Gravidutele noastre dragi - 56
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Iulia13
Scris: Friday, May 8, 2020 2:20 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/8/2017
Hei dragi gravidute, am fost si noi astazi la primul eco. Bebe e ok, sarcina e pozitionata in uter, i-am auzit si inimioara. Ca si dimensiuni el are 6w3d , dar nu-i bai caci stiu ca si la Simo primele ecografii au fost asaLol speram sa fie bine in continuare si pana la final
Eu fata de sarcina anterioara am multe gre?uri, inclusiv si noaptea plus muulta somnolenta.. Sper pana pe la 16 saptamâni sa scap de gre?uri, nu imi cad bine deloc pale
O zi frumoasa sa aveti, va pupam
Mihaelaalin
Scris: Friday, May 8, 2020 3:05 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/1/2018
Buna fetelor, am facut analizele de col la care mi a iesit mycroplasa si ureoplasama pozitive,doctora mia prescris wilprofen ca la altceva nu sunt sensibile ca sa pot lua.unde as putea sa le gasesc ca am cautat la toate farmaciile
lore.t.
Scris: Friday, May 8, 2020 3:36 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/11/2017
GeorgianaB wrote:
Felicitari pentru vestile bune, fetelor :*
Lore, tu il mai ridici pe Stefan? Eu am tot zis ca voi evita de acum inainte dar il mai ridic astept sa vad ce imi zice medicul la morfologie.

Da, il ridic destul de des...de 3 ori pe zi in scaunelul lui si jos pt masa, la baie, plus pe langa de n ori...tati de cele mai multe ori e la munca si nu are cine sa ma ajute...eu sper sa fie ok pana la capat, dr nu mi-a zis nimic de nici o restrictie, acum stiu ca nu e bine sa tot ridici, mai ales ca are 13 kg, nu e chiar usor si a inceput si cu tantrumuri mai urate mai nou ca ma speri cateodata. Daca il iau brusc ma fulgera in burtica si tot incerc sa fac miscari mai usoare...
Florentinna
Scris: Friday, May 8, 2020 5:17 PM
Nivel

Inregistrat: 7/6/2018
Felicitari dragi gravidute pentru vestile bune, sa avem toate o sarcina usoara in continuare si bebelusi la termen.computerlove
Si eu ma gandeam daca sa o mai ridic sau nu pe fetita in brate dar nici nu am ce face...cam toata ziua suntem numa noi 2 acasa si inevitabil trebuie sa o ridic cand o pun la papa sau cand iesim afara. Pe noi ne deranjeaza caninii de sus de cateva zile si e super maraita peste zi asa ca iar in brate...am incercat sa ma pun cu ea pe jos si sa o tin in brate dar nu vrea... doctorul inca nu mi-a spus sa nu o mai ridic poate si din cauza ca stie ca inca fac sport, oricum mi-am comandat o centura pt spate speciala pt gravide si sunt curioasa daca o sa ma ajute.
Magda 77
Scris: Friday, May 8, 2020 9:44 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 4/12/2020
Mul?umesc pentru invita?ie , ma alatur ?i eu voua cu speran?a ca voi ramâne cel pu?in 30 ?i ceva saptamâni de aici inainte !!Sa nea dea tuturor Dumnezeu sarcina u?oara , la termen , cu bebei sanato?i !! Eu înca nu va pot spune cu exactitate câte saptamâni am, dupa prima zi a ultimului ciclu , astazi am 7 saptamâni . Dupa calculele mele doar 5 . Abia a?tept sa va citesc ?i sa ne împrietenim !! Va pup !!computerlove
AstaMica
Scris: Friday, May 8, 2020 10:14 PM
Nivel

Inregistrat: 4/6/2020
Gravidute dragi, am si eu niste temeri.
Tocmai ce am gasit rezulatatele la analize si nu stiu daca sa ma sperii sau nu.
Imi poate explica cineva, am de ce sa fiu nelinistita?

Ac Anti-virus rubeolos IgG - Reactiv 14,8 U/ml
Ac Anti-CMV IgG - Reactiv 115,6 U/ml
Ac Anti-Herpes simplex 1-2 IgG - Pozitiv 170,5 U/ml

Celelalte sunt nonreactive (IgM).

Mihaela14
Scris: Friday, May 8, 2020 11:03 PM
Nivel

Inregistrat: 3/1/2018
Magda 77 wrote:
Mul?umesc pentru invita?ie , ma alatur ?i eu voua cu speran?a ca voi ramâne cel pu?in 30 ?i ceva saptamâni de aici inainte !!Sa nea dea tuturor Dumnezeu sarcina u?oara , la termen , cu bebei sanato?i !! Eu înca nu va pot spune cu exactitate câte saptamâni am, dupa prima zi a ultimului ciclu , astazi am 7 saptamâni . Dupa calculele mele doar 5 . Abia a?tept sa va citesc ?i sa ne împrietenim !! Va pup !!computerlove

Cu placere si bun venit, sedere lina pana la termen!
La eco a vazut si embrionul sau doar sacul? Ati si programat urmatorul eco? M-ai facut curioasa cu evolutia betaras
GeorgianaB
Scris: Saturday, May 9, 2020 12:48 AM
Nivel

Inregistrat: 6/15/2018
lore.t. wrote:

Da, il ridic destul de des...de 3 ori pe zi in scaunelul lui si jos pt masa, la baie, plus pe langa de n ori...tati de cele mai multe ori e la munca si nu are cine sa ma ajute...eu sper sa fie ok pana la capat, dr nu mi-a zis nimic de nici o restrictie, acum stiu ca nu e bine sa tot ridici, mai ales ca are 13 kg, nu e chiar usor si a inceput si cu tantrumuri mai urate mai nou ca ma speri cateodata. Daca il iau brusc ma fulgera in burtica si tot incerc sa fac miscari mai usoare...

Cunosc crizele, sunt elementul care ma sperie cand ma gandesc ca va mai fi unul mic si neajutorat in preajma :))
Eu incerc sa il las sa se descarce, isi face damblaua arunca cu jucariile sau cu apa, uneori sare sa ma muste, daca nu il las se musca singur, daca nu ii trece si plange ma pun in genunchi langa el si il iau in brate, altfel imi este frica sa nu cumva sa imi traga una in burta. Doamne ajuta sa fie bine si sa rezistam inca doua luni.
Mihaela14
Scris: Saturday, May 9, 2020 8:54 AM
Nivel

AstaMica wrote:
Gravidute dragi, am si eu niste temeri.
Tocmai ce am gasit rezulatatele la analize si nu stiu daca sa ma sperii sau nu.
Imi poate explica cineva, am de ce sa fiu nelinistita?

Ac Anti-virus rubeolos IgG - Reactiv 14,8 U/ml
Ac Anti-CMV IgG - Reactiv 115,6 U/ml
Ac Anti-Herpes simplex 1-2 IgG - Pozitiv 170,5 U/ml

Celelalte sunt nonreactive (IgM).

La herpes esti ok: igg pozitiv inseamna ca ai ainticorpi, ai herpesul in organism de mai demult (de asta nu mai scapi, il ai pt totdeaunaCrazy ca si mine ) dar esti ok din moment ce ai anticorpi.
La cele reactive din cate stiu inseamna ca ai facut boala mai recent si va trebui sa mai repeti analiza, dar cel mai bine intreaba medicul cum sa procedezi.
Mihaela14
Scris: Saturday, May 9, 2020 8:59 AM
Nivel

Iulia13 felicitari pentru inimioara!coeur

Mihaelaalin imi pare rau pt vestile mai putin bune; nu stiu nimic despre medicament, dar sper sa-l gasesti si sa scapi de infectii cat mai repede!computerlove
kryssu92
Scris: Saturday, May 9, 2020 9:24 AM
Nivel

Inregistrat: 10/8/2018
Fetelor, felicitari pentru vestile bune.

Care e casuta mamicilor? Nu am cautat-o niciodata, nu am fost pe acolo, dar presimt ca încep sa am întrebari.

Mihaela14
Scris: Saturday, May 9, 2020 9:28 AM
Nivel

AstaMica
Scris: Saturday, May 9, 2020 9:38 AM
Nivel

Inregistrat: 4/6/2020
Mihaela14 wrote:

La herpes esti ok: igg pozitiv inseamna ca ai ainticorpi, ai herpesul in organism de mai demult (de asta nu mai scapi, il ai pt totdeaunaCrazy ca si mine ) dar esti ok din moment ce ai anticorpi.
La cele reactive din cate stiu inseamna ca ai facut boala mai recent si va trebui sa mai repeti analiza, dar cel mai bine intreaba medicul cum sa procedezi.

Ma gandeam ca si la celelalte am anticorpi daca au ie?it asa. Mai am pana ma duc la doctor, de aceea am zis sa va intreb pe voi. Sper sa nu trebuiasca sa le repet si sa fie bine.
Iulia13
Scris: Saturday, May 9, 2020 9:45 AM
Nivel

Inregistrat: 11/8/2017
Mihaela14 wrote:
Iulia13 felicitari pentru inimioara!coeur

Mihaelaalin imi pare rau pt vestile mai putin bune; nu stiu nimic despre medicament, dar sper sa-l gasesti si sa scapi de infectii cat mai repede!computerlove

Mul?umim Mihaela! A fost destul de emo?ionant, imi era dor de aceste emo?ii hearts de acum a?teptam dublu testras pupici
Mihaela14
Scris: Saturday, May 9, 2020 9:56 AM
Nivel

Iulia13 wrote:

Mul?umim Mihaela! A fost destul de emo?ionant, imi era dor de aceste emo?ii hearts de acum a?teptam dublu testras pupici

Eu la fiecare control am emotii. De exemplu :am programare sapt viitoare miercuri pt morfologie si deja m-au luat emotiileHilar
Incerc sa-mi pastrez optimismul.. sa fim bine toate si sa ne vedem cu bebeii in brate la termen Hands
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.