Glucoza in urina sau glucozuria in sarcina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Scris: Wednesday, May 25, 2011 4:52 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Ieri am facut si eu testul. Sucul de glucoza n-a fost asa dulce si scarbos cum ma asteptam...a fost chiar refreshing, cu aroma de lamaie si lime...dupa o ora mi-a luat sange...sper sa iasa bine.
Misha, tu cum stai cu zaharul acum dupa nastere? Ti-ai revenit?
misha
Scris: Wednesday, May 25, 2011 5:43 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/12/2006
hohot Delfinasa, si mie mi-a placut sucul acela. S-a mirat asistenta, caci nu i se mai intamplase!
Nu stiu cum mai stau la capitolul acesta, caci nu m-am mai intepat. Cred ca voi face inca un test la 6 saptamani de la nastere. Intre timp am o pofta de dulceeee cat n-am avut toata sarcina! Cu greu ma abtin!alcool

Sper sa-ti iasa bine testul!pupici
delfinasa
Scris: Wednesday, May 25, 2011 7:59 PM
Nivel

N-a iesit prea bine uff...tocmai ce m-au sunat sa-mi zica ca am zaharul usor peste limita de sus si o sa trebuiasca sa programez testul de toleranta de 3h paleuff.
misha
Scris: Wednesday, May 25, 2011 11:07 PM
Nivel

Imi pare rau sa aud asta, Mihaela! Dar e bine ca macar stii ca de-acum trebuie sa te feresti nu numai de dulciuri dar si de fulgii de porumb si malaiul in general care au indice glicemic foaaarte mare. Din pacate nici fructele nu-ti vor fi permise in totalitate. Dar nu mai e asa mult, sunt sigura ca vei face fata cu brio inca 2 luni. Si neaparat sa-ti mai faca eco spre sfarsit sa vada cat a crescut bb. Intre timp, fara biscuiti, ciocolata sau alte dulciuri, da? Sanatate multa!pupici
delfinasa
Scris: Tuesday, May 31, 2011 9:07 PM
Nivel

Habar n-aveam ca pepenele rosu e mai periculos de zaharos decat ciocolata...mi-a spus prietena mea care-a avut diabet gestational...ea avea monitor si dupa pepene rosu zaharul o lua razna mult ca a trebuit sa renunte la el...la ciocolata mi-a zis ca era ok si a mancat toata sarcina zilnic 1-2 patratele.
Imi explic saltul la mine ca am mancat pepene in fiecare zi in ultima luna si mancare cu continut glicemic crescut...si de 2 ori/zi chiar bagam pepene...uneori cu paine alba...am mancat si multe mancaruri si fructe care sunt transformate in zahar usor (porumb, cartofi, paine alba si produse din faina alba, carne rosie, chips baked de porumb, biscuiti)alcool...nu zic ca n-am mancat si dulciuri, dar combinatia cu mancarea n-a fost una buna pentru nivelul zaharuluiuff.
Maine dimineata ma duc la testul de 3h...asistentele alea au zis sa nu tin nici o dieta inainte, ci sa mananc cum mananc normal, doar cu 10-12h inainte sa nu mai mananc nimic...e permisa doar apa. Weekendul asta am mancat putina inghetata, piure de cartofi si porumb...n-am putut sa ma abtin. Acum in pragul testului m-a apucat remuscarea uff.
misha
Scris: Wednesday, June 1, 2011 10:40 AM
Nivel

Delfinasa, sper din toata inima sa-ti iasa testul bine. Asteptam vesti, ok?pupici
delfinasa
Scris: Thursday, June 2, 2011 4:16 PM
Nivel

Pfiu, am scapat cu bine...mi-a iesit normal acum testulconfeti...ce pietroi mi-a luat de pe suflet.
ingerash
Scris: Thursday, June 2, 2011 4:29 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Delfinasa,ma bucur ca a iesit bine de data asta!computerlove pupici
misha
Scris: Thursday, June 2, 2011 6:31 PM
Nivel

ma bucur ca a iesit bine testul, dar eu tot iti recomand sa fii atenta la dieta. Stii ca si mie imi iesise normal si apoi m-am trezit cu surpriza...
Andru
Scris: Thursday, December 22, 2022 7:43 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 12/22/2022
AngelNot Bună,a trecut mult timp de la aceasta discutie,insă sper totusi sa mai fie cineva pe aici. Am si eu aceeași problema cu glucoza mare in urina,cu valori normale insa la cea din sange. Doctorii nu prea stiu,inteleg ca sunt cazuri rare. Da mi de veste daca mai vezi acest mesaj pentru ca mi as dori sa impartasim cateva opinii. Multumesc
misha wrote:
Fetelor, e cineva avizat printre voi care ar putea sa-mi dea mai multe detalii? Am cautat cateva informatii pe internet dar nu m-am lamurit foarte mult. Am inteles doar ca de obicei glucozuria se detecteaza atunci cand persoana in cauza are diabet sau rinichii nu functioneaza corect.

Astazi mi s-a facut o analiza calitativa a urinei ( cu ajutorul unui betisor special introdus intr-un specimen de urina) si dr mi-a spus ca a detectat glucoza. Mi-au luat glicemia si a iesit in valori normale. Plus ca in urma cu 3 saptamani am facut si testul de toleranta la glucoza, si se pare ca totul e ok. Dulce nu mananc decat rar si in cantitati fooooarte mici. Asa ca nu-mi ramane decat faptul ca ar fi ceva in neregula cu rinichii mei. Vineri am alta programare la dr, iar intre timp n-am voie sa mananc absolut nimic dulce (acum ii inteleg pe bietii diabetici!). Asta include si fructele caci am uitat sa intreb doctorul?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.