Gravidutele noastre dragi - 54
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Anitta76
Scris: Thursday, November 21, 2019 7:37 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/11/2018
Adina, tu euthyroxul l-ai luat in mod normal in ziua cand ai nascut? Si a2a zi dupa ai micsorat doza? Mie medicul mi-a zis sa micsorez la jumatate dupa ce nasc dar in ziua cand ma opereaza banuiesc ca il iau normal...si daca nu am voie sa beau apa cum il iau?uff
computerlove
Adina Mariana
Scris: Thursday, November 21, 2019 8:33 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Andra09 wrote:

computerlove multumim de sfaturi, numai sa putem dormii ras. De 3 nopti adorm în jur de 12, ma trezesc la 4 si pierd vremea pana la 7-8 apoi dorm iar pana la 11-12.
Ioi,ioi stiu cum ii.Eu eram nervoasa la cat ma trezeam pt.pipi si imi fugea somnul de multe ori.Eu spun ca asa a lasat Dumnezeu pe pamant femeia sa fie greu si in timpul sarcinii pt.a ni se obisnui organismul pe cand nastem.Iti dai seama ce un soc ar fi sa dormim bustean toata noaptea ca inainte si cand vine bebe dintr-o data sa nu mai putem dormi nici jumatate din noapte?cred ca toate am fi in depresie.Deci zic ca toate is facute cu un scop in viata asta sa rezistam noi desi asa dor imi este de un somn legat o noapte intreaga ceea ce e imposibil vreo 2 ani de acum incoloLol
Adina Mariana
Scris: Thursday, November 21, 2019 8:37 AM
Nivel

Anitta76 wrote:

Multumesc Adina! Eu de la ora 5 dimineata nu mai pot dormi deloc! Nici dupa amiaza nu pot recupera, mai ales de de cand am aflat ca voi naste parca nu mai am somn deloc...ma cuprind emotiile...Te pup computerlove
Nu stiu daca are legatura dar si eu la 5:40 pe timpul sarcinii eram sus de fiecare data si il si simteam pe bebe activ chiar si sughitand.Nu mai puteam dormi pana pe la un 8-9 inapoi si bebelul meu in fiecare zi la 5:30 maxim 6 se trezeste si serus somn pana pe la 10:30.Emotiile sunt constructive..te inteleg,am avut multe emotii si ganduri si euuff
Adina Mariana
Scris: Thursday, November 21, 2019 8:47 AM
Nivel

Anitta76 wrote:
Adina, tu euthyroxul l-ai luat in mod normal in ziua cand ai nascut? Si a2a zi dupa ai micsorat doza? Mie medicul mi-a zis sa micsorez la jumatate dupa ce nasc dar in ziua cand ma opereaza banuiesc ca il iau normal...si daca nu am voie sa beau apa cum il iau?uff
computerlove
Iti spun sincer ca eu am neglijat partea asta uitand complect sa iau Euthyroxul cand am nascut.Am luat duminica dimi,dupamasa am mers la spital,noaptea am nascut si 3 zile nu am luat deloc.Mi-am amintit de el in ultima zi de spitalizare si am luat atunci scazand de la 75 la 50.Am luat asa 4 sapt.dupa care am scazut la 37,5.Iau asa de aproape 2 sapt.Mai stau inca 2 sapt.cu doza de 37,5 si merg sa fac analiza sa vad cum stau.Daca e ok mai scad la 25.Mie asa mi-a spus medicul ca nu se scade dintr-o data ca e ca un soc pt.organism si se scade treptat.Acum trebuia deja demult sa merg sa fac analiza ca nu am facut-o din sarcina dar merg in curand,nu vreau sa iau o doza gresita.
Eu zic ca nu are nimic daca nu iei in ziua cu operatia..ca si cum ai uita o zi.Dar cel mai bine intreaba medicul care te va opera si vezi ce te sfatuieste.Poate ai voie sa iei pastila,chiar nu stiu.
AlexandraRr
Scris: Thursday, November 21, 2019 8:47 AM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
Anitta76 wrote:
computerlove

Ai voie sa bei cateva guri de apa pentru a lua o pastila, stai linistita. Gandeste-te la cele care vin si fac cezariana in urgenta..nu poti tine post negru mereu pentru ca poti naste oricand :*
Criss90
Scris: Thursday, November 21, 2019 11:00 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 10/16/2019
Buna fetele, sunt noua in grupul vostru, vin de la aspirante :). Am o intrebare, prima zi de menstruatie a fost 20 oct, dar am ovulat in z17-18 in loc de z14. Acum cf calendarului sunt insarcinata in 4 sapt si cateva zile, la 4 sapt si 2/3 zile am facut primul beta hcg si a iesit 178.8, iar la referinte la saptamana 5 ar trb sa fie peste 217. Maine repet beta. Pare totusi o valoare ok? Ar trb sa ma ingrijorez?
BC1828
Scris: Thursday, November 21, 2019 11:30 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 6/6/2018
Criss90 wrote:
Buna fetele, sunt noua in grupul vostru, vin de la aspirante :). Am o intrebare, prima zi de menstruatie a fost 20 oct, dar am ovulat in z17-18 in loc de z14. Acum cf calendarului sunt insarcinata in 4 sapt si cateva zile, la 4 sapt si 2/3 zile am facut primul beta hcg si a iesit 178.8, iar la referinte la saptamana 5 ar trb sa fie peste 217. Maine repet beta. Pare totusi o valoare ok? Ar trb sa ma ingrijorez?

Bine ai venitnewclap
Sarcina u?oara si un bebe sanatoshearts
Eu zic ca e ok.Eu aveam menstruatia complet neregulata si nu stiu efectiv cand am ovulat.Cand am fost prima data la medic dupa ultima menstruatie aveam 4 sapt + 4 zile la eco nu s-a vazut nimic insa in aceeasi zi am facut beta hcg si a iesit 132 sau 136 nu mai tin minte exact...Lol
diana.dmn
Scris: Thursday, November 21, 2019 11:35 AM
Nivel

Inregistrat: 11/29/2018
Criss90 wrote:

Bine ai venit si sarcina usoara!
Eu zic ca e buna valoarea. Important e sa se dubleze. Tu practic ai 4 sapt deci esti in grafic.
Andra09
Scris: Thursday, November 21, 2019 11:45 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/1/2018
Criss90 wrote:

Bine ai venitcomputerlove sedere îndelungata la noi. Eu zic ca este ok valoarea, dar mai sigur sti dupa a doua valoare, oricum difera putin si din cauza ovulatiei mai târzii. Sarcina usoara si fara peripetii!
Andra09
Scris: Thursday, November 21, 2019 11:49 AM
Nivel

Adina Mariana wrote:
Ioi,ioi stiu cum ii.Eu eram nervoasa la cat ma trezeam pt.pipi si imi fugea somnul de multe ori.Eu spun ca asa a lasat Dumnezeu pe pamant femeia sa fie greu si in timpul sarcinii pt.a ni se obisnui organismul pe cand nastem.Iti dai seama ce un soc ar fi sa dormim bustean toata noaptea ca inainte si cand vine bebe dintr-o data sa nu mai putem dormi nici jumatate din noapte?cred ca toate am fi in depresie.Deci zic ca toate is facute cu un scop in viata asta sa rezistam noi desi asa dor imi este de un somn legat o noapte intreaga ceea ce e imposibil vreo 2 ani de acum incoloLol

Eu cred ca sunt defecta nu ma trezesc noaptea pt pipiras, dar cam evit sa mai beau apa dupa ora 10. Ce ma mir uneori este ca am un somn haotic si totusi nu sunt obosita ziua. Am observat ca si bebelina e foarte activa dimineata si probabil de aia nu pot adormii la loc. Daca îsi pastreaza programul asta o sa fie "haios" hohot
Criss90
Scris: Thursday, November 21, 2019 11:53 AM
Nivel

Inregistrat: 10/16/2019
Andra09 wrote:

Bine ai venitcomputerlove sedere îndelungata la noi. Eu zic ca este ok valoarea, dar mai sigur sti dupa a doua valoare, oricum difera putin si din cauza ovulatiei mai târzii. Sarcina usoara si fara peripetii!

Nu inteleg totusi cum se calculeaza. Daca am 4 sapt si 4 zile, ma incadrez la sapt 4 sau sapt 5? La 4 sapt si 2 zile am fost la control si se vedea deja saculetul iar a urmatoarea zi dimineata am facut beta hcg cu valoarea 178.8. Sper sa se dubleze maine..
Andra09
Scris: Thursday, November 21, 2019 12:00 PM
Nivel

Criss90 wrote:

Nu inteleg totusi cum se calculeaza. Daca am 4 sapt si 4 zile, ma incadrez la sapt 4 sau sapt 5? La 4 sapt si 2 zile am fost la control si se vedea deja saculetul iar a urmatoarea zi dimineata am facut beta hcg cu valoarea 178.8. Sper sa se dubleze maine..

Stiu cum e. Mie la eco de exemplu marti mi-a zis ca am 34 de saptamâni si 4 zile si sunt în saptamâna 35. În plus eu fac fix 37 de saptamâni pe 7 decembrie si totusi m-a chemat pe data de 3-4 decembrie la spital, ca sunt în saptamâna 37 NuStiu
Trebuie sa se dubleze, încearca sa fi pozitiva.
Anitta76
Scris: Thursday, November 21, 2019 12:04 PM
Nivel

Adina Mariana wrote:
Nu stiu daca are legatura dar si eu la 5:40 pe timpul sarcinii eram sus de fiecare data si il si simteam pe bebe activ chiar si sughitand.Nu mai puteam dormi pana pe la un 8-9 inapoi si bebelul meu in fiecare zi la 5:30 maxim 6 se trezeste si serus somn pana pe la 10:30.Emotiile sunt constructive..te inteleg,am avut multe emotii si ganduri si euuff

Trebuie sa ma obisnuiesc cu nesomnul si sigur imi va fi greu. Am dormit pana acum de am rupt, de la 9hohot Ar cam trebui sa ma abtinras Te pup computerlove
Anitta76
Scris: Thursday, November 21, 2019 12:05 PM
Nivel

AlexandraRr wrote:

Ai voie sa bei cateva guri de apa pentru a lua o pastila, stai linistita. Gandeste-te la cele care vin si fac cezariana in urgenta..nu poti tine post negru mereu pentru ca poti naste oricand :*

Da, asa este...cele care nasc inainte de programare ca le apuca contractiile nu au ce sa mai faca...Oricum faza cu apa mi se pare exagerat....daca tot imi pune sonda...de ce sa nu beau?uff
Iti multumesc computerlove
BC1828
Scris: Thursday, November 21, 2019 12:05 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 6/6/2018
Andra09 wrote:

Eu cred ca sunt defecta nu ma trezesc noaptea pt pipiras, dar cam evit sa mai beau apa dupa ora 10. Ce ma mir uneori este ca am un somn haotic si totusi nu sunt obosita ziua. Am observat ca si bebelina e foarte activa dimineata si probabil de aia nu pot adormii la loc. Daca îsi pastreaza programul asta o sa fie "haios" hohot

Eu noaptea zici ca am alarma Lol cum se implinesc 2 ore cum mi se deschis ochii instantaneu si merg la baie.
Ce e culmea...mereu seara imi e sete,mult mai sete ca pe durata intregii zile.Oricum eu nu am baut atata apa de cand ma stiu, cata beau acum.Mi-a zis sotul ieri : atata apa câta bei de cand esti însarcinata nu ai baut in 11 ani de cand suntem impreuna hohot
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.