Gravidutele noastre dragi - 54

Options Gravidutele noastre dragi - 54
Subiectul anterior · Subiectul urmator
monican
Postat: Monday, November 25, 2019 10:34 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 1/27/2018
Postari: 257
Locatia: Cluj
Felicitari Andra, ma bucur ca sunte?i bine. Multa sanatate ?i numai bucurii în continuare!
kryssu92
Postat: Monday, November 25, 2019 11:15 AM

Intrat: 10/8/2018
Postari: 382
Locatia: Bucuresti
Andra09 wrote:
Domnisoara Miruna, s_a nascut la ora 12:58, 2490gr, apgar 9/10 prin cezariana de urgenta. Când am ajuns la spital s-au rupt membranele. Este bine, respira singura. Sper sa fie in continuare bine.

Bun venit pe lume, Miruna. Sa ai o viata minunata, sa iti faci fericiti parintii, care sunt extrem de luptatori!
Recuperare rapida si usoara, Adina!
Nella
Postat: Monday, November 25, 2019 12:28 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/17/2017
Postari: 1247
Locatia: Iasi
Ella123 wrote:
Fetelor.. Am avut o cearta urata cu un membru al familiei ?i m am enervat foarte rau. Am plecat repede din camera sa ma calmez.. M am calmat repede dar am fost f nervoasa si mi e teama sa nu il fi afectat pe bebe. A miscat dupa evenimentul asta urat, am luat si un no spa preventiv. Oare sa mai iau ceva sau i am facut vreun rau? Cray

Ella e normal ca bebe sa simta tot ce traie?ti. Ar trebuie sa nu avem parte de perioade de suparare, dar uite ca uneori parca î?i baga raul coada. Eu toata vara am fost pe un butoi de explozibil, atâta suparare ?i dezamagire am trait din cauza discu?iilor provocate de...unii membri ai familiei, am plâns de numa, sper din suflet ca a noastra minune sa nu fi avut de suferit din cauza lor.
Nella
Postat: Monday, November 25, 2019 12:33 PM

AndreV wrote:
Fetele... Am un eveniment prin ianuarie si o sa am nevoie de ceva rochie. Voi rochie de gravide pentru un eveniment pe unde ati gasit? Pe net am vazut ca sunt, dar nu stiu cat e de ok sa comand online. Exista prin Timi?oara /Arad magazine cu haine pentru gravide?

Eu am avut o nunta luna trecuta, nu am cumparat rochie speciala pt gravida pt ca am pus în balanta daca o voi mai folosi dupa di asa am hotarât sa cumpar o rochie dreapta, are elastic sub sani ?i în rest a fost perfect dreapta. A fost extrem de comoda ?i pt dans ?i pt stat la masa. Bine, balanganeala pe care am facut-o nu prea s-a putut numi dans, mai mult so?ul a trepidat pe lânga mine hohot.
Nella
Postat: Monday, November 25, 2019 12:39 PM

Andra09 wrote:
Domnisoara Miruna, s_a nascut la ora 12:58, 2490gr, apgar 9/10 prin cezariana de urgenta. Când am ajuns la spital s-au rupt membranele. Este bine, respira singura. Sper sa fie in continuare bine.

Draga mea sa fi?i sanatoase!!! Sa te refaci rapid ?i sa ajungi repede lânga minunea voastra.
Si noi tot asupra numelui Miruna ne-am oprit. Se pare ca avem multe in comun. DistanceKiss
Abia a?tept mai multe vesti despre toata experienta voastra. Îmbra?i?ari calde!!!
Ella123
Postat: Monday, November 25, 2019 1:00 PM

Intrat: 5/9/2018
Postari: 1356
Locatia: Ploiesti
Nella wrote:

Ella e normal ca bebe sa simta tot ce traie?ti. Ar trebuie sa nu avem parte de perioade de suparare, dar uite ca uneori parca î?i baga raul coada. Eu toata vara am fost pe un butoi de explozibil, atâta suparare ?i dezamagire am trait din cauza discu?iilor provocate de...unii membri ai familiei, am plâns de numa, sper din suflet ca a noastra minune sa nu fi avut de suferit din cauza lor.
aseara am fost mai mult ofticata ca am ajuns în situatia aia.. Ca n am evitat cearta. Trebuia sa îmi vad de treaba mea. Nu vreau sa ma scuz, dar perioada asta am fost f nervoasa si inca am o stare de nelini?te, zic eu normala.. Iar cei de pe langa noi, mai ales rude, ar trebui sa inteleaga asta. Dar na...sper sa nu se mai repete si sa ma controlez. Imediat bebe saracu s a strâns într o parte a burticii.. Mi am dat seama ca simte si m am invinovatit mult. Dumnezeu are grija ?i minunile noastre nu vor fi afectate de lucrurile astea urate.. computerlove
Ma bucur ca v a?i hotarat la numele Miruna.. Imi place f mult.. Daca bebe era fetita Miruna sau Raisa i as fi pus. ras pt baietel inca ne mai gandim.. Aveam in plan Matei dar am observat ca e f comun.. Asa ca am deschis alta lista.. Avem vreo 4 în cap. Mergem pe ideea când se na?te ne decidem din cele 4.
Nella
Postat: Monday, November 25, 2019 1:02 PM

Dragelor de câteva zile experimentez ni?te dureri cam nasoale de burta, de spate, m-am stricat ?i la burta de 2 ori ?i am trait o mare panica ca sa nu vina fata mai devreme, abia am reu?it sa dorm nop?ile astea. Aseara în schimb deja panica a fost ?i mai mare... Am început sa am dureri inghinale, pe partea dreapta mai exact ?i am început sa simt cum mi?ca chiar prin zona apendicelui. Cred ca coborât de acum ca ?i burta parca e mai cazuta azi ?i am ?i u?oare dureri de spate la lombar. Am hotarât sa stau doar în pat zilele astea ca sa nu ajungem mai devreme la întâlnire. Joi am ultimul control ?i am ni?te emo?ii de nu ma pot aduna.
Am reu?it aseara ?i am facut aproape tot bagajul. Cu lista în fata tot am pus în pungi, cu etichete ?i apoi în geanta.
Mai am de pus papucii de dus ?i de camera, prosoapele, pt. telefon, car?i ca sa am ceva activitate pana la nastere ?i cam atât.
BC1828
Postat: Monday, November 25, 2019 1:24 PM

Intrat: 6/6/2018
Postari: 409
Locatia: München
Nella wrote:
Dragelor de câteva zile experimentez ni?te dureri cam nasoale de burta, de spate, m-am stricat ?i la burta de 2 ori ?i am trait o mare panica ca sa nu vina fata mai devreme, abia am reu?it sa dorm nop?ile astea. Aseara în schimb deja panica a fost ?i mai mare... Am început sa am dureri inghinale, pe partea dreapta mai exact ?i am început sa simt cum mi?ca chiar prin zona apendicelui. Cred ca coborât de acum ca ?i burta parca e mai cazuta azi ?i am ?i u?oare dureri de spate la lombar. Am hotarât sa stau doar în pat zilele astea ca sa nu ajungem mai devreme la întâlnire. Joi am ultimul control ?i am ni?te emo?ii de nu ma pot aduna.
Am reu?it aseara ?i am facut aproape tot bagajul. Cu lista în fata tot am pus în pungi, cu etichete ?i apoi în geanta.
Mai am de pus papucii de dus ?i de camera, prosoapele, pt. telefon, car?i ca sa am ceva activitate pana la nastere ?i cam atât.

Incearca sa te odihnesti cat mai multCheek Kiss
Si eu in ultima saptamana am avut unele momente peste zi ori in cursul nopti cand am dureri ca la menstruatie respectiv cand vine vorba sa ma întorc de pe stanga pe dreapta efectiv zici ca is blocata si ma ia cu transpiratie si durere pana reusesc sa ma intorc.In rest si eu stau cat mai mult in pat sa mai stea bebe in burtica si sa creasca coeur
Andra09
Postat: Monday, November 25, 2019 1:46 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 8/1/2018
Postari: 648
Locatia: Bistrita
Va multumesc enorm pentru toate urarile si mai ales pentru sustinerea pe care mi-ati oferit-o de câte ori eram panicata si neîncrezatoare!
Toata duminica m-am simtit super bine, parca nici nu eram gravida, nu tu durere de ligamente, nu respiratie greoaie, doar burtica trada starea mea ras. Pe la ora 20 ma ridic sa merg la baie si am simtit cum in curge ceva brusc... Era dopul gelatinos in toata splendoarea lui. Am sunat urgent medicul si m-a chemat urgent la Cluj. Dupa nici jumatate de ora de mers cu masina am început sa simt exact acelasi disconfort pe care îl simtisem cu Vladimir, asa ca am fost convinsa ca se deschide colul. Am ajuns la spital, mi s-a facut eco si orificiul intern era deschis, colul scurtat la 1 cm, la consultul pe masa era permeabil de un cm. Am fost dusa la monitorizare pt ctg si în 5 minute mi s-au rupt membranele. M-au urcat pe masa sa îmi scoata cerclajul si m-am dilatat brusc la 5 cm. Restul a fost foarte rapid, medici peste tot în jurul meu, am fost dusa în sala, anesteziata si au început operatia. Bebelina a venit pe lume la exact 12:58 de minute, 2490 gr, apgar 9 /10, a respirat spontan, a plâns, reflexe prezente, nu a avut nevoie de incubator dupa spusele doctoritei. Eu am reusit sa o vad câteva secunde, apoi a venit sotul cu poze. Înca sunt în terapie pt ca nu sunt locuri pe saloane Cray si abea la 3 ne lasa la bebelusi. Operatia a durat exact 55 minute, dar nu am reusit deloc sa dorm dupa, vreau doar sa îmi vad fetita... Iar dupa ce a trecut efectul anesteziei, doare ca naiba cu tot cu analgezicele lor... Cu toate ca m-am ridicat dupa 6 ore, apoi din ora în ora, parca sunt taiata efectiv în 2 plans si natural e greu, dar cezariana e oribila, cel putin în momentul de fata. Va imbratisez strâns computerlove
lore.t.
Postat: Monday, November 25, 2019 1:50 PM

Intrat: 9/11/2017
Postari: 946
Locatia: Deva
Andra09 wrote:
Va multumesc enorm pentru toate urarile si mai ales pentru sustinerea pe care mi-ati oferit-o de câte ori eram panicata si neîncrezatoare!
Toata duminica m-am simtit super bine, parca nici nu eram gravida, nu tu durere de ligamente, nu respiratie greoaie, doar burtica trada starea mea ras. Pe la ora 20 ma ridic sa merg la baie si am simtit cum in curge ceva brusc... Era dopul gelatinos in toata splendoarea lui. Am sunat urgent medicul si m-a chemat urgent la Cluj. Dupa nici jumatate de ora de mers cu masina am început sa simt exact acelasi disconfort pe care îl simtisem cu Vladimir, asa ca am fost convinsa ca se deschide colul. Am ajuns la spital, mi s-a facut eco si orificiul intern era deschis, colul scurtat la 1 cm, la consultul pe masa era permeabil de un cm. Am fost dusa la monitorizare pt ctg si în 5 minute mi s-au rupt membranele. M-au urcat pe masa sa îmi scoata cerclajul si m-am dilatat brusc la 5 cm. Restul a fost foarte rapid, medici peste tot în jurul meu, am fost dusa în sala, anesteziata si au început operatia. Bebelina a venit pe lume la exact 12:58 de minute, 2490 gr, apgar 9 /10, a respirat spontan, a plâns, reflexe prezente, nu a avut nevoie de incubator dupa spusele doctoritei. Eu am reusit sa o vad câteva secunde, apoi a venit sotul cu poze. Înca sunt în terapie pt ca nu sunt locuri pe saloane Cray si abea la 3 ne lasa la bebelusi. Operatia a durat exact 55 minute, dar nu am reusit deloc sa dorm dupa, vreau doar sa îmi vad fetita... Iar dupa ce a trecut efectul anesteziei, doare ca naiba cu tot cu analgezicele lor... Cu toate ca m-am ridicat dupa 6 ore, apoi din ora în ora, parca sunt taiata efectiv în 2 plans si natural e greu, dar cezariana e oribila, cel putin în momentul de fata. Va imbratisez strâns computerlove

Andra ma bucur mult ca e bine fetita, legat de durerea dupa operatie cere asistentelor sa iti mai faca analgezie ca te doare, nu e normal sa doara asa tare, iti spun asta pentru ca la fel am simtit si eu primele 24 ore dupa operatie, eu nici nu m-am putut ridica, pur si simplu plangeam dar am tacut si mi-am promis ca la urmatoarea nu o sa mai tac, deci cere cu tupeu!!! Se poate si fara durere! Te pup
lore.t.
Postat: Monday, November 25, 2019 1:52 PM

Intrat: 9/11/2017
Postari: 946
Locatia: Deva
Criss ce mai faci? Ai ajuns la endocrinolog? Control cand mai ai? :)
Nella
Postat: Monday, November 25, 2019 1:57 PM

BC1828 wrote:

Incearca sa te odihnesti cat mai multCheek Kiss
Si eu in ultima saptamana am avut unele momente peste zi ori in cursul nopti cand am dureri ca la menstruatie respectiv cand vine vorba sa ma întorc de pe stanga pe dreapta efectiv zici ca is blocata si ma ia cu transpiratie si durere pana reusesc sa ma intorc.In rest si eu stau cat mai mult in pat sa mai stea bebe in burtica si sa creasca coeur

Da, asta mi-am propus sa fac gaura în pat Lol. Nu vreau sa ma agit deloc pt ca am fost prea activa pana acum ?i acum m-au apucat stresurile ca sa nu vina bebe mai devreme.
CrisM
Postat: Monday, November 25, 2019 2:05 PM

Postari: 450
Locatia: Pitesti
Felicitari Andra! Sa iti traiasca minunea si sa fie sanatoasa! Sa va aduca numai bucurii si împreuna sa aveti parte de momente unice! Recuperare rapida sa ai! Te în?eleg la fix de ce nu ai putut sa dormi! Imediat o sa ai bebelina lânga tine si o sa te linistesti.

Nella dupa cum descrii tu starile prin care treci pare început de pretravaliu. Nu te panica, stai cât mai linistita. Sunt convinsa ca stie bebelina când sa vina. La prima sarcina eu am nascut la fix 38 de sapt. Deja la vârsta asta gestationala sarcina e considerata la termen. Fii optimista ca o sa fie totul bine!

Ella123 Eu în prima sarcina am trecut prin niste lucruri pe care nu le-as dori nici celor mai rai oameni! Durerea si plânsul au fost la ordinea zilei lungi perioade de timp. Cu siguranta bebelina mea simtea starea mea, dar cred ca sunt mai bine protejati în burtica decât credem noi. E bine sa eviti unele discutii si sa te menajezi,dar stai linistita ca puii sunt bine în burtica.

Sarcini usoare fetelor în continuare! Nu îmi vine sa cred ca mai e atât de putin. Înca putin si se face decembrie... topai
Nella
Postat: Monday, November 25, 2019 2:07 PM

Andra09 wrote:

Refacere rapida draga mea...Sa treaca cât mai rapid toate aceste dureri ?i sa te po?i bucura de minunea voastra. Tot binele din lume vi-l doresc!!!
carlita
Postat: Monday, November 25, 2019 2:08 PM

Intrat: 2/9/2016
Postari: 3651
Andra, felicitari pentru printesa! Urmaresc si eu evolutia gravidutelor, mai ales ca aproape cu toate am interactionat la aspirante si tare ma bucur ca sunteti bine, chiar daca s-a grabit putin donsoara... Iti urez recuperare cat mai rapida si sa va bucure sufletele Miruna pana la adanci batraneti! computerlove

Nella, cu vreo 3 ani in urma aici, pe forum se deschidea pagina speciala de galerie pentru fiecare burtica cand implinea 37 de sapt ... as incepe o galerie pt tine chiar aici, in club, dar mi-e teama ca te agit si mai rau .... In schimb te incurajez sa te mobilizezi ca esti o femeie puternica daca ai ajuns pana aici, sigur vei depasi cu bine si ce urmeaza. Cu cine nasti, tot cu dr.R.M.?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed