Gandirea pozitiva, Rugaciunea- terapia pentru suflet!

Options Gandirea pozitiva, Rugaciunea- terapia pentru suflet!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Nanny
Postat: Friday, November 28, 2014 4:19 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
aurishta wrote:
Foarte frumoasa poveste, NannyBravoo Bravoo
Mi-a placut subtitlul :Povestea Anei nu se va sfarsi niciodata! Daca parintii ar fi luat alta decizie, povestea s-ar fi terminat inainte de a incepeCray

Da ff emotionanta povestea..m-a miscat profund...am vazut si fotografii cu fetita, este adorabila cu niste ochi mari si frumosi!!Love
maryella77
Postat: Friday, November 28, 2014 11:38 PM

Intrat: 7/16/2013
Postari: 1228
Locatia: Bucuresti
Citisem mai de mult o pilda care suna cam asa:
Un profesor la medicina,ginecolog, ii strange pe stundeti in jurul lui si le spune un studiu de caz: Cuplu, el alcoolic si cu sifilis, ea cu tuberculoza, mai au 4 copii bolnaviciosi, iar femeia e insarcinata.Ce recomandati? toti in cor : avortul.
Profesorul raspunde: se intampla in 1770, femeia a pastrat sarcina , iar copilul era Beethoven.
Pilda e mai mare putin si povestita mai frumos, eu am spus cum mi-am amintit-o.
aurishta
Postat: Saturday, November 29, 2014 10:27 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Da, am vazut acest subiect reluat si in scurt-metrajul de mare succes CrescendoBravoo Pentru cine nu l-a vazut inca, pun un link cu subtitrare in engleza (in romana nu stiu daca exista, eu n-am gasit) https://www.youtube.com/watch?v=CafJJNETvqM
Anelise
Postat: Saturday, November 29, 2014 4:18 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Mary, ce mult mi-a placut! cool
aurishta
Postat: Thursday, December 4, 2014 12:16 PM

M-am tot gandit unde sa scriu aceste lucruri...initial am vrut la "Mame de ingeri", apoi m-am gandit ca ar fi mai potrivit aici!angel
Fiecare dintre noi, fie ca este aspiranta, fie ca este deja mamica, se poate intalni cu nesansa pierderii copilului mult-iubit , dorit si asteptat! Stiti zicala: "Numai nebunul zice: mie nu mi se poate intampla"!
Lucrurile pe vreau sa vi le povestesc sunt spuse din perspectiva faptului ca sunt o femeie care crede in Dumnezeu (de aceea am si ales topicul asta)nu numai ca intr-o notiune de bine suprem, ci ca intr-un prieten sau un tata preaiubit si respectat!
Cu multi ani in urma, pe cand aveam doar un singur copil...avea vreo trei ani pe-atunci....am aflat o veste cumplita...o familie pe care o cunosteam foarte bine si-a pierdut una dintre fiice intr-un accident, alte doua fiind gasite in coma (ulterior, ele s-au recuperat). Am fost foarte zguduita de veste, mai ales ca pe fata decedata o cunosteam foarte bine! Urmatorul gand care mi-a venit a fost urmatorul: Cum as suporta eu o astfel de drama?! In aceasta framantare sufleteasca, am vorbit cu Domnul despre acest lucru...i-am spus despre cele mai importante persoane din viata mea, iubitul meu sot si micul meu fiu....si am hotarat ca, daca ii voi pierde cumva, n-am sa ma supar pe Domnul si ca voi considera ca El a luat inapoi ceea ce-i apartinea deja de drept!I-am cerut, totodata, si puterea de a pune in practica aceste cuvinte, daca va fi cazul!
Nu dupa mult timp, fiul meu se juca linistit langa mine cand, deodata, s-a invinetit la fatza si s-a prabusit, ca mort! Primul gand care mi-a venit a fost: iata, a venit momentul...voi putea traversa aceasta? In cele din urma, copilul nu murise (acum are 21 de ani), avusese doar convulsii in forma pasiva pe care le-am tratat cu succes ulterior !
Apoi a urmat o sarcina pierduta la 6 saptamani...greu, dar a trecut si asta! Si iata ca am ramas din nou gravida, sarcina monitorizata atent, sustinuta cu tratament, supravegheata echografic...insotita de entuziasm, vise, sperante....ma gandeam deja la nume, la hainute...Din pacate, la 16 saptamani s-a oprit din evolutie....din nenorocire, am vazut si imaginile echo (care m-au urmarit multa vreme in cosmaruri). Daca s-ar putea muri din durere, cu siguranta aceea a fost una dintre imprejurarile in care as fi murit! Cu toate astea, lucrurile pe care le stabilisem inainte cu Domnul m-au tinut pe linia de plutire...a fost ca si cum as fi fost cumva pregatita sufleteste...Greu, foarte greu mi-am revenit....totusi, am gasit puterea de a lasa amintirile dureroase in trecut si de a merge privind inainte! Negresit, acele intamplari au lasat urme adanci in sufletul meu, dar acum, cum am mai spus nu demult, toate lucrurile bune pe care le-am primit de la Domnul au fost atat de multe, atat de frumoase....am avut asa multe satisfactii incat au acoperit complet toate episoadele triste din viata mea!
aurishta
Postat: Tuesday, December 23, 2014 10:39 AM

Ce mai faceti, fete dragi? Mai este cineva dintre voi care ii cere Domnului pruncul mult-dorit si care asteapta, cu rabdare, sa primeasca raspuns? coeur coeur
aurishta
Postat: Thursday, February 19, 2015 10:18 AM

Am citit un articol emotionant.....poate va va face si voua placere sa-l cititi!coeur https://www.culturavietii.ro/2015/02/17/faceti-cunostinta-cu-walter-joshua-fretz-o-fiinta-umana/
Josefina
Postat: Thursday, February 19, 2015 12:17 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/12/2015
Postari: 144
Eiii,decat bolnav,mai bine mort;scuzati-ma pe mine nu ma emotiineaza deloc.Eu prefer copil sanatos.

Daca n-a fost sa fie normal,ce rost are sa consum emotii pentru ce nu putea trai?!Le pastrez pentru unul sanatos,Dumnezeu si Maica Domnului sa ne-ajute!Angel
maryella77
Postat: Thursday, February 19, 2015 4:42 PM

Josefina wrote:
Eiii,decat bolnav,mai bine mort;scuzati-ma pe mine nu ma emotiineaza deloc.Eu prefer copil sanatos.

Daca n-a fost sa fie normal,ce rost are sa consum emotii pentru ce nu putea trai?!Le pastrez pentru unul sanatos,Dumnezeu si Maica Domnului sa ne-ajute!Angel

Toti parintii isi doresc copii sanatosi,dar nu cred ca e ca ca la cofetarie sa alegi din vitrina ce preferi.Sunt destule cazuri cand s-a nascut copilul sanatos si s-a imbolnavit grav apoi.Sanatatea nu e un bun ce ni se cuvine,e un dar de la Dumnezeu. Daca mai multi ar intelege asta,probabil nu ar mai fi atatea avorturi si in consecinta poate nu ar mai fi atatia copii bolnavi. Bolile fizice apar ca urmare a imbolnavirii sufletului, iar imbolnavirea sufletului are loc atunci cand se pierde legatura cu Dumnezeu. Si probabil daca am invata ce inseamna iubirea neconditionata cu adevarat poate altfel am vedea lucrurile.Sunt lucruri pe care nu le inteleg ,dar asta nu inseamna ca le judec. Fiecare are liberul arbitru de la Dumnezeu sa faca lucrurile asa cum crede,dar sa realizeze ca vine momentul in care trebuie sa isi asume si raspunderea faptelor sale.
Nanny
Postat: Thursday, February 19, 2015 5:13 PM

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Pentru mine este mult prea dureros si in momentul acesta prea marcant sa vad asemena articole...m-au uitat rapid...si am ramas cu nod in gat si lacrimi in ochi..Asa ca propun o poveste frumoasa...

https://sfatulparintilor.ro/familie-parinti/inspirational-motivational-emotional/intamplare-adevarata-cand-dumnezeu-ne-lasa-semne-in-cale/3/
aurishta
Postat: Thursday, February 19, 2015 7:20 PM

Pe mine m-a impresionat foarte mult povestea aceea nu pentru partea trista, ci pentru consideratia de care a avut parte acel prunc. Un om ramane un om chiar daca traieste doar cateva ore sau 100 de ani! Unii oameni au zile multe....altii, prea putine....totusi, imi place cand este respectata calitatea de om , indiferent de lungimea vietii lui!
Josefina
Postat: Thursday, February 19, 2015 8:10 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/12/2015
Postari: 144
Da,sigur,cum spui dumneata,doamna Aurishta.Eu n-as trage catre viata o anomalie,dar fiecare cu consideratia lui.

Doamna Maryella,ai mare dreptate.Si eu cred ca dam socoteala pentru fiecare miscare pe care am vrea sa o facem,de orice fel,chiar inainte sa inceapa!N-a fost gresit,se pare,daca Dumnezeu nu s-a maniat pentru asa "indrazneala" si mi-a dat trei fete si un baiat sanatosi inca de mici si cu vlaga la minte,de vreme ce au terminat fiecare scoli inalte si n-au probleme in lume,dimpotriva.
Ma strange in spate cand aud pe cate careva mandri ca au copii handicapati si ca prin ei isi cara "crucea"!Cum sa te bucuri ca tu te speli de pacate,cica si un copil creste stramb si limitat langa tine?!Asta nu e de la Dumnezeu! maseluta
emanicole
Postat: Thursday, February 19, 2015 9:07 PM

Intrat: 12/22/2013
Postari: 1837
Locatia: bucuresti
Josefina imi cer scz pentru indrazneala...daca l-ati avea dumeavoastra acel copil "handicapat" l-ati iubi ca pe ochii din cap. sic
Poate aparea la toate controalele din lume ca e sanatos si cand se naste sa aibe o malformatie ceva....ce ati face? L-ati omora?...adica pe principiul mai bine mort decat handicapat??

In fine fiecare dam socoteala cum spunea scumpa maryella- app iloveyou
maryella77
Postat: Thursday, February 19, 2015 9:24 PM

Josefina wrote:
Da,sigur,cum spui dumneata,doamna Aurishta.Eu n-as trage catre viata o anomalie,dar fiecare cu consideratia lui.

Doamna Maryella,ai mare dreptate.Si eu cred ca dam socoteala pentru fiecare miscare pe care am vrea sa o facem,de orice fel,chiar inainte sa inceapa!N-a fost gresit,se pare,daca Dumnezeu nu s-a maniat pentru asa "indrazneala" si mi-a dat trei fete si un baiat sanatosi inca de mici si cu vlaga la minte,de vreme ce au terminat fiecare scoli inalte si n-au probleme in lume,dimpotriva.
Ma strange in spate cand aud pe cate careva mandri ca au copii handicapati si ca prin ei isi cara "crucea"!Cum sa te bucuri ca tu te speli de pacate,cica si un copil creste stramb si limitat langa tine?!Asta nu e de la Dumnezeu! maseluta

Ideea e alta, nu e vorba de bucurie, dar nu ajuta pe nimeni sa se vaieta o viata intreaga. Plus ca Dumnezeu stie puterea si credinta fiecaruia si cat poate duce.Si cum am spus, nimeni nu stie ce ii rezerva viata,iar sanatatea nu e un bun care ni se cuvine pentru ca suntem noi mai merituosi decat altii.Nu ne ramane decat sa ne rugam sa ne tina Dumnezeu sanatosi pe noi si ai nostri si sa nu ne dea cat putem duce.
Toate incercarile in viata asta sunt cu ingaduinta Domnului.Modul in care reactionam la incercari si cum le percepem depinde de noi.
Aurishta total de acord cu tine. Omul trebuie respectat indiferent de durata vietii.Faci tu cum faci si exprimi in cateva cuvinte esenta problemei.Cheek Kiss Bravoo
maryella77
Postat: Thursday, February 19, 2015 9:31 PM

emanicole wrote:
Josefina imi cer scz pentru indrazneala...daca l-ati avea dumeavoastra acel copil "handicapat" l-ati iubi ca pe ochii din cap. sic
Poate aparea la toate controalele din lume ca e sanatos si cand se naste sa aibe o malformatie ceva....ce ati face? L-ati omora?...adica pe principiul mai bine mort decat handicapat??

In fine fiecare dam socoteala cum spunea scumpa maryella- app iloveyou

Da, Ema, chiar la asta ma gandeam.Cate cazuri nu sunt cand la o gramada de teste a iesit perfect sanatos si la nastere nu prea si invers.Oricum,indiferent de motivul pentru care o femeie alege sa avorteze-aici nu comentez si nu judec- Dumnezeu nu e clar implicat in aceasta decizie.Cel putin nu Dumnezeul pe care eu il iubesc si in care cred.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed