Gravidutele noastre dragi - 54

Options Gravidutele noastre dragi - 54
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Anitta76
Postat: Sunday, October 6, 2019 10:58 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/11/2018
Postari: 998
Fetelor v-ati confruntat vreuna cu mancarimi putin mai ,,exagerate" ca sa zic asa ale sanilor in perioada sarcinii?topai
GeorgianaB
Postat: Sunday, October 6, 2019 11:08 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/15/2018
Postari: 1299
Locatia: Bucuresti
Anitta76 wrote:
Fetelor v-ati confruntat vreuna cu mancarimi putin mai ,,exagerate" ca sa zic asa ale sanilor in perioada sarcinii?topai

Da, atat burta cat si sanii ma mancau groaznic, problema este ca eu am lucrat pana foarte aproape de termen si asa imi venea sa ma scarpin :))) sunt normale zic eu, se intinde pielea si de aici mancarimile.
eve23
Postat: Sunday, October 6, 2019 11:28 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 10/25/2018
Postari: 335
Anitta76 wrote:

Daaa ?i eu am câteodata mâncarimi doar ca deocamdata sunt doar la nivelul sânilor. Poate mai tarziu apar ?i la burtica.
CrisM
Postat: Sunday, October 6, 2019 11:31 PM

Intrat: 11/17/2017
Postari: 450
Locatia: Pitesti
Anitta La fel am patit si eu la prima sarcina! Ma mâncau sânii si burta de îmi venea sa rup pielea de pe mine. Si exact cum zice Georgiana si eu am mers la munca pana foarte târziu asa ca nu ma puteam scarpina cum voiam! Crazy

Missy Sper ca e bine micutul tau! Un gând bun si o rugaciune si de la mine! Sunt convinsa ca e un luptator si curând o sa mergeti acasa!

Adina Sa dea Domnul sa ai nastere usoara! Sa iti tii puiul mic ?i drag în brate! Eu zic ca marea întâlnire e foarte aproape! Sa fie totul bine!

Fetelor eu v-am tot citit asa la câteva zile, dar nu am mai apucat sa scriu nimic! Am reusit în sfarsit sa intarc fetita. De prin august m-a speriat un ortoped ca e posibil sa aiba displazie de sold. De atunci o tinem tot în niste controale. Slava Domnului ca nu are asa ceva, ci doar o asimetrie musculara pentru care facem cu ea kinetoterapie.
Eu ma misc tot mai greu, ma dor toate si de câteva zile am tensiunea scazuta si o serie de ameteli. Marti merg la dr la control, inclusiv cu rezultatul la testul de toleranta la glucoza. Oribila analiza! Rezultatul e bun, asa ca m-am linistit!

Sarcini usoare tuturor si bun venit noilor burtici!
Andra09
Postat: Monday, October 7, 2019 9:03 AM

Intrat: 8/1/2018
Postari: 630
Locatia: Bistrita
Anitta76 wrote:

Pe mine sfarcurile ma omoara, imi vine sa plang de mancarime... cum sa ma scarpin, ca ma dor ras si de cateva zile parca si in jurul buricului, se simte si pielea foarte intinsa (de la 88 cm la 109).
kryssu92
Postat: Monday, October 7, 2019 9:43 AM

Intrat: 10/8/2018
Postari: 382
Fetelor, am nevoie de un sfat. Lucrez într-un domeniu unde o data la 5-6 saptamâni trebuie sa lucrez program normal de la 9 la 18, iar dupa, de la 18 la 9 diminea?a sa raspund la telefon si mail pentru urgente. Telefoane nu sunt multe dar e stresul ca daca suna si eu dorm si nu il aud. Asta se întâmpla inclusiv în weekend.
Stiu ca legea zice ca gravidele pot sa nu mai lucreze ture de noapte, dar la mine situatia e putin diferita. Ideea e ca nici în contract nu scrie de acest program, pentru ca el, sincer, e ilegal, sa lucrezi 24/24 o saptamâna.
Pot sa fac cumva sa scap de tura asta? Ce am nevoie?
AlexandraRr
Postat: Monday, October 7, 2019 10:03 AM

Intrat: 5/13/2017
Postari: 3070
Locatia: Iasi
kryssu92 wrote:
Fetelor, am nevoie de un sfat. Lucrez într-un domeniu unde o data la 5-6 saptamâni trebuie sa lucrez program normal de la 9 la 18, iar dupa, de la 18 la 9 diminea?a sa raspund la telefon si mail pentru urgente. Telefoane nu sunt multe dar e stresul ca daca suna si eu dorm si nu il aud. Asta se întâmpla inclusiv în weekend.
Stiu ca legea zice ca gravidele pot sa nu mai lucreze ture de noapte, dar la mine situatia e putin diferita. Ideea e ca nici în contract nu scrie de acest program, pentru ca el, sincer, e ilegal, sa lucrezi 24/24 o saptamâna.
Pot sa fac cumva sa scap de tura asta? Ce am nevoie?

Trebuie sa mergi sa vb cu medicul de la medicina muncii de la tine de la firma, sa anunti ca esti gravida si sa iti schimbe programul. Si eu faceam ture de noapte dar le-am facut pana in trimestrul 2 si mai faceam schimb cu un coleg daca era ceva ce nu puteam face dar daca as fi spus angajatorului ca sunt insarcinata m-ar fi scutit sigur de aceste ture, nu am vrut eu sa anunt mai devreme si ginecologul imi spusese sa am o viata normala in continuare, nu era sarcina cu probleme.

In mod normal angajatorul va trebui sa iti schimbe programul si sa iti pastreze venitul brut iar daca nu poate face asta poti lua concediu de risc de la ginecolog. Poate mai au fetele experienta cu astfel de situatii

Le: pentru medicina muncii iti trebuie adeverinta de la ginecolog care sa confirme ca esti insarcinata si la mentiuni sa scrie ca e nevoie de modificarea programului de munca.
kryssu92
Postat: Monday, October 7, 2019 10:26 AM

AlexandraRr wrote:

Trebuie sa mergi sa vb cu medicul de la medicina muncii de la tine de la firma, sa anunti ca esti gravida si sa iti schimbe programul. Si eu faceam ture de noapte dar le-am facut pana in trimestrul 2 si mai faceam schimb cu un coleg daca era ceva ce nu puteam face dar daca as fi spus angajatorului ca sunt insarcinata m-ar fi scutit sigur de aceste ture, nu am vrut eu sa anunt mai devreme si ginecologul imi spusese sa am o viata normala in continuare, nu era sarcina cu probleme.

In mod normal angajatorul va trebui sa iti schimbe programul si sa iti pastreze venitul brut iar daca nu poate face asta poti lua concediu de risc de la ginecolog. Poate mai au fetele experienta cu astfel de situatii

Le: pentru medicina muncii iti trebuie adeverinta de la ginecolog care sa confirme ca esti insarcinata si la mentiuni sa scrie ca e nevoie de modificarea programului de munca.

La medicina muncii ei nu au declarat ca noi facem aceste ture, asta e problema, totul e sub pres. Angajatorul l-am anuntat cu ecografia de la 7 saptamâni, la 9 când merg iar o sa cer ?i adeverinta. E foarte obositor sa trebuiasca sa fii apt 24/24 sa rezolvi probleme. Dupa o saptamâna din asta eram obosita înca 3 în condi?iile în care nu eram gravida
AlexandraRr
Postat: Monday, October 7, 2019 10:40 AM

kryssu92 wrote:

La medicina muncii ei nu au declarat ca noi facem aceste ture, asta e problema, totul e sub pres. Angajatorul l-am anuntat cu ecografia de la 7 saptamâni, la 9 când merg iar o sa cer ?i adeverinta. E foarte obositor sa trebuiasca sa fii apt 24/24 sa rezolvi probleme. Dupa o saptamâna din asta eram obosita înca 3 în condi?iile în care nu eram gravida

Te cred, eu dupa 24 de ore de munca ramaneam si a doua zi la inca 8 ore sau mai multe daca era nevoie Lol , ia de la ginecolog adeverinta in care sa iti scrie ca nu ai voie sa faci ture de noapte, ore suplimentare sau ce va crede ginecologul ca e necesar sa scrie dupa ce ii explici situatia. Ma gandesc ca din moment ce vei merge cu recomandare de la medic nu va mai avea ce spune sau va putea spune multe dar nu va avea ce face, va trebui sa accepte. Cand l-ai anuntat ca esti insarcinata i-ai zis ca nu vei mai putea face ture de noapte? Sunt unii (mai ales daca-s barbati) care cred ca gravidele pot munci asa pana nasc Lol

Iar ca ultima solutie daca nu te intelegi deloc cu angajatorul iti poti lua concediu de risc dar nu cred ca vei ajunge aici, legea este de partea gravidelor.
kryssu92
Postat: Monday, October 7, 2019 11:03 AM

AlexandraRr wrote:

Te cred, eu dupa 24 de ore de munca ramaneam si a doua zi la inca 8 ore sau mai multe daca era nevoie Lol , ia de la ginecolog adeverinta in care sa iti scrie ca nu ai voie sa faci ture de noapte, ore suplimentare sau ce va crede ginecologul ca e necesar sa scrie dupa ce ii explici situatia. Ma gandesc ca din moment ce vei merge cu recomandare de la medic nu va mai avea ce spune sau va putea spune multe dar nu va avea ce face, va trebui sa accepte. Cand l-ai anuntat ca esti insarcinata i-ai zis ca nu vei mai putea face ture de noapte? Sunt unii (mai ales daca-s barbati) care cred ca gravidele pot munci asa pana nasc Lol

Iar ca ultima solutie daca nu te intelegi deloc cu angajatorul iti poti lua concediu de risc dar nu cred ca vei ajunge aici, legea este de partea gravidelor.

Ini?ial am zis ca voi încerca sa le fac cât pot dar a început sa îmi fie rau si fix saptamâna asta sunt in aceasta tura. Sper sa fie ok, fara prea mult stres.
O sa discut saptamâna viitoare cu ginecologul si vedem ce decizie luam pana în noiembrie când sunt iar.
De Craciun chiar nu vreau sa fac asta, chit ca iese cu scandal.
Anitta76
Postat: Monday, October 7, 2019 11:59 AM

Intrat: 11/11/2018
Postari: 998
Multumesc fetelor ptr raspuns!
Kryssu cred ca este o varianta buna sa ii duci o adeverinta, cred ca poti lua una si de la medicul de familie, ptr a fi acoperita ca i-ai anuntat, eventual fa-ti si tu o copie sa o ai. Ei nu au voie sa te dea afara din momentul in care ii anunti, mai ales daca spui ca nu este specificat in contract lucrul asta cu turele de noapte. Te inteleg perfect, eu am avut nevoie de cateva zile de medical inainte sa raman in prenatal ptr ca pur si simplu nu mai rezistam, chiar daca ginecologic nu am avut vreo problema/restrictie. Bafta!computerlove
AlexandraRr
Postat: Monday, October 7, 2019 12:17 PM

kryssu92 wrote:

Ini?ial am zis ca voi încerca sa le fac cât pot dar a început sa îmi fie rau si fix saptamâna asta sunt in aceasta tura. Sper sa fie ok, fara prea mult stres.
O sa discut saptamâna viitoare cu ginecologul si vedem ce decizie luam pana în noiembrie când sunt iar.
De Craciun chiar nu vreau sa fac asta, chit ca iese cu scandal.

Sunt sigura ca vei rezolva pana atunci si va fi bine. O saptamana cat mai usoara si linistita sa ai.
Lori
Postat: Monday, October 7, 2019 12:26 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 3/7/2014
Postari: 227
Fetelor, din pacate Inca nu s-a terminat povestea, beta creste in continuare, de la 84 vineri la 142 azi. Am fost la medic, in uter nu este, endometru subtire. Suspecteaza extrauterina. Miercuri iarasi trebuie sa fac beta si ma interneaza pentru monitorizare si medicatie sau operatie, dupa caz...sunt coplesita de situatie...
kryssu92
Postat: Monday, October 7, 2019 1:56 PM

Anitta76 wrote:
Multumesc fetelor ptr raspuns!
Kryssu cred ca este o varianta buna sa ii duci o adeverinta, cred ca poti lua una si de la medicul de familie, ptr a fi acoperita ca i-ai anuntat, eventual fa-ti si tu o copie sa o ai. Ei nu au voie sa te dea afara din momentul in care ii anunti, mai ales daca spui ca nu este specificat in contract lucrul asta cu turele de noapte. Te inteleg perfect, eu am avut nevoie de cateva zile de medical inainte sa raman in prenatal ptr ca pur si simplu nu mai rezistam, chiar daca ginecologic nu am avut vreo problema/restrictie. Bafta!computerlove

Am numar de înregistrare pe adresa cu care am anuntat ca sunt însarcinata, si am si eu o copie. Nu se pune probleme sa ma dea afara.

Alexandra, multumesc, sper sa fie una usoara sa nu ma caute nimeni.

Lori, sper sa fii bine. La beta 184 nu se vede nimic, eu vineri am facut ultimul beta din semnatura si luni am vazut doar sacul gol.

Adina, cum mai sunteti?

De missy mai ?tie cineva ceva?
Mgeorgiana85
Postat: Monday, October 7, 2019 2:02 PM

Intrat: 11/3/2016
Postari: 1800
Locatia: Alba Iulia
Lori wrote:
Fetelor, din pacate Inca nu s-a terminat povestea, beta creste in continuare, de la 84 vineri la 142 azi. Am fost la medic, in uter nu este, endometru subtire. Suspecteaza extrauterina. Miercuri iarasi trebuie sa fac beta si ma interneaza pentru monitorizare si medicatie sau operatie, dupa caz...sunt coplesita de situatie...

Imi pare rau ca treci prin asta...
Oricum beta e f mic sa se vada ceva. Minim 1000 sa se vada ceva pe monitor parca...iar la extrauterina creste mai mult parca si ai dureri puternice.
Sper sa fie totul ok pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed