Gravidutele noastre dragi - 46
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AndreeaCD
Scris: Tuesday, September 18, 2018 9:22 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 4/26/2018
fluturash26 wrote:

Pai e mai bine asa, oricum pana vei naste vei mai gasi ceva de cumparat daca o sa mai iesi prin magazine cu lucruri pentru bebe! Nasti la privat?
Apropo de ce nu nasti in Bucuresti daca tu stai acolo?

Nu prea o sa mai ies eu la cumparaturi, din cauza durerilor, nu am voie sa ma misc prea mult. ?i acum am fost dupa caru? ?i la bebe supermarket ?i deja m-am stârnit, asa ca atunci când s-a dus sotul a doua zi sa schimbe pompa ?i sa ma ia restul de chestii, i-am facut o lista detaliata cu nume produs marca ?i pre? ?i l-am pus sa îmi faca video call înainte de a plati sa fiu sigura ca e ceea ce vreau euLol. Nu nasc la privat, e maternitate de stat la Moinesti, dar sunt condi?ii foarte bune acolo. Am ales asa pentru ca sotul meu lucreaza în ture ?i e singur pe tura ?i în caz de ceva nu ?tiu cât de repede ar ajunge acasa sa ma duca la spital. Plus ca daca prind ora de trafic e jale. Iar ambulan?a uneori dureaza ?i ore pana vine pale. Asa acasa sunt ai mei, ora?ul e mic, fac 5 minute pana la spital ?i acolo stau ?i la parter ?i mi-e ?i mie u?or sa ma misc. Aici din cauza scarilor nu ies din casa, ca nu am voie sa urc ?i sa cobor scari decât fff rar, gen mers pana la doctor sau cum am prins acum sa profit, de?i apoi m-am resim?it cu spatele ?i burta... Sa fi venit ai mei aici iar nu se putea ca ai mei amândoi lucreaza, dar macar mama lucreaza de acasa, asa ca e mereu cu mine acolo.
fluturash26
Scris: Tuesday, September 18, 2018 9:38 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 9/9/2017
AndreeaCD wrote:

Nu prea o sa mai ies eu la cumparaturi, din cauza durerilor, nu am voie sa ma misc prea mult. ?i acum am fost dupa caru? ?i la bebe supermarket ?i deja m-am stârnit, asa ca atunci când s-a dus sotul a doua zi sa schimbe pompa ?i sa ma ia restul de chestii, i-am facut o lista detaliata cu nume produs marca ?i pre? ?i l-am pus sa îmi faca video call înainte de a plati sa fiu sigura ca e ceea ce vreau euLol. Nu nasc la privat, e maternitate de stat la Moinesti, dar sunt condi?ii foarte bune acolo. Am ales asa pentru ca sotul meu lucreaza în ture ?i e singur pe tura ?i în caz de ceva nu ?tiu cât de repede ar ajunge acasa sa ma duca la spital. Plus ca daca prind ora de trafic e jale. Iar ambulan?a uneori dureaza ?i ore pana vine pale. Asa acasa sunt ai mei, ora?ul e mic, fac 5 minute pana la spital ?i acolo stau ?i la parter ?i mi-e ?i mie u?or sa ma misc. Aici din cauza scarilor nu ies din casa, ca nu am voie sa urc ?i sa cobor scari decât fff rar, gen mers pana la sau cum am prins acum sa profit, de?i apoi m-am resim?it cu spatele ?i burta... Sa fi venit ai mei aici iar nu se putea ca ai mei amândoi lucreaza, dar macar mama lucreaza de acasa, asa ca e mereu cu mine acolo.

Am inteles, da pai e mai ok pentru tine daca asa..Pentru ca poti avea surpriza sa vina bebe si sa fii singura si e naspa sa depinzi de ambulanta...si eu ma tem ca si sotu meu face de noapte dar sper sa nu nasc fix cand e el in tura de noapte...Lol Ziua se poate invoi dar noaptea e singur si nu poate pleca absolut deloc.
E bine daca si conditiile is ok.
LAURA0202
Scris: Tuesday, September 18, 2018 9:57 AM
Nivel

Inregistrat: 10/1/2016
Yna86 wrote:
Buna fetelor,
Aseara a venit pe lume micuta noastra. Am avut parte de o opera?ie urgenta care m a luat total pe nepregatite. Am venit la spital pentru ca nu ii mai simteam miscarile convinsa ca sigur atunci cand ma va pune sub monitorizare va incepe dansul in burtica( Mi a mai facut asa si miercuri) doar ca de data asta dupa 20 de minute când a venit moasa sa vada evolutia mi a zis ca ceva nu este ok si ca cel mai probabil am sa intru cat mai repede in opera?ie, asta se intampla la 22.30 iar la 23.30 a venit pe lume bebelina.
Momentan este la incubator sub observa?ie, are 2,525g.
Acum astept sa vad cand o va aduce in salon.

FELICITARI!!!! Bravoo Bravoo Bravoo Bravoo Bravoo
multa sanatate la micuta ta si sa te recuperezi repede mamico Cheek Kiss Cheek Kiss
AndreeaCD
Scris: Tuesday, September 18, 2018 9:58 AM
Nivel

Si listuta mea e urmatoarea:
- Carucior 3 în 1 Carlo Lux de la depozitul de carucioare
- patu? Hubners din lemn alb
- saltea de cocos 12cm
- masa de infasat ikea
- saltea infasat ikea
- husa saltea infasat ikea
- cadita bebe ikea
- 2 co?ule?e depozitare ikea + depozitare pentru masa de infasat ikea
- 4 museline ikea
- set 3 paturici bumbac ikea
- 2 paturici plusate una ikea, una emag
- carusel patu? eMAG
- bure?el baie
- manu?a de baie
- suport anatomic cadita
- o lenjerie patu? 5 piese eMAG (mai primesc 2 de la nasa)
- 2 cama?i alaptare
- prosop cu gluga bebe
- 10 prosoape de fata mici
-aparatoare patut
- aleeze
- pompa de sân manuala
- aparat aerosoli (nu e neaparat acum, dar am în?eles ca mai devreme sau mai tarziu o voi folosi cu siguran?a ?i puteam sa o iau cu vouchere)
- tampoane sân
- 2 biberoane 150 ml
- 2 biberoane 240 ml
- pungi stocare lapte
- crema lanolina
- crema Bepanthen
- gel spumant Bioderma
- ulei de cocos
- protec?ii sân silicon
- 2 suzete 0-6 luni
- set linguri?e termosensibile
- perie de cura?at biberoane ?i tetine
- aspirator nazal
- detergent biberoane
- dezinfectant pt bebelu?i pt jucarii ?i obiecte din camera
- comprese sterile
- bavetica
- chilo?i unica folosinta
- absorbante lohii
- perie ?i pieptene
- forfecuta, unghiera ?i pila pt bebe
-servetele umede
- termometru infrarosu
- pungi parfumate scutece
- comprese multimam (trb sa iau)
- ser fiziologic (trb sa iau)
- bustiere alaptat (trb sa iau)
- centura post natala (trb sa iau)
- jucarii bebe (daca iau vreo 2,sper sa primeasca :)))
- wrap elastic sau marsupiu dupa ce nasc iau
- hainu?e ( vreo 10 bodyuri mâneca lunga, 5 salopete pijama, 6 pantalona?i, combinezon plusat, 2 seturi cu body ?i pantalon, o salopeta catifea, o pereche de botosi, ?osete ?i 2 caciulite)

Hainu?e nu mai iau ca oricum creste, am luat 50 ?i 56 ca masuri ?i am luat cât sa am dupa ce o scot din spital prima saptamâna, ca sigur mai cumpara ?i mama ?i nu vreau sa iau prea multe ca apoi sa nu apuce sa le poarte.
AndreeaCD
Scris: Tuesday, September 18, 2018 10:01 AM
Nivel

fluturash26 wrote:

Am inteles, da pai e mai ok pentru tine daca asa..Pentru ca poti avea surpriza sa vina bebe si sa fii singura si e naspa sa depinzi de ambulanta...si eu ma tem ca si sotu meu face de noapte dar sper sa nu nasc fix cand e el in tura de noapte...Lol Ziua se poate invoi dar noaptea e singur si nu poate pleca absolut deloc.
E bine daca si conditiile is ok.

Chiar sunt bune condi?iile, cine a nascut acolo mi-a zis ca e ca la privat de curat ?i cu dotari ?i personal pregatit.
iulia_84
Scris: Tuesday, September 18, 2018 10:23 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 4/11/2018
felicitari yna86 Love multa sanatate atat tie cat si bebelinei, recuperare usoara si un bb sanatos si mancacios Cheek Kiss dar ce s-a intamplat de ai ajuns la operatie de urgenta?
LAURA0202
Scris: Tuesday, September 18, 2018 11:09 AM
Nivel

Inregistrat: 10/1/2016
AndreeaCD wrote:
Si listuta mea e urmatoarea:
- Carucior 3 în 1 Carlo Lux de la depozitul de carucioare
- patu? Hubners din lemn alb
- saltea de cocos 12cm
- masa de infasat ikea
- saltea infasat ikea
- husa saltea infasat ikea
- cadita bebe ikea
- 2 co?ule?e depozitare ikea + depozitare pentru masa de infasat ikea
- 4 museline ikea
- set 3 paturici bumbac ikea
- 2 paturici plusate una ikea, una emag
- carusel patu? eMAG
- bure?el baie
- manu?a de baie
- suport anatomic cadita
- o lenjerie patu? 5 piese eMAG (mai primesc 2 de la nasa)
- 2 cama?i alaptare
- prosop cu gluga bebe
- 10 prosoape de fata mici
-aparatoare patut
- aleeze
- pompa de sân manuala
- aparat aerosoli (nu e neaparat acum, dar am în?eles ca mai devreme sau mai tarziu o voi folosi cu siguran?a ?i puteam sa o iau cu vouchere)
- tampoane sân
- 2 biberoane 150 ml
- 2 biberoane 240 ml
- pungi stocare lapte
- crema lanolina
- crema Bepanthen
- gel spumant Bioderma
- ulei de cocos
- protec?ii sân silicon
- 2 suzete 0-6 luni
- set linguri?e termosensibile
- perie de cura?at biberoane ?i tetine
- aspirator nazal
- detergent biberoane
- dezinfectant pt bebelu?i pt jucarii ?i obiecte din camera
- comprese sterile
- bavetica
- chilo?i unica folosinta
- absorbante lohii
- perie ?i pieptene
- forfecuta, unghiera ?i pila pt bebe
-servetele umede
- termometru infrarosu
- pungi parfumate scutece
- comprese multimam (trb sa iau)
- ser fiziologic (trb sa iau)
- bustiere alaptat (trb sa iau)
- centura post natala (trb sa iau)
- jucarii bebe (daca iau vreo 2,sper sa primeasca :)))
- wrap elastic sau marsupiu dupa ce nasc iau
- hainu?e ( vreo 10 bodyuri mâneca lunga, 5 salopete pijama, 6 pantalona?i, combinezon plusat, 2 seturi cu body ?i pantalon, o salopeta catifea, o pereche de botosi, ?osete ?i 2 caciulite)

Hainu?e nu mai iau ca oricum creste, am luat 50 ?i 56 ca masuri ?i am luat cât sa am dupa ce o scot din spital prima saptamâna, ca sigur mai cumpara ?i mama ?i nu vreau sa iau prea multe ca apoi sa nu apuce sa le poarte.

Multumim pt listuta Andreea.DistanceKiss
Duminica, am avut musafiri, sora mea si nepoatele mele : principessa mea de 10 ani si buburuza de aproape 3-o dulceata de fetita Blushing , dupa o luna juamte de cand s au intors in tara si ca o paranteza , ii distanta mare Arad-Timisoara, asta este ...in final au venit -aia ii important.
La noi,nu prea stia nimeni ca o sa avem un copil, asa am decis eu, cel putin pana nu treceau cele 3 luni Hilar si am intrebat o
eu: -sti , sa ti ti gura daca ti zic ceva?
ea: - se uita oarecum cu o privire de n o pot descrie in cuvinte....
eu: - fata, vorbesc serios si i am intins dosarul meu de graviduta Blushing
ea: - i au dat lacrimile si nu mai imi dadea drumul din brate....m a pupat de m a albit Lol
Aude si Elyza, aia mare -nepoata si vine si ma ia in brate si zice: " tusi..... o sa am o veriosara si mi punea mana pe burta, nu mai putea de fericire. pt ca , stateam in Italia si noi, eu si logodnicul Verona si sora mea cu familia la Bergamo, distanta de 150 km intre noi, si tot ma intreba cand ii fac si eu o veriosoara si eu .....NuStiu tusi, cand o veni barza si pe la noi
De cand s a dus tati, care era totul pt mine, 2016-februarie 25, eu m am cam pierdut pe drum , adica tati era cel care tinea familia unita,intr o oarecare masura si acuma.... o sa i spun si la mama,ea fiind inca in Italia, cand m oi duce acuma pe 30.10.2018 si ea,sigur o sa inceapa sa planga ras asa e ea ....
saptamana viitoare, o sa mergem la acasa , la Petrosani si o sa i spunem si la ma sa , lu Florin ca asteptam un bobo, dupa atatia ani......... s a indurat si Doamne Doamne de noi Hands si la retul, care s mai importanti pt noi ...
cica, s a decis ca in noiembrie facem cununia Lol dupa 14 ani, era si cazul.... trebe pt ac stiti ce i am spus:
-copilul asta o sa fie pe numele meu ras si daca o sa mai fie inca unul, daca ne casatorim, ... va fi pe numele tau, daca nu .... te duci la alta sa ti faca Haha
- n a mai avut curaj sa zica nimika saracul de el.... dar trebe si aseara cand , vorbind , pt ca mna... o sa vina un copil pe lume care ne va schimba viata la amandoi, si eu vreau sa fim casatoriti, in final nu i ca i place sa faca ceea ce i spun eu, ca doar e barbat Boredom
eu:- cand facem cununia, inainte sa plec, adica 30 octombrie ? sau dupa ce ma intorc-noiembrie?
el: - noiembrie
eu: - aha, aici, l am cam prins oarecum Hilar pt ca eu , am biletul de avion dus , deja cumparat dar de intors....nu mi l am luat. cand mai ne ciondaneam, ii spuneam ca poate raman si nasc acolo .... Haha
- m am si uitat pe calendar, is 4 sambete doar, e : 3,10,17 si 24. 3 ul sare, pt ca s in Italia, 17 nu prea as fi de acord pt ca pe 18 , ii ziua la buburuza mea,face 3 anisori si ... is prae aproape 17-18 ....nu vreau pt ca eu, pt ziua ei, ma pregatesc cu cadouri si de toate de dinainte, asa am facut si n Italia si .... sa ma marit pe 18, banuiesc ca oi avea un pic si eu de umblat.... o sa mi creasca burtica, as fi cam 5 luni si ceva si haine pt cununie o sa ne trebuiasca la amandoi, plus ca nu avem de unde sa stim cat va fi de cald sau frig ca anotimpurile ,in ziua de azi...nu mai e ca inainte.Scuzati romanul dar simteam nevoia sa va spun si voua noutatile de la noi.
va doresc o zi buna Gossip
GeorgianaB
Scris: Tuesday, September 18, 2018 11:16 AM
Nivel

Inregistrat: 6/15/2018
AndreeaCD wrote:

?i la mine au zis ini?ial ca ma grabesc, ca mama mie nu îmi luase nimic pana sa ma nasc, ca nu îmi trebuie patu?, ca dorm cu ea în pat, pana ?i so?ul ma cam punea la îndoiala. ?i i-am zis ca eu acus plec ?i vreau sa aleg eu caru? ?i patu? sa îmi placa, iar celelalte am luat din vouchere, din nou ca plec ?i ce ?tie el sa ia biberoane ?i alte alea. Nu va zic ce mi-a facut cu pompa de San în supermarket. Imi alesesem una electrica, ?i el ca ai zis ca o sa iei manuala ?i ii explic ca parca totusi aia electrica am în?eles ca e mai eficienta. Dar el tot pe a lui ca e scumpa ca nu ?tiu ce, ?i zic bine, na ia ?i pune-o la loc pe aia electrica ?i ia manuala lansinoh. ?i eu am plecat apoi mai departe la alte raioane. Bineîn?eles ca am obosit ?i când a trebuit sa platim eu am ie?it ca sim?eam ca le?in. ?i când ajungem acasa, ma uit în pungi ?i ce vad... O pompa no name manuala, un plastic ieftin pe ea, nici nu puteam sa o desfac. ?i ii spun "?i-am zis sa iei lansinoh" la care el, "da dar asta era la jumatate de pre?". Mama ce m-am enervat ?i i-am ?inut o morala ca e ieftina cu un motiv, ca ?i-asa nu mi-a luat electrica, ca pe mine nu ma intereseaza pre?ul ci sa fie buna, ca nu sânii lui sunt mulsi ci ai mei, ca poate vrea sa o folosim pe el ca sa în?eleaga despre ce e vb. Saracul nu mai scotea un cuvânt ?i s-a dus sa o schimbe :)). La carucior la fel, ca e scump ca gasise el unul pe olx mult mai ieftin nou. ?i l-am pus sa sune sa întrebe de ce vinde caru?ul 3in 1 care merge pana la 3 ani dupa doar 4 luni. ?i i-a zis omul, ca l-a cumparat el cât era nevasta-sa în spital ?i ca apoi i-a facut capul toaca ca nu e ce trebuie ca doar ea îl plimba toata ziua. ?i s-a lamurit ?i cu asta :)) asa ca la magazin am ajuns sa luam caru?ul asta mai scump cu 2 milioane decât ce îmi propusesem, ca acum avea el preten?ii la nu ?tiu ce sisteme de prindere ?i rotii, dupa explicatiile mele :))

Scuzati romanul uff

Intr-un fel trebuie sa ii intelegi si pe si sa incerci sa nu pui la suflet sugestiile lor. Oricum ai luat tot ce este esential. Copilul oricum nu are nevoie de lucruri, trebuie sa se adapteze cu ajutorul nostru intr-un mediu stabil si linistit, pentru asta este nevoie ca tu ca mama sa fii calma si sa nu ajungi la disperare, din experientele prietenelor mele proaspete mamici vor fi probleme la adaptare, vei simti ca cedezi si copilul simte din pacate. Eu incerc sa fac exercitii de pe acum :)))

Apropos de cumparaturi uite eu de exemplu nu mi-am luat pompa inca, am sa vad cum merge cu lactatia. Mi-am luat lapte praf pt cand vom ajunge acasa pe care il voi administra cu SNS, seringa, daca nu merge si nu se alimenteaza bine voi lua biberoane dar in primele luni vreau sa se imprieteneasca cu sanul. Sper sa nu fie doar fantezii hohot
GeorgianaB
Scris: Tuesday, September 18, 2018 11:18 AM
Nivel

AndreeaCD wrote:

Chiar sunt bune condi?iile, cine a nascut acolo mi-a zis ca e ca la privat de curat ?i cu dotari ?i personal pregatit.

Sa te interesezi si de pediatru acolo, eu abia am gasit ij Buc pe cineva care sa imi convina :)) ramai pt mult timp in provincie ?
Yna86
Scris: Tuesday, September 18, 2018 11:44 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 11/8/2017
iulia_84 wrote:
felicitari yna86 Love multa sanatate atat tie cat si bebelinei, recuperare usoara si un bb sanatos si mancacios Cheek Kiss dar ce s-a intamplat de ai ajuns la operatie de urgenta?

Sincer nu stiu ce s a intamplat am început sa o simt din ce in ce mai putin si am decis sa venim la spital si bine am facut. Momentan micuta mea nu se simte bine, nu mai poate respira singura si ii vor face mai multe investigatiiplans
GeorgianaB
Scris: Tuesday, September 18, 2018 11:51 AM
Nivel

Yna86 wrote:

Sincer nu stiu ce s a intamplat am început sa o simt din ce in ce mai putin si am decis sa venim la spital si bine am facut. Momentan micuta mea nu se simte bine, nu mai poate respira singura si ii vor face mai multe investigatiiplans

Multa sanatate, Yna ! Micuta ta sigur va fi bine, trebuie, ai rabdare si incredere ! Va tin pumnii stransi si ma rog sa fie totul bine pentru voi computerlove
AlexandraRr
Scris: Tuesday, September 18, 2018 11:52 AM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
Andreaa, sper la tine sa nu tina mult insomniile, eu le am de la inceput, asa mi-am dat seama ca sunt insacinata. Poate vor tine mai putin, poate este ceva temporar Cheek Kiss Este bine ca ati inceput cumparaturile, mie imi pace sa fiu organizata, eu le-am si terminat, copilul ne mai lipseste :))
Eu am patit ceva asemanator cu sotul la inceput, cand am ales sa nasc la privat, i s-a parut si lui scump si nu intelegea de ce nu merg la spital de stat, a intrebat pe la munca alti colegi care aveau copii unde au nascut sotiile si i-am zis ca atunci cand o sa nasca el o sa aleaga singurel unde vrea sa mearga :)) Eu am noroc ca el acum 2 ani a avut o laringita care nu-i mai trecea si ii dapasea pe cei din iasi asa ca am mers la cluj si acolo nu a vrut sa stea internat in spital, are o fobie asa ca i-am cumparat aparat de aerosoli si tot ce avea nevoie ca sa isi poate face tratamentele acasa dupa amiaza si seara si dimineata mergea la spital sa-l vada doctorul si i-am zis doar o singura data ca eu i-am respectat atunci decizia, nu i-am zis absolut nimic chiar daca am cheltuit mult mai mult si asta a fost. Poate trebuie sa mai treaca ceva timp, situatia asta a fost la inceput la noi, acum cand mergem la cumparaturi imi arata el articolele pentru copii si ma intreaba daca mai trebuie ceva, sigur va fi si al tau la fel, nu inteleg de ce ei se adapteaza asa greu cu ideea asta Lol

Yna, felicitari si multa sanatate va doresc, recuperare usoara grup

GeorgianaB
Scris: Tuesday, September 18, 2018 12:16 PM
Nivel

Am inceput sa ma obisnuiesc cu insomniile, peretii sunt prietenii mei :))) incerc sa citesc uneori dar nu prea ma pot concentra, ma gandesc la nastere si la urmatorul control. Noroc ca misca micutul, cu toate ca aseara eram gata sa ma duc la spital, in a 2a parte a zilei mi se intareste burta din cand in cand si am usoare crampe ca la menstruatie. Am luat nospa de 80mg si mi-au trecut. Sper sa ma relaxez pale
AndreeaCD
Scris: Tuesday, September 18, 2018 12:34 PM
Nivel

GeorgianaB wrote:

Sa te interesezi si de pediatru acolo, eu abia am gasit ij Buc pe cineva care sa imi convina :)) ramai pt mult timp in provincie ?

Dupa ce nasc, mai stau cam o luna jumate ?i apoi vin în Bucure?ti. O sa ma interesez la vecine de pediatru, chiar una din ele abia ce a nascut. Sper sa dam de unul bun ?i cât de cât aproape de casa.
AndreeaCD
Scris: Tuesday, September 18, 2018 12:35 PM
Nivel

Yna86 wrote:

Multa sanatate! Doamne ajuta sa se faca bine repede micu?a ?i sa va lini?ti?i! coeur
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.