Gravidutele noastre dragi - 49
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Bella_Tm
Scris: Wednesday, February 13, 2019 5:56 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 2/23/2018
Subiectul trombofiliei este atat de amplu incat probabil ar trebui deschis un topic doar pt asta. Eu mi-am expus doar punctul meu de vedere in raport cu ce m-am confruntat eu pana acum. Nu este general valabil ca toata lumea are nevoie de Clexane. De asemenea si eu urmaresc lunar prin analizele de D-dimeri si anti factor Xa daca doza este buna, astfel ca mie mi-au iesit D-dimerii prea mari + ca am mai luat in greutate si mi-a crescut doza. Deci nici eu nu iau tratamentul dupa ureche. Mie pur si simplu mi s-a parut, din experienta mea, ca multi giencologi sau hematologi trateaza acest subiect putin superficial. Spre exemplu mie mi se pare o porcarie faptul ca se recomanda sa faci analizele de trombofilie abia dupa 3 sarcini pierdute (pt ca asa e protocolul). Mie sincer mi-a ajuns una pierduta, nu am vrut sa mai risc. Iar legat de faptul ca este o moda, eu nu sunt neaparat de acord cu asta ci cu faptul ca inainte medicina nu era atat de evoluata incat sa se poata puna un diagnostic pt sarcinile pierdute. Sunt convinsa ca si inainte se pierdeau o gramada de sarcini dar pur si simplu nu se stia de ce si in plus nu erau atat de cunoscute cazurile pt ca nu exista Facebook sau forumuri, etc unde sa poti citi despre experienta altor mame.
Asa putem spune si de faptul ca nu este nevoie sa asteptam pana la 6 luni sa diversificam copiii pt ca si noua parintii ne-au dat mancare solida mai repede si tot am crescut fara probleme.. medicina si normele se schimba mereu sic
In fine, am scris cam mult, deja v-am plcitisit cu subiectul asta Lol
Eu va doresc din suflet, credeti-ma, sa aveti sarcini sanatoase si la termen, tratamentul recomandat sa fie cel corect si sa va bucurati de momentele astea frumoase cu burtica, pt ca mi se pare ca e o perioada asa speciala si e pacat sa stam mereu stresate si sa ne intrebam daca e bine ce facem.
V-am pupat coeur iloveyou
M2m2m2
Scris: Wednesday, February 13, 2019 7:23 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 6/30/2018
Adina Mariana wrote:
Alina eu sunt total de acord cu tine.Eu nu as lua injectabil doar sa previn.As lua daca chiar medicul hematolog considera ca in urma analizelor de coagulare am nevoie de asta.Am citit si ca injectabil dat fara sa fie cazul poate da hemoragii.Sunt convinsa ca cine a pierdut sarcina prefera aceasta varianta pt.linistea ei dar eu nu am pierdut si nu as vrea sa iau injectabil asa numai.Voi face analize,voi merge la hematolog,voi face de toate si doar daca mi se va recomanda injectabil de catre medic atunci voi lua.Eu am un singur Mthr pozitiv,nici macar pai nu este pozitiv si stiu ca mai mult de jumatate din populatie au macar un mthfr pozitiv si nu stiu si nu pierd sarcini si sunt sigura ca si mai demult era asa dar nu stiau femeile.Culmea ca nici nu pierdeau sarcini.Trombofilia asta e tare la moda de cativa ani incoace dar mie mi se pare ca se cam exagereaza cu ea.E doar parerea mea personala.Multe sarcini se pierd si se da vina pe trombofilie dar nimeni nu iti garanteaza ca este de acolo.Sunt multi factor pt.care se opreste sarcina din evolutie dar fiind la moda trombofilia gata...sigur de acolo e,dat nu este tocmai asa.

Si da Alina...o sa il ti in brate si pe al doilea.Anemona,Maria si mai sunt fete cu mutatii grave care au luat injectabil abia in ultimul trimestru si ala sa nu risca.Dupa cum spuneam,prea mare tantam cu trombofilia asta.Mai demult nu exista acum de ce exista?corpul este facut la fel si acuma si cum era pe vremuri.

Eram asa dezamagita cand am ajuns acasa de la hematoloaga sa gandit ff mult sa imi scrie clexane sau nu ..imi era ciuda ca nu am insistat sa scrie , dar am lasat sa decida ea pt ca totusi e vorba de 1 saptamana fac eco si vede si medicul ginecolog, nu am considerar niciodata ca cele 3 pierdute au fost din cauza trombofiliei, dar asta gandesc eu ,si mi se pare di ff ciudat ca la toate gravidele se activeaza aceasta problema de coagulare :((
Fara cuvinte , frica isi spune cuvantul ,sper doar sa fi luat cea mai buna decizie pt moment!
alina89
Scris: Wednesday, February 13, 2019 7:25 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Bella, eu nu m-am suparat pe mesajul tau si Doamne fereste sa sugerez ca iei ceva dupa ureche. Ziceam de tot ce gasesc pe grupurile de trombofilie care imi fac mai mult rau decat bine si am decis sa nu le mai citesc. Apropo de grupurile de fb sunt multe persoane care nu au patit in viata lor nimic din ce povestesc si fac asta doar sa bage panica in oameni. Eu stiu un caz concret care inventeaza povesti tragice si se distreaza pe suferinta altora. Sigur sunt izolate cazurile astea, dar e suficient unul sa fie haos.. realitatea e ca cu frica vom ramane pana vom murii. Sunt copii nostri si le vom duce grija indiferent ce varsta vor avea. Grijile nu se termina odata cu nasterea..
Adina Mariana
Scris: Wednesday, February 13, 2019 7:56 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Mirela.t83 wrote:

E f incantat Denis.
Asteapta sa creasca burta sa stea de vorba cu bebe. Ma facut sa rad intr o seara. Facea baie si era in cada. Cand intru mami, uite sunt gravid. Isi umflase burta si el.Lol
Hehe ce fain,m-am amuzat maximHilar
Adina Mariana
Scris: Wednesday, February 13, 2019 7:57 PM
Nivel

carlita wrote:
Adina, M2, va sade bine aici! Sa va priasca noua locatie! Buddy1
Nastere usoara si recuperare rapida, top 3 burtici! majoreta majoreta majoreta
Fetelor, ca tot vorbiti de mutatii, de Nadira mai stie careva ceva? TRebuia sa nasca prin decembrie ...
Te asteptam si pe tine CarlitaCheek Kiss
Mgeorgiana85
Scris: Wednesday, February 13, 2019 7:59 PM
Nivel

Inregistrat: 11/3/2016
blu88 wrote:

ce carucior ai ales? eu ma uitam ca nu ma pot abtine si imi placeau mult cele de krausman insa am auzit ca sunt f mari si grele ...

Noi avem de la krausman asa se manevreaza usor dar de greu este destul de greu in ideea in care noi stam la etajul 3 si singura nu-l pot duce doar daca fac 3 drumuri hohot
Per total ma declar multumita de el, nu zdrangane pe drumuri mai nasoale, sa arunce copilul din carut Lol
Acum cred ca toate sunt grele cand e vorba de carat ras
alina89
Scris: Wednesday, February 13, 2019 9:28 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Fetelor, eu nu inteleg de ce imi e asa frig. Sarcina trecuta transpiram toata noaptea, vara dormeam si cu geamul si cu usa deschise si un ventilator mic la picioare. Acum tremur cu 23 grade in camera, pijama lunga, pilota. Ziua adorm si cu un pulover pe mine si nasul imi e gheata. Mai are cineva problema asta cu frigul? Sa nu mai zic ca afara tremur pana mi se pune carcel la gat Big Surprise
M2m2m2
Scris: Wednesday, February 13, 2019 9:56 PM
Nivel

Inregistrat: 6/30/2018
alina89 wrote:
Fetelor, eu nu inteleg de ce imi e asa frig. Sarcina trecuta transpiram toata noaptea, vara dormeam si cu geamul si cu usa deschise si un ventilator mic la picioare. Acum tremur cu 23 grade in camera, pijama lunga, pilota. Ziua adorm si cu un pulover pe mine si nasul imi e gheata. Mai are cineva problema asta cu frigul? Sa nu mai zic ca afara tremur pana mi se pune carcel la gat Big Surprise

Si eu am acesta problema acum , mor de frig, dar nu chiar asa sa tremur ,stau imbracata cu pijama groasa si ciorapi plapuma groasa si patura!
Sper sa treaca aceasta faza sic
Adina Mariana
Scris: Thursday, February 14, 2019 12:05 AM
Nivel

alina89 wrote:
Mie nu imi este frig in schimb la nas si picioare sunt gheata mereu.Stai Alina ca ne prinde pe noi vara cu burtica mare si o sa ni se umfle picioarele de o sa iti doresti sa iti fie frig la eleHilar
Adina Mariana
Scris: Thursday, February 14, 2019 12:09 AM
Nivel

Eu sunt iar putin panicata pt.ca nu am nici un simtom.Nici macar sanii nu ma mai dor absolut deloc.Oare este normal?Nu simt sa fiu insarcinata.Ma simt ca si cum as fi in faza luteala si trebuie sa vina ciclul.Burta la fel ma supara de multe ori si parca o usoara oboseala in rest absolut nimic dar asta simteam si cand nu eram gravida.Abia astept eco de maine,macar sa vad ca este localizata unde trebuie.Nu stiu daca se va vedea embrionul dar m-ar linisti mult sa se vada desi eu am ovulat mai tarziu nu cred ca am sanse sa se vadauff
Alle.p
Scris: Thursday, February 14, 2019 7:29 AM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2018
Adina bafta la controlBuddy1 e normal ca uneori sa nu ai simptome. Si la mine era la fel. De?i de obicei imi era foarte rau, cand ma simteam bine intram în panica. Va fi pu?intel mai bine cand vei incepe sa il sim?i pe bebe miscând, dar doar pu?intel Lol
Tot ce putem noi face e sa stam cumintele, sa nu facem lucruri ce le pot face rau bebeilor, ne luam frumu?el pastilele si facem toate analizele si controalele necesare. Restul e in mana lui Dumnezeu!
Asteptam ve?ti bune azicomputerlove
ivoreth
Scris: Thursday, February 14, 2019 8:17 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 11/17/2017
Adina Mariana wrote:
Eu sunt iar putin panicata pt.ca nu am nici un simtom.Nici macar sanii nu ma mai dor absolut deloc.Oare este normal?Nu simt sa fiu insarcinata.Ma simt ca si cum as fi in faza luteala si trebuie sa vina ciclul.Burta la fel ma supara de multe ori si parca o usoara oboseala in rest absolut nimic dar asta simteam si cand nu eram gravida.Abia astept eco de maine,macar sa vad ca este localizata unde trebuie.Nu stiu daca se va vedea embrionul dar m-ar linisti mult sa se vada desi eu am ovulat mai tarziu nu cred ca am sanse sa se vadauff

Adina, e perfect normal ce simti. Si eu eram panicata la inceput de fiecare data cand ma simteam prea bine. Dupa aia au inceput greturile si mi-am dat seama ce fraiera am fost ca nu am apreciat cand eram ok. Aaa... si la SOE am avut simptome tot timpul, de la sani foarte durerosi la greturi oribile, pana in ziua cand am luat pastilele. Va fi bine la eco, nu te stresa pana atunci computerlove
Alle.p
Scris: Thursday, February 14, 2019 8:49 AM
Nivel

Tocmai am vorbit putin cu dl.dr. Si A spus ca lichidul este la limita inferioara( eu citeam deja despre oligohidraminoza, dar nu e cazul si sper sa Nici nu fie), dar imi mai face maine o eco sa vedem ce si cum. Durerile posibil sa fi fost o colica, deci e bine ca nu am contractii, analizele toate sunt bune.
Astept sa vad ce mai imi zice maine, cand ne si da drumul acasa.
Alle.p
Scris: Thursday, February 14, 2019 9:40 AM
Nivel

Prichindelul meu sughitelove
Mirela.t83
Scris: Thursday, February 14, 2019 10:11 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 11/1/2018
Alle,o sa fie totul bine cu lichidul!
Hehe, asa tare de tot e cand sughita bb in burta!sic

Adina bafta la eco! E bine ca e azi, ai sa te linistesti! Cheek Kiss
Asa am simtit si eu neliniste..si acum sunt un pic,dar sper sa fie bine...maine la 10 am si eu.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.