Gravidutele noastre dragi - 56
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Buzbuchi
Scris: Monday, May 4, 2020 5:51 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 12/28/2019
Multumesc, fete dragi!
Am asa o stare de euforie, de bine, de imi vine sa dau o petrecere la care sa invit toate burticile, si neburticile aspirante! Ne si vad pe toate cu marsupiile dim dotare, dantuind fericite intr o sala cu lumini disco, legandu ne de pe un picior pe altulLol yes grup
Madalina3012
Scris: Monday, May 4, 2020 7:36 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 2/22/2018
?i noi am fost azi la control. Avem 1kgcoeur.
Din pacate nu am putut face poze ca sta ?i cu mâinile ?i cu un picior în dreptul fetei. Asta e. Nu avem niciodata noroc de pozeLol
Iulia13
Scris: Monday, May 4, 2020 8:47 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/8/2017
Felicitari gravidutelor pentru vestile bune de la ecohearts sarcini usoare in continuare sa aveti
Si noi trebuia sa mergem maine la primul eco, dar doctorul ne-a chemat vineri exact cand vom avea 7s. Abea a?teptam sa il vedem pe bebelove
Mihaela14
Scris: Monday, May 4, 2020 10:33 PM
Nivel

Inregistrat: 3/1/2018
Madalina3012 wrote:
?i noi am fost azi la control. Avem 1kgcoeur.
Din pacate nu am putut face poze ca sta ?i cu mâinile ?i cu un picior în dreptul fetei. Asta e. Nu avem niciodata noroc de pozeLol

Ce fetita mare ai sic Lasa ca ii faceti poze cand iese din burtica cate vreti DistanceKiss
kryssu92
Scris: Tuesday, May 5, 2020 6:47 AM
Nivel

Inregistrat: 10/8/2018
Fetelor, noi am ajuns acasa ieri, exact la timp. Am iesit cu 2430 gr din spital si programari la urologie si ortopedie pentru a vedea ce facem cu micile noastre probleme descoperite la morfologia a doua cu piciorul pu?in strâmb si dilata?ia de rinichi.

Am avut noroc ca vineri a fost de garda ?eful sec?iei de neonatologie, a?a ca pitic a fost foarte bine îngrijit, mai ales ca e "mic pentru vârsta de gesta?ie". De?i ini?ial când a hotarât ginecologul ca trebuie scos copilul pe 1 a zis ca e posibil sa stam 1-2 nopti în plus, bebe al meu e un luptator si a aratat ca am ie?it la timp din spital.
Oricum, ii voi mul?umi toata viata doctorului meu ca a avut grija de noi, si a decis na?terea, si suntem bine. Colega mea de salon a ajuns la spital pe 1, cu dilata?ie 3, a progresat foarte repede, a nascut în vreo 3 ore de la internare. In schimb copilul avea circulara de cordon care l-a tras înapoi în timpul travaliului si cand a reu?it sa iasa nu a respirat. A trebuit resuscitat. În cursul zilei a facut un episod de apnee, a refuzat sa mai respire, l-au resuscitat iar, dar a fost pus la oxigen pentru ca sistemul respirator a fost afectat, la perfuzii pentru ca sistemul digestiv si intestinele au fost afectate. Slava domnului nu a fost afectat si creierul. Pana ieri când eu am plecat, ea a avut voie sa ia copilul în brate o singura data. De duminica au lasat-o sa ii dea lapte, dar doar muls. Ieri trebuia sa ii faca si o ecografie la inima si înca ni?te investiga?ii, si daca era ok aseara sau azi prime?te copilul pe salon si poate miercuri pleaca acasa. O na?tere naturala u?oara, rapida, cu un deznodamânt destul de rau..

Sa aveti sarcini usoare în continuare.
Mihaela14
Scris: Tuesday, May 5, 2020 7:26 AM
Nivel

Inregistrat: 3/1/2018
Kryssu ma bucur ca sunteti acasa, cu bine! Sa fiti sanatosi amandoi! Cum o sa-l strigati Mihai sau Adrian?
fluturash26
Scris: Tuesday, May 5, 2020 7:48 AM
Nivel

Inregistrat: 9/9/2017
kryssu92 wrote:
Fetelor, noi am ajuns acasa ieri, exact la timp. Am iesit cu 2430 gr din spital si programari la urologie si ortopedie pentru a vedea ce facem cu micile noastre probleme descoperite la morfologia a doua cu piciorul pu?in strâmb si dilata?ia de rinichi.

Am avut noroc ca vineri a fost de garda ?eful sec?iei de neonatologie, a?a ca pitic a fost foarte bine îngrijit, mai ales ca e "mic pentru vârsta de gesta?ie". De?i ini?ial când a hotarât ginecologul ca trebuie scos copilul pe 1 a zis ca e posibil sa stam 1-2 nopti în plus, bebe al meu e un luptator si a aratat ca am ie?it la timp din spital.
Oricum, ii voi mul?umi toata viata doctorului meu ca a avut grija de noi, si a decis na?terea, si suntem bine. Colega mea de salon a ajuns la spital pe 1, cu dilata?ie 3, a progresat foarte repede, a nascut în vreo 3 ore de la internare. In schimb copilul avea circulara de cordon care l-a tras înapoi în timpul travaliului si cand a reu?it sa iasa nu a respirat. A trebuit resuscitat. În cursul zilei a facut un episod de apnee, a refuzat sa mai respire, l-au resuscitat iar, dar a fost pus la oxigen pentru ca sistemul respirator a fost afectat, la perfuzii pentru ca sistemul digestiv si intestinele au fost afectate. Slava domnului nu a fost afectat si creierul. Pana ieri când eu am plecat, ea a avut voie sa ia copilul în brate o singura data. De duminica au lasat-o sa ii dea lapte, dar doar muls. Ieri trebuia sa ii faca si o ecografie la inima si înca ni?te investiga?ii, si daca era ok aseara sau azi prime?te copilul pe salon si poate miercuri pleaca acasa. O na?tere naturala u?oara, rapida, cu un deznodamânt destul de rau..

Ma bucur pentru voi ca sunteti bine! Stiu si eu relatari exact de catre asistentele din spital ca nasterile naturale nu tot timpul sunt printre cele mai fericite. Adica sunt mult mai multe riscuri in timpul nasterii la naturala decat la cezariana. Daca ar fi sa aleg iar cum nasc tot cezariana as alege dupa ce am vazut si auzit prin spital. Mi se pare mai safe pentru copil.
ivy
Scris: Tuesday, May 5, 2020 7:58 AM
Nivel

Inregistrat: 12/6/2019
cred ca depinde foarte mult de medic
medicul meu de ex este recunoscut pt nasteri naturale si nu cunosc persoana care sa nu isi doreasca natural cu el, iti da asa o incredere in tine si in el incredibila
bineinteles, daca apar probleme, recurge la cezariana, dar se stie ca la el pe natural se merge

de asta mi s a si parut ciudat cand am intrat pe grupuri si am vazut ca majoritatea sunteti pro cezariana.
pacat, nasterea naturala e un proces biologic natural, si daca stie ce face medicul nu ar trebui sa se puna problema de riscuri decat in cazuri exceptionale
ivy
Scris: Tuesday, May 5, 2020 8:00 AM
Nivel

Inregistrat: 12/6/2019
kryssu92 wrote:

Clap super super ma bucur mult pt voi!
de multe ori in tot “raul” sau cum parea acum o saptamana faptul ca nasti mai repede putin, e si un bine

sa fiti sanatosi si sa aveti o calatorie faina de acum incolo!
kryssu92
Scris: Tuesday, May 5, 2020 9:00 AM
Nivel

Inregistrat: 10/8/2018
Mihaela14 wrote:
Kryssu ma bucur ca sunteti acasa, cu bine! Sa fiti sanatosi amandoi! Cum o sa-l strigati Mihai sau Adrian?

Mihai va fi. Adrian a aparut pentru ca am visat eu într-o noapte ca ma întrebau la spital cum îl cheama si am zis Mihai Adrian, desi ne hotarâsem la Mihai, si Adrian nu a fost vreodata pe lista.

Yvi, si dr ei e foarte buna. Si dr meu e pro naturala. La mine a fost cezariana pentru ca asa a trebuit din cauza sanatatii copilului, altfel si eu voiam natural. Eu doar spuneam ca ii multumesc lui Dumnezeu si doctorului ca suntem bine si nu am insistat eu ca nebuna sa schimb planurile.
AlexandraG
Scris: Tuesday, May 5, 2020 9:59 AM
Nivel

Inregistrat: 3/25/2020
Buzbuchi wrote:

Of, Alexandra, te inteleg perfect! Asa am simtit si eu ori de cate ori am citit ce ai scris, si am fost tare trista. Dar ti am spus, am numai sentimente pozitive ca de data asta va fi bine, si te admir pentru puterea cu care ai infruntat situatia si pt pozitivismul tau! Esti grozava si vei fi o mama grozava, cat de repede! Te imbratisez tare!

Heiii esti tare draguta dar tu ma faci sa plang cu vorbele astea frumoase Cray. Eu de cele mai multe ori ma gandesc logic..sufar pe interior dar nu as renunta neam la visul de a fi mamica nici pt o luna. Simteam ca o iau razna in cele 8 luni de incercari esuate dar acum, mai ales ca stiu ca se poate, nu vreau sa cad in vreo depresie si nu vreau sa mai astept deloc fiindca asteptarea asta ma enerveaza maxiiim NuImiPasa
Te pupici!
Florentinna
Scris: Tuesday, May 5, 2020 10:06 AM
Nivel

Inregistrat: 7/6/2018
Ma bucur pentru voi, gravidutelor ce ati fost la control si totul e ok. Sa avem in continuare sarcini usoare toatecomputerlove .
Kryssu ma bucur ca totul a fost bine in final si bebe Mihai e acasa. Adaptare lina va doresc.
Si eu am vrut sa nasc natural, dar medical mi-a recomandat cezariana pt ca bebelina avea cordonul in jurug gatului si era si ea mai mica decat ar fi trebuit si in final m-am obisnuit cu gandul ca o o sa fie cezariana. Acuma, la a 2 a nastere tot cezariana va fi deoarece o sa fie un an si 6 luni intre nasteri, medicul a zis ca nu ma lasa natural pentru ca nu stie cum va decurge travaliul si nu vrea sa riscam complicatii la uter. Eu oricum cred ca cel mai important e ca mama si bebele sa fie bine amandoi la final indiferent de metoda nasterii.
AndreV
Scris: Tuesday, May 5, 2020 10:20 AM
Nivel

Inregistrat: 10/2/2018
Kryssu,sa aveti o adaptare lina acasa!
Fetele,ne bucuram de vestile bune! newclap
Miha1989
Scris: Tuesday, May 5, 2020 11:18 AM
Nivel

Inregistrat: 7/17/2019
Kryssu va doresc sanatate la amandoi, de acum va incepe aventura chitara

Fetelor eu am inceput sa ma simt mai bine, parca am inceput sa "respir" mai am momente proaste cand imi este rau sau ma apuca vomatul dar sunt mai rare, pot manca cat de cat si mancarea ramane in burtica, am grija sa mananc fructe in fiecare zi si am cate 2 mese dimi si la pranz care de ceva timp au ramas unde trebuie, intre mese si seara am gustarele si multe fructe, ciudat este ca eu iubeam dulciurile si ciorba si exact pe astea nu le pot manca inca...sper sa mai dureze putin si starile de rau sa treaca de tot, inca am ramas la cele 46 kg probabil de acum voi incepe sa imi recuperez cele 5kg pierdute... Joi merg la control, abea astept ca nu mi-am mai vazut bebele de o luna, insa sunt linistita si temerile mele au disparut pt ca vad ca burtica creste si de cand am trecut in trim2 chiar sunt linistita. Va imbratisez si o data cu venirea verii sa speram ca pandemia asta sa se linisteasca grup
adina1109
Scris: Tuesday, May 5, 2020 11:45 AM
Nivel

Inregistrat: 6/29/2018
kryssu92 wrote:

Felicitari din nou si multa multa sanatate. Ma bucur ca a fost totul bine si ca nu ai mai stat peste . Tu parca ai nascut la Regina Maria , nu? In Bucuresti ? Nu mai retin exact
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.