Gravidutele noastre dragi - 49
Subiectul anterior · Subiectul urmator
alina89
Scris: Thursday, March 14, 2019 2:30 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/21/2017
Nastere usoara, ivoreth! Uff, imi e si frica sa citesc despre cum decurge a doua cezariana, eu numai cand pronunt cuvantul ma apuca panica Lol dar o sa citesc cu interes povestea ta majoreta
Mirela.t83
Scris: Thursday, March 14, 2019 2:36 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 11/1/2018
Alina, da tu de ce te sperii...tot cezariana ai avut la baiat?

simmo
Scris: Thursday, March 14, 2019 2:59 PM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2018
Alle, e mai bine sa previi in cazul tau. Acum inteleg utilitatea injectiilor.

Ivoreth, bafta maine la nastere. Clap cred ca este destul de emotionant.

Ella, este intr-adevar absurd sa predai unui superior...cred ca au dreptate uneori cei din jur sa nu-ti pese (vorba sotului: doar nu iti fac statuie).
Am fost la gastro azi si m-am mai linistit ca mi-a zis ca la cum arata este mucoasa iritata (am facut o poza cu "opera mea de arta" de ieri ca sa vada despre ce este vorba). Bine inteles ca de endoscopie a zis ca nici nu intra in discutie fiind gravida. Mi-a dat totusi sa fac un eco la abdomenul superior (cu asta sunt ok si eu si o sa ma duc sa fac).

Mirela, de obicei sunt o persoana rabdatoare, dar am ajuns la punctul ca daca imi zici acum ceva si mi se pare mie ca ai zis intr-un fel, atunci sa vezi ca in niciun medical nu iti mai fac ceva (fac referire la locul de munca). Nu vreau decat putina intelegere avand in vedere ca eu iti ofer tie suport de acasa. Si este destul de greu ca o persoana noua sa invete in cateva luni ce face cineva de ani buni. Nici predat nu vor mai vedea de la mine. Asa ca daca nu se va putea sa ajungem la un numitor comun, internarea o sa fie urmatorul pas si o stau din medical in medical pana cand voi intra in prenatal.
Pana la urma sarcina aceasta este cea mai importanta pentru mine, mai ales ca stiu ce inseamna sa pierzi una.

Fetelor, multumesc pentru incurajari.
Ella30
Scris: Thursday, March 14, 2019 3:18 PM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
Fetelor eu am o nelamurire. Tot aud ca bebe misca tare, ca e foarte activ, ca unele mamici nu dorm. La voi cum e ?
Dar a mea e atat de cuminte, ca ziua cand sunt activa nici nu o simt, iar noaptea nici atat..ma trezesc doar cand ma intorc de pe o parte pe cealalta, intr o singura noapte, sapt trecuta, ne am foit amandoua si eram asa de bucuroasa ca in sfarsit o sa faca si burtica mea valuri. De atunci nimic..mie mi se pare prea linistita.
O simt foarte putin, cand stau linistita in pat.
Oare e bine?? Vreau si eu suturi, sa simt ca are forta, ca asa ma sperie si ma gandesc doar la ce e rau.
alina89
Scris: Thursday, March 14, 2019 3:21 PM
Nivel

Mirela.t83 wrote:
Alina, da tu de ce te sperii...tot cezariana ai avut la baiat?

Da alcool atunci m-am dus ca floricica, calmaaaa, acum Doamne ajuta! Lol
Alle.p
Scris: Thursday, March 14, 2019 3:59 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2018
Ella, stai linistita. Sunt sigura ca fetita ta misca de zor, dar fiind prima sarcina nu o sim?i foarte bine. Eu vad o diferen?a majora între ce simt acum si cum a fost la prima sarcina, si nu sunt sigura ca bebele e mai activ acum.
Dar în prima sarcina, maculatura este mult mai tonifiata, iar uterul mai putin elastic, astfel percepi mi?carile mai greu. Conteaza si cantitatea de lichid din burtica, daca e mai mult, sim?i mai greu. Plus ca fetita ta e mititica înca, sa vezi in 2-3s picioruse în burticanewclap
Elena7
Scris: Thursday, March 14, 2019 5:27 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 2/2/2015
ivoreth wrote:
Ce imi place ca e mai multa activitate la gravidute. Sarcini usoare in continuare, fetelor!
Eu acum am fost la spital si mi-au facut internarea dar m-au lasat acasa. Maine la 7 fix trebuie sa fiu inapoi si ma opereaza candva in cursul diminetii. Sa imi tineti pumnii ca am emotii, mai ales ca stiu de data trecuta ce ma asteapta.

Mult succes si sa decurga totul cum trebuie! Sanatate multa Ivoreth si asteptam vesti de la voi!hearts
Ella30
Scris: Thursday, March 14, 2019 6:01 PM
Nivel

Alle.p wrote:
Ella, stai linistita. Sunt sigura ca fetita ta misca de zor, dar fiind prima sarcina nu o sim?i foarte bine. Eu vad o diferen?a majora între ce simt acum si cum a fost la prima sarcina, si nu sunt sigura ca bebele e mai activ acum.
Dar în prima sarcina, maculatura este mult mai tonifiata, iar uterul mai putin elastic, astfel percepi mi?carile mai greu. Conteaza si cantitatea de lichid din burtica, daca e mai mult, sim?i mai greu. Plus ca fetita ta e mititica înca, sa vezi in 2-3s picioruse în burticanewclap

Abia astept sa o simt mai bine newclap Mi a placut asa mult noaptea aia , chiar daca a doua zi eram zombienewclap
Oricum eu is paranoia de la mama natura, dar incerc sa ma abtin alcool
Mirela.t83
Scris: Thursday, March 14, 2019 6:25 PM
Nivel

alina89 wrote:

Da alcool atunci m-am dus ca floricica, calmaaaa, acum Doamne ajuta! Lol

Ha ha...inseamna ca eu voi fii singura fara frica.
Mirela.t83
Scris: Thursday, March 14, 2019 6:28 PM
Nivel

App de miscari sunt pe aici mamici la a 2 a sarcina...la cate saptamani ati simtit prima data miscarile..e adevarat ca misca mai repede ca la prima sarcina?

Abia astept sa miste sa scap de paranoia mea. Noroc ca am vb cu sotu si cu o prietena si m-am mai domolit..dar azi noapte iar am stat 1 ora treaza cu grija si ganduri.
AlexandraRr
Scris: Thursday, March 14, 2019 7:57 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
Ella30 wrote:
Fetelor eu am o nelamurire. Tot aud ca bebe misca tare, ca e foarte activ, ca unele mamici nu dorm. La voi cum e ?
Dar a mea e atat de cuminte, ca ziua cand sunt activa nici nu o simt, iar noaptea nici atat..ma trezesc doar cand ma intorc de pe o parte pe cealalta, intr o singura noapte, sapt trecuta, ne am foit amandoua si eram asa de bucuroasa ca in sfarsit o sa faca si burtica mea valuri. De atunci nimic..mie mi se pare prea linistita.
O simt foarte putin, cand stau linistita in pat.
Oare e bine?? Vreau si eu suturi, sa simt ca are forta, ca asa ma sperie si ma gandesc doar la ce e rau.

Asa a fost si la mine, doar insomniile a tineau treaza noaptea Lol eu am fost super stresata din cauza asta, ma chinuiam sa o fac sa se miste ras
alina89
Scris: Thursday, March 14, 2019 8:06 PM
Nivel

Mirela.t83 wrote:
App de miscari sunt pe aici mamici la a 2 a sarcina...la cate saptamani ati simtit prima data miscarile..e adevarat ca misca mai repede ca la prima sarcina?

Abia astept sa miste sa scap de paranoia mea. Noroc ca am vb cu sotu si cu o prietena si m-am mai domolit..dar azi noapte iar am stat 1 ora treaza cu grija si ganduri.

Eu la prima sarcina am simtitla 16s si 1-2 zile, acum am ceva miscoteli prin burtica, dar mi s-a parut prea devreme sa pun pe seama la bebe hainoroc
Ella30
Scris: Thursday, March 14, 2019 8:26 PM
Nivel

AlexandraRr wrote:

Asa a fost si la mine, doar insomniile a tineau treaza noaptea Lol eu am fost super stresata din cauza asta, ma chinuiam sa o fac sa se miste ras

Si eu ma chinui, am citit de lapte sau apa rece, dulciuri..nu functioneaza nimic Haha nici macar cafeaua nu o agita, cred ca seamana cu mine, eu beam cafea seara si apoi dormeam dusaHaha
Sper sa treaca perioada asta , sa creasca si sa o simt cum imi da la coaste topai
Alle.p
Scris: Thursday, March 14, 2019 8:52 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2018
Mirela, eu l-am simtit pe bebe prima data la 13s. Dar il sim?eam doar cand stateam întinsa, cu mâna pe burtica(acolo unde incepe abdomenul) si asteptam cevaLol Am început sa-l simt mai tare la 18s.
În prima sarcina îl simtisem pe bebe pe la 16-18s pt prima data.
Cred ca acum a fost mai devreme pt ca stiam cum si unde se simte.
Adina Mariana
Scris: Thursday, March 14, 2019 9:05 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Ivoreth nastere usoara iti doresc maine si sa fie totul binepupici

Fetelor o sa lipsesc cateva zile.Azi am aflat ca a murit bunicul meu si nu ma pot concentra la nimic.Am crescut alaturi de el si ma doare enorm.In urma cu 7 ani am pierdut-o pe mama,acum pe bunicul(tatal ei)..e greu.Duminica ii este ziua la bunica si intentionam sa merg la ei si sa le dau vestea ca sunt insarcinata.Bunicul mi-a spus de Craciun sa ii fac un stranepot.Nu am mai apucat sa ii spun...pale Incerc sa fiu tare pt.bebe si sper sa treaca cu bine aceste zile ca tare sufar.
Luni am eco de 10 sapt.si dupa o sa va spun cum a fost.Ma rog sa fie totul ok ca am emotii si la acest capitol.Ma simt tare rau acumaplans
Va pupCheek Kiss
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.