gradi si educatia
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Fluturas
Scris: Sunday, September 25, 2011 1:13 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
giulia poate m-am exprimat gresit.ma refeream sa lucreze acasa,nu teme primite de la scoala,ca in vacanta mare nu au avut nici o tema ai mei,desi stiu scoala aici in oras,coppii de o varsta cu karina au primit.mie la amandoi mi-a zis ca nu cunosc foarte bine formele geometrice si asta sa mai recapitulam
acum,pe timpul scolii,darius primeste zilnic(o sa pun poze cu ce primeste),dar astea le face pentru ca stie ca invatatoarea ii va pune B daca e bine.karina inca nu a primit,anul trecut primea la sfarsit de saptamana
sistemul de aici e tare interesant,mie imi place mult.la 3 ani incep cu numele,fiecare sa isi scrie numele si prenumele,pe urma numele colegilor...la 4 ani data,ziua,orasul si incet prind toate literele(toate astea fiind litere mari de tipar).la 5 ani(nu m-am prins inca prin ce metoda trec)trec la literele de mana si asa incet incet copii prind si la sfarsitul anului scolar copilul scrie.
gradinita noastra merge dupa proiecte.aleg o tema si tot trimestrul invata despre tema respectiva.au dosr 2 carticele de matematica.
la darius,fiind in clasa 1 e deja dupa carti

shirel,nici eu nu sunt pro invatatului de dinainte.la noi asa se procedeaza,incep devreme sa scrie si sa citeasca.nu ii oblig,nu au vrut,nu au facut,dar sincer mi-ar place sa fie printre cei mai buni.le-am explicat ca e nevoie sa invete pentru a avea un viitor bun,un servici bun si darius mi-a spus ca el o sa incete sa isi cumpere masina,sa aibe cu ce merge la lucrupupici
mamiemi
Scris: Sunday, September 25, 2011 8:36 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/3/2008
Si eu intru in club cu Shirel, Aurishta si Kali.

Educatie nu inseamna informatie, cunostin?e. Inseamna valori, atititudini, caracter. De aceste lucruri se ocupa familia, sunt esentiale in primi 6-7 ani de viata ai copilului. Sa scrie si sa citeasca si o persoana cu intelect liminar va reusi.

Teo stia literele la 2 ani si 2 luni(le-a invatat pe o farfurie pt ca nu manca si mi-a venit sa ii arat T de la Teodora, apoi cu „ata ce ete?” i le-am aratat) - le recunostea, le identifica printre alte litere, dar de citit a inceput undeva intre 4-5 ani singura, pe firmele magazinelor (atunci a fost creierul pregatit)

Filo catre 5 ani avea o prietena cu 2 ani mai mare care stia sa citeasca. A vrut si ea. I-am lipit pe o usa planse de colorat cu litere, le-a colorat si ma tot intreba ce e una, ce e celalta, apoi lua carti si citea titlul. Nu stia toate literele, dar le lega. Ex: Carte. C, a, asta ce e? Aha, r, t, asta ce e? E. CARTE! Acum are 6 ani si ceva si citeste binisor, dar lent si doar atunci cand isi ia singura cartile.

Parerea mea este ca fiecare copil trebuie sa primeasca atunci cand e interesat si nu mai devreme informatii de acest gen
aurishta
Scris: Sunday, September 25, 2011 9:08 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2011
As mai vrea sa precizez ceva, vis-a-vis de titlul topicului, "Gradi si educatia" ! Termenul "educatie" este foarte mult confundat cu "instruire", "scolarizare", "acumulare de cunostinte" sau chiar"reguli de buna-purtare". Nu ar trebui sa fie asa. Educatia este ceva cu caracteristici unice pentru fiecare copil in parte, functie de particularitatile lui. Ea se refera la dezvoltarea abilitatilor doar in parte. In principal, educatorul elaboreaza o strategie prin care copilul sa invete sa faca fatza colectivului, societatii, in general, sa stie cum sa reactioneze la situatii neplacute, sa observe laturile negative ale caracterului sau si sa lucreze cu ele pentru corectare si altele de felul acesta.
Fluturas
Scris: Sunday, September 25, 2011 2:40 PM

mamiemi wrote:

Parerea mea este ca fiecare copil trebuie sa primeasca atunci cand e interesat si nu mai devreme informatii de acest gen

da,sunt de acord cu asta,dar sistemul de aici din spania e diferit,pentru ca la 3 ani,sau nici chiar 3 incep gradinita si atunci invata si literele.eu degeaba zic,hai ca nu imi dau copilul ca e pre mic si il mai tin un an acasa,ca anul urmator intra tot cu cei de varsta lui,si nu cu cei care incep gradinita si atunci eu ma simt aiurea ca toti stiu sa isi scrie numele si al meu nu
si cu toate asta sunt mult mai lasatori ca si romanii,de exemplu aici nu e rusine ca un copil sa ramana repetent,ceea ce la noi se rade de copil daca ramane repetent(cel putin asa era pe vremea mea).
Fluturas
Scris: Sunday, September 25, 2011 2:41 PM

sorry sorry postat de 2 ori
mamiemi
Scris: Sunday, September 25, 2011 5:06 PM
Nivel

Fluturas, dar de ce sa te simti rusinata pentru asta? Un copil de 3 ani care isi scrie numele de regula e dresat sa o faca, nu inseamna neaparat ca stapaneste constient toate literele si ca poate citi. ine,

daca va incepe gradinita si in acel climat va invata fara probleme, foarte bine, daca nu, nu vad rostul rusinarii. Comparatia cu alti copii cred ca face cel mai mare rau copilului, cat si parintelui.

De multe ori din gura spunem ca fiecare copil are ritmului lui, dar emotional simtim cu totul altceva.

Eu sunt sincer si profund convisa ca fiecare dintre copiii mei este minunat si pot sa insir o multime de calitati ale fiecaruia, fara sa ma framante daca ei pot ajunge la performantele altor copii. Societatea care valorizeaza competitia si indeosebi performantele intelectuale ne afecteaza modul in care ne percepem copiii si asteptarile pe care le avem de la ei.
koko2008
Scris: Sunday, September 25, 2011 5:38 PM
Nivel

Inregistrat: 1/11/2009
Eve e alt 3-lea an la gradi. Recunoaste cifrele ,stie sa numere si recunoaste anumite litere. O data a scris numele "EVE" pe tabla...am fost uimita computerloveLa anul va fi clasa 0 .
In vacanta n am obligat-o sa faca nimic .Ea venea cu caietul la mine si mi cerea sa i explic si apoi facea singura.Oricum e face tot ce vrea nici nu as putea sa o oblig .
Asta e si parerea mea : copiii sunt diferiti si prind diferit multe lucruri.Fiecare se dezvolta in felul lui.
Eu in clasa I stiam sa scriu si sa citesc.A fost asa usor.Am luat premiul I.Mi se parea totul usor. In clasa a II-a am clacat. Vina parintilor clar.
Fluturas
Scris: Sunday, September 25, 2011 9:14 PM

mamiemi wrote:
Fluturas, dar de ce sa te simti rusinata pentru asta? Un copil de 3 ani care isi scrie numele de regula e dresat sa o faca, nu inseamna neaparat ca stapaneste constient toate literele si ca poate citi. ine,

daca va incepe gradinita si in acel climat va invata fara probleme, foarte bine, daca nu, nu vad rostul rusinarii. Comparatia cu alti copii cred ca face cel mai mare rau copilului, cat si parintelui.

De multe ori din gura spunem ca fiecare copil are ritmului lui, dar emotional simtim cu totul altceva.

Eu sunt sincer si profund convisa ca fiecare dintre copiii mei este minunat si pot sa insir o multime de calitati ale fiecaruia, fara sa ma framante daca ei pot ajunge la performantele altor copii. Societatea care valorizeaza competitia si indeosebi performantele intelectuale ne afecteaza modul in care ne percepem copiii si asteptarile pe care le avem de la ei.

eu nu ma rusinez,eu am scris ca sunt foarte multumita de sistemul de aici.mie imi place mult de tot cum procdeaza ei si copilul o face de placere.si nu e vorba ca isi scrie numele si nu cunoaste literele,ba din contra,ei tot timpul asociaza literele cu ceva care incepe cu acea litera.chiar si adultii de multe ori gandesc asa.exemplu helga.H-de la hipopotam.E-de la europa.L-de la londra.G-de la germania A de la austria.pur si simplu atrag copiii
la rusine ma refeream,ca in general,in romania(cel putin pe vreme mea) era o rusina sa ramana copilul repetent,dar aici li se pare ceva normal.
mikaela
Scris: Monday, September 26, 2011 6:42 AM
Nivel

Inregistrat: 8/11/2010
Mi-ar placea sa am un copil geniu, sa sara peste scoala gimnaziala, sa intre la facultate pe la 10-14 ani, cu bursa de extramerit hohot iar la 16 ani sa aiba super job, asa ma pensionez si eu mai devreme si pot sa-mi fac de cap fara griji hohot
Piticutza mea la putin peste 3 ani stie alfabetul in 2 limbi, numara in doua limbi,ba chiar mai zice cuvinte si in spaniola si chineza pe care le-a invatat de pe la prieteni sau TValcool (in chineza habar n-am ce zicefool ), recunoaste toate formele chiar si pe cele mai dificile (hexagon, pentagon, paralelogram etc)desi le zice putin mai pocit, astazi am fost la un muzeu pentru copii si am surprins-o citind litera cu litera de pe o cutie, dar fara a lega literele intre ele sa formeze cuvantul.
Noi facem lectii acasa, dar nu la modul in care sa te sperii ras Citim mult, invatam despre natura, despre corpul uman, avem bani de jucarie cu care facem lectii simple de matematica, etc. Din punctul meu de vedere, mi se pare normal ca un copil sa invete acasa cu parintele independent de scoala/gradinita. Cand te gandesti ca sunt peste 20 de copii intr-o grupa cu o singura educatoare, realizezi ca e posibil ca al tau sa nu primeasca toata atentia necesara. Dar cum zice Ingerash, si in USA sistemul difera mult fata de cel din Romania, noi suntem in primul an de gradinita cu program extrascurt si deja fac activitati care sa reprezinte si sa aiba legatura cu literele, la 5 ani deja isi scriu numele si pot citi...
La cate jucarii sunt acum, un copil are posibilitatea sa invete si singur, noi avem vreo 3 laptop-uri pentru copii, cateva sisteme Leap Frog in care invata sa scrie si sa recunoasca litere, sunete, forme, numere, avem flash cards cu imagini si cuvinte, cu scaderi si adunari, planse, puzzle-uri o mie, carti de citit si de activitati in care uneste puncte pentru a forma imagini,gaseste traseul, recunoaste diferente sau asemanari (care-i mai mic, mai mare,lung, scurt, la fel, diferit, etc)etc, jocuri de memorie, numara corect, recunoaste cuvinte care rimeaza, stie opusul la unele cuvinte, canta, zice poezii scurte etc.
Copiii au o curiozitate si o capacitate de a invata imensa, ei intra in lume fara a sti nimic si fara a se misca sau a vorbi iar in 2-3 ani pot comunica si intelege extrem de multe, isi pot coordona relativ bine miscarile ...mi se pare o pierdere sa nu imi invat copilul tot ceea ce stiu si mai mult daca are capacitate si binevointa. Daca nu arata interes si totul devine un chin, atunci as lasa toata treaba pe umerii educatoarei cred sau pentru mai tarziu...Aici sunt parinti care opteaza pentru homeschooling, adica scoala acasa, parintele isi instruieste copilul la fel ca si un invatator/profesor, dupa programa, cu teste etc...In Romania, mergi cu turma cum se zice, nu prea ai de ales, ca esti geniu sau nu tot tragi ponoasele sistemului...Sa nu mai vorbesc de unii profesori sau educatori...Jos palaria pentru majoritatea care depun munca de ocnas cu copiii pentru un salariu de mizerie, dar sunt si unele specimene care ar trebui evaluate zilnic angel Nici nu-i de mirare de ce unii au oroare de scoala...Copiii trebuiesc stimulati continuu ...cel putin asta e parerea mea angel
In fine, cand citesc cat si ce am scris, deja cred a fii-mea va fi un geniu alcool sorry

mikaela attached the following image(s):
images.jpgimages2.jpgimages3.jpgimagesca0z6999.jpgimagescad56gvs.jpgimagescanzlb4i.jpgimagescaysczz1.jpgimagescazv33ba.jpgimagescazxarjs.jpg

ingerash
Scris: Monday, September 26, 2011 7:27 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Mikaela si Ionut are laptop ,acum la predat Madalinei,este tare incantat mai ales cand isi scrie numele si laptop-ul ii reproduce numele litera cu literaras iar Ionut este un exemplu pentru ea,ieri ii citea dintr-o cartea de` lui de cuvinte cu ilustratii,iar ea repeta dupa el:018:
mamiemi
Scris: Monday, September 26, 2011 11:18 AM
Nivel

Fluturas wrote:

da,sunt de acord cu asta,dar sistemul de aici din spania e diferit,pentru ca la 3 ani,sau nici chiar 3 incep gradinita si atunci invata si literele.eu degeaba zic,hai ca nu imi dau copilul ca e pre mic si il mai tin un an acasa,ca anul urmator intra tot cu cei de varsta lui,si nu cu cei care incep gradinita si atunci eu ma simt aiurea ca toti stiu sa isi scrie numele si al meu nu
si cu toate asta sunt mult mai lasatori ca si romanii,de exemplu aici nu e rusine ca un copil sa ramana repetent,ceea ce la noi se rade de copil daca ramane repetent(cel putin asa era pe vremea mea).

La ce am subliniat ma refeream...

Ingeras, e minunat ce se intampla cu fratiorii. Cei mari au mai multa atentie din partea parintilor, dar cei mici au modele vii pe fratii mai mari. Ii imita ca niste maimutici.hohot
Fluturas
Scris: Monday, September 26, 2011 11:48 AM

mamiemi wrote:

La ce am subliniat ma refeream...

Ingeras, e minunat ce se intampla cu fratiorii. Cei mari au mai multa atentie din partea parintilor, dar cei mici au modele vii pe fratii mai mari. Ii imita ca niste maimutici.hohot

aha,acum am inteles,dar ma referam la situatia de aici.aici toti copiii nascuti in 2008 anul asta incep gradinita(nu conteaza ca e ianuarie 2008 sau decembrie 2008).unii parinti(si eu cunosc) nu dau copilul la gradinita din diferite motive si lasa pentru anul ce vine.problema vine aici,ca anul ce vine copilul va merge tot cu cei care au inceput anul asta,nu cu cei care vor incepe anul urmator,deci nu va fi in clasa cu cei nascuti in 2009,ci tot cu cei de 2008.
iar odata intrati in gradinita,deja incep sa scrie si pana la sfarsitul anului toata clasa stie sa isi scrie numele,asa ca anul urmator in septembrie,copilul nou intrat nu va stii sa scrie,pe cand restul clasei deja scrie
ma refeream asa in general,cum este aici,nu personal,la mine
ingerash
Scris: Monday, September 26, 2011 12:57 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
mamiemi wrote:

Da,asa este hohot hohot cat sunt impreuna intr-una vorbesc,Madalina repeta cuvinte dupa Ionut,Ionut daca se plictiseste ii da o carte sa "pretinda"ea ca citeste si citeste ea dupa ilustratiiras sa vedem ce va face al treilea cu studiosii astiaras
mamiemi
Scris: Monday, September 26, 2011 2:15 PM
Nivel

Pai iti spun eu ce va fi: intra in gasca si se da dupa ei.
aurishta
Scris: Monday, September 26, 2011 3:15 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2011
mamiemi wrote:
Pai iti spun eu ce va fi: intra in gasca si se da dupa ei.

hohot Asa e la mine cu Angelica! Cei mari o instruiesc intensivhohot stie cantece fara numar in romana, engleza si chiar rusasic, "studiaza"si desenul alcool intensivalcool pe pereti si mobilabanghead , "face" temele fratilor eihohot si alte achizitii d-astea senzationalealcool alcool alcool Intr-un cuvant, cei patru frati fac mai mult decat o guvernantahohot hohot hohot
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.