Gravidutele noastre dragi - 53
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andra09
Scris: Monday, September 23, 2019 9:07 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/1/2018
Anitta76 wrote:
Of fetelor este atat de stresant trimestrul3 ca nici nu am intrat bine si am avut prima serie de contractiiuff Aseara m-a durut si burta ca la menstruatie si mi se si intarea...cam des ce-i dreptpale am luat un no spa si m-am culcat si vad ca m-am trezit mai bine...insa tot cu teama...sper sa nu se mai repete. Am voie sa iau 2 no spa odata? De 40mg? Voua vi s-a intamplat? Cum ati procedat? Va imbratisezcomputerlove

Poti lua linistita, 2 de 40mg = 1 de 80mg (forte)
Adina Mariana
Scris: Monday, September 23, 2019 10:15 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Anitta76 wrote:
Of fetelor este atat de stresant trimestrul3 ca nici nu am intrat bine si am avut prima serie de contractiiuff Aseara m-a durut si burta ca la menstruatie si mi se si intarea...cam des ce-i dreptpale am luat un no spa si m-am culcat si vad ca m-am trezit mai bine...insa tot cu teama...sper sa nu se mai repete. Am voie sa iau 2 no spa odata? De 40mg? Voua vi s-a intamplat? Cum ati procedat? Va imbratisezcomputerlove
Ah...stiu cum este de la 29/30 sapt.asa so schimbat totul..a devenit mult mai greu dar nu te stresa,o sa fie bine si o sa te obisnuiesti treptat.Trebuie sa fi puternica! Eu pt.intarirea burticii si contractii care le am demult iau 2 magbe b6 pe zi dimi si seara.Fara el nu ar fi ok deloc.Intreaba medicul daca poti lua si tu.Pe mine ma ajuta si linisteste ft.mult.Si acum am momente cand se intareste si ma doare,fara magne cred ca ar fi rau de tot.Iar pt.dureri de burta ca la menstruatie iau un nospa de 80 daca doare tare sau unul de 40 daca e mai suportabil.Am in casa de amandoua.Poti lua si 2 de 40 echivalent ar veni 1 de 80.
Ancuta...
Scris: Monday, September 23, 2019 11:17 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 5/24/2019
Heiii!
Mie azi mi-a pus i cuno?tin?a sare in cap( eram chiar dupa ce am mancat ?i m-qm ?ters cu un ?erve?el la gura) cica o sa fir fetita! Vii sa întâmplat ? Adica sunt adevarate semnele astea!! Eu vreau sa fie fetita, a meu vrea baiat ?i parca am fost pu?in dezamagita, dar nu stiu de ce???????
Anitta76
Scris: Monday, September 23, 2019 11:38 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/11/2018
Va multumesc fetelor ptr raspunsuri. Adina, Iau si eu magbeb6 de la 3 luni. Vad ca azi nu am mai avut probleme, sper nici sa nu mai am. Va puppupici
BC1828
Scris: Monday, September 23, 2019 11:44 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 6/6/2018
Ancuta... wrote:
Heiii!
Mie azi mi-a pus i cuno?tin?a sare in cap( eram chiar dupa ce am mancat ?i m-qm ?ters cu un ?erve?el la gura) cica o sa fir fetita! Vii sa întâmplat ? Adica sunt adevarate semnele astea!! Eu vreau sa fie fetita, a meu vrea baiat ?i parca am fost pu?in dezamagita, dar nu stiu de ce???????

Eu nu cred in superstitii si trucuri babesti.Sexul bebelusului este deja definit de cromozomul purtator al spermatozoidului.
Eu am aflat la 17 saptamani la ecografie...
Sarcina usoara iti doresc
Ancuta...
Scris: Monday, September 23, 2019 11:51 AM
Nivel

BC1828 wrote:

Eu nu cred in superstitii si trucuri babesti.Sexul bebelusului este deja definit de cromozomul purtator al spermatozoidului.
Eu am aflat la 17 saptamani la ecografie...
Sarcina usoara iti doresc

...nici eu nu prea cred in chestiile astea, dar na
Ella123
Scris: Monday, September 23, 2019 12:39 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/9/2018
Ancuta... wrote:
Heiii!
Apropo de pus sare in cap.. Noi am ras destul de mult pentru ca mama a fost emotionata cand mi a pus si fiind mai înalta decat ea.. N a avut rabdare sa ma asez.. parca a aruncat cu orez ca atunci cand iesi de la nunta. Lol mi s a parut ciudat, mi am dat cu mana în par si mi am dat seama. Ne a bufnit rasul pe amandoua. Mai stia ea câteva trucuri de genul da am zis ca astept ecograf ul totusi. Crazy
Adina Mariana
Scris: Monday, September 23, 2019 3:49 PM
Nivel

Anitta76 wrote:
Va multumesc fetelor ptr raspunsuri. Adina, Iau si eu magbeb6 de la 3 luni. Vad ca azi nu am mai avut probleme, sper nici sa nu mai am. Va puppupici
Oooo super ca iei.Poate ai avut o zi mai obositoare.Incearca sa te odihnesti cat mai mult de acum inainte.Ajuta la contractii mult odihna.Cand mai patesti ia nospa si trecepupici sunt normale cica.
Adina Mariana
Scris: Monday, September 23, 2019 3:55 PM
Nivel

Ancuta... wrote:
Heiii!
Nu te lua dupa superstitii de genul.Am facut si eu teste si toate imi iesise ca o sa am fetita inclusiv la calendarul ala chinezesc care cica chiar se adevereste.Da grijiHilar e baietel.Eu fetita am dorit,sotul baietel dar ma bucur enorm si de baietel si sunt mandra ca ma ales sa ii fiu mamica.Sa nu fi dezamagita.Dumnezeu stie ce ni se potriveste noua cel mai mult in viata asa ca ne trimite ce crede el.Am si auzit ca este pacat sa fim triste ca ne doream ceva si iese opusul.Sa ne bucuram ca ni-l da Dumnezeu si ca e sanatos.Fara sanatate nu te poate face fericita nimic!
Adina Mariana
Scris: Monday, September 23, 2019 4:01 PM
Nivel

Fetelor am fost azi la spital dupa analize si la proteina C creativa imi arata marita si anume 14,2 intervalul de referinta fiind 0-10 mg/L.
In rest ma bucur ca la leucocite in urina nu o mai iesit nimic si nici la secretiile de pe col,toate absente.In schimb cu anemia asta numai nu reusesc sa o tratez,mereu iese sub limita.In 27 merg iar la monitorizare si vb.cu medicul dar aveti idee de proteina creativa asta ce este,e grava?am citit ca infectie in corp...
Ancuta...
Scris: Monday, September 23, 2019 4:46 PM
Nivel

Adina Mariana wrote:
Nu te lua dupa superstitii de genul.Am facut si eu teste si toate imi iesise ca o sa am fetita inclusiv la calendarul ala chinezesc care cica chiar se adevereste.Da grijiHilar e baietel.Eu fetita am dorit,sotul baietel dar ma bucur enorm si de baietel si sunt mandra ca ma ales sa ii fiu mamica.Sa nu fi dezamagita.Dumnezeu stie ce ni se potriveste noua cel mai mult in viata asa ca ne trimite ce crede el.Am si auzit ca este pacat sa fim triste ca ne doream ceva si iese opusul.Sa ne bucuram ca ni-l da Dumnezeu si ca e sanatos.Fara sanatate nu te poate face fericita nimic!

Î?i mul?umesc pentru cuvintele frumoase . Sa fie sanatos orice ar fii?? Cum vrea Dumnezeu, nu avem de nici-unu’??
Andra09
Scris: Monday, September 23, 2019 4:59 PM
Nivel

Adina Mariana wrote:
Fetelor am fost azi la spital dupa analize si la proteina C creativa imi arata marita si anume 14,2 intervalul de referinta fiind 0-10 mg/L.
In rest ma bucur ca la leucocite in urina nu o mai iesit nimic si nici la secretiile de pe col,toate absente.In schimb cu anemia asta numai nu reusesc sa o tratez,mereu iese sub limita.In 27 merg iar la monitorizare si vb.cu medicul dar aveti idee de proteina creativa asta ce este,e grava?am citit ca infectie in corp...

Sper sa nu zic vreo prostie, dar din amintirile mele de la cursuri, stiu ca proteina c in sarcina e mai bine sa fie mai crescuta, previne formarea de trombi, o valoare scazuta e mai rau. Atunci cand ai si leucocitele mari si proteina c mare, poate indica o infectie/inflamatie.
Andra09
Scris: Monday, September 23, 2019 5:01 PM
Nivel

Anitta76 wrote:

Probabil asta e raspunsul corpului la sarcina, mai ales ca de acum bebe creste din ce in ce mai rapid. Eu am ceva dureri de spate si ligamente, dar nu mereu, o zi-doua pe saptamana, apoi liniste ras . Odihna multa si incearca sa te menajezicomputerlove
missy_furla
Scris: Monday, September 23, 2019 5:38 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 5/3/2019
Adina Mariana wrote:

Asa stiu si eu...ca in sarcina iese marita..dar e ok.
Eu in trim 2 am facut o si tot asa depasea si mi a zis ca nu e pb..e alt interval ptr gravide.
Dar de ce zici de anemie? Hemoglobina mica?
missy_furla
Scris: Monday, September 23, 2019 5:40 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 5/3/2019
Ancuta... wrote:
Heiii!

Asta cu sarea e chiar ca la datu' cu zarul, poate fi doar nimereala.
Daca vrei sa stii sigur si esti in sapt 9 iti spune testul Panorama.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.