Gravidutele noastre dragi - 56

Options Gravidutele noastre dragi - 56
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mihaela14
Postat: Wednesday, April 1, 2020 8:20 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/1/2018
Postari: 2970
Buzbuchi wrote:
Neata, burtici! De dimin mi am luat temperatura (am inteles ca ramane ridicata in sarcina si am zis ca e un indicator bun ca e totul ok pana ajung la medic). Dar era 36.3 si m am cam panicat. Am facut un al.doilea test azi, sa vad daca e mai evidenta liniuta si asa mi se pare. Inseamna totusi ceva temp asta joasa? Ma ingrijoreaza putin. Ieri a fost 36.6.
Va imbratisez!
Primul e de azi, cel de al doilea din 30.03

https://ibb.co/jRmbDYh
PS: in realitate, imi pare mai aprinsa liniuta de test pe cel facut azi decat cea de control, ceea ce e bine, asa i? Stiu ca cel mai ok era sa merg la beta, dar am vrut sa evit sa fac niste drumuri intr o clinica. Pe 6.04 am programare la medic si ma gandesc ca imi da sa fac si alte analize si le fac atunci. Doar temperatura asta ma supara.

Testele sunt ok, dar numai beta iti spune daca sarcina evolueaza bine, eu cred ca ar trebui totusi sa faci beta.
Temperatura mai oscileaza, n-o mai lua ca numa stes iti faci.
ivy
Postat: Wednesday, April 1, 2020 8:21 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 12/6/2019
Postari: 360
Locatia: Timisoara
Neatza! poate era bine sa dozezi progesteronul, din cate stiu temp e legata de el.
Oricum, eu cred ca nu ar strica sa iei, e hormonul sarcinii si ajuta la fixare, nu are cum sa fie prea mult. Mie medicul (2 chiar, medicul care mi a facut iui si medicul meu) mi a recomandat sa continui cu suplimentarea chiar daca la analize mi a iesit o valoare buna, intre limitele normale.

Mie una analize suplimentare nu mi a dat sa fac :) Am facut f multe inainte sa raman, nu stiu daca din cauza asta.

kryssu92
Postat: Wednesday, April 1, 2020 9:05 AM

Intrat: 10/8/2018
Postari: 382
Locatia: Bucuresti
Anitta76 wrote:

Buna. Daca este vorba de Medlife Bucuresti sa stii ca se va deschide mai repede de acele 14 zile de care se vorbea.computerlove

Da, despre el e vorba. Maine am control cu dl doctor, dar la clinica din Floreasca. Sper doar sa nu mai apara alt caz fix la nastere, sa pot naste acolo, ca altfel nu stiu încotro o iau. Oare m-ar primi la Filantropia, dacă ajung la camera de garda, să nasc cu cine e de gardă?
kryssu92
Postat: Wednesday, April 1, 2020 9:11 AM

Buzbuchi wrote:
Neata, burtici! De dimin mi am luat temperatura (am inteles ca ramane ridicata in sarcina si am zis ca e un indicator bun ca e totul ok pana ajung la medic). Dar era 36.3 si m am cam panicat. Am facut un al.doilea test azi, sa vad daca e mai evidenta liniuta si asa mi se pare. Inseamna totusi ceva temp asta joasa? Ma ingrijoreaza putin. Ieri a fost 36.6.
Va imbratisez!
Primul e de azi, cel de al doilea din 30.03

https://ibb.co/jRmbDYh
PS: in realitate, imi pare mai aprinsa liniuta de test pe cel facut azi decat cea de control, ceea ce e bine, asa i? Stiu ca cel mai ok era sa merg la beta, dar am vrut sa evit sa fac niste drumuri intr o clinica. Pe 6.04 am programare la medic si ma gandesc ca imi da sa fac si alte analize si le fac atunci. Doar temperatura asta ma supara.

Nu mai lua temperatura, nu mai e relevanta. Si eu am mai luat-o o perioada si am primit aceleasi sfaturi. Vezi la mine în semnatura ca mie nu mi s-a dublat beta perfect, si totusi am un luptator în mine. Eu am testat in ziua 26 sau 27 parca, când trebuia sa îmi vina, si nu am avut asa liniute, deabea se vedea ceva. Sotul a zis ca ma crede pe cuvânt Lol
AndreV
Postat: Wednesday, April 1, 2020 9:26 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/2/2018
Postari: 586
ivy wrote:

din cate am inteles vor sa faca premiereul maternitate pt toate gravidutele.. cum astealalte 2 sunt blocate, sa fie trimise aici atata cat permite spatiul.

ii tot mai aiurea..mai ales ca e mic in comparatie cu bega si odobescu, nu are capacitate sa le sustina pe amandoua plus pacientele proprii..

Asa am inteles si eu...dar nu pricep cum e posibil asta...adica, e mititel totusi, sa preia atatea cazuri...dar aflam vineri, ca merg la control.ras
Buzbuchi
Postat: Wednesday, April 1, 2020 9:31 AM

Intrat: 12/28/2019
Postari: 738
Multumesc, fetelor! Inca ma gandesc daca sa merg la beta sau nu. Nu mai iau temperatura, ca mai mult ma stresez. Ce fel de progesteron as putea sa iau? Buddy1
Buzbuchi
Postat: Wednesday, April 1, 2020 9:33 AM

Intrat: 12/28/2019
Postari: 738
kryssu92 wrote:

Nu mai lua temperatura, nu mai e relevanta. Si eu am mai luat-o o perioada si am primit aceleasi sfaturi. Vezi la mine în semnatura ca mie nu mi s-a dublat beta perfect, si totusi am un luptator în mine. Eu am testat in ziua 26 sau 27 parca, când trebuia sa îmi vina, si nu am avut asa liniute, deabea se vedea ceva. Sotul a zis ca ma crede pe cuvânt Lol

Da, Kryssu, liniutele mele sunt fortoase tare!coeur
Nu o mai iau, gata. Felicitari pentru sarcina si sa fiti sanatosi si voinici!
Beta trebuie repetat de 3 ori? Te pup!
ivy
Postat: Wednesday, April 1, 2020 9:43 AM

AndreV wrote:

Asa am inteles si eu...dar nu pricep cum e posibil asta...adica, e mititel totusi, sa preia atatea cazuri...dar aflam vineri, ca merg la control.ras

succes! o sa fie bine pana la urma, situatia se schimba de la o zi la alta... pana nasti tu iese si odobescu din carantina si se mai decongestioneaza treaba, acuma vorba ta sa nu se contamineze si astalalt :)) ii un haos dinasta ciclic si comic in absurditatea lui.. nu putem decat spera ca nu o sa fim noi ghinionistele romaniei... si mergem inainte :)
ivy
Postat: Wednesday, April 1, 2020 9:44 AM

Buzbuchi wrote:
Multumesc, fetelor! Inca ma gandesc daca sa merg la beta sau nu. Nu mai iau temperatura, ca mai mult ma stresez. Ce fel de progesteron as putea sa iau? Buddy1

arefam, lutinus, utrogestan..
Mihaela14
Postat: Wednesday, April 1, 2020 9:46 AM

Buzbuchi wrote:

In farmacii gasesti ovule arefam, eu si acum iau unu pe zi. Beta il repeti o data la 48 de ore, de ex daca il faci azi reprti vineri la aceeasi ora.
AndreV
Postat: Wednesday, April 1, 2020 9:57 AM

Intrat: 10/2/2018
Postari: 586
Buzbuchi wrote:

Te-ar linisti mult sa vezi dinamica. Acum tu stii cat de bine stai cu rabdarea.ras Eu atunci am prins programare tarziu, la 6 saptamani si ceva am ajuns doar la doctor prima data. Daca nu faceam beta,cred ca o luam razna.
Poti lua Utrogestan sau Arefam. Nu stiu care se gaseste acum. Contin amandoua progesteron.
kryssu92
Postat: Wednesday, April 1, 2020 11:07 AM

Buzbuchi wrote:

Da, Kryssu, liniutele mele sunt fortoase tare!coeur
Nu o mai iau, gata. Felicitari pentru sarcina si sa fiti sanatosi si voinici!
Beta trebuie repetat de 3 ori? Te pup!

Eu am repetat de 3 ori pentru ca asa mi-a spus doctorul când am avut al doilea rezultat, care era nedublat. A zis sa repet si vineri si sa ne vedem luni la o ecografie, sa vedem ca e intrauterina. Am fost la fix 5 saptamâni la ecografie si era ok, un sac gol, dar în uter. Ulterior la 7 saptamâni era si embrionul.
Legat de progesteron, eu am luat arefam de 200, unul diminea?a si unul seara, intravaginal. Când am avut o mica sangerare la 11 saptamâni, am marit la 3 pe zi pentru o saptamâna.
Dxc
Postat: Wednesday, April 1, 2020 12:16 PM

Intrat: 6/17/2018
Postari: 1164
Buzbuchi wrote:
si eu zic sa mergi! E ft important sa vezi cum evolueaza...numai dupa beta iti dai seama
Mihaela14
Postat: Wednesday, April 1, 2020 12:46 PM

Eu tocmai am fost la laborator la Bioclinica sa fac analizele necesare anti-factor x, tsh si un sumar de urina(asta asa pt linistea mea) si vreau sa zic ca nu era nimeni, in plus au program normal pana seara la 7 . Aveau dezinfectant la intrare ,iar doua fete stergeau de zor usa de la intrare. Sunt curati, imi place de ei ras
Dxc
Postat: Wednesday, April 1, 2020 12:55 PM

Intrat: 6/17/2018
Postari: 1164
Mihaela14 wrote:
Eu tocmai am fost la laborator la Bioclinica sa fac analizele necesare anti-factor x, tsh si un sumar de urina(asta asa pt linistea mea) si vreau sa zic ca nu era nimeni, in plus au program normal pana seara la 7 . Aveau dezinfectant la intrare ,iar doua fete stergeau de zor usa de la intrare. Sunt curati, imi place de ei ras
maine merg si eu sa recolteze niste analize....?i eu tot la bioclinica, sunt fan! pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed