Gravidutele noastre dragi - 16

Options Gravidutele noastre dragi - 16
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Postat: Thursday, March 3, 2011 8:04 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Intru putin doar sa va salut...ma lupt cu o gripa banghead luata de la fii-mea, pe care trebuie s-o tin acasa 3 zile (ma rog, nu pot sa stau acasa atatea zile, asa ca o iau cu mine la serviciu si fac turns cu tati), fiind contagioasa...ea a fost destul de rau in prima zi, febra mare, moale, somnolenta, i-a aparut o bubita destul de urata la buza de la deshidratare, limba ei geografica s-a desfasurat imediat...la mine se manifesta mai usor: fara febra, tusesc sec, mi-a fost rau ieri si am incercat sa beau ceai si ce rau mi-a fost pe urma ca am dat afara, ma cam doare burta si noada m-a deranjat extraordinar, aproape ca intepenisem, nu-mi trecea cu nimic durerea...am luat niste tylenol, ca e safe in sarcina, si sper sa nu avanseze mai mult de atat.
La control am fost ok, bb la 15 sapt si 3 zile sta foarte jos si inimioara-i batea cu 160 batai/min...mi-au luat iar sange pt alfa-fetoproteina si saptamana viitoare voi avea rezultatul. M-am programat si pt ecografia detaliata de 20 sapt...abia astept sa vad daca e totul in regula.

Pupici tuturor si multa sanatate computerlove!
Anelise
Postat: Thursday, March 3, 2011 8:10 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Delfinasa, multa sanatate si tie si piticutei! angel Of! Si noi suntem toti 3 raciti pentru a doua oara anul acesta. Ai grija de tine si insanatosire cat mai grabnica! Salutam si noi pe bebe! coeur Abia astept sa aflu ce ascunde burticutza! pupici
Pupici la toate gravidutzele! gravida pupici pupici
bulinutza
Postat: Friday, March 4, 2011 6:57 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
Delfinasa, sanatate...Ai grija de tine si de pui...

Eu sunt cam in urma cu stirile..sorry sorry sorry . Stii sexul deja???

Sarcina uasoara gravidutzelor....Mi-e atat de dor de clubul vostru...:018:
denisa_rachid
Postat: Friday, March 4, 2011 3:14 PM

Intrat: 8/13/2010
Postari: 2365
Delfinasa, Liz multa sanatate voua si familiilorpupici pupici pupici pupici

Delfinasa sarcina usoara in continuare.pupici

Burtici sarcini usoare!
isabella
Postat: Friday, March 4, 2011 6:52 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 12/11/2010
Postari: 279
Delfinasa si Liz , imi pare rau sa aud ca sunteti bolnavioare . Sper sa va insanatositi cat mai repede ! computerlove
cry2000
Postat: Saturday, March 5, 2011 8:17 PM

Intrat: 10/26/2010
Postari: 1515
Delfinasa multa sanatate va doresc coeur coeur
bibishka
Postat: Sunday, March 6, 2011 7:43 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 1/7/2010
Postari: 174
Burtici dragi va doresc sarcinii usoare in continuare!!!
Sa nasteti la termen !!!
Sa aveti bebicii sanatosi, mancaciosi si somnorosi (mai ales noaptea) asta e si dorintza mea cea mai maresic
sanatate multa si aveti grija de voi, caci vad, ca primavara asta e asa departe
pupici pupici pupici
Mela
Postat: Sunday, March 6, 2011 12:55 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Delfinasa,sunteti mai bine,sper angel cat e de nasoala tusea in sarcina...pusi si sanatate maxima computerlove

restul gravidutelor,cum mai sunteti? gravida
mikaela
Postat: Monday, March 7, 2011 5:52 AM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Fetele, sanatate multa!
Delfinasa, am o listuta cu medicamente safe to take in gravizeala:
Pentru dureri de cap (headaches)
-acetaminophen (Tylenol) regular sau extra strength este indicat si safe.
NOOO ibuprofen ( Advil si Motrin contin ibuprofen si nu-s indicate), NO naproxen (Aleve) si NO aspirin. Astea nu sunt indicate.

Pentru arsuri (heartburn)

Indicate sunt: Maalox, Maalox Max, Mylanta, Tums, Digel, Rolaids, Gaviscon.

Pentru dureri in gat, raceala si gripa/tuse (cols/sore throat/cough)

Tylenol-OK at anytime in pregnancy
Warm salt /water gargle for sore throat
Saline nasal drops or spray for nasal congestion
Sudafed, Tylenol Cold
Claritin over the counter
Robitussin, Robitussin DM for cough
Throat lozenges ar okay but NOT those with zinc

Pentru constipatie (constipation)

Metamucil, Citrucel, Colace, Fibercon

Pentru diaree (diarrhea)

Kaopectate, Immodium.

Lista asta mi-a fost recomandata cand am fost insarcinata, cred ca si tie ti-au dat o geanta cu tot felul de materiale de studiat. Eu le-am citit cand am avut nevoie, in rest au stat in geanta pana am nascut. Adevarul e ca nu prea ai ce face la gripa, isi face virusul de cap pana cand oboseste si el, doar metodele de calmare si reducere a febrei te fac sa te simti mai bine.Sper sa treaca cat mai repede!
Sanatate multa si Karinei si tie!computerlove
danab
Postat: Monday, March 7, 2011 2:12 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Multa sanatate gravidute!majoreta
Delfinasa, si eu am plimbat-o pe fiica-mea pe la servici cand a fost racita, ca nu puteam lipsi prea mult, si fiica-mea s-a distrat de minune, ca nu mai vroia la gradi ci la servici ras
irina21
Postat: Monday, March 7, 2011 8:14 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/9/2011
Postari: 523
Locatia: Ploiesti
Fetelor am si eu o problema...nu stiu daca ar fi trebuit sa deschid un topic pt asta...ma duc atat de des la baie incat m am saturat si mai am si un mic disconfort la urinat tind sa cred ca iar ma confrunt cu o infectie urinara mereu am avut probleme eu o tratam ea reapareanervi Ce as putea face pana miercuri cand ajung la doctor? Il afecteaza pe bebe?cry
madanuta
Postat: Monday, March 7, 2011 9:03 PM

Intrat: 6/26/2007
Postari: 6054
Locatia: Romania
Am intrat sa salut si eu gravidutele, sa le urez sanatate si sa ma astepte ca sunt in mari pregatiri sa vin si eu printre voi!iloveyou
misha
Postat: Monday, March 7, 2011 9:38 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Irina, e foarte important sa bei cat mai multe lichide acum. Din pacate si eu m-am confruntat cu repetate infectii urinare in sarcina aceasta. Nu stiu daca in Ro se gaseste, dar eu am un concentrat 100% natural de cranberries din care folosesc cate o lingurita doua intr-un pahar cu apa, atunci cand cred eu ca ar fi cazul.NU STIU SIGUR, dar parca mai era un produs pe baza de plante de la Hymalaia care putea fi luat in sarcina. Din pacate eu am luat de cateva ori si amoxicilina (la recomandarea dr) pentru a trata infectia (asta pentru ca am facut reactie la cefalexin si eritromicina). Dar repet, e foarte important sa bei muuuuulta apa! Sarcina ta e si foarte micuta acum si prea multe optiuni nu ai, din pacate!Sanatate multa!

Delfinasa, cum mai esti? A fugit raceala? Eu sper ca da!pupici

Anabella si restul fetelor? Sper ca sunteti bine toate gravidutele!

Eu incep sa devin din ce in ce mai constienta de cat de putin timp a ramas. Ma mai chinuie contractiile (vreau sa cred ca sunt cele pregatitoare) cand mai multe, cand mai putine, depinde de zi. Oricum, am intrat in CO si sunt mult mai relaxata, dorm mai mult, desi am muuulte cosmaruri. Stiu ca e normal, mai ales acum in ultimul trimestru, dar totusi uneori ma trezesc mai obosita decat ma culc.
Pe bebe l-am vazut saptamana trecuta la eco, se pare ca totul e ok, avea aprox. 1,2kg iar dimensiunile normale pentru varsta lui. Ce-am observat insa, nu mai e la fel de activ ca in lunile trecute. Doarme si sughita mai mult in ultimul timp, iar cand e treaz are grija sa loveasca exact unde nu trebuie de ma face sa ma opresc in loc. Dar mami nu se supara, sanatos sa fie!

Va pup cu drag pe fiecare in parte, inclusiv pe fetele care ne sustin!computerlove
nadea
Postat: Tuesday, March 8, 2011 11:14 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 4/20/2010
Postari: 243
Locatia: Italia
Gravidutelor vreau sa va felicit cu ocazia acestei zile speciale..a Femeii...va doresc sa fiti mereu iubite frumoase si in centrul atentieicomputerlove computerlove computerlove computerlove computerlove computerlove pupici pupici pupici pupici pupici pupici pupici
Sincere Felicitari si numai clipe frumoase daruite de cei dragipupici pupici pupici pupici pupici
Delfinasa sper ca esti bine cum acolo cu raceala?eu tot un pic am racit dar parca ne indreptam incetisor
Sanatate gravidutele mele dragicomputerlove computerlove computerlove computerlove computerlove iloveyou iloveyou iloveyou iloveyou
sweet angel
Postat: Tuesday, March 8, 2011 1:25 PM

Intrat: 1/6/2010
Postari: 4463
Locatia: italia
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed