Gandirea pozitiva, Rugaciunea- terapia pentru suflet!

Options Gandirea pozitiva, Rugaciunea- terapia pentru suflet!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
crisbrustur
Postat: Tuesday, August 26, 2014 5:27 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 4/14/2013
Postari: 125
RUGACIUNEA-TERAPIE PENTRU SUFLET… ce frumoasa exprimare!
Vreau sa povestesc o traire deosebita,vreau s-o impartasesc si altora si stiu ca aici va emotiona.

De ceva vreme doresc sa-mi gasesc un sfant protector,un sfant prieten,confident,”grabnic ajutator”.E greu deoarece nu vreau sa-I supar.Ma gandesc….o,de-as sti ce sfant ar trebui “sa investesc”…i-as studia viata pamanteana,as studia despre el,as cumpara o icoana pe care as pune-o intr-un loc special din casa.Doar ganduri… .Fac o paranteza :la inceputul lunii mai,era o discutie in cancelaria scolii mele…asa discutii cum sunt unde exista multe femei,se ajunge la subiectul rugaciuni,subiect sensibil pentu unii.Eu zic:mi-ar placea sa ajung in Grecia,sa pasesc prin locuri prin care au vietuit Sf.Nectarie,Sf.Efrem cel Nou… . Am intalnit priviri intrebatoare,am abandonat subiectul.A trecut o vreme…..cineva mi-a daruit niste carti de rugaciuni,mai mici,mai groase,unele le aveam,dar mi-am zis ca voi darui si eu din dubluri.O colega(a avut copilul la mine in clasa)imi face cadou o icoana,imi zice ca-I sfintita.Ma uit la ea,nu cunosc pe cine infatiseaza,imi zic o fi vreun calugar grec,cred ca mi-a dat-o pe cea pe care n-o voia(colega sfintise si inramase vreo 10).Aduc icoana acasa,o pun in camera in care nu sta nimeni.A trecut si asta.
9august 2014
O zi de sambata…sotul meu vrea sa se odihneasca,il as sa doarma,plec in alta camera,frunzaresc niste carti…pana la urma ma hotarasc la “Minunile Sf.Nectarie”,citesc o pagina,doua,noua…ajung la o pagina in josul careia scria cu creionul "25minute".Ma gandesc ca peste 25 de minute se va intampla o minune.Ma uit la ceas:16.00 Zambesc neincrezator….nu sunt eu demna de minuni… .Merg pana la bucatarie sa verific aragazul,sa nu se intample o altfel “de minune”.E ok cuptorul.Revin la lectura.Schimb cartea…..citesc unde se deschide…minuni, o multime de oameni ce si-au gasit mangaiere prin mijlocirea sfintilor.Ma uit pe coperta cartii:o imagine necunoscuta mie.Privesc icoana de pe peretele din fata mea,ma apropii sa privesc mai bine,e identica.O caldura imi navaleste trupul si inima.Ma uit la ceas:16.25. Asta e minunea mea:Sfantul protector al familiei mele este Sfantul Efrem cel Nou.Am primit ajutor in a-mi stabili protectorul.
Aceeasi seara,ma culc,adorm fericita.Deodata ,nu stiu vis,inchipuire,aievea imi aud urechile”Pune icoana in bucatarie,acolo petreci mai mult timp.M-am executat in secunda urmatoare.
Azi,26 august 2014 citeam acatistul sfantului…erau niste cuvinte despre impartasirea cu ceilalti si mi-a aparut in fata,nu vreau sa explic mai multe,aceasta sectiune a forumului .Despre aceasta intamplare am povestit catorva personae,cele mai multe s-au emotionat,altele nu stiu.
Sper sa fi fost coerenta in povestire.
Am 37 de ani,o sarcina pierduta si stiu ca voi avea copii.Imi doresc sa am cel putin un copil,cum va vrea D-zeu,dar stiu ca de va fi baiat se va numi Efrem.
maryella77
Postat: Tuesday, August 26, 2014 7:28 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/16/2013
Postari: 1228
Locatia: Bucuresti
crisbrustur wrote:
RUGACIUNEA-TERAPIE PENTRU SUFLET… ce frumoasa exprimare!
Vreau sa povestesc o traire deosebita,vreau s-o impartasesc si altora si stiu ca aici va emotiona.

De ceva vreme doresc sa-mi gasesc un sfant protector,un sfant prieten,confident,”grabnic ajutator”.E greu deoarece nu vreau sa-I supar.Ma gandesc….o,de-as sti ce sfant ar trebui “sa investesc”…i-as studia viata pamanteana,as studia despre el,as cumpara o icoana pe care as pune-o intr-un loc special din casa.Doar ganduri… .Fac o paranteza :la inceputul lunii mai,era o discutie in cancelaria scolii mele…asa discutii cum sunt unde exista multe femei,se ajunge la subiectul rugaciuni,subiect sensibil pentu unii.Eu zic:mi-ar placea sa ajung in Grecia,sa pasesc prin locuri prin care au vietuit Sf.Nectarie,Sf.Efrem cel Nou… . Am intalnit priviri intrebatoare,am abandonat subiectul.A trecut o vreme…..cineva mi-a daruit niste carti de rugaciuni,mai mici,mai groase,unele le aveam,dar mi-am zis ca voi darui si eu din dubluri.O colega(a avut copilul la mine in clasa)imi face cadou o icoana,imi zice ca-I sfintita.Ma uit la ea,nu cunosc pe cine infatiseaza,imi zic o fi vreun calugar grec,cred ca mi-a dat-o pe cea pe care n-o voia(colega sfintise si inramase vreo 10).Aduc icoana acasa,o pun in camera in care nu sta nimeni.A trecut si asta.
9august 2014
O zi de sambata…sotul meu vrea sa se odihneasca,il as sa doarma,plec in alta camera,frunzaresc niste carti…pana la urma ma hotarasc la “Minunile Sf.Nectarie”,citesc o pagina,doua,noua…ajung la o pagina in josul careia scria cu creionul "25minute".Ma gandesc ca peste 25 de minute se va intampla o minune.Ma uit la ceas:16.00 Zambesc neincrezator….nu sunt eu demna de minuni… .Merg pana la bucatarie sa verific aragazul,sa nu se intample o altfel “de minune”.E ok cuptorul.Revin la lectura.Schimb cartea…..citesc unde se deschide…minuni, o multime de oameni ce si-au gasit mangaiere prin mijlocirea sfintilor.Ma uit pe coperta cartii:o imagine necunoscuta mie.Privesc icoana de pe peretele din fata mea,ma apropii sa privesc mai bine,e identica.O caldura imi navaleste trupul si inima.Ma uit la ceas:16.25. Asta e minunea mea:Sfantul protector al familiei mele este Sfantul Efrem cel Nou.Am primit ajutor in a-mi stabili protectorul.
Aceeasi seara,ma culc,adorm fericita.Deodata ,nu stiu vis,inchipuire,aievea imi aud urechile”Pune icoana in bucatarie,acolo petreci mai mult timp.M-am executat in secunda urmatoare.
Azi,26 august 2014 citeam acatistul sfantului…erau niste cuvinte despre impartasirea cu ceilalti si mi-a aparut in fata,nu vreau sa explic mai multe,aceasta sectiune a forumului .Despre aceasta intamplare am povestit catorva personae,cele mai multe s-au emotionat,altele nu stiu.
Sper sa fi fost coerenta in povestire.
Am 37 de ani,o sarcina pierduta si stiu ca voi avea copii.Imi doresc sa am cel putin un copil,cum va vrea D-zeu,dar stiu ca de va fi baiat se va numi Efrem.

Foarte impresionant ce ai povestit Cris. Chiar ma intrebam ce mai faci, ca nu ai mai scris de mult la aspirante. Sfantul Efrem cel Nou e grabnic ajutator. Am aflat-o din proprie experienta si eu. Am aflat astazi ca au audus papucul lui la Biserica Icoanei si intentionez sa ma duc. Si chiar ma gandeam ca ar trebui sa cumpar o icoana cu el pt ca am doar de hartie.
Acum 3-4 luni , cam asa, am cumparat acatistul sfantului din biserica Sf Gheorghe cel Nou din capitala; si m-am asezat la rand pt miruit. Ca sa treaca timpul mai repede am inceput sa citesc din carticica despre minunile sfantului, iar o doamna din spatele mneu tot incerca sa vada ce citesc. I-am aratat si am intrebat-o daca vrea sa o rasfoiasca. Mi-a facut semn sa astept si apoi a scos din geanta o minicarte asa care se deschide si are in ea pe o parte icoana sfantului Efrem cel Nou cu o bucatica din vesmant iar pe cealalta e poza maicii Macaria, cea care l-a descoperit. Iar in seara respectiva am cautat pe net adresa manastirii sfantului din Grecia, iar o prima postare spunea ca o particica din moaste se afla la Bacau. Sotul a plecat in interes de serviciu char a 2-a zi dimineata la Bacau. Desigur ca a ajuns si la moastele sfantului.
Mie imi da senzatia unui sfant f receptiv, grabnic ajutator, la care doar te gandesti si isi face cumva simtite prezenta si ajutorul. Eu una asa il percep.
Asa ca ti-ai ales un ocrotitor si un grabnic ajutator deosebit. Si stiu ca intr-o zi ne vei povesti despre Efrem al tau. Eu am zis ca unul din numele primului copil va fi Stelian. Daca imi ajuta Dumnezeu si fac gemeni pereche voi avea o Steliana si un Efrem, fara discutie.
crisbrustur
Postat: Tuesday, August 26, 2014 8:06 PM

Maryella daca ajungi la Biserica Icoanei ia-ma si pe mine in gand!
N-am scris de ceva vreme(2 luni)la aspirante,desi sunt inca aspiranta optimista,dar...n-am simtit.Sunt la curent cu fiecare postare de acolo cat si de la gravidute,am trait emotii cu toate fetele.Menstruatia mea vine ceas,la 28 de zile,macar de-as avea o zi intarziere sa pot sa visez ca fac un test.Asta e pt.momentul. Dar....toamna se numara bobocii,sau mai bine zis testele pozitive,nu?Vine si vremea noastra!
capsunica
Postat: Tuesday, August 26, 2014 8:18 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/10/2013
Postari: 899
Cristibrustur ce frumos si emotionant !! cunosc caldura ce ai simtit-o ..la fel am simtit si eu cand am vazut testul pozitiv in mana ... dupa ce am terminat postul Sf Anton .. si de mai multe ori cand mi s-au indeplinit lucruri ce le-am cerut pe moment :p Vad in tine multa speranta si o casa plina de zambete de copilasi :*:*:* Doamne ajuta !!!
monica irimia
Postat: Tuesday, August 26, 2014 8:23 PM

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1948
Cris, cu siguranta ca Domnul se va indura si veti avea si voi un copilas drag. DistanceKiss Foarte frumoasa povestirea.angel Niciodata sa nu-ti pierzi speranta si credinta. coeur computerlove
Anelise
Postat: Tuesday, August 26, 2014 8:46 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Cris, mi-a placut mult povestioara ta! DistanceKiss Nu are cum sa nu impresioneze! coeur
crisbrustur
Postat: Tuesday, August 26, 2014 8:52 PM

Ma bucur ca v-a placut!Asa niste trairi nu se tin pentru sine.Am senzatia ca am trimis catre voi nu doar gandul cel bun ci mai mult de-atat!iloveyou
maryella77
Postat: Tuesday, August 26, 2014 10:40 PM

Intrat: 7/16/2013
Postari: 1228
Cris ai pm.
zaza_
Postat: Tuesday, August 26, 2014 10:42 PM

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
crisbrustur wrote:
Ma bucur ca v-a placut!Asa niste trairi nu se tin pentru sine.Am senzatia ca am trimis catre voi nu doar gandul cel bun ci mai mult de-atat!iloveyou

Ai dreptate! Ai trimis mult mai mult! Multumim! si sa primesti inapoi cu multa dragoste, iubire si caldura sufleteasca!
shirel
Postat: Wednesday, August 27, 2014 10:43 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
Daaa impresionanta povestire,mi-a placut!!Trebuie numai sa crezi si totul este perfect chiar si raul este tot spre bine si inca ceva credintza trebuie sa fie adevarata si venita din suflet!!Te binecuvintez ca sa ti se intample cat de curand minunea pe care o astepti de mult timp si aceea de a avea copii!!computerlove computerlove
crisbrustur
Postat: Thursday, August 28, 2014 8:18 AM

shirel Iti multumesc de binecuvantare!
aurishta
Postat: Thursday, August 28, 2014 9:05 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
crisbrustur wrote:

De ceva vreme doresc sa-mi gasesc un sfant protector,un sfant prieten,confident,”grabnic ajutator”.
SimplyLove Iti inteleg foarte bine aceasta aspiratie spirituala....si eu am facut acest lucru, cu multa vreme in urma coeur coeur Credeam ca niciodata nu ma voi vedea cu un prunc in brate Cray , dar acum am cinci copii si am sufletul multumit si implinit!
Iti doresc si tie, ca si tuturor ce au acest dor fierbinte in suflet, sa isi vada visul implinit!coeur coeur iloveyou
crisbrustur
Postat: Thursday, August 28, 2014 11:46 AM

aurishta multumesc... cunosc parti din povestea ta minunata din postarile tale.Prezenta ta pe forum e incurajatoare.Ganduri bune intregii tale familii!iloveyou
Nanny
Postat: Friday, November 28, 2014 4:09 PM

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania

Pt ca aici nu s-a mai postat de ceva vreme...si pt ca suntem in post , vreau sa va aduc o poveste frumoasa si plina de speranta...va poftesc sa va delectati!

Povestea Anei începe în urma cu 10 ani si este un exemplu viu al iubirii parintilor pentru Dumnezeu si a dragostei Lui fata de oameni. În vara anului 2002, parintele Stefan era în concediu împreuna cu sotia Lidia si cei trei copii ai lor. „Stiam ca sotia, preoteasa Lidia, are probleme de sanatate prin expunerea la soare, de aceea a evitat aceasta pe cât posibil. Cu toate acestea, a început sa se simta rau si tot mai rau din zi în zi, încât a trebuit sa întrerupem concediul si sa ne întoarcem acasa mai devreme decât programasem“, ne-a povestit parintele. La revenirea în Iasi, au urmat investigatiile medicale firesti, la Spitalul Clinic de Urgente, iar rezultatele au fost foarte clare: hepatita C, o boala infectioasa care afecteaza ficatul. Au urmat alte serii de analize, radiografii si tratamente medicamentoase si nici vorba de ameliorarea starii de sanatate.

Încurcate sunt caile Domnului…

Dupa vizite la numerosi medici si la diferite spitale, au ajuns la Maternitatea Cuza Voda, unde medicul de la sectia de ginecologie i-a dat vestea mamei ca este însarcinata. Trecusera 14 ani de la ultima nastere. „Am aratat ginecologului analizele precum si tratamentul facut anterior, la care doctorul ne spune ca din cauza virusului hepatic C, a razelor X la care a fost expusa mama, precum si a medicamentelor luate, contraindicate sarcinii, nu este recomandat ca sarcina sa fie dusa pâna la capat, în caz contrar se va naste un copil cu handicap, cu probleme grave de sanatate si ne vom chinui toata viata noastra“, ne-a marturisit parintele Stefan.

Avortul terapeutic este indicat de medici atunci când fatul are malformatii severe sau exista risc de retard mintal. Din punct de vedere legal, avortul terapeutic este permis pe parcursul primelor 24 de saptamâni de sarcina. Medicii recomanda avortul, în general, în astfel de cazuri, pentru a-i feri pe copil si pe parinti de chinul prin care vor trece o viata întreaga.

Potrivit învataturii crestine, omul este om din momentul conceptiei. Însa, în libertatea lor, „adultii“ aleg ce se întâmpla cu fiinta nenascuta, daca merita sau nu sa traiasca. Stiinta si militantii pro avort promoveaza ideea falsa ca embrionul este „ghem de celule“, probabil pentru a mai salva din constiinta celor care fac avort, deopotriva medici si mame. La opt saptamâni fatul deja se misca, dar nu poate fi simtit de mama pentru ca este prea mic. La 12 saptamâni apar reflexele, membrele fiind deja formate. La 24 de saptamâni copilul poate sughite si îsi poate suge degetul. La opt saptamâni, cele mai multe mamici care nu-si doresc sarcina merg la controlul ginecologic. La 12 saptamâni, mama înca mai poate solicita un avort fara a avea vreun motiv întemeiat. La 24 de saptamâni, copilul care are anomalii sau malformatii de orice fel poate fi omorât. Atât de simplu stau lucrurile.

„Am avut foarte mari emotii la nastere“

Desigur ca prima reactie a parintilor a fost refuzul avortului, cu atât mai mult cu cât erau slujitori ai Bisericii. A urmat o perioada plina de tensiune, stres si îngrijorare. Din momentul în care medicii au recomandat avortul, nu au mai mers la medici, la nici un spital, punându-si toata nadejdea în Dumnezeu, prin post si rugaciune. „Am alergat pentru sfat la duhovnic, la Sfânta Cuvioasa Parascheva de la Iasi, la parintele Iustin Pârvu de la Manastirea Petru Voda, precum si la colegi preoti. Peste tot am primit acelasi hotarât raspuns: nu avortului! Am decis sa ne luam ca ocrotitori pe Sfintii Parinti Ioachim si Ana, precum si pe Sfântul Stelian, ocrotitorul copiilor, si am citit împreuna, pe toata durata sarcinii, în zilele cu sot, acatistul Sfintilor Parinti Ioachim si Ana, iar în zilele fara sot acatistul Sfântului Stelian, fagaduind ca daca pruncul va fi de parte barbateasca sa se numeasca Stelian, iar de va fi de parte femeiasca sa se numeasca Ana“, ne-a explicat parintele.

Au urmat luni nesfârsite de rugaciune si speranta ca Dumnezeu va avea grija de copilul din pântece. A venit si momentul sorocului, pe 24 martie 2003, în ajunul marii sarbatori de Buna Vestire, când s-a nascut Ana. „Nu va ascundem faptul ca am avut foarte mari emotii la nastere. Prima grija a mamei a fost sa întrebe doctorii daca e sanatoasa, daca are toate membrele: mâini, picioare, nas, gura, urechi“, ne-a marturisit preotul. Însa s-a nascut un copil perfect sanatos, cu exceptia unui hematom la buza inferioara, putin sesizabil, „aceasta ca sa ne aducem aminte de minunea ce s-a facut în familia noastra“, dupa cum spune parintele, care adauga: „Cuvintele sunt neputincioase pentru a exprima bucuriile ce au venit în casa noastra prin Ana“.

Dincolo de sansele extrem de reduse ca Ana sa fie un copil normal, riscul pe care si l-a asumat mama ducând sarcina pâna la capat fara a mai face nici un tratament pentru virusul hepatic C a fost enorm. Povestindu-ne despre minunea Anei, parintele Stefan, probabil din dorinta de a nu atrage atentia de la firul povestii, a „omis“ aspectul acesta. Potrivit statisticilor medicale, virusul hepatic C provoaca infectie cronica în 50-80% dintre cazuri. Cel mai optimist prognostic da un procent de 40% dintre pacienti vindecati dupa tratament, iar cazurile în care virusul dispare fara nici un tratament sunt extrem de rare. Peste 350 de mii de persoane mor în fiecare an din cauza unor afectiuni induse de hepatita C. Dupa nasterea Anei, mama a reluat investigatiile, dar nici urma de vreun virus hepatic.

Povestea Anei nu se va sfârsi niciodata

Acum, Ana are 10 ani, este în clasa a III-a si, dupa cum spune tatal, „este printesa casei, toti o iubesc, este un copil cuminte, chiar prea cuminte dupa cum spune doamna învatatoare, este isteata si inteligenta, întotdeauna pe podium. Ana merge în fiecare duminica la Sfânta Biserica, cânta la Sfânta Liturghie, posteste toate zilele de post, poate prea mult pentru vârsta ei, îi plac rugaciunea si mai ales acatistele, îi place sa citeasca din cartile sfinte, pildele si istorioarele biblice, suntem mândri de ea, ca de toti copiii nostri“.

Multumita parintilor iubitori si cu credinta în Dumnezeu, povestea Anei nu se va sfârsi niciodata. În urma cu 10 ani, parintele Stefan si preoteasa Lidia au fost pusi la o încercare pentru care majoritatea parintilor ar fi gasit imediat solutia: avortul. Cu sanatatea mamei pusa în pericol, cu sansele înclinând spre un copil cu dizabilitati, îndraznim sa spunem ca avem de-a face cu niste parinti eroi, care au avut curajul sa-si puna viata în bunatatea fara limite a lui Dumnezeu.

Câti parinti, vrând sa scape de o viata de chin, nu-si omoara copilul din pântece? Dar, fara sa stie, dau cu piciorul la o mare binecuvântare. Asa cum ne-a povestit parintele Stefan, nu stii niciodata ce-ti rezerva Cel de Sus: „A fost eroare medicala sau minune dumnezeiasca? Concluziile lasam sa le traga fiecare, citind cele de mai sus, iar noi, privind la Ana, vedem minunea facuta de Dumnezeu în viata noastra prin Sfintii Parinti Ioachim si Ana si Sfântul Stelian“.
aurishta
Postat: Friday, November 28, 2014 4:16 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Foarte frumoasa poveste, NannyBravoo Bravoo
Mi-a placut subtitlul :Povestea Anei nu se va sfarsi niciodata! Daca parintii ar fi luat alta decizie, povestea s-ar fi terminat inainte de a incepeCray
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed