Gandirea pozitiva, Rugaciunea- terapia pentru suflet!

Options Gandirea pozitiva, Rugaciunea- terapia pentru suflet!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
shirel
Postat: Thursday, February 19, 2015 11:02 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
Exact ieri am fost la o petrecere de multumire lui D-zeu pentru ca i-a daruit prietenei mele o fetitza dupa 18 ani in care se chinuia sa ramana insarcinata.Fetelor daaa credintza sau mai bine zis credintza totala si sigurantza in D-zeu face minuni .Nu exista daca nu ceri sa nu ti se dea dar depinde cum ceri.Puneti inima si dragoste in rugaciunile voastre si nu va indoiti nici o clipa ca nu vreti primi.Vreti sa aveti copii "cereti,plangeti si incredeti-va ca-i ve-ti primi.D-zeu nu poate sa ramana nemilos in fatza lacrimiilor unor femei ce doresc sa devina mame.Si nu numai copii orice va doriti cu adevarat i viatza asta puteti cere sanatate si iubire ,fericire in familie tot ce doriti puteti primi .Nu va pierdeti niciodata sperantza niciodata nu stii cum minunea mult dorita ajunge si la voi.La mine si pot sa va spun cu mana pe inima toata viatza mea este o minune ,faptul ca ma trezesc in fiecare dimineatza este ptr mine o minune eu nu am nevoie de mai mult.Succes fetelor si nu uitati ca acolo sus cineva va iubeste!!computerlove
Josefina
Postat: Thursday, February 19, 2015 11:30 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/12/2015
Postari: 144
Doamna Emanicole,nu stii dumneata ce as simti eu intr-o situatie pe care nu o am(nici eu nu stiu si nici nu vreau sa stiu Hands ).Mai bine sa ne dorim sa avem cu totiisanatate.

Doamna Maryella,asa e:nu ajuta pe nimeni sa se vaieta o viata intreaga.Trebuie ca cine ii are bolnavi sa vada ce e mai bun in ei si sa ii caute de sanatate.
Dar e tare pacat,altadata nu erau atatia copii malformati sau nascuti prea devreme.
Despre avorturi,cine stie cum o gandi Dumnezeu?!El stie.Dumneata spui ca nu comentezi si nu judeci femeile de fac avort,dar lui Dumnezeu,pe care Il iubesti si in care crezi,Ii ceri sa fie intr-un fel anume,cum consideri dumneata.Crezi ca tine El cont de asta,de cum vrem noi sa fie El?!Nu cred.Daca cerem pentru noi ceva,de-o fi bine,ne-o da,dar sa Ii spunem Lui cum sa fie,e prea de tot.

Doamna Aurishta,daca asta e esenta gandului dumneavoastra,sa respectati omul indiferent de durata vietii,tot respectul!Inseamna ca e ferice de familia dumneavoastra,de sot,de copii,de parinti,de socri-trebuie ca ii iubiti cu atat mai mult(fata de un pui de om fara zile dintr-o stire de ziar).

Cam in numele iubirii de felul acesta mi ti-i strig la Dumnezeu sa mi-i tina si sa mi-i fi dat sanatosi.Nu e o cerere rea,o asculta!Daca e sanatate,inseamna ca am primit toate de la El,si mangaiere,si cearta,dupa merit.

Petrecere de multumire fata de Dumnezeu?!Adica a fost si El acolo,la petrecere?!Cray
Asa,cum zici si dumneata,doamna Shirel,sa ne vada cerand lucruri bune,e si El multumit ca are un popor sanatos la minte!

Noapte buna tuturor!

maryella77
Postat: Thursday, February 19, 2015 11:43 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/16/2013
Postari: 1228
Locatia: Bucuresti
shirel wrote:
Exact ieri am fost la o petrecere de multumire lui D-zeu pentru ca i-a daruit prietenei mele o fetitza dupa 18 ani in care se chinuia sa ramana insarcinata.Fetelor daaa credintza sau mai bine zis credintza totala si sigurantza in D-zeu face minuni .Nu exista daca nu ceri sa nu ti se dea dar depinde cum ceri.Puneti inima si dragoste in rugaciunile voastre si nu va indoiti nici o clipa ca nu vreti primi.Vreti sa aveti copii "cereti,plangeti si incredeti-va ca-i ve-ti primi.D-zeu nu poate sa ramana nemilos in fatza lacrimiilor unor femei ce doresc sa devina mame.Si nu numai copii orice va doriti cu adevarat i viatza asta puteti cere sanatate si iubire ,fericire in familie tot ce doriti puteti primi .Nu va pierdeti niciodata sperantza niciodata nu stii cum minunea mult dorita ajunge si la voi.La mine si pot sa va spun cu mana pe inima toata viatza mea este o minune ,faptul ca ma trezesc in fiecare dimineatza este ptr mine o minune eu nu am nevoie de mai mult.Succes fetelor si nu uitati ca acolo sus cineva va iubeste!!computerlove

Shirel pur si simpluiloveyou Cheek Kiss Cheek Kiss Si eu tot asa cred.Felicitari din suflet prietenei tale si multa sanatate ei , fetitzei si intregii familii! F frumos acest obicei de a da o petrecere de multumire Domnului. Nu am auzit de el,dar mi se pare o idee f buna,demna de retinut.
Doamna Josefina am spus cu totul altceva.Pentru mine Dumnezeu inseamna iubire,mila,iertare.Si El ne-a lasat liberul arbitru sa facem alegerea.Asta inseamna ca nu este implicat in alegerile noastre, ci doar ne scoate in cale variantele.Noi suntem cei care alegem.
shirel
Postat: Friday, February 20, 2015 8:25 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
maryella77,exact asta este adevarul,D-zeu hotareste totul dar noi avem dreptul sa alegem..nimeni nu alege ptr noi nimic .

josefina,da draga mea D-eu a fost prezent la petrecere!fiindca el este prezent peste tot numai noi trebuie sa-l descoperim singuri.La evrei in momentul cand ti se indeplinesc rugaciunile trebuie sa aduci multumire celui care ne-a ajutat sau ne-a scapat de o nenorocire.Este o petrecere unde se vb despre minunea primita se binecuvanteaza pe cei din jur si se poate cere orice vrem fiindca D-zeu se afla in acela loc.De obicei la cei foarte religiosi fac asemenea multumiri lui D-zeu aproape la fiecare nastere a copiilor.
Si daca imi permiti mai am o rugaminte la tine nu stiu ce varsta ai tu dar prefer aici pe forum sa mi te adresezi fara doamna eu sunt numai Shirel ptr toti asta ma face sa ma simpt egala si apropiata de voi toate.computerlove
aurishta
Postat: Friday, February 20, 2015 9:10 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Cu siguranta, Domnul nu este asa cum credem noi sau cum am vrea noi sa fie, ci asa cum este EL! Vorbim despre o persoana, nu despre o idee, iar o persoana are o identitate distincta, o gandire, o vorbire, sentimente si reactii care o definesc! Asta este responsabilitatea noastra, sa descoperim cum este si sa relationam cu EL in conditiile pe care El le stabileste, fiind cu mult, mult deasupra noastra! Il iubesc pe Domnul si am invatat, pe parcursul anilor, sa-i multumesc pentru fiecare lucru din viata mea si sa accept fiecare situatie grea , dificila sau dureroasa ca fiind sub controlul Sau, chiar daca, pe moment, nu i-am putut deslusi intelesul! Este o chestiune de incredere in singura Persoana care o merita fara nici o rezerva!
Nu am spus toate acestea ca replica la spusele cuiva dintre voi, ci ca niste consideratii proprii asupra turnurii discutiei.
bereea
Postat: Friday, February 20, 2015 9:19 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22769
Foarte bine spus, Aurisha!Bravoo
Josefina
Postat: Friday, February 20, 2015 1:16 PM

Ce curajoase sunteti!
Eu Ii cer pentru viata mea,acolo unde sunt,daca vreau ceva mai mult.Mi-e frica si sa ma gandesc ca as pleca din cunoasterea de sine in cunoasterea persoanei lui Dumnezeu.El are apropiatii Lui;as ajunge acolo(nechemata)incompleta si mi-ar spune,probabil:"de ce ai venit,sa iti caut in coarne?stii tu ca imi place Mie asta?".

Brrr!
Mai bine stau la mine acasa,am atatea de stiut de spre mine!
aurishta
Postat: Friday, February 20, 2015 1:35 PM

Quote:

Eu Ii cer pentru viata mea,acolo unde sunt,daca vreau ceva mai mult.
Cheek Kiss Eu cred ca mai intai trebuie sa ne apropiem de El, inainte de a-i cere ceva cu speranta de a primi! Nu pot sa-L tratez ca pe Mos-Craciun, facandu-i o lista cu ceea ce doresc.....mai degraba caut sa aflu cum vrea El ca eu sa traiesc...in felul simplu, curat, pe care El l-a proiectat initial! Cu alte cuvinte, caut sa ma imprietenesc cu El, nu pentru a-I cere ceva, ci pentru ca este o persoana intr-atat de admirabila incat consider ca este o onoare acest lucru!
Spre exemplu, ca sa fiu la subiect (fiindca cine ma cunoaste stie ca specialitatea mea este off-topiculras ), i-am cerut fierbinte copii....dar am luat si decizia ca, in cazul in care-i voi primi, voi cauta sa invat de la El cum sa-i cresc, cum sa-i educ, cum sa ma port cu ei! Fiecare dintre ei stie bine ca este un dar al Domnului, respectat si tratat ca atare ! Asta este, pentru mine, continuarea rugaciunii initiale de a avea copii...
maryella77
Postat: Friday, February 20, 2015 3:35 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/16/2013
Postari: 1228
aurishta wrote:
Cheek Kiss Eu cred ca mai intai trebuie sa ne apropiem de El, inainte de a-i cere ceva cu speranta de a primi! Nu pot sa-L tratez ca pe Mos-Craciun, facandu-i o lista cu ceea ce doresc.....mai degraba caut sa aflu cum vrea El ca eu sa traiesc...in felul simplu, curat, pe care El l-a proiectat initial! Cu alte cuvinte, caut sa ma imprietenesc cu El, nu pentru a-I cere ceva, ci pentru ca este o persoana intr-atat de admirabila incat consider ca este o onoare acest lucru!
Spre exemplu, ca sa fiu la subiect (fiindca cine ma cunoaste stie ca specialitatea mea este off-topiculras ), i-am cerut fierbinte copii....dar am luat si decizia ca, in cazul in care-i voi primi, voi cauta sa invat de la El cum sa-i cresc, cum sa-i educ, cum sa ma port cu ei! Fiecare dintre ei stie bine ca este un dar al Domnului, respectat si tratat ca atare ! Asta este, pentru mine, continuarea rugaciunii initiale de a avea copii...

Mi-ai citit gandurile ca de obicei aurishta. Pana la urma si in rugaciunea Tatal Nostru zice " precum in cer asa si pe pamant".Si noi ajutam in principal , mai ales cu lucruri mai mari, mai grele, persoanele pe care le cunoastem sau persoanele pe care ni le recomanda persoane de incredere.Si eu la fel ma rog,sa imi dea prunci buni si sanatosi si intelepciunea de a-i creste dupa voia Lui, nu a mea.
Shirel ff frumos acest obicei.E asta mi se pare un obicei demn de preluat.Pana la urma noi oamenii avem pretentia si ni se pare normal cand ajutam pe cineva- in majoritatea cazurilor ca sunt si persoane care ajuta fara sa ceara nici macar un multumesc in schimb-sa primim un "multumesc".Tot asa e normal sa si multumim Domnului pentru toate binecuvantarile de care avem parte.
aurishta
Postat: Friday, February 20, 2015 5:12 PM

maryella77 wrote:

Mi-ai citit gandurile ca de obicei aurishta.
coeur coeur iloveyou
Josefina
Postat: Friday, February 20, 2015 9:30 PM

Sunt atatea pareri despre relatia cu Dumnezeu si Dumnezeu doar unul.sorry
aurishta
Postat: Friday, February 20, 2015 9:35 PM

Exact asta spun si eu!ras
Josefina
Postat: Friday, February 20, 2015 11:09 PM

Una sau niciuna dintre toate parerile coincide cu a lui Dumnezeu,restul e nimic.
Aceasta spuneai si dumneata,doamna A urihta?
aurishta
Postat: Saturday, February 21, 2015 6:35 PM

Nu parerile conteaza, ci faptul in sine...asta vreau sa spun! Dar ras se pare ca deviem de la tema de discutie....ceea ce vorbim se potriveste mai bine pe la alte subiecte!pupici
Josefina
Postat: Saturday, February 21, 2015 7:15 PM

Ba se potriveste,cum sa nu se potriveasca;daca ai o consideratie gresita,numai gandire pozitiva nu se mai numeste!Traiesti in eroare.Faptul e gresit in fata lui Dumnezeu,degeaba toata lumea te-ar sustine,din nestiinta.Bye2
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed