Gravidutele noastre dragi - 49
Subiectul anterior · Subiectul urmator
GeorgianaB
Scris: Monday, March 18, 2019 1:41 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 6/15/2018
Ella30 wrote:
Laura amuzanta experienta ta, sper sa avem toate parte de momente amuzante..desi in clipele alea cred ca numai sa razi nu ti vine DistanceKiss

Fetelor voi ati purtat centura postanatala? Veti purta ? Mai ales cele cu cezariana..am inceput sa caut ceva recenzii despre, dar parerile sunt impartite.
Pana pe 15 aprilie cand ajung la dr sa o intreb as vrea sa mai strang informatii Crazy
Ma uitam cam la ce trebuie luat pt bebe si tulai..mare mai e lista Lol de asta am zis sa incep sa ma documentez despre, ca sunt varza murata la capitolul astaNuImiPasa in plus, ma ajuta sa nu ma mai stresez asa tare daca misca bebe, cat misca, cum misca..uff

Sa stii ca foarte mult conteaza starea de spirit, cu cat esti mai relaxata, optimista, cu atat va fi mai bine. Stiu ca este greu, sunt emotii multe la mijloc, dar se poate sa treci cu bine peste. Daca faci cezariana tot este bine ca stii la ce sa te astepti, cat dureaza interventia cu aproximatie, in ce data nasti.
Si eu eram la fel de varza la capitolul cu ce trebuie pentru bebe, am citit multe liste postate de fete aici si m-am orientat. Asa cum am mai scris multe cumparaturi sunt inutile si pot fi amanate. Eu am facut lista de n ori, am tot modificat la ea, am intrebat in stanga si in dreapta prietene care au nascut ce au cumparat, ce le-a fost util, ce nu ar mai cumpara etc si asa am ajuns sa fiu realista (si tot am exagerat cu tot felul de creme pentru fund care au ajuns la gunoi :))) )

GeorgianaB
Scris: Monday, March 18, 2019 1:46 PM
Nivel

Bella_Tm wrote:

Ella din ce am inteles ar cam fi musai de purtat burtiera la cezariana pt ca te ajuta sa te ridici din pat mai usor, nu simti ca ti se rupe burta. Cel putin toate fetele care au avut cezariana mi-au spus asta. La nasterea naturala nu stiu.
Eu sigur imi iau.
Burtiera/ centura postanatala nu e neaparat sa iti stranga burta cat mai ales sa ti-o sustina, sa nu te doara cand trebuie sa te ridici. pupici

Mi se face putin pielea de gaina cand citesc pentru ca nu stiu cum este dupa cezariana. Sper sa fii bine si sa te recuperezi usor. La nasterea naturala nu stiu cat conteaza, din punctul meu de vedere tine si de organism, genetica. Eu am purtat o singura zi centura cat eram in spital, acum mi s-a retras de tot burtica, muschii sunt la locul lor, bine nu pot spune ca sunt, am inceput sa ma duc la sala si imi vine sa plang si sa regret fiecare prostie mancata ras
MaryPoppins
Scris: Monday, March 18, 2019 1:49 PM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2017
Cu centura e o chestie de potrivire, ca sa zic asa :)) imi cumparasem si eu, mi-au dat si de la clinica inca de la prima mobilizare, dar eu nu am suportat-o deloc, parca ma durea si mai tare. Asa ca le-am cerut sa nu mi-o mai puna, n-am avut senzatia aia ca imi cad toate organele. Nici acasa nu am mai folosit.
Mirela.t83
Scris: Monday, March 18, 2019 2:44 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 11/1/2018
Ella depinde cum nasti.
Eu am purtat la cezariana. Da, intradevar te ajuta sa te misti mai usor si sa te ridici. Pe mine m a ajutat pot spune dar si de fel sunt slaba. Aveam 53 kg dupa nastere. Dupa 2 luni ajunsesem la 48 kg..pur si simplu am topit tot intr-un timp record. Mi ar fi placut sa raman cu macar 50kg.Skinny am fost mereu deci tot in 46 kg stau mereu.
Sper dupa sarcina asta sa raman si eu cu ceva.
Mirela.t83
Scris: Monday, March 18, 2019 2:51 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 11/1/2018
Laura m a amuzat felul tau de a povesti. Esti curajoasa, ca ai reusit sa faci fata nasterii cu zambetul pe buze.
Ma bucur ca pitica ta e bine! Crestere frumoasa! Cheek Kiss
Alle.p
Scris: Monday, March 18, 2019 4:04 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2018
Eu nu am purtat centura dupa na?terea naturala ?i nici nu am simtit nevoia. Burta s-a retras repede, arata ca inainte de nastere dupa 2-3 luni. Mie una nu imi place sa ma simt incorsetata, iar având în vedere ca voi naste la începutul verii, voi spune pas si de data asta. În cazul în care voi ajunge la cezariana, imi voi lua una atunci daca voi sim?i ca am nevoie.

Bela, înca o saptamanamajoreta
Abia astept si eu 27, chiar daca voi fi câteva zile în spital, sper sa imi dea ve?ti bune despre bebe dupa eco alcool
Ella30
Scris: Monday, March 18, 2019 5:35 PM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
Multumesc pt raspunsuriDistanceKiss
Din cate inteleg de la voi la cezariana ar cam trebui centura pt ca ajutaras n am mai fost operata niciodata, in spital n am stat decat cateva ore la amniocenteza, deci nu stiu cum reactioneaza organismul meu la asa ceva..ca sa nu mai zic de anesteziepale
Am facut mai de mult niste teste alergo la anestezice pt ca trebuia scoasa o masea si din 4 anestezice la 3 am iesit alergica plans pale pana la urma am salvat maseaua si n a mai fost nevoie de anesteziepale
Cata123
Scris: Monday, March 18, 2019 6:32 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/11/2017
Ella30 wrote:
Multumesc pt raspunsuriDistanceKiss
Din cate inteleg de la voi la cezariana ar cam trebui centura pt ca ajutaras n am mai fost operata niciodata, in spital n am stat decat cateva ore la amniocenteza, deci nu stiu cum reactioneaza organismul meu la asa ceva..ca sa nu mai zic de anesteziepale
Am facut mai de mult niste teste alergo la anestezice pt ca trebuia scoasa o masea si din 4 anestezice la 3 am iesit alergica plans pale pana la urma am salvat maseaua si n a mai fost nevoie de anesteziepale

Buna, eu zic ca centura ar cam trebui luata dupa nastere, in functie de burtica cu care ramanem, ca nu avem de unde stii acum cu cati cm ramanem dupa... doar daca e din aia care se poate prinde in mai multe locuri, sa o reglam noi cum vrem. Eu la pranz m am apucat sa citesc despre nastere naturala si prin cezariana si m am ingrozit de nu am putut sa imi mai fac somnul de dupa masa Lol ma ingrozeste ideea la nastere naturala de a fi mai multe fete in sala de nastere si sa aud cine stie ce urlete pe acolo, cred ca mi-ar face o stare fr proasta si deloc incurajatoare.. in orice caz, clar as vrea anestezie !
Ella30
Scris: Monday, March 18, 2019 7:05 PM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
Cata123 wrote:

Buna, eu zic ca centura ar cam trebui luata dupa nastere, in functie de burtica cu care ramanem, ca nu avem de unde stii acum cu cati cm ramanem dupa... doar daca e din aia care se poate prinde in mai multe locuri, sa o reglam noi cum vrem. Eu la pranz m am apucat sa citesc despre nastere naturala si prin cezariana si m am ingrozit de nu am putut sa imi mai fac somnul de dupa masa Lol ma ingrozeste ideea la nastere naturala de a fi mai multe fete in sala de nastere si sa aud cine stie ce urlete pe acolo, cred ca mi-ar face o stare fr proasta si deloc incurajatoare.. in orice caz, clar as vrea anestezie !

Daca ne am putea trezi intr o dimineata cu minunea langa noi , ce bine ar fi..Lol
Atunci cand am asteptat iesirea din spital dupa amnio la triaj venisera 2 gravide care trebuiau sa nasca..mi s a intiparit in minte cum se auzea pana pe sala asistenta sau ce era, le tot zicea sa nu mai tipe si sa taca. Ma gandeam cum sa taci cand te doare..fiecare reactioneaza diferit la durere..pale
Nici nu vreau sa ma gandesc prin ce voi trece..mai ales ca eu fac cezariana pale
GeorgianaB
Scris: Monday, March 18, 2019 7:06 PM
Nivel

Cata123 wrote:

Inainte sa nasc am citit un site unde fetele povestesu cum au nascut, erau o gramada de povesti, am zis ca trebuie sa stiu la ce sa ma astept, voiam sa stiu si variantele horror. Din fericire daca ai medic nu are ce sa se intample rau, am fost 10 fete in sala respectiva de nasteri si la toate a fost o experienta ok, o singura tipa tipa de mama focului dar alesese sa nasca fara anestezie. Chiar daca vei avea o urlatoare tu trebuie sa iti vezi de treaba ta, poate vei fi atat de emotionata incat vei face abstractie. Mie cand mi-a spus la control ca sunt de internat fiind dilatata mi s-au inmuiat picioarele, nu mai nimeream sa ma imbrac, imi tremura vocea si imi venea sa plang, nici nu ma mai interesa care urla si care nu :))
alina89
Scris: Monday, March 18, 2019 10:10 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Adina, cum a fost la control? Parca azi aveai, nu?
AlexandraRr
Scris: Monday, March 18, 2019 10:34 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
Ella30 wrote:

Nici nu vreau sa ma gandesc prin ce voi trece..mai ales ca eu fac cezariana pale

Partea buna la cezariana este ca nasterea va fi fara durere si rapida si vei fi singura pacienta din sala :)) daca ai de ales felul anesteziei iti recomand rahi, nu epidurala iar dupa nastere vei primi calmante, nu trebuie sa te sperii si testeaza mereu inainte anestezicul pentru a vedea daca nu esti alergica asa ca nu iti fa multe griji, eu abia asteptam sa vina momentul nasterii, in spital cat am asteptat imi venea sa ma urc pe pereti, abia asteptam sa intru in sala o data si apoi in sala pana a ajuns la uter si a scos copilul nu a durat mult dar a parut o vesnicie, imi venea sa iau eu bisturiul sa tai mai repede sa vad copilul :)))
maria2013
Scris: Monday, March 18, 2019 11:18 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Eu am fost o norocoasa în ceea ce priveste recuperarea dupa cezariana! La 20 de ore dupa operatie m-am ridicat singura, iar tot de atunci am grija singura de fata. Dureri sunt, dar nu crunte. Luasem centura, speriata de povesti citite. Nu am rezistat sa o tin pe mine... Miercuri se fac sase saptamâni de la operatie. Înainte de sarcina am avut 60 kg, acum am 61 si niciun pic de burta. Depinde mult de organismul fiecareia. Desi operatia mea a fost dificila si cu probleme, recuperarea a fost super! Va doresc sa aveti asa recuperare si sa treceti foarte usor peste nastere!
LAURA0202
Scris: Monday, March 18, 2019 11:20 PM
Nivel

Inregistrat: 10/1/2016
Mirela.t83 wrote:
Laura m a amuzat felul tau de a povesti. Esti curajoasa, ca ai reusit sa faci fata nasterii cu zambetul pe buze.
Ma bucur ca pitica ta e bine! Crestere frumoasa! Cheek Kiss

Cheek Kiss nu era doar felul meu de a povesti iubita, chiar asa a fost. acuma ma amuza cand ma mai intreaba cineva cum am nascut si vrea si detalii hohot . multumim. deja am ajuns la 3020 gr Bravoo , incet incet crestem si noi mari alcool
computerlove campfire
maria2013
Scris: Monday, March 18, 2019 11:29 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Referitor la liste...consider ca ele trebuie personalizate. Daca nasteti la stat e nevoie sa aveti multe lucruri luate. La privat, de cele mai multe ori, poti merge foarte bine doar cu dosarul cu analize si cu telefonul! Cititi mai multe liste si ganditi-va ce e neaparat necesar în spital si în primele zile si ce nu reprezinta o urgenta si poate fi cumparat ulterior de catre sot (de exemplu, noi nu am luat înainte de nastere biberoane, pompa de san, multe scutece, carut, scaun auto). Daca ar fi sa nasc acum, bagajul meu de maternitate ar fi pe sfert din cat a fost. Pe scurt..nu as mai lua la mine cinci camasi de alaptare (pt mine a fost o cheltuiala inutila asta), nici creme, geluri, plasturi mari pt operatie, alifiile cicatrizante, carte de citit, ipad, multe haine pt bebe... Asta asa, ce îmi veni acum în minte...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.