Gravidutele noastre dragi - 53
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ancuta...
Scris: Wednesday, September 18, 2019 4:39 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 5/24/2019
Adina Mariana wrote:
Important ca este totul in regula.Nici eu nu am avut nici un simtom si uite ca sunt bine.Nu e o regula sa ai simtome,depinde de fiecare corp in parte cum reactioneaza la aparitia sarcinii.Asa ca te poti considera printre cele norocoase.Legat de analize eu am facut la 7 sapt.cele uzuale de sange si urina,hepatitele,vdrl,hiv,anticorpii(m-au costat 650 lei,daca prinzi fonduri ar fi super,eu nu am prins) iar pe la 11,12 sapt nici nu mai stiu exact cand am facut dublu test.Trebuie sa intrebi medicul ce analize este nevoie sa faci,sa vezi ce ai facut,ce mai trebuie sa faci sau sa repeti.In sarcina se schimba toate nu mai is valabile de le-ai facut inainte.
.
Am
Inteles. Eu am facute cele de hepatita, anticorpi, grupa de sânge mai îmi trebuie doar câteva , a zis sa le fac peste 2 sapt sa ma intepe o singura data! Ce am mai re?inut ca pe lânga astea îmi face o analiza de sindrom ceva( sa fie dublu test?) o sa am atunci aproape 11 saptamâni.
Am întrebat de anticoagulant daca nu trebuie sa dac ceva analize sa vedem daca ii ok doza, ?i o zis ca nu! Daca facem ori trebuie sa marim doza sau sa o mic?oram, daca o Marin ii posibil sa am sângerari ?i o zis ca ramânem asa + ca iau ?i Aspenter !

Eu o sa plătesc tot legat de sarcina , merg la privat și nici nu sunt angajata și nici nu am fost:)
Ancuta...
Scris: Wednesday, September 18, 2019 4:42 PM
Nivel

AndreV wrote:

Cand ajung acasa, iti fac o poza cu ce analize am facut pana acum, si daca vrei, iti zic mâine ce mai e, ca iar merg la control si sigur imi mai dadance

Po?i sa îmi faci da ??
Tu cât timp ai??
AndreV
Scris: Wednesday, September 18, 2019 5:08 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 10/2/2018
Ancuta... wrote:

Po?i sa îmi faci da ??
Tu cât timp ai??

9 saptamani si 2 zile, dupa calendar.ras

Ioooi Adina, ce aiurea. Cum o lasau pe aia nesupravegheata acolo?

AndreV attached the following image(s):
screenshot_20190918-171314.jpg

Ancuta...
Scris: Wednesday, September 18, 2019 6:38 PM
Nivel

AndreV wrote:

9 saptamani si 2 zile, dupa calendar.ras

Ioooi Adina, ce aiurea. Cum o lasau pe aia nesupravegheata acolo?

Suntem am2 la fel??
Vad ca ?i tu esti din Timi, am fost si eu odata la Florina! Dar am ramas tot la Cioata!
Tot analizele astea trebe sa le fac ?i eu!

Ancuta... attached the following image(s):
df078f7d-4112-49c2-8efb-7f56864cf3ba.jpeg

Adina Mariana
Scris: Wednesday, September 18, 2019 6:57 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Anitta76 wrote:

Problema este ca nu am mers niciodata la hematolog, nu mi s-a recomandat...dupa ce ati intrerupt a trebuit sa luati ceva in loc de aspenter?
Si atunci in functie de ce ti-a spus sa iei asa mult timp aspenter?ai facut ceva analize?daca nu ai trombo si analizele sunt ok eu nu as lua mai mult de 32/33 saptamani.Sunt medici care dau aspenter si preventiv dar eu inca nu am auzit asa mult timp ca si cum ti-o dat tie fara sa ai trombo sau analize care sa iti iasa aiurea.Mai vezi tu,mai ai pana atunci,te mai interesezi.Nu mi-a dat sa iau nimic dupa ce am oprit aspenterul.Cine are trombofilie se recomanda dupa injectii in rest doar sa repeti analizele cerute de ginecolog.
Adina Mariana
Scris: Wednesday, September 18, 2019 7:01 PM
Nivel

Anitta76 wrote:

Mi-a iesit si rezultatul, este 0.49 si mi se pare micut...o fi ok?
Da...este cam micut.La endocrinolog umbli?daca nu..iti recomand sa mergi.Ce doza ai?Posibil sa iti scada doza cu putin.Nici prea mic nu este bine sa fie dar nici sa scazi dupa capul tau nu iti recomand ca nu este de joaca nici cu glanda asta.Trebuie sa jongleze medicul cu dozele,sa faci Tsh-ul lunar pana gaseste cea potrivita pt.corpul tau.
Adina Mariana
Scris: Wednesday, September 18, 2019 7:06 PM
Nivel

Andra09 wrote:
off... urata experienta. Si eu am avut experiente aiurea anii trecuti, asistente ca niste zgripturoaice, medici insensibili... Spre surprinderea mea, la Cluj a fost mult mai bine, pe noapte asistenta ne lasa nr ei de telefon, sa o sunam in caz de nevoie, ca toate 4 fete din salon nu puteam sa ne ridicam din pat si ea era o biata asistenta la 10 saloane...
La ginecologie si neonatologie ar trebui sa fie un personal mai cald, mai empatic, dar din pacate sunt rare cazurile. Te cred ca esti speriata, dar o sa fie bine, trebuie sa fie computerlove
Sincer ma gandeam la tine Andra cu pierderile tale prin ce ai trecut si eram sigura ca nu toate experientele tale au fost rozCray si dupa parerea mea pe aceasta sectie ar trebui sa fie alt personal pt.ca este greu si nu iti poti bate asa joc de o graviduta.Si asa este foarte greu in ultimele saptamani.Mai vine si cate una deasta nu ti tot una.Eu sunt si extrem de sensibila ca fire.Imediat incep sa plang,nu sunt rezistenta deloc desi multa lume imi spune ca asa cum is dar ma vad puternica..poate nu vad eu asta dar sunt mai puternica pe cat cred.Am reusit sa dorm 2 ore,am reusit sa mananc si acum sunt mai bine.Mainile imi sunt negre amandoua,sparte venele.Am tinut gheata si compresa rece.Sper sa se mai traga sa nu se faca hematom doamne fereste.
Adina Mariana
Scris: Wednesday, September 18, 2019 7:12 PM
Nivel

Anitta76 wrote:

Off Adina ce aiureapale
Eu nu inteleg cum de le lasa nesupravegheate sa ia sange?? Inconstienti! În?elegem ca trebuie sa invete dar aici nu vorbim de o factura pe care o modificam sau altceva ca sa le lasam singure! Ai grija de tine!
Nu stiu sincer nici eu nu inteleg.Faza a fost ca nu stiam ca este practicanta ca de stiam nu o lasam.Am inteles ca poti sa optezi daca doresti sau nu.Mi-am dat seama si i-am vazut ecusonul abia dupa...dar asta nu inteleg eu ca desi sunt practicante nu au invatat sa ia sange?sa miste asa acul in vene..la scoala nu ia spus ca nu este voie?ori cum fac astea scoala de asistente?eu sunt educatoare si inainte sa predau copiilor am trecut prin o scoala,o faculta,multa practica sub observatie, nu am mers la catedra sa imi bat joc de copii cand parintii au incredere ca ii lasa pe maini bune.In spital mai ales in spital nu asa este?asistenta asta practicanta nici macar tensiunea nu a stiut sa o ia...deci sunt socata inca.
Adina Mariana
Scris: Wednesday, September 18, 2019 7:16 PM
Nivel

Ancuta... wrote:
.
Am
Inteles. Eu am facute cele de hepatita, anticorpi, grupa de sânge mai îmi trebuie doar câteva , a zis sa le fac peste 2 sapt sa ma intepe o singura data! Ce am mai re?inut ca pe lânga astea îmi face o analiza de sindrom ceva( sa fie dublu test?) o sa am atunci aproape 11 saptamâni.
Am întrebat de anticoagulant daca nu trebuie sa dac ceva analize sa vedem daca ii ok doza, ?i o zis ca nu! Daca facem ori trebuie sa marim doza sau sa o mic?oram, daca o Marin ii posibil sa am sângerari ?i o zis ca ramânem asa + ca iau ?i Aspenter !

Eu o sa platesc tot legat de sarcina , merg la privat ?i nici nu sunt angajata ?i nici nu am fost:)
Da Ancuta.Este vorba despre dublu test ca sa vada ca nu are bebe malformatii sau sindromul down.Se ia sange si se face eco amanuntita si dupa astepti rezultatele.Asa am facut si eu intre 11 si 12 saptamani ca doar atunci se poate face.Asa am platit si eu desi sunt asigurata,nu am gasit fonduri...asa este in tara noastra,nu te ajuta statul nici macar cand esti gravida,nici cand mergi pe patul de moarte..vai de noi.Pt.linistea ta din trimestru 2 poti face analize de coagularea sangelui DDI se numeste si este importanta in sarcina sa nu fie marita.
Anitta76
Scris: Wednesday, September 18, 2019 7:56 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/11/2018
Adina Mariana wrote:
Da...este cam micut.La endocrinolog umbli?daca nu..iti recomand sa mergi.Ce doza ai?Posibil sa iti scada doza cu putin.Nici prea mic nu este bine sa fie dar nici sa scazi dupa capul tau nu iti recomand ca nu este de joaca nici cu glanda asta.Trebuie sa jongleze medicul cu dozele,sa faci Tsh-ul lunar pana gaseste cea potrivita pt.corpul tau.

La endo am fost si tin legatura in continuare. Am vorbit astazi si mi-a mic?orat doza. Doar cu aspenterul asta am eu nelamuriri...banuiesc ca nu prea face bine daca il iau pana la 36suff adica...cam toata lumea zice...Probleme nu pot sa zic ca am avut doar D-dimeri ultima oara au fost mariti..in rest...nu stiu daca din cauza asta mi-a zis sa il iau atat. Te pup
Andra09
Scris: Wednesday, September 18, 2019 8:02 PM
Nivel

Inregistrat: 8/1/2018
Adina poti pune comprese cu rivanol rece, se trag mai repede vanataile. Bine ca esti mai bine, gandeste-te ca mai ai de mers odata si gata si in caz de nu iti place ceva, spune, comenteaza, nu lasa asa.
Inainte de toate problemele si eu taceam si nu ziceam nimic dar pana la urma sunt acolo puse sa ajute, nu sa se comporte mai rau decat cu animalele. Cand l-am nascut pe Vladimir era o mamica in salon cu mine care nu reusea nici cum sa puna bebele la san, a fost la neonatologie si asistentele au trimis-o inapoi cu un biberon, "ca daca nu e in stare sa alapteze copilul, trebuia sa nu il faca". Bineinteles ca m-au luat toti nervi si m-am dus eu, erau 3 asistente stateau la taclale spuneau glume, am intrat in cabinet si le-am spus sa imi zica numele, sa stiu pt cine fac reclamatie a doua zi. Sa vezi ce repede veneau apoi in salon si o ajutau pe biata fata... si as avea multe povesti mult mai oribile, dar nu e locul potrivit aici.
Curaj mamica, cate nu facem noi pt puii nostrii computerlove
Ancuta...
Scris: Wednesday, September 18, 2019 8:34 PM
Nivel

Adina Mariana wrote:
Da Ancuta.Este vorba despre dublu test ca sa vada ca nu are bebe malformatii sau sindromul down.Se ia sange si se face eco amanuntita si dupa astepti rezultatele.Asa am facut si eu intre 11 si 12 saptamani ca doar atunci se poate face.Asa am platit si eu desi sunt asigurata,nu am gasit fonduri...asa este in tara noastra,nu te ajuta statul nici macar cand esti gravida,nici cand mergi pe patul de moarte..vai de noi.Pt.linistea ta din trimestru 2 poti face analize de coagularea sangelui DDI se numeste si este importanta in sarcina sa nu fie marita.

Am inteles!!
Ai idee cât dureaza pana vin rezultatele?? Noi nu am spus înca la nimeni, am zis sa mai asteptam??
AndreV
Scris: Wednesday, September 18, 2019 9:57 PM
Nivel

Inregistrat: 10/2/2018
Ancuta... wrote:

Suntem am2 la fel??
Vad ca ?i tu esti din Timi, am fost si eu odata la Florina! Dar am ramas tot la Cioata!
Tot analizele astea trebe sa le fac ?i eu!

Da, am auzit de el multe lucruri bune. Stiu ca e pro nastere naturala si e foarte greu sa prinzi o programare la el. Cel putin o colega a incercat sa se programeze la sfarsitul lunii august si a gasit loc prin 25+ septembrie.

Mie îmi place de doamna dr. E rabdatoare, raspunde la întrebari, oricat ar fi de stupide, raspunde la email in maxim 1 ora (cel putin de cate ori i-am scris, cam asta a fost timpul, la fel la mesaje, telefon). Si stiu ca au mai fost cateva mamici de pe forum din Timișoara care au nascut cu ea. Ce fain ca suntem cam deodata. Cheek Kiss
Adina Mariana
Scris: Thursday, September 19, 2019 12:08 AM
Nivel

Ancuta... wrote:

Am inteles!!
Ai idee cât dureaza pana vin rezultatele?? Noi nu am spus înca la nimeni, am zis sa mai asteptam??
Cam o saptamana maxim 10 zile depinde unde il faci si cat is de rapizi.
Adina Mariana
Scris: Thursday, September 19, 2019 12:14 AM
Nivel

Anitta76 wrote:

La endo am fost si tin legatura in continuare. Am vorbit astazi si mi-a mic?orat doza. Doar cu aspenterul asta am eu nelamuriri...banuiesc ca nu prea face bine daca il iau pana la 36suff adica...cam toata lumea zice...Probleme nu pot sa zic ca am avut doar D-dimeri ultima oara au fost mariti..in rest...nu stiu daca din cauza asta mi-a zis sa il iau atat. Te pup
Nah ft.bine ca ai vb.cu endocrinologul si ti-a scazut doza.Cu aspenterul mai vezi tu.Probabil daca ai avut DDI mariti de aceea ti-o det atata timp dar mai faci analiza si vezi daca se tot mareste..poate in timp nu va fi nevoie sa iei atata.Si DDI ai mei au iesit cu putin mariti dar tot pana la 33 mi-o dat aspenterul si de acum sa tot fac DDI si daca se prea mareste ma trece pe injectii dar din fericire nu e cazul la mine.Scrie mail la dna Uscatescu si cere un sfat dar neaparat spune-i ce ti-o spus ginecologul si trimite analiza de DDI.Mie de obicei numai in week imi raspunde la mail doamna doctor.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.