Gravidutele noastre dragi - 56
Subiectul anterior · Subiectul urmator
GeorgianaB
Scris: Tuesday, May 5, 2020 2:45 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 6/15/2018
ivy wrote:
cred ca depinde foarte mult de medic
medicul meu de ex este recunoscut pt nasteri naturale si nu cunosc persoana care sa nu isi doreasca natural cu el, iti da asa o incredere in tine si in el incredibila
bineinteles, daca apar probleme, recurge la cezariana, dar se stie ca la el pe natural se merge

de asta mi s a si parut ciudat cand am intrat pe grupuri si am vazut ca majoritatea sunteti pro cezariana.
pacat, nasterea naturala e un proces biologic natural, si daca stie ce face medicul nu ar trebui sa se puna problema de riscuri decat in cazuri exceptionale

Da, ai dreptate in legatura cu nasterea, deja au inceput sa nu mai faca asa usor cezariene la cerere. Un medic cu adevarat profesionist stie cand este cazul sa intervina chirurgical, nici macar circulara de cordon nu este indicatie pentru cezariana. Sper sa pot naste natural si de data asta dar cred ca va fi cam mare copilul si nu stiu daca se va mai putea.
lore.t.
Scris: Tuesday, May 5, 2020 3:29 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/11/2017
GeorgianaB wrote:

Da, ai dreptate in legatura cu nasterea, deja au inceput sa nu mai faca asa usor cezariene la cerere. Un medic cu adevarat profesionist stie cand este cazul sa intervina chirurgical, nici macar circulara de cordon nu este indicatie pentru cezariana. Sper sa pot naste natural si de data asta dar cred ca va fi cam mare copilul si nu stiu daca se va mai putea.

Nu trebuie sa te gandesti ca daca e mai mare nu o sa poti naste natural...intradevar e mai greu dar sunt sigura ca vei reusi si va fi mai usor ca la primul :D Eu am control joi si vreau sa ii propun nvdc daca totul e in parametrii normali...nu stiu daca va fi de acord dar incerc. Mi-as fi dorit natural si prima nastere dar eu am avut polihidroamnios motiv pt care s-au si fisurat membranele inainte de cand eram programata la cezariana, pozitia era pelvina dar cefalic drept sau stang nu mai retin si bineinteles mi-a zis si ca el e foarte mare, ca va depasi 4 kg...a avut 3870 la 38s....si am acceptat din prima indicatia medicului desi ma gandesc si azi daca totusi nu puteam natural :)
kryssu92
Scris: Wednesday, May 6, 2020 11:17 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 10/8/2018
adina1109 wrote:

Felicitari din nou si multa multa sanatate. Ma bucur ca a fost totul bine si ca nu ai mai stat peste . Tu parca ai nascut la Regina Maria , nu? In Bucuresti ? Nu mai retin exact

La Medlife am nascut, in Bucuresti.
GeorgianaB
Scris: Wednesday, May 6, 2020 1:10 PM
Nivel

Inregistrat: 6/15/2018
lore.t. wrote:

Nu trebuie sa te gandesti ca daca e mai mare nu o sa poti naste natural...intradevar e mai greu dar sunt sigura ca vei reusi si va fi mai usor ca la primul :D Eu am control joi si vreau sa ii propun nvdc daca totul e in parametrii normali...nu stiu daca va fi de acord dar incerc. Mi-as fi dorit natural si prima nastere dar eu am avut polihidroamnios motiv pt care s-au si fisurat membranele inainte de cand eram programata la cezariana, pozitia era pelvina dar cefalic drept sau stang nu mai retin si bineinteles mi-a zis si ca el e foarte mare, ca va depasi 4 kg...a avut 3870 la 38s....si am acceptat din prima indicatia medicului desi ma gandesc si azi daca totusi nu puteam natural :)

Da, ai dreptate, doar ca pe langa greutate mai conteaza si lungimea cordonului, dimensiunea capului, eu fiind mica in bazin, cred ca de aceea este burta mare :)) Cand l-am nascut pe Luca nu am avut nicio emotive avand incredere in medic, dar acum as vrea sa analizez toate aspectele, ma simt mai responsabila gandindu-ma ca trebuie sa fiu apta pentru doi copii.
adina1109
Scris: Wednesday, May 6, 2020 2:38 PM
Nivel

Inregistrat: 6/29/2018
Buna fetelor, si eu am fost azi la control ...am 2 copii frumosi si voinici coeur , baiatul are 904g si fata 884 g. Fata nu vrea deloc sa se arate la fatza la eco, e timida cred ras pana acum nu am nici o poza cu ea, doar cu baiatul.
Colul din fericire a ramas la 3.2 insa mi-a dat sa iau no spa in fiecare zi ca de cateva zile mi se cam intareste burta.
Saptamana viitoare, miercuri trebuie sa-mi recoltez sange ( analizele uzuale ) si sa fac si testul de diabet gestational. Sper sa-l trec cu brio.
Va pupicesc Gossip
Dxc
Scris: Wednesday, May 6, 2020 2:51 PM
Nivel

Inregistrat: 6/17/2018
adina1109 wrote:
Buna fetelor, si eu am fost azi la control ...am 2 copii frumosi si voinici coeur , baiatul are 904g si fata 884 g. Fata nu vrea deloc sa se arate la fatza la eco, e timida cred ras pana acum nu am nici o poza cu ea, doar cu baiatul.
Colul din fericire a ramas la 3.2 insa mi-a dat sa iau no spa in fiecare zi ca de cateva zile mi se cam intareste burta.
Saptamana viitoare, miercuri trebuie sa-mi recoltez sange ( analizele uzuale ) si sa fac si testul de diabet gestational. Sper sa-l trec cu brio.
Va pupicesc Gossip
uuu doamne ce minunatii ai tu acolocoeur sa creasca frumos si mari ! Lasa pana la urma se va arata si fetita Cheek Kiss
Mihaela14
Scris: Wednesday, May 6, 2020 4:56 PM
Nivel

Inregistrat: 3/1/2018
adina1109 wrote:
Va pupicesc Gossip

Felicitari Adina pentru voinici! fata te tine in suspans sic
Pupici!pupici
Irinan
Scris: Wednesday, May 6, 2020 4:57 PM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2018
adina1109 wrote:
Va pupicesc Gossip

Asa ma bucur cand citesc vesti bune la gravidute... iar la tine e asa frumos cu baietel si fetita.. ti am urmarit evolutia inca de cand erai la aspirante si ma bucur tare pt tine, chiar daca a fost drumul lung, o sa ai o comoara langa tine... cred ca o sa fie frumos tare cu gemenihearts
Mihaelaalin
Scris: Wednesday, May 6, 2020 6:52 PM
Nivel

Inregistrat: 11/1/2018
Buna fetelor,sunt insarcinata in 7 saptamani,am stari de rau de vreo saptaman stiu ca este normal dar nici asa de rau..poate ma ajutati cu vreo parere un sfat ceva, am dureri de cap asa in crestet stari de ameteala si dureri de stomac si senzatie de voma dar nu vars deloc.ce as putea sa fac sa ameliorez un pic starile
adina1109
Scris: Wednesday, May 6, 2020 6:53 PM
Nivel

Irinan wrote:

Asa ma bucur cand citesc vesti bune la gravidute... iar la tine e asa frumos cu baietel si fetita.. ti am urmarit evolutia inca de cand erai la aspirante si ma bucur tare pt tine, chiar daca a fost drumul lung, o sa ai o comoara langa tine... cred ca o sa fie frumos tare cu gemenihearts

Multumesc din inima , Doamne ajuta tuturor. Te pup
ivy
Scris: Wednesday, May 6, 2020 7:36 PM
Nivel

Inregistrat: 12/6/2019
Mihaelaalin wrote:
Buna fetelor,sunt insarcinata in 7 saptamani,am stari de rau de vreo saptaman stiu ca este normal dar nici asa de rau..poate ma ajutati cu vreo parere un sfat ceva, am dureri de cap asa in crestet stari de ameteala si dureri de stomac si senzatie de voma dar nu vars deloc.ce as putea sa fac sa ameliorez un pic starile

ceau, pe mine m a ajutat navatac.
tot n am scapat de starile de rau, dar am fost mai capabila si de alte activitati cu pastilutele astea.
acum mi s au rarit considerabil, dar tot mai am episoade, cam in fiecare zi. asa ca inca mai iau navatac.
Mihaelaalin
Scris: Wednesday, May 6, 2020 7:49 PM
Nivel

Se iau pe reteta sau fara reteta?
adina1109
Scris: Wednesday, May 6, 2020 8:06 PM
Nivel

Mihaelaalin wrote:
Se iau pe reteta sau fara reteta?

Eu tot navatac am luat. Se ia fara reteta.
Miha1989
Scris: Wednesday, May 6, 2020 8:46 PM
Nivel

Inregistrat: 7/17/2019
ivy wrote:

ceau, pe mine m a ajutat navatac.
tot n am scapat de starile de rau, dar am fost mai capabila si de alte activitati cu pastilutele astea.
acum mi s au rarit considerabil, dar tot mai am episoade, cam in fiecare zi. asa ca inca mai iau navatac.

Da da susutin, eu am avut sarcina toxica si vitaminele astea ajuta foarte mult, mie mi-a dat dr una dimi si una seara, eu iau si acum si sunt in sapt 16 ca ma ajuta ca tot imi este un pic rau...durerea de cap poate fi de la scaderea tensiuni, incearca sa bei o cafea pe zi si vz daca te ajuta. Eu am avut un episod cu durere de cap si cand mi am luat tensiunea o aveam 8 cu 5.
Mihaelaalin
Scris: Wednesday, May 6, 2020 9:48 PM
Nivel

Eu iau elevit 1 ca si vitamine date de doctor. Cafea nu beau deloc
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.