Gravidutele noastre dragi - 48
Subiectul anterior · Subiectul urmator
maria2013
Scris: Monday, January 14, 2019 3:50 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/29/2013
Mirela.t83 wrote:
Buna burtici!
Fetelor cele cu trombofilia asta genetica...Cum ati facut fata pana la 3 luni cand e risc...?
Eu incerc cat pot de mult sa nu mai citesc nimic nasol sa m a calmez singura.
Mai am cd si cand dureri de menstra.
Stau ca pe ghimpi pana la 25 ian cd am urmatorul scan. Incerc sa gandesc pozitiv.
Am renuntat si la cafea.
Am ameteli.
De 2 seri tot transpir mult in somn, dupa am frisoane. Racita nu sunt.
Ori m a incearca vreo raceala.
Cum faceti cu munca?
Ati stat acasa per asta de risc?
Eu muncesc munca de birou 6 ore de luni pana vineri. Colegele sunt f dragute, mi au zis ca pot sa imi modific programul la 4 ore. Sau sa imi iau medical?

Felicitari pt sarcina! Trombofilia e un stres toata sarcina, dar, cu tratamentul potrivit si cu monitorizare o putem învinge! Într-adevar, primul trimestru e greoi, la fel si ultimul, dar, cu optimism le depasim! Eu am renuntat la cafea doar vreo doua saptamâni, la început si asta pt ca mi se parea acra :)). Am tensiunea foarte mica (8/5, 9/6, rareori 10/6) si, daca nu beam cafea, simteam ca nu am nicio vlaga. Nu zic ca asa e bine, ci doar ca asa a fost la mine. În primul trimestru luam magneziu cu b6, nospa, duphaston, omega 3, multivitamine, aspenter ...De ma saturasem de inghitit pastile. Unele le luam si de patru ori pe zi. A fost cumplit primul trimestru pt mine. Acum, spre final, am ramas doar cu multivitamine, dar nici pe alea nu le mai iau cu constiinciozitate. Voi sa nu faceti asa! :)) Sa nu te sperii, trebuie sa fie bine! Legat de programul de munca, eu am avut noroc, în primul trimestru am stat acasa (a doua si a treia luna), în trimestrul doi m-am simtit foarte bine si am putut lucra fara probleme, iar de la 30 s sunt iar acasa, în prenatal. Daca poti sa iti iei concediu fara sa te afecteze financiar, sfatul meu e sa iei.
ivoreth
Scris: Monday, January 14, 2019 4:27 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 11/17/2017
Bella_Tm wrote:
Eu mi-am facut sapt trecuta hemoleucograma si mi-a iesit hemoglobina 10.4. Am primit supliment de fier. Este motiv de panica?
Recunosc ca nu prea mananc alimente bogate in fier (spanac si ficatei nu am mai mancat de nu stiu cand).

Nu e motiv de panica, e normal in sarcina sa fii putin anemica. Bine ca ai descoperit inainte sa fie prea mica hemoglobina, e important sa iei fier ca sa ajunga destul oxigen la bebe. Si eu trebuie sa refac analizele saptamana asta. Ultima data era le-am facut de 2 luni si nu eram anemica dar acum mi se pare ca sunt cam palida.
Eu am cam evitat ficatul in sarcina pentru ca are prea multa vitamina A care in cantitati mari nu e ok pt bebe, dar am incercat sa mananc mai multa carne rosie pe cat posibil.
Andreea06
Scris: Monday, January 14, 2019 4:59 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
Am asa lista de gravidute pt casuta urmatoare. Acum nu mai am buton de edit sa le adaug aici.
- [ ] A wish
- [ ] Alina89
- [ ] Simmo
- [ ] Inawar
- [ ] Diana
- [ ] Iulia13
- [ ] Mirela.t83
PaulaPau
Scris: Monday, January 14, 2019 5:15 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 10/31/2018
Ma poti adauga si pe mine, daca esti dragutaBlushing
Mirela.t83
Scris: Monday, January 14, 2019 5:51 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 11/1/2018
Multumesc Maria.
Iau si eu destule.
Elevit am zis ca e ok. Magnesium n am mai luat ca e de 400mg. De la solgar am avut pana sa raman gravida.
Am continuat numai cu Elevit ca are destule. Folate 1 pe zi, aspenter 1 pe zi. Si mai iau omega 3 dar cam de 3 ori/ sapt.
Monitorizata sunt. De o clinica cu pierderi de sarcini.
Eu sunt in strainatate.
Inca nu am medic dar aici e cu midwife. Moasa.
Ele fac scanurile, analize. In background e si un doctor la clinica respectiva care din cate am inteles se uita periodic la dosar in fct de ce programari ai si ce scan faci si te poate chema el in caz de ceva.
Cu medicul de fam am discutat doar telefonic si a ramas ca daca e nevoie se mai face o referinta la o alta midwife daca clinica nu isi ia acord adica sa imi dea ei o moasa.
Nu stiu cata monitorizare faceti acasa, daca va cheama mai des. Ce analize, la cat timp...
Referitor la munca sunt in dubii. Nu am mai avut sangerare de la progesteron. Eu am avut spotting in ziua cu testul pozitiv, la vreo 2 ore. Apoi pe seara am inceput progesteron. Pun 400 mg dimi si seara.
Si am mici dureri ori de spate ori ca la menstra dar dau cu no-spa nu mai mult de 3pe zi. Sincer, in weekend nu muncesc si n am mai fost nevoita sa iau no-spa. Nu am avut nimic.
Inca nu stiu cum e cu medicalul. Trebuie sa il sun pe med de fam sa stiu cat e platit. Aici difera mult.
Pierd financiar daca raman la program de 4 ore. Dar si sa stau acasa, singura cat e copilul la scoala si sotul la munca nu imi vine, atata timp cat e ok si nu m a doare nimic. Sigur o sa incep iar sa ma gandesc la multe chestii aiurea. Asa la munca, pot spune ca fetele m a protejeaza mult. Si mi au zis ca daca am nevoie de o pauza de masa mai lunga sa merg acasa sa ma relaxez un pic nu e problema. Asta pt ca jobul meu e la 5 min de casa.
Oricum o sa sun medicul sa vad si cat e medicalul.
maria2013
Scris: Monday, January 14, 2019 6:29 PM
Nivel

Mirela, daca ai colege ok, e super. Locul meu de munca e mare consumator de energie fizica si psihica. Sigur vei lua cea mai buna decizie!
Nicole2018
Scris: Monday, January 14, 2019 7:11 PM
Nivel

Inregistrat: 1/11/2018
Bella_Tm wrote:
Eu mi-am facut sapt trecuta hemoleucograma si mi-a iesit hemoglobina 10.4. Am primit supliment de fier. Este motiv de panica?
Recunosc ca nu prea mananc alimente bogate in fier (spanac si ficatei nu am mai mancat de nu stiu cand).

Si eu am avut o anemie usoara, a aparut pe la 20 de saptamani si asa a ramas pana la final de sarcina desi am luat continuu diverse suplimente de fier. Probabil ca daca nu luam scadea mai mult.
La 6 saptamani dupa ce am nascut am repetat hemoleucograma si era totul ok (nu am mai luat fier dupa ce am nascut).

Deci nu e motiv de panica, trebuie doar tinut sub observatie sa nu se accentueze anemia.

alina89
Scris: Monday, January 14, 2019 10:50 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Andreea06 wrote:
Am asa lista de gravidute pt casuta urmatoare. Acum nu mai am buton de edit sa le adaug aici.
- [ ] A wish
- [ ] Alina89
- [ ] Simmo
- [ ] Inawar
- [ ] Diana
- [ ] Iulia13
- [ ] Mirela.t83

Eu inca nu sar gardul oficial, astept sa aud inimioara Hands
Poate pana se umple casuta asta te treci si pe tine Lol

Mirela, daca nu ai un job solicitant si fizic esti ok nu cred ca e o problema, nu? Trece altfel timpul cand iti ocupi mintea cu ceva. Iar cu trombofilia si eu sunt ft stresata, dar ma rog sa o duc la capat bine, mai ales ca prima sarcina a decurs fara probleme si nici nu stiam de existenta ei..

Alle.p cum mai esti?

Maria, tu in ce sapt ai fost la prima eco si ce s-a vazut?
maria2013
Scris: Monday, January 14, 2019 11:20 PM
Nivel

alina89 wrote:

Mirela, daca nu ai un job solicitant si fizic esti ok nu cred ca e o problema, nu? Trece altfel timpul cand iti ocupi mintea cu ceva. Iar cu trombofilia si eu sunt ft stresata, dar ma rog sa o duc la capat bine, mai ales ca prima sarcina a decurs fara probleme si nici nu stiam de existenta ei..

Alle.p cum mai esti?

Eu am fost extrem de panicata toata sarcina...si am avut si multe probleme ce m-au fortat sa am vizite dese la eco în primul trimestru... Prima data am fost la eco atunci când aveam varsta gestationala 6s4z, iar ecografic (si socotit dupa ovulatie) bebe avea 5s4z. Urmatoarele vizite au fost saptamânale, sau chiar si doua pe saptamâna când am sangerat si am avut contractii.
maria2013
Scris: Monday, January 14, 2019 11:22 PM
Nivel

La prima vizita s-a vazut sacul, la a doua embrionul si abia la a treia am auzit inimioara. Gestational, aveam 7s5z, ecografic, 6s5z si 136 bpm.
L.E. În opt zile am făcut trei ecografii atunci, pana ne-am linistit un pic...
alina89
Scris: Tuesday, January 15, 2019 8:22 AM
Nivel

maria2013 wrote:
La prima vizita s-a vazut sacul, la a doua embrionul si abia la a treia am auzit inimioara. Gestational, aveam 7s5z, ecografic, 6s5z si 136 bpm.
L.E. În opt zile am facut trei ecografii atunci, pana ne-am linistit un pic...

Uff, ai trecut prin ceva stres atunci. Sper ca esti mai linistita acum.
Eu am progr la fix 6s, dar am vazut ca si tu ai avut test pozitiv in 10dpo si ma gandeam ca poate aud si inimioara sa ma mai linistesc.. doctora a zis sa vin la 2s de la pozitivarea testului si ar fi 2s4z. Dupa ce avem confirmare de sarcina viabila tre sa revin la hemato sa vedem daca marim doza de aspenter sau trecem pe injectabil.
ivoreth
Scris: Tuesday, January 15, 2019 8:29 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 11/17/2017
alina89 wrote:

Uff, ai trecut prin ceva stres atunci. Sper ca esti mai linistita acum.
Eu am progr la fix 6s, dar am vazut ca si tu ai avut test pozitiv in 10dpo si ma gandeam ca poate aud si inimioara sa ma mai linistesc.. doctora a zis sa vin la 2s de la pozitivarea testului si ar fi 2s4z. Dupa ce avem confirmare de sarcina viabila tre sa revin la hemato sa vedem daca marim doza de aspenter sau trecem pe injectabil.

Si eu am avut test pozitiv in z10 si am sperat sa se vada mai repede dar nu. Ginecologul m-a primit la eco cand aveam 4s si 5 zile si nu s-a vazut nimic... ceea ce m-a stresat foarte tare, mai ales ca aveam istoric de 2 sarcini esuate iar la prima sarcina (care a fosf fara probleme) s-a vazut sacul embrionar in uter la 3s6z. M-am dus inapoi la medic la 6s si 5 zile si totul era acolo, am si vazut inimioara cum batea dar nu am auzit-o.
alina89
Scris: Tuesday, January 15, 2019 8:37 AM
Nivel

ivoreth wrote:

Si eu am avut test pozitiv in z10 si am sperat sa se vada mai repede dar nu. Ginecologul m-a primit la eco cand aveam 4s si 5 zile si nu s-a vazut nimic... ceea ce m-a stresat foarte tare, mai ales ca aveam istoric de 2 sarcini esuate iar la prima sarcina (care a fosf fara probleme) s-a vazut sacul embrionar in uter la 3s6z. M-am dus inapoi la medic la 6s si 5 zile si totul era acolo, am si vazut inimioara cum batea dar nu am auzit-o.

Cred ca reprogramez si eu pt vineri in loc de luni, am mai multe sanse asa.. sunt sigura ca oricat mi-ar spune lumea sa nu imi fac griji tot imi voi face filme daca nu se vad/aud si bataile bounce la prima sarcina la fix 7s bobita avea 6s1z si am auzit inimioara cu ovulatie in z21, acum a fost in z14.
Alle.p
Scris: Tuesday, January 15, 2019 9:44 AM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2018
alina89 wrote:

Alle.p cum mai esti?

Sper ca bineLol m-am externat ieri la amiaza si chiar dimineata inainte de externare am inceput sa simt iar câteva în?epaturi, care imi trecusera inițial dupa primele 3 injec?ii cu antibiotic. Aseara le-am sim?it iar. Sunt mult mai rare si nu dor ca inainte, dar sunt acolo....
Analizele au ie?it ok, la eco totul arata bine, sa fie oare de la ligamente acum? Uneori cedeaza daca schimb pozi?ia, dar nu mereu.
De ieri sunt în concediu de risc material si voi sta acasa pana nasc, la insisten?ele medicului. Mi-a luat vre-o 2 zile sa ma obisnuiesc cu ideea. Nu am un job greu, din contra, dar 8 ore pe scaun sunt prea multe si a spus medicul ca nu vrea sa ri?te nimic cu mine. Deci 80-90% din timp trebuie sa stau în pat.
Voi mai lucra cate ceva de acasa ca sa imi mai ajut colegii si sa nu ma plictisesc, pana vor gasi pe cineva în locul meu.
Astept cu nerabdare morfologia de luni unde sper sa imi spuna ca bebe e bine, pt ca asta e cel mai important.
Sper cu ajutorul lui Dumnezeu sa reusesc sa imi aduc puiutul sanatos acasa si sa-l fac mare si voinicHands
Andreea06
Scris: Tuesday, January 15, 2019 11:06 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
alina89 wrote:

Alle.p cum mai esti?

Sa speram majoreta

Lasa ca o sa auzi si inimioara.. fii pozitiva majoreta
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.