare vrem sa plecam cateva zile si mi-e putin teama, apoi am emotii pt morfologie si dublu test si tot asa
foame imi e si mie, dar vad ca pot sa ma abtin acum, nu mai e ca in primele saptamani sa ma ia cu greata si lesin, incerc sa mananc mai cu mila ca deja m-am ingrasat 1 kg cu tot raul, in ritmul asta...
Miha1989
Postat: Wednesday, July 8, 2020 11:16 AM

Intrat: 7/17/2019
Postari: 743
Mihaela14 iti trimit toate gandurile mele pozitive si imi doresc ca bebe sa stea cat mai mult la caldurica, stiu ca va fi bine, te imbratisez tare tare si te felicit ca esti o mamica puternica Buddy1
Mihaela14
Postat: Wednesday, July 8, 2020 11:45 AM

Intrat: 3/1/2018
Postari: 2970
adina1109 wrote:

Cu siguranta va functiona , si mie la ultimul control mi-a dat nifedipine ( 2/zi) si pot spune ca m-a ajutat enorm, am simtit diferenta. Probabil ti-a zis si Dr ta dar vezi ca o sa-ti scada tensiunea de la el. Am avut 2-3 episoade si am baut cafea sau putina cola.
E foarte bine ca bebe e bine si creste frumos love . Totul va fi bine Pupici

Da, va trebui sa-mi iau tensiunea de 3 ori pe zi si daca scade prea mult sa o contactez si sa reducem doza.
Pupici!
Mihaela14
Postat: Wednesday, July 8, 2020 12:00 PM

Intrat: 3/1/2018
Postari: 2970
Dragi gravidute va multumesc din suflet ca imi sunteti alaturi, chiar daca na va mai scriu la fiecare in parte sa stiti ca conteaza enorm suportul vostru si apreciez.
Am o sarcina mai cu probleme, dar va zic sincer ca am stiut de la inceput ca nu va fi usor, am simtit asta. Pe de alta parte stiu ca D-zeu a facut o minune pt noi si ne va fi alaturi pana la capat. Iar puiul nostru va fi luptator si puternic ca noi, imi doresc sa fie sanatos si noi la fel sa-i putem oferi toata dragostea noastra si o copilarie cum noi n-am avut, adica sa creasca in armonie si sa fie un copil fericit.

Si voua va doresc sa fiti puternice si sa ne vedem toate cu copilasii sanatosi in brate la termen !grup iloveyou
Dxc
Postat: Wednesday, July 8, 2020 12:36 PM

Intrat: 6/17/2018
Postari: 1176
Mihaela14 wrote:
Dragi gravidute va multumesc din suflet ca imi sunteti alaturi, chiar daca na va mai scriu la fiecare in parte sa stiti ca conteaza enorm suportul vostru si apreciez.
Am o sarcina mai cu probleme, dar va zic sincer ca am stiut de la inceput ca nu va fi usor, am simtit asta. Pe de alta parte stiu ca D-zeu a facut o minune pt noi si ne va fi alaturi pana la capat. Iar puiul nostru va fi luptator si puternic ca noi, imi doresc sa fie sanatos si noi la fel sa-i putem oferi toata dragostea noastra si o copilarie cum noi n-am avut, adica sa creasca in armonie si sa fie un copil fericit.

Si voua va doresc sa fiti puternice si sa ne vedem toate cu copilasii sanatosi in brate la termen !grup iloveyou
asa o sa fie draga mea! Ai un bebe luptator iar tu esti o mamica curajoasa computerlove
IoanaOlo
Postat: Wednesday, July 8, 2020 1:17 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/19/2019
Postari: 149
Miha draga, sunt cu gandul la tine si la baietelul tau. Ma rog pentru voi sa fiti bine ?i sa stea bobita cât mai mult ?i foarte cuminte în burtica. Te imbratisez strans ?i î?i transmit numai gânduri bune. DistanceKiss
fluturash26
Postat: Wednesday, July 8, 2020 1:29 PM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 3930
Locatia: iasi
Mihaela14 wrote:
Buna dimineata fetelor!
Aveam programare la 17:30, dar pe la ora 12 cand am mars la baie aveam pe absorbantul zilnic o cantitate mare se secretie din aceea ciudata putin verzuie (nu avea miros urat), iar cand m-am sters pe hartia igienica era o secretie de culoare roz si mi-am dat seama imediat ca ceva nu e in ordine, de data asta eram sugura ca e din dopul gelatinos. I-am scris doctoritei mesaj i-am explicat partea cu secretiile si i-am scris si de contractii (care in ultima vreme au devenit mai intense, mai dureroase). M-a chemat sa merg mai repede la control, asa ca la 13:30 eram la ea in cabinet. Mi-a confirmat ca am pierdut din dopul gelatinos, dar totusi colul nu e deschis, mai are o portiune inchisa de 1,6 cm. Mi-a schimbat tratamentul , a marit doza de diazepam, mi-a adaugat nifedipine 20mg 3*1/zi pt contractii si mi-a dat sa fac si 4 doze de dexametazona 8mg la intervale de 12 ore pt maturarea plamanilor lui bebe. Aseara cautam pe cineva sa-mi faca injectia, noroc ca am multe prietene si cunostinte asistente sau medici . Bebe este bine nu prezinta urme de suferinta fetala, are acum 1281 g coeur
Cu toate astea azi merg si la celalalt medic...am o nelamurire legata de faprul ca dr de ieri mi-a scos arefamul pe motiv ca atat el cat si diazepamul dau stari de somnolenta si nu stiu daca e ok pt ca sunt sigura ca colul datorita lui s-a mai inchis, asa ca sunt curioasa ce zice cel de azi.
Un lucru bun care l-am observat e ca azi noapte nu am mai avut durerile alea de burtica asa intense, de ieri de la pranz am inceput sa si iau nifedipine si cred ca o sa functioneze, vreau sa cred ca o sa functioneze Hands
Va pup computerlove

Of, doamne! Ma rog pt tine sa fie totul bine pana la final sau macar cateva saptamani inainte.hearts sa mai creasca putin. Exista vreun motiv anume?
Anitta76
Postat: Wednesday, July 8, 2020 1:41 PM

Intrat: 11/11/2018
Postari: 958
Mihaela14 wrote:

Miha, Doamne Doamne o sa fie alaturi de voi sa se nasca cat mai aproape de termen si sa fie sanatos! Sa dea Dumnezeu sa te rogi tu de el sa vina, sa stea acolo caaaat mai mult!
Te puuupcomputerlove
Miha1989
Postat: Wednesday, July 8, 2020 2:13 PM

Intrat: 7/17/2019
Postari: 743
Mihaela14 wrote:

Ce ganduri frumoase Miha, cu siguranta vei fi o mama de exceptie si toata experienta asta te va face mai puternica si mai pregatita pentru momentul cand iti vei cunnoaste piticul. Cheek Kiss
lore.t.
Postat: Wednesday, July 8, 2020 3:02 PM

Intrat: 9/11/2017
Postari: 942
Locatia: Deva
Mihaela14 wrote:
Buna dimineata fetelor!
Va pup computerlove

Doamne ajuta Miha sa fie totul bine si sa fiti amandoi sanatosi orice s-ar intampla! Tu sa stai tot cumintica, iei tratamentul si tot asa optimista cum esti sa ramai!!
Eu tocmai am venit cu piticul de la derma ca i-a iesit cv si banuiam ca e dermatofitoza de la pisici si aia a fost...acum incepe alt tratament ca abia am terminat azi cel pentru otita ca mi-a facut de la prea multa baie in piscina, deci o tinem tot intr-o distractie...nu pot sa stau linistita nici pe ultima suta de metri...
Fluturas
Postat: Wednesday, July 8, 2020 6:48 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9770
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Buna fetelor.daca va veti uita la profilul meu,sunt veterana a acestui forum,desi mult timp,chiar ani nu am mai intrat deloc pe aici,iar acum....cu pandemia si sarcina am hotarat din nou sa intru pe aici si acum,de cateva saptamani va urmaresc si mai ales pe Mihaela14,care are aproximativ aceleasi probleme ca si mine si de multe ori,au fost incurajatoare pentru mine mesajele tale...dar hai sa va povestesc....am 3 copiii(14,13 si 10 ani) cu sarcini si nasteri fara absolut nici o problema.in 2015,am pierdut doua sarcini,la 16 si 19 saptamani iar acum ,in februarie am aflat ca sunt din nou insarcinata.totul a mers bine pana la 20 saptamani,cand mi s-a spus ca am colul scurtat(23mm).am promit tratament cu progesteron si repaus la pat.dupa o saptamana,colul avea 17mm.pe loc mi s-a spus ca ei recomanda cerclajul,am acceptat si in 4 zile eram deja supusa interventiei.a doua zi am inceput sa pierd lichid amniotic,moment in care au spus ca raman internata si 48 ore nu mi-au dat voie sa ma dau jos din pat absolut deloc,nici macar pentru a merge la baie.antibiotice,progesteron,fier,supozitor pt a preveni contractiile,zilnic analize de sange,controale,ecografii,medicii veneau sa imi explice avantajele si dezavatajele unei nasteri premature...au fost 9 zile de cosmar.dar totusi au hotarat sa ma lase acasa,vazand ca totul evolueaza bine.acum sunt acasa,tot la repaus....maine avem primul control de cand sunt acasa,speram sa fie totul ok.acum am 24 saptamani si pentru asta te urmaream Mihaela,am vazut ca tu ai ajuns deja la 28 saptamani,si traiesc cu speranta ca se poate....ca totul va bine

sper ca nu am deranjat cu povestea mea si o sarcina usoara doresc la toate
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed