Ganduri, pilde, invataturi...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
madanuta
Scris: Wednesday, February 1, 2012 10:06 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/26/2007
Brandusa, Giulia, va trinit o imbratisare calda pe gerula sta cumplit!computerlove
giulia_mamik
Scris: Wednesday, February 1, 2012 3:24 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/22/2010
Mada,la ce frig am tras azi chiar imi face bine o imbratisare!pupici computerlove Multumim ca impartasesti cu noi toate pildele si invataturile astea!angel
madanuta
Scris: Friday, February 3, 2012 10:43 AM
Nivel

"Pentru ca raul sa invinga, este suficient ca oamenii buni sa nu faca nimic." - Burke Edmund
Va imbratisez si va doresc un week-end linistit! Maine nu pot intra, ca sunt foarte ocupata.computerlove
zaza_
Scris: Sunday, February 5, 2012 3:22 PM
Nivel

Inregistrat: 3/25/2008
Despre iertare...POVESTEA CUTIEI CU PIERSICI:

Un profesor a dat fiecarui student ca tema pentru lectia de saptamana viitoare sa ia o cutie de carton si pentru fiecare persoana care ii supara, pe care nu pot sa o sufere si sa o ierte sa puna in cutie cate o piersica, pe care sa fie lipi...ta o eticheta cu numele persoanei respective.

Timp de o saptamana, studentii au avut obligatia sa poarte permanent cutia cu ei: in casa, in masina, la lectii, chiar si noaptea sa si-o puna la capul patului. Studentii au fost amuzati de lectie la inceput, si fiecare a scris cu ardoare o multime de nume, ramase in memorie inca din copilarie.

Apoi, incetul cu incetul, pe masura ce zilele treceau studentii adaugau nume ale oamenilor pe care ii intalneau si care considerau ei ca au un comportament de neiertat. Fiecare a inceput sa observe ca devenea cutia din ce in ce mai grea. Piersicile asezate in ea la inceputul saptamanii incepusera sa se descompuna intr-o masa lipicioasa, cu miros dezgustator, si stricaciunea se intindea foarte repede si la celelalte.

O problema dificila mai era si faptul ca fiecare era dator sa o poarte permanent, sa aiba grija de ea, sa nu o uite prin magazine, in autobuz, la vreun restaurant, la intalnire, la masa, la baie, mai ales ca numele si adresa fiecarui student, ca si tema experimentului, erau scrise chiar pe punga. In plus, cartonul cutiei se stricase si ea ajunsese intr-o stare jalnica: cu mare greutate mai putea sa faca fata sarcinii sale.

Fiecare a inteles foarte repede si clar lectia pe care a incercat sa le-o explice profesorul cand s-au revazut dupa o saptamana, si anume ca acea cutie pe care o carasera cu ei o saptamana intreaga nu a fost decat expresia greutatii spirituale pe care o purtam cu noi, atunci cand strangem in noi ura, invidie, raceala fata de alte persoane.

De multe ori credem ca a ierta pe cineva este un favor pe care i-l facem acelei persoane. In realitate insa, acesta este cel mai mare favor pe care ni-l putem face chiar noua insine.

In cutia ta cate piersici sunt… si ce ai de gand sa faci cu ele???
oanamaria
Scris: Sunday, February 5, 2012 4:23 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 4/22/2009
DA! Am si eu cateva piersici in cutie ,dar sunt puse de mult timp deja s-au descompus.plans
madanuta
Scris: Monday, February 6, 2012 9:42 AM
Nivel

"Ceea ce nu traim la timp, nu mai traim niciodata." Octavian Paler
oanamaria
Scris: Monday, February 6, 2012 10:45 AM
Nivel

madanuta wrote:
"Ceea ce nu traim la timp, nu mai traim niciodata." Octavian Paler

Crezi?!uff
madanuta
Scris: Monday, February 6, 2012 1:50 PM
Nivel

Nu in toate cazurile, dar in cazul copilariei netraite frumos din diferite motive, chiar nu se poate recupera.pupici
zaza_
Scris: Monday, February 6, 2012 2:31 PM
Nivel

Inregistrat: 3/25/2008
Poate e scos din context cumva... Spune sa traim clipa, acum, in prezent, pentru ca nu poti da timpul inapoi. Sa traiesti fara sa ai regrete, pentru ca daca nu te bucuri de viata ACUM, pierzi...nu o sa mai fii acelasi peste 10,20 de ani.
madanuta
Scris: Tuesday, February 7, 2012 5:06 PM
Nivel

Ana
Scris: Tuesday, February 7, 2012 6:49 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 11/9/2008
Viata nu este cladita doar din sacrificii marete si munca, ci si din lucruri marunte printre care zambetele si bunatatea- daruite constant sunt cele care cuceresc inima si ofera siguranta.
madanuta
Scris: Friday, February 10, 2012 8:31 AM
Nivel

A fost odata un rege care avea o fiica desteapta foc si foarte frumoasa. Printesa suferea însa de o boala misterioasa. Pe masura ce crestea, mâinile si picioarele-i slabeau, în timp ce auzul si vazul i se împutinau. O multime de doctori încercasera sa o vindece, dar în zadar.

Într-o zi, la curte sosi un batrân despre care se spunea ca ar cunoaste secretul vietii. Toti curtenii se grabira sa-l roage sa vina în ajutorul printesei bolnave. Batrânul îi dadu copilei un cosulet de nuiele de capac, si-i spuse:
- “Ia-l si ai grija de el. Te va vindeca”…

Nerabdatoare si plina de bucurie, printesa deschise capacul, dar ceea ce vazu o umplu de uimire si de tristete. În cosulet era un copil, doborât de boala, si mai nenorocit si mai suferind decât ea. Printesa îsi lasa sufletul cuprins de compatimire si, în ciuda durerilor, lua copilul în brate si începu sa-l îngrijeasca. Trecura luni, iar printesa nu avea ochi decât pentru copil. Îl hranea, îl mângâia, îi surâdea, îl veghea noptile, îi vorbea cu duiosie, chiar daca toate acestea îi pricinuiau o mare suferinta si oboseala. La aproape sapte ani dupa acestea… se petrecu ceva de necrezut. Într-o dimineata, copilul începu sa zâmbeasca si sa mearga. Printesa îl lua în brate si începu sa danseze râzând si cântând, usoara si nespus de frumoasa cum nu mai fusese de multa vreme. Fara sa-si dea seama se vindecase si ea…

“Doamne, când mi-e foame, trimite-mi pe cineva care are nevoie de hrana;
când mi-e sete, trimite-mi pe cineva care are nevoie de apa;
când mi-e frig, trimite-mi pe cineva care trebuie încalzit;
când sufar, trimite-mi pe cineva pe care sa mângâi;
când crucea mea începe sa fie prea grea, da-mi crucea altuia s-o împart cu el;
când sunt sarac, adu-mi pe cineva care este în nevoie;
când nu am timp, da-mi pe cineva pe care sa-l ajut o clipa;
când ma simt descurajat, trimite-mi pe cineva pe care sa-l încurajez;
când simt nevoia de a fi înteles, da-mi pe cineva care sa aiba nevoie de întelegerea mea;
când as vrea ca cineva sa aiba grija de mine, trimite-mi pe cineva de care sa am grija;
când ma gândesc la mine, îndreapta-mi gândurile catre altii…”

Autor: Bruno Ferrero

oanamaria
Scris: Friday, February 10, 2012 9:35 AM
Nivel

plans Impresionant !
bereea
Scris: Friday, February 10, 2012 2:33 PM
Nivel

Inregistrat: 3/29/2007
Daca ne-ar pasa de altii cel putin cat ne pasa de noi, lumea in care traim ar fi alta
Ana
Scris: Friday, February 10, 2012 9:14 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 11/9/2008
Foarte frumos.hearts
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.