Gravidutele noastre dragi - 53
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ella123
Scris: Sunday, August 4, 2019 8:08 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/9/2018
Buna dimineata fetelor. Am ?i eu o intrebare... De fiecare data dupa ce merg la baie am o durere sub burta asa.. Timp de vreo 2 min dupa care trece. Sa fie o infectie urinara ceva? Si de alaltaieri am niste secretii mai cremoase si galbene... Abia joi merg la medic si nu stiu ce sa fac pana atunci...
missy_furla
Scris: Sunday, August 4, 2019 10:04 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 5/3/2019
simmo wrote:

Da.

Simmo si Alina...si eu tot la RM.
Prima nastere ( de fapt prima internare ever in spital)...pls poate povestiti pe forum cum a fost ...ca mi e fricaaaa.
Cand m am vz nr 5 pe lista:
sorry1 sorry1 sorry1 puker puker
Rox4n1k4
Scris: Sunday, August 4, 2019 10:31 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 4/25/2017
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi, am avut 2 saptamani greturi tot timpul, mi-a fost f rau, insa de 2-3 zile au început pe zi ce trece sa se atenueze. Acum stau si ma gandesc daca e totul in regula.Crazy Imi fac griji , desi mi-am propus sa nu gandesc negativ la sarcina asta, parca iar ma apuca paranoia.Lol Voi ce parere aveti, am motive de ingrijorare? Ieri am mai simtit vag greata în timpul zilei parca dar mai scazuta in intensitate, azi inca si mai pu?in, chiar deloc. Poimaine am prima programare la medic, dar abia astept parca nu mai trec orele.Boredom
Adina Mariana
Scris: Sunday, August 4, 2019 10:43 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Ella123 wrote:
Buna dimineata fetelor. Am ?i eu o intrebare... De fiecare data dupa ce merg la baie am o durere sub burta asa.. Timp de vreo 2 min dupa care trece. Sa fie o infectie urinara ceva? Si de alaltaieri am niste secretii mai cremoase si galbene... Abia joi merg la medic si nu stiu ce sa fac pana atunci...
Si eu simt chestia asta.La mine cred ca sunt leucocitele prezente din urina.Pana mergi la medic dute si fa urina+urocultura si vezi daca ai ceva infectie.Legat de secretii nu cred sa fie probleme,adica eu le am mereu tot asa in cantitate mai mare cremoase/galbui si nu stiu daca asa trebuie sa fie dar medicul spune ca sunt normaleNuStiu asa ca nu am ce sa le fac.Ma spal si schimb protejslipul des sa nu stau uda.
simmo
Scris: Sunday, August 4, 2019 11:00 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/19/2018
missy_furla wrote:

Simmo si Alina...si eu tot la RM.
Prima nastere ( de fapt prima internare ever in spital)...pls poate povestiti pe forum cum a fost ...ca mi e fricaaaa.
Cand m am vz nr 5 pe lista:
sorry1 sorry1 sorry1 puker puker

Buna, eu tot la prima experienta voi fi.
Alina a mai nascut acolo si poate povesti.
alina89
Scris: Sunday, August 4, 2019 11:40 AM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Eu azi nu ma pot ridica din pat, sunt fara puteri dupa o noapte oribila. De la 2 la 7 am mers la baie din ora in ora cu scaune apoase, crampe. Am vomitat oribil era sa imi iasa si pe nas, m-am speriat f tare, transpiram intruna si ma dureau muschii abdominali de la efort. Nu am mai patit asa ceva, bebe si el s-a agitat toata noaptea. Ma speriasem ca am tot auzit ca se intampla sa ai scaune asa inainte de travaliu si e prea devreme acum, dar sigur a fost de la ceva ce am mancat.. mancasem cu pofta niste muraturi. Acum am gatul iritat si fac efort sa beau si apa Cray foarte nasol sentimentul asta mai ales ca aratam asa rau ca am speriat si copilul care tot cerea sa ne jucam.. sper sa fiu mai bine pana diseara sau macar de maine ca sunt singura.
alina89
Scris: Sunday, August 4, 2019 12:23 PM
Nivel

Ella123
Scris: Sunday, August 4, 2019 12:23 PM
Nivel

Inregistrat: 5/9/2018
Adina Mariana wrote:
Si eu simt chestia asta.La mine cred ca sunt leucocitele prezente din urina.Pana mergi la medic dute si fa urina+urocultura si vezi daca ai ceva infectie.Legat de secretii nu cred sa fie probleme,adica eu le am mereu tot asa in cantitate mai mare cremoase/galbui si nu stiu daca asa trebuie sa fie dar medicul spune ca sunt normaleNuStiu asa ca nu am ce sa le fac.Ma spal si schimb protejslipul des sa nu stau uda.
la analizele de trim 1 mi au iesit si mie leucocite si în sange ?i in urina usor crescute dar medicul atunci a zis ca n am de ce sa mi fac griji. Urmeaza sa le fac pe cele de trim 2sa vedem. Oricum luni îmi fac o urina ?i urocultura poate ies rezultatele pana joi. Legat de secretii.. Inca mai iau Utrogestan 1/zi si m am gandit ca ar fi de la el chiar daca înainte parca nu erau asa galbene. Eu de când am ramas insarcinata n am facut analize de secretie.. Oare trebuia sau trebuie sa fi facut?
Adina Mariana
Scris: Sunday, August 4, 2019 1:55 PM
Nivel

Ella123 wrote:
la analizele de trim 1 mi au iesit si mie leucocite si în sange ?i in urina usor crescute dar medicul atunci a zis ca n am de ce sa mi fac griji. Urmeaza sa le fac pe cele de trim 2sa vedem. Oricum luni îmi fac o urina ?i urocultura poate ies rezultatele pana joi. Legat de secretii.. Inca mai iau Utrogestan 1/zi si m am gandit ca ar fi de la el chiar daca înainte parca nu erau asa galbene. Eu de când am ramas insarcinata n am facut analize de secretie.. Oare trebuia sau trebuie sa fi facut?
Asa este,se recomanda sa se faca in fiecare trimestru analizele de urina si de sange dar daca se depisteaza ceva e bine sa faci de doua ori pe trimestru sa vezi evolutia.Cel putin pe mine asa ma pune sa fac.Pt.linistea ta fa totusi urina+urocultura sa nu fi aparut si ceva infectie pe langa leucocite.Legat de secretii nici eu nu am facut deloc si vad ca nici nu imi cere.Medicul meu spune ca sunt normale si modificate in sarcina si atata timp cat nu am mancarimi,usturimi,dureri sa nu imi fac probleme doar sa am grija sa nu stau mult timp cu protejslipul ud.Sa ma schimb des ca de la umezeala se pot face infectii/bacterii.
Adina Mariana
Scris: Sunday, August 4, 2019 1:57 PM
Nivel

alina89 wrote:
Eu azi nu ma pot ridica din pat, sunt fara puteri dupa o noapte oribila. De la 2 la 7 am mers la baie din ora in ora cu scaune apoase, crampe. Am vomitat oribil era sa imi iasa si pe nas, m-am speriat f tare, transpiram intruna si ma dureau muschii abdominali de la efort. Nu am mai patit asa ceva, bebe si el s-a agitat toata noaptea. Ma speriasem ca am tot auzit ca se intampla sa ai scaune asa inainte de travaliu si e prea devreme acum, dar sigur a fost de la ceva ce am mancat.. mancasem cu pofta niste muraturi. Acum am gatul iritat si fac efort sa beau si apa Cray foarte nasol sentimentul asta mai ales ca aratam asa rau ca am speriat si copilul care tot cerea sa ne jucam.. sper sa fiu mai bine pana diseara sau macar de maine ca sunt singura.
of saracuta de tineCray imi si imaginez cum te simti si prin ce ai trecut.Toate au venit pe voi acuma si sotul bolnav si tu..Iti doresc multa sanatate si sa fi tare.Ai grija ce papi sa nu mai patesti sau papa dar nu ft.mult cand e vorba de muraturi,prajeli,uns,gras,fastfood deastea mai grele la stomac.
simmo
Scris: Sunday, August 4, 2019 4:57 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/19/2018
Alina, sanatate multa. Sper sa-ti revii cat mai curand. Asta citisem si eu referitor la deranjatul la stomac, dar sper sa nu fie cazul. Si eu am trecut de la constipatia din trim I si II la total alte stari acum...

Am citit experienta ta la prima nastere. Mi-a lasat impresia ca asistentele nu te-au ajutat foarte mult ceea ce este cam trist avand in vedere ca vorbim de privat. Sper ca a doua experienta sa fie mai placuta.

Eu astept sa vad daca s-a intors bebe si sa-mi confirme ca pot naste natural ca sa scap de durerile cezarianei (recunosc, nici eu nu fac fata cu brio la dureri provocate de taieturi).
alina89
Scris: Sunday, August 4, 2019 7:00 PM
Nivel

Multumesc, fetelor! Din fericire sotul a fost mai bine azi si s-a ocupat el de pitic scos afara si mers la cumparaturi impreuna. Doar mai venea la mine si plangea ca vrea sa ma joc cu el. Sunt ceva mai bine acum, tot in pat, dar mai bine. Insa ce observ e ca burtica e ceva mai jos ca pana acum. Sper sa fie ok, voi sta mult mai linistita de acum.

Simmo, dezamagirea mea a fost ca 2 din asistente nu au fost deloc deloc empatice. Cea din post operator cum se lua de mine ca plang si tip de durere cand ma verifica si cea din salon care mai ca m-a luat la misto ca ce motive as avea sa fac un atac de panica si sa imi revin. Doctorii sunt ok, s-au purtat bland si dragut cu mine, dar asistentele astea 2 nu erau pe treaba lor. Se trece peste orice durere in final, conteaza sa fie bine si mama si bebe. Sper sa nu am norocul tot de asistentele alea 2 pe tura hainoroc
Anitta76
Scris: Sunday, August 4, 2019 10:54 PM
Nivel

Inregistrat: 11/11/2018
Fetelor va doresc o casu?a plina de vesti bune si sarcini cat mai usoare! Imi pare atat de bine ca am ajuns pana aici si imi doresc sa prind toate casu?ele pana voi na?te, de?i sunt pe locul 6 ma gandesc ca trece atat de repedeeee....
Alina am citit si eu povestea ta si m-a cuprins teama! Pana acum nu aveam nici un gand in legatura cu nasterea însa acum ma tot gandesc ce sa aleg:cezariana sau naturala? Avand in vedere ca voi na?te la particular. Tu ai nascut la stat?
Va puuuuppupici
MinnieMouse
Scris: Sunday, August 4, 2019 11:37 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 3/14/2019
Buna fetelor si doamnelor.
De curând am aflat ca sunt însarcinata în 5 saptamani. Ma sperie un lucru , atunci cand bag ovulul arefam imi simt colul . Este normal? Mie mi se pare ca este coborât. Este normal asa?
Iulia13
Scris: Monday, August 5, 2019 7:43 AM
Nivel

Inregistrat: 11/8/2017
Adina Mariana wrote:
Multumesc.pupici Intradevar Iulia.Trece timpul repede.Chiar ma gandeam ca oare mai prind o casuta?dar nu credsic de prin 20 septembrie ma astept oricand sa vina mai ales ca imi doresc natural.Am emotii mari si sunt in plina perioada de pregatiri si invatare de cat mai multe lucrurilove cand aveam tiketul de cateva sapt.si ma uitam la ale voastre,spuneam oare tiketul meu cand o sa ajunga macar la jumate?eh..deja mai este unsfert din el doarBig Surprise

Va trece repede si luna asta vei vedea. La mine ultimele sapt mi s-au parut ca trec foarte greu caci numai venea odata bebelina Lol Doamne ajuta sa fie totul bine ,multa sanatate si sarcina usoara in continuare hearts Abea astept sa ne dai de veste atunci grup
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.