Gandirea pozitiva, Rugaciunea- terapia pentru suflet!

Options Gandirea pozitiva, Rugaciunea- terapia pentru suflet!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Nanny
Postat: Wednesday, March 26, 2014 10:16 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Aurishta..multuim de intrabare!!! Nu stiu cate fete se mai roaga "la grup" daca putem spune asa, sper insa s-o faca macar personal!!
Eu ma rog aproape in fiecare seara, ba mai mult de 3-4 ori pe sapt, mai ales in zilele de Post ( luni, miercuri si vineri, uneori si duminica) citesc diferite Acatiste..un fel de "dieta" cu rugaciuni!!ras
aurishta
Postat: Wednesday, March 26, 2014 10:45 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Locatia: Bucuresti
Nanny wrote:

Eu ma rog aproape in fiecare seara, ba mai mult de 3-4 ori pe sapt, mai ales in zilele de Post ( luni, miercuri si vineri, uneori si duminica) citesc diferite Acatiste..un fel de "dieta" cu rugaciuni!!ras
Imi aduc aminte de o imprejurare in care Domnul a spus cuiva care l-a impresionat cu increderea in El: "Sa se implineasca intocmai dupa credinta ta!" Va doresc si voua sa auziti aceste cuvinte de la EL!Cheek Kiss iloveyou
raisa28
Postat: Wednesday, March 26, 2014 11:53 AM

Nivel: Membru

Intrat: 11/26/2013
Postari: 96
Locatia: Neamt
Si eu fetelor ma rog in fiecare seara cu acele rugaciuni pentru nastere de prunci si plus la fel ca Nany citesc si diferite acatiste ;eu cred ca de fapt toate fetele se roaga chiar daca nu mai spun ,si stiu ca Dumnezeu ne va da si copii cand vom fi pregatite.
Va pup Cheek Kiss
maryella77
Postat: Wednesday, March 26, 2014 12:42 PM

Intrat: 7/16/2013
Postari: 1228
aurishta wrote:
Imi aduc aminte de o imprejurare in care Domnul a spus cuiva care l-a impresionat cu increderea in El: "Sa se implineasca intocmai dupa credinta ta!" Va doresc si voua sa auziti aceste cuvinte de la EL!Cheek Kiss iloveyou

nu sunt sigura dar cred ca e vb despre osteanul ala care vroia sa ii vindece fata de la distanta si care nu s-a considerat demn ca Domnul Iisus sa ii calce pragul; si eu ma rog in fiecare seara; si citesc zilnic acatiste;
stiu ca Dumnezeu ne aude rugile si ne impliniste cum si cand este mai bine pentur noi, de regula peste asteparile noastre;
aurishta
Postat: Wednesday, March 26, 2014 1:47 PM

maryella77 wrote:

nu sunt sigura dar cred ca e vb despre osteanul ala care vroia sa ii vindece fata de la distanta si care nu s-a considerat demn ca Domnul Iisus sa ii calce pragul
angel
Da, ti-ai amintit bine....pasajul este din Evanghelia dupa Matei, cap. 8...nu era vorba de fiica, ci de un sclav, dar nu asta are importanta, ci faptul ca acel centurion a recunoscut si s-a subordonat autoritatii Domnului; el nu considera necesar ca El sa vina personal acolo deoarece il considera "la comanda" in domeniul nevazut, supranatural! De aceea Domnul s-a mirat, zicand ca "nici in Israel nu a gasit o credinta asa de mare" , dandu-i un raspuns la cerere pe masura increderii acordate!coeur coeur
maryella77
Postat: Wednesday, March 26, 2014 1:56 PM

aurishta wrote:
angel
Da, ti-ai amintit bine....pasajul este din Evanghelia dupa Matei, cap. 8...nu era vorba de fiica, ci de un sclav, dar nu asta are importanta, ci faptul ca acel centurion a recunoscut si s-a subordonat autoritatii Domnului; el nu considera necesar ca El sa vina personal acolo deoarece il considera "la comanda" in domeniul nevazut, supranatural! De aceea Domnul s-a mirat, zicand ca "nici in Israel nu a gasit o credinta asa de mare" , dandu-i un raspuns la cerere pe masura increderii acordate!coeur coeur

da asa este; imi amintesem apoi; stiu ca mi-a placut f mult cand s-a citit asta la Sf Liturghie;centurionul a comparat puterea Domnului de a ordona vindecarea cu acea comanda pe care o da el subalternului fiind convins ca acea comanda e ca si indeplinita odata ce a dat-o;si m-a impresioant si grija sa pt aproapele sau, chiar daca ii era subaltern si a considerat ca merita sa se duca la Domnul sa ii ceara vindecare;
pana la urma totul se reduce la "tot ceea ce veti cere rugandu-va sa credeti ca ati luat deja si vor fi voua";eu asta trebuie sa o inteleg cu tot sufletul meu , sa consider ca merit asta si restul vine de la sine;
Nanny
Postat: Thursday, March 27, 2014 8:22 PM

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=236Qgs70sbw
Iata ce inseamna sa fi invingator!!! Un filmulet de 15 min...emotionant!!!!
maryella77
Postat: Thursday, March 27, 2014 10:30 PM

Nanny cand vad filmulete ca asta realizez inca o data cat de extraordinare sunt minunile Domnului ; daca El hotaraste sa fie viata undeva viata este;
ma tot gandesc cat de usor renunta femeile la rodul pantecului lor sub diverse pretexte; iar la noi in tara sunt adevarate recorduri la numarul avorturilor; in sec 21 inca sunt multe femei care il folosesc pe post de metoda contraceptiva fara nicio remuscare;in fine, nu comentez mai mult ac ma enervez de-a dreptul;
aurishta
Postat: Friday, March 28, 2014 11:56 AM

Filmul este foarte emotionant Cray pacat ca sunt prea putini cei care sunt capabili sa faca femeile sa inteleaga cat de odios este acest gest, de a gasi motive acceptabile pentru a lua viata propriului prunc Cray Cray Chiar cu riscul de a pasi putin spre off-topic sorry , am sa spun si aceasta: nu este o solutie sa infieram femeile care fac asa ceva....sunt multe motive care duc la asta....conjuncturi nefavorabile felurite...dificultati financiare, probleme de cuplu care pot fi dintre cele mai grave....chiar si o slaba intelegere asupra acestui gest.... Cate femei nu reduc aceasta problema la : "nu mi-a venit ciclul, trebuie sa fac ceva sa imi vina"? Si asa ajungem din nou la Scriptura (ras ce sa fac, asta este stilul meu de viata!)unde femeile mai in varsta sunt indemnate sa le invete pe cele mai tinere cum sa isi iubeasca barbatii si copiii! Poate ca pare inutila aceasta recomandare....orice femeie isi iubeste natural copiii, totusi cazul pe care il avem noi in discutie dovedeste contrariul! Mai productiva mi se pare explicarea continutului acestei fapte decat admonestarea celor care o fac! Cine s-ar mai incumeta, apoi, sa isi deschida sufletul si sa incerce sa gaseasca un sprijin, un sfat, in cazul in care constiinta devine activa? Sau, chiar daca nu asculte pe moment, macar pentru viitor sa devina mai responsabila!
maryella77
Postat: Friday, March 28, 2014 12:28 PM

aurishta wrote:
Filmul este foarte emotionant Cray pacat ca sunt prea putini cei care sunt capabili sa faca femeile sa inteleaga cat de odios este acest gest, de a gasi motive acceptabile pentru a lua viata propriului prunc Cray Cray Chiar cu riscul de a pasi putin spre off-topic sorry , am sa spun si aceasta: nu este o solutie sa infieram femeile care fac asa ceva....sunt multe motive care duc la asta....conjuncturi nefavorabile felurite...dificultati financiare, probleme de cuplu care pot fi dintre cele mai grave....chiar si o slaba intelegere asupra acestui gest.... Cate femei nu reduc aceasta problema la : "nu mi-a venit ciclul, trebuie sa fac ceva sa imi vina"? Si asa ajungem din nou la Scriptura (ras ce sa fac, asta este stilul meu de viata!)unde femeile mai in varsta sunt indemnate sa le invete pe cele mai tinere cum sa isi iubeasca barbatii si copiii! Poate ca pare inutila aceasta recomandare....orice femeie isi iubeste natural copiii, totusi cazul pe care il avem noi in discutie dovedeste contrariul! Mai productiva mi se pare explicarea continutului acestei fapte decat admonestarea celor care o fac! Cine s-ar mai incumeta, apoi, sa isi deschida sufletul si sa incerce sa gaseasca un sprijin, un sfat, in cazul in care constiinta devine activa? Sau, chiar daca nu asculte pe moment, macar pentru viitor sa devina mai responsabila!

aurishta ai mare dreptate, pe de o parte, dar pe de alta parte sunt destule femei care pur si simplu nu vor decat un copil si atunci recurg la acest gest odios; o cunostiinta imi spunea de sora ei , ca si cum ar fi fost ceva normal- ca are 40 de avorturi ca nu o lasa barbatu-sau sa ia anticonceptionale; scuza-ma ca spun, dar cand ajungi la acest numar de avorturi cred ca nici motivatii nu mai ai; pur si simplu asta e metoda ta contraceptiva; cand am fost internata in clasa a X-a la ginecologie 2 zile ce mi-au auzit urechile si cu cata detasare vorbeau; sunt si femei care la un moment dat au recurs la acest gest si regreta , dar nu s-a repetat; eu una nici nu as stii ce sa ii spun unei astfel de femei; ce sa ii spun , ca e pacat? nu cred ca m-ar crede; nu e vb de condamanat, ca de asta are grija Dumnezeu, dar nici nu pot si nici nu vreau sa inteleg asa grozavii;in era informarii e cam greu de acceptat asa ceva: "daca nu le-as fi spus, pacat nu ar avea, dar asa"; parca a zis Iisus ceva de genul asta; eu nu stapanesc pasajele din Biblie, doar ca sunt unele care imi raman inminte;
aurishta
Postat: Friday, March 28, 2014 1:21 PM

maryella77 wrote:

... pe de alta parte sunt destule femei care pur si simplu nu vor decat un copil si atunci recurg la acest gest odios:
Majoritatea acestea sunt....este segmentul cu cea mai mare nevoie de consiliere . Am cunoscut un medic care le terfelea, pur si simplu, pe toate cele care veneau la avort....era foarte caustic cu ele, chiar mojic, uneori...Totusi, eu am vorbit cu ele in particular....zero efect....ramasesera doar cu revolta ca fusesera umilite astfel....
maryella77 wrote:
"daca nu le-as fi spus, pacat nu ar avea, dar asa"; parca a zis Iisus ceva de genul asta; eu nu stapanesc pasajele din Biblie, doar ca sunt unele care imi raman in minte;
In cele din urma,nu forma exacta, ci continutul conteaza, dar nu uita ca oamenilor li s-a spus " sa nu furi, sa nu minti, sa nu comiti adulter, sa nu poftesti, sa nu ucizi", totusi toti o fac in felurite feluri...Chiar si omul cel mai cumsecade are "pete negre" pe constiinta, cu toate ca stia bine ca nu trebuia sa faca acele lucruri. In contextul discutiei noastre, scopul final este ca o femeie care comite cu usurinta acest act de pruncucidere sa inteleaga continutul faptei sale si sa nu o mai faca. Asta, din punct de vedere moral! Vizavi de Dumnezeu, problema este mai complexa, trebuie tratata de la radacina!
maryella77
Postat: Friday, March 28, 2014 1:36 PM

nu am zis ca eu nu am pacate, ci doar ca nu le inteleg si ca nu stiu ce as putea face sa le schimb gandirea; nu stiu daca atunci cand ajungi la un anumit stadiu te mai paote ajuta altcineva in afara de Dumnezeu;
la asta m-am referit; eu una chiar nu stiu calea spre a ajunge la sufletul acelei femei; si mamai gandesc si la la altceva;daca intr-adevar am reusi sa o facem sa inteleaga ce crima este avortul, iar stiind ca are atat de multe la activ ce s-ar intampla cu ea, cu sufletul ei? cred mai degraba ca ar trebui initiata o campanie organizata, o lege ceva; adica totusi cand un medic se intalneste pentru a 5-a, a 10-a , a 15-oara cu o pacienta de ce nu ia masuri? e clar ca acea femeie are nevoie si de consult psihologic ; sau mai bine, inainte de a -i face avort unei femei ar fi bine sa i se faca un consult psihologic, sa i se explice implicatile gestului ei consecintele medicale, morale, religioase care decurg din acest gest; sa i se prezinte alternative; cred mai degraba ca la asta ar trebui umblat; eu oricum spun ca e o crima si explic si medical dar asta nu le impiedica sa zambeasca si sa repete gestul; e altceva cand aceste informatii vin de la persoane autorizate, competente in domeniu; o femeie care face avort are si o carte de identitate; traim in era computerelor, datele pot fi accesate de oriunde pe baza CNP; pai cand iti apare pe ecran ca femeia asta are 5 avorturi intr-un an de ce nu iei masuri tu ca stat, ca doctor? nu sunt de acord cu doctorul care le balacarea, dar sunt de acord sa le si puna fimulete cu aovrtul ca sa vada ce fac, sa stie ce fac; daca se duc la dentist sau la o oricare alta operatie sau tratament toate vor sa stie ce li se intampla , de ce li se face o chestie sau alta; cand e vb de avort nu vor sa stie si se duc cu ochii inchisi sa scape mai repede; aici trb lucrat , la informare, la a le determina sa isi constientizeze gestul, implicatiile; asta e parerea mea si nu o impun nimanui, dar e un mare semnal de alarma ca , de cand exista atatea metode contraceptive avorturile au crescut ca numar; paradoxal nu?
aurishta
Postat: Friday, March 28, 2014 2:09 PM

maryella77 wrote:
nu am zis ca eu nu am pacate
Cheek Kiss Am inteles perfect ce ai vrut sa zici!iloveyou
Problema este foarte complexa, legile nu au putut-o rezolva (se stie pe vremea prohibitiei avorturilor ce orori se intamplau) Asta nu inseamna ca nu ar trebui sa existe legi pentru protectia pruncilor ne-nascuti, ba din contra! Cauza profunda, cea din sufletul omului, doar Dumnezeu o poate rezolva cu adevarat, scotand radacina, nu doar eliminand fructele!
Nanny
Postat: Saturday, March 29, 2014 9:50 AM

Da fetelor..aveti dreptate in tot ceea ce spuneti! Nici eu nu sunt de acord cu avortul.Insa prin postarea mea, nu caut sa judec in niciun fel decizia pe care a luat-o mama ei, fata aceea de 17 ani.Nu caut sa judec pe nicio alta pt decizia ei, eu insami am fost pusa in situatia de a lua aceasta decizie sfasietoare, dar asta e o alta discutie, pe un alt topic.Cum as putea sa judec pe alta??
Am postat acest filmulet in ideea ca..atunci cand Cel de Sus vrea, exista viata.SI fata asta este un exemplu extraordinar de ceea ce inseamna LUPTA!! Eu vad partea pozitiva a ceea ce s-a intamplat. Chiar daca are defecte fizice din cauza interventiei aceleia oribile, mintea si gandirea nu i-au fost alterate. Pt asta am postat...sa fie exemplu pt cei ce lupta si sa vada prin cate a putut trece aceasta fiinta. Sincer pe mine astfel de exemple ma intaresc, ma motiveaza si imi arata pt a mia oara, ca prin ce am trecut eu sau altele ca mine este doar floare la ureche!!! Ii multumesc lui Dumnezeu ca sunt sanatoasa asa cum sunt, ca toti cei pe care ii stiu sunt bine. Deznadejdea, dezamagirea, descurajarea NU au loc in sufletul meu.Daca aceasta fata a luptat si a rabdat atatea, eu de ce n-as putea? Imi plac luptatorii, dar mai ales INVINGATORII!! LUPTATI fetelor, nu va lasati!Cheek Kiss
Nanny
Postat: Wednesday, June 4, 2014 10:41 PM

Pentru ca am denumit acept topic Gandirea povitiva- rugaciunea terapie pt suflet...va suspun atentiei urmatorul articol foarte interesant si pertinent... zic eu! Sper sa va faca placere sa-l cititi!

https://astrodeva.wordpress.com/2014/06/04/evita-3-greseli-principale-cand-faci-rugaciuni/
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed