Gravidutele noastre dragi - 55 UPDATED
Subiectul anterior · Subiectul urmator
lore.t.
Scris: Friday, December 27, 2019 1:01 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/11/2017
Buna ziua gravidutelor :* noi am avut azi control si analizele. Totul e in grafic, bebe creste, abia astept urmatorul control sa aflam si sexul :D
AlexandraRr
Scris: Friday, December 27, 2019 2:42 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/13/2017
lore.t. wrote:
Buna ziua gravidutelor :* noi am avut azi control si analizele. Totul e in grafic, bebe creste, abia astept urmatorul control sa aflam si sexul :D

Yey, ce vesti bune, sarcina usoara in continuare :*
La multi ani lui Stefan! majoreta
AndreV
Scris: Friday, December 27, 2019 2:52 PM
Nivel

Inregistrat: 10/2/2018
lore.t. wrote:

Ce vesti bune! Sarcina usoara! computerlove
eve23
Scris: Sunday, December 29, 2019 1:18 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 10/25/2018
Buna fetelor. Am fost azi la control. Am 31 sapt ?i 3 zile. Bebele are 1670 g+- 250. Pe data de 7 Decembrie când am fost ultima data avea 1170+-150. Doctori?a a zis ca probabil o sa fie micu? pt ca dupa masuratorile ei la circumferin?a abdominala a ie?it de 30 de sapt. Mereu era in urma cu 1 sapt s-ar acum e cu 1 sapt ?i 3 zile. Lichidul se pare ca e la limita inferioara de?i ultima data era in cantitate normala. Ce i drept nu prea am mai baut apa pt ca efectiv ma simt prea plina de la ea a?a ca ajung sa beau 2 3 cani pe zi ?i atât. De mâncat manânc dar destul de pu?in ?i maxim de 2 ori pe zi. O data pt ca îmi e foame pe la prânz ?i a 2 a oara cine ?tie cum. Între mese mai ron?ai câte ceva ce i drept. Voi ce parere ave?i? Parca nu mai aveam gura cu mine dupa ce a parut ea pu?in îngrijorata ca ar avea greutatea mica.
GeorgianaB
Scris: Sunday, December 29, 2019 10:08 AM
Nivel

Inregistrat: 6/15/2018
lore.t. wrote:

Super, ma bucur ca totul decurge bine. In rest cum te simti? Eu nu am niciun simptom, nu ma simt deloc gravida comparativ cu prima sarcina :))
Eu am pe 8 morfologia, noroc ca trece repede timpul avandu-l pe Luca :D
lore.t.
Scris: Sunday, December 29, 2019 7:20 PM
Nivel

Inregistrat: 9/11/2017
GeorgianaB wrote:

Super, ma bucur ca totul decurge bine. In rest cum te simti? Eu nu am niciun simptom, nu ma simt deloc gravida comparativ cu prima sarcina :))
Eu am pe 8 morfologia, noroc ca trece repede timpul avandu-l pe Luca :D

Inca greata mai am dar nu asa intensa, parca e tot mai bine pe zi ce trece, pff ce bine...pana incep serviciul in februarie trece de tot :)), au inceput sa imi fie sanii sensibili, Stefan se autointarca, abia mai suge o data pe zi sau la doua, tot mai rar...il intreb vrei titi? Si el raspunde asa categoric NU!! :)) si deja mi se vede burta foarte bine...ce sa zic, am ramas si dinainte cu burta dar zici ca as avea deja 5 luni, ca m-a intrebat cineva sigur nu ai mai mult?! Am pus 2 kg de cand am ramas dar nu stiu dc e asa mare burta :( in fine, sanatosi sa fim...
Imediat ai morfologia si iti va zice probabil si sexul, nu? :d noi avem abia pe 23 ianuarie ca dr e plecat 2 sapt din tara...
Cata123
Scris: Sunday, December 29, 2019 7:59 PM
Nivel

Inregistrat: 11/11/2017
eve23 wrote:
Buna fetelor. Am fost azi la control. Am 31 sapt ?i 3 zile. Bebele are 1670 g+- 250. Pe data de 7 Decembrie când am fost ultima data avea 1170+-150. Doctori?a a zis ca probabil o sa fie micu? pt ca dupa masuratorile ei la circumferin?a abdominala a ie?it de 30 de sapt. Mereu era in urma cu 1 sapt s-ar acum e cu 1 sapt ?i 3 zile. Lichidul se pare ca e la limita inferioara de?i ultima data era in cantitate normala. Ce i drept nu prea am mai baut apa pt ca efectiv ma simt prea plina de la ea a?a ca ajung sa beau 2 3 cani pe zi ?i atât. De mâncat manânc dar destul de pu?in ?i maxim de 2 ori pe zi. O data pt ca îmi e foame pe la prânz ?i a 2 a oara cine ?tie cum. Între mese mai ron?ai câte ceva ce i drept. Voi ce parere ave?i? Parca nu mai aveam gura cu mine dupa ce a parut ea pu?in îngrijorata ca ar avea greutatea mica.

Buna, legat de apa, incearca sa bei mai multa, trebuie sa te hidratezi, chiar daca nu iti este sete, ia cate o gura de apa, incearca. Eu doar la inceput cand imi era greata nu prea beam, apoi aveam tot timpul sticla in geanta, simteam nevoia sa beau, o gura acolo, ma simteam asa de parca nu bausem toata ziua :) e fr importanta apa.
Si picioarele mi se umflau multicel cand nu beam apa, daca beam multa, reveneau la normal.
eve23
Scris: Sunday, December 29, 2019 10:32 PM
Nivel

Cata123 wrote:

Buna, legat de apa, incearca sa bei mai multa, trebuie sa te hidratezi, chiar daca nu iti este sete, ia cate o gura de apa, incearca. Eu doar la inceput cand imi era greata nu prea beam, apoi aveam tot timpul sticla in geanta, simteam nevoia sa beau, o gura acolo, ma simteam asa de parca nu bausem toata ziua :) e fr importanta apa.
Si picioarele mi se umflau multicel cand nu beam apa, daca beam multa, reveneau la normal.

Am tot baut trim 1 ?i 2 pt ca efectiv simteam nevoia dar acum nu prea ca ma simt plina mai mereu. Sper sa se refaca totu?i lichidul sa nu scada mult ?i sa fiu nevoita sa l scoatem mai devreme. Momentan cu edemele nu am avut probleme.
GeorgianaB
Scris: Sunday, December 29, 2019 11:02 PM
Nivel

Inregistrat: 6/15/2018
lore.t. wrote:

Inca greata mai am dar nu asa intensa, parca e tot mai bine pe zi ce trece, pff ce bine...pana incep serviciul in februarie trece de tot :)), au inceput sa imi fie sanii sensibili, Stefan se autointarca, abia mai suge o data pe zi sau la doua, tot mai rar...il intreb vrei titi? Si el raspunde asa categoric NU!! :)) si deja mi se vede burta foarte bine...ce sa zic, am ramas si dinainte cu burta dar zici ca as avea deja 5 luni, ca m-a intrebat cineva sigur nu ai mai mult?! Am pus 2 kg de cand am ramas dar nu stiu dc e asa mare burta :( in fine, sanatosi sa fim...
Imediat ai morfologia si iti va zice probabil si sexul, nu? :d noi avem abia pe 23 ianuarie ca dr e plecat 2 sapt din tara...

Este mai bine ca faci morfologia pe 23,eu la ultimul control, pe 13dec,aveam asteptari ca cine stie cum se vede dar era o chestie radioopaca si atat...bineinteles ca am fost panicata putin dar mi-a trecut repede din fericire. In anumite zile, destul de rar, am o stare de greata care trece repede, tot am tendinta sa compar cu prima sarcina :))
Eu nu m-am cantarit si nici nu o voi face prea curand sincer, dar si eu am pus, din fericire mi s_a domolit apetitul, in schimb am o obsesie pentru Fanta de Portocale :)) eu care nu consumam asa ceva inainte, chiar ma oripila.
Inawar
Scris: Monday, December 30, 2019 7:25 AM
Nivel

Inregistrat: 11/14/2016
eve23 wrote:

Nici eu nu mai mananc asa mult in perioada asta, am senzatia ca nu prea mai e loc. Prefer sa ciugulesc mai des, in schimb beau apa destul de multa, mereu imi e sete.
Eu am fost la control la 30s si 3z iar bebelina avea 1700 g, iar dr a zis ca luat f bine in greutate, posibil la mine e mai mult decat trebuie.
As zice sa nu te ingrijorezi pt ca pe masura ce te apropii de termen eroarea ecografica e tot mai mare.
Adina Mariana
Scris: Monday, December 30, 2019 8:55 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
eve23 wrote:
Apa este ft.importanta sa bei cat mai mult.La 38 saptamani si bebe meu era in urma cu 10 zile dar recunosc ca de la stres si emotii ca urma nasterea abia mancam si beam ceva si medicul a spus ca din cauza asta pot sa fie probleme si incepusem sa mai pierd si din lichid.Hidrateaza-te cat mai mult.Sanatate multapupici
Adina Mariana
Scris: Monday, December 30, 2019 8:56 AM
Nivel

lore.t. wrote:
Felicitari si sarcina usoara in continuarecomputerlove
eve23
Scris: Monday, December 30, 2019 1:16 PM
Nivel

Adina Mariana wrote:
Apa este ft.importanta sa bei cat mai mult.La 38 saptamani si bebe meu era in urma cu 10 zile dar recunosc ca de la stres si emotii ca urma nasterea abia mancam si beam ceva si medicul a spus ca din cauza asta pot sa fie probleme si incepusem sa mai pierd si din lichid.Hidrateaza-te cat mai mult.Sanatate multapupici

Mul?umesc frumos pt raspuns. Încerc sa mi ?in sticla de apa dupa mine ?i sa manânc totu?i mai bine de?i efectiv parca nu mi trebuie nimic. Noroc ca am pofta de sarmale ?i cum tot nu am facut de Craciun ma pregatesc acum sa bag la cuptor unele ?i poate da domnu sa manânc.ras
Adina Mariana
Scris: Monday, December 30, 2019 3:36 PM
Nivel

eve23 wrote:

Mul?umesc frumos pt raspuns. Încerc sa mi ?in sticla de apa dupa mine ?i sa manânc totu?i mai bine de?i efectiv parca nu mi trebuie nimic. Noroc ca am pofta de sarmale ?i cum tot nu am facut de Craciun ma pregatesc acum sa bag la cuptor unele ?i poate da domnu sa manânc.ras
Ah da...stiu cum ii.Eu de la 34 sapt.abia reuseam sa bag ceva in gura.Mereu ma simteam satula si radeam cu sotul ca ii spuneam ca asa simt parca bebe ocupa tot stomacul si burta si nu mai intra deloc mancare.Am trait mai mult cu apa,fructe,inghetata pana am nascut.Au intervenit si emotiile si eu de la stres si emotii nu pot manca nimic.O sa fie bine nu te ingrijora dar si daca nu poftesti mancare macar apa bea-o care e mai importanta si ca mancareapupici
eve23
Scris: Monday, December 30, 2019 5:07 PM
Nivel

Adina Mariana wrote:
Ah da...stiu cum ii.Eu de la 34 sapt.abia reuseam sa bag ceva in gura.Mereu ma simteam satula si radeam cu sotul ca ii spuneam ca asa simt parca bebe ocupa tot stomacul si burta si nu mai intra deloc mancare.Am trait mai mult cu apa,fructe,inghetata pana am nascut.Au intervenit si emotiile si eu de la stres si emotii nu pot manca nimic.O sa fie bine nu te ingrijora dar si daca nu poftesti mancare macar apa bea-o care e mai importanta si ca mancareapupici

Da am început sa beau in speran?a ca o sa ma ajute cu lichidul asta. Macar sa nu mai scada. Mie mi s a parut curios ca medicul a zis ca e pu?in mai mic pt ca peste tot pe unde am citit la 31 de sapt cam asta ar fi greutatea... dar mno...poate se referea la partea cu masuratorile la nivelul abdomenului care e de 30 de sapt. Seamana cu tac-su la 40 de ani cu patra?ele:)))
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.