Gandirea pozitiva, Rugaciunea- terapia pentru suflet!

Options Gandirea pozitiva, Rugaciunea- terapia pentru suflet!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Sunday, February 23, 2014 5:54 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22770
Exttraordinar! Bravoo
Nanny
Postat: Sunday, February 23, 2014 11:02 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Da Aurishta..multumim pt postare..stiam povestea lui Andreea Bocelli. Uite ce rezultat minuntat, multumim inca o data pt reamintire!newclap newclap newclap newclap newclap newclap
maryella77
Postat: Tuesday, March 4, 2014 3:10 PM

Intrat: 7/16/2013
Postari: 1228
Locatia: Bucuresti
f frumoase povestile care s-au scris aici; si sunt dovada minunilor lui Dumnezeu, minuni pe care le face zilnic;
ca tot vb despre predestinare; eu sincera sa fiu nu cred total in asta; adica nu cred ca "Vasile , chiar daca bea si fumeaza de stinge va apuca 100 de ani ca asa ii e lui scris"; intelegeti voi ce vreau sa zic; cred intr-un fel de predestinare in sensul ca alegerile pe care le facem zilnic, gandurile, faptele noastre ne duc pe un drum dsau altul; ca si cum daca ma duc la piata pe ruta asta ma intalnesc cu anumiti oameni, daca schimb ruta automat ma intalnesc cu altii in ziua respectiva;cam asa este si cu ce ni se intampla in viata;daca noi facem alegeri gresite, daca facem rau cu intentie, daca, daca... asta atragem in viata noastra si e putin probabil sa ni se intample lucruri bune; de noi depinde ce ne dorim in viata si ce atragem; de asta sunt perfecvt de acord ca gandirea pozitiva atrage lucruri bune , pozitive in viata noastra; desigur ca aceasta gandire trb insotia de actiuni pozitive ca sa aiba efecte maxime; iar atunci cand avem credinta, gandim pozitiv si ne manifestam ca atare ,Dumnezeu ne binecuvanteaza viata;
un exemplu este aurishta pentru mine care s-a rugat si s-a bucurat pentru aparitia fetitzei celei mici in viata ei si a familiei ei si fetitza asa a si fost din prima zi a vietii ei; o bucurie pentru toata familia; pentru ca a vazut-o ca pe o binecuvantare in viata lor, nu ca pe o povara(cum gandesc, din pacate, f multi oameni) si a contrazis toate prezicerile medicilor;
aurishta
Postat: Tuesday, March 4, 2014 5:40 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
maryella77 wrote:

...ca tot vb despre predestinare; eu sincera sa fiu nu cred total in asta; adica nu cred ca "Vasile , chiar daca bea si fumeaza de stinge va apuca 100 de ani ca asa ii e lui scris"; intelegeti voi ce vreau sa zic; cred intr-un fel de predestinare in sensul ca alegerile pe care le facem zilnic, gandurile, faptele noastre ne duc pe un drum dsau altul; ca si cum daca ma duc la piata pe ruta asta ma intalnesc cu anumiti oameni, daca schimb ruta automat ma intalnesc cu altii in ziua respectiva;cam asa este si cu ce ni se intampla in viata;daca noi facem alegeri gresite, daca facem rau cu intentie, daca, daca... asta atragem in viata noastra si e putin probabil sa ni se intample lucruri bune; de noi depinde ce ne dorim in viata si ce atragem; de asta sunt perfecvt de acord ca gandirea pozitiva atrage lucruri bune , pozitive in viata noastra; desigur ca aceasta gandire trb insotia de actiuni pozitive ca sa aiba efecte maxime; iar atunci cand avem credinta, gandim pozitiv si ne manifestam ca atare ,Dumnezeu ne binecuvanteaza viata;
Sunt de acord cu tine in aceasta privinta! Multe dintre lucrurile care ni se intampla sunt datorate alegerilor corecte sau gresite, dupa caz. Majoritatea lor sunt usor de discernut, cum ar fi lucrurile imorale sau cele indreptate impotriva organismului.....avem o mare responsabilitate privitor la asta....cum spunea si preotul din interviul de mai sus....Daca ne intoxicam corpul , ne asumam, implicit, riscul efectelor nedorite asupra copilasului.....acesta cred ca este sensul ideii conlucrarii femeii cu Dumnezeu in sarcina si nastere! Este ceva ce putem face....sa ne pregatim sufletul, corpul, familia si locuinta astfel incat bb sa gaseasca un colt de cer.....coeur coeur
Nanny
Postat: Tuesday, March 4, 2014 6:06 PM

Normal...ca trebuie sa ne asteptam sa traim si consecintele faptelor noastre. Vorba ceea : "Cine seamna vant, culege furtuna"
Va supun atentiei urmatorul filmulet. VOi ce spuneti?? Mi se pare ca omul a ramas cu niste traume psihice, insa ma bucur sincer ca acestea sunt pozitive. Astept pareri.O poveste interesanta din care cred ca avem ceva de invatat.

https://www.youtube.com/watch?v=mSkNbEanpps
aurishta
Postat: Tuesday, March 4, 2014 7:33 PM

Interesant filmuletul....dar ca sa nu fim off-topicras , hai sa discutam despre el aici: https://forum.7p.ro/fenomene-ciudate-din-viata-noastra.aspx?g=posts&t=5008&p=8
Nanny
Postat: Wednesday, March 5, 2014 9:15 AM

Cum spuneam...GANDIREA este ceea ce suntem...iata o explicatie stiintifica cat se poate de plauzibila si pe intelesul tuturor! Faceti exceptie de primele 2 min de publicitate..credeti-ma ca merita vazut documentarul!

https://www.youtube.com/watch?v=hJNWoPHkeb0
Eileen
Postat: Friday, March 7, 2014 9:19 AM

Intrat: 1/16/2013
Postari: 3201
Nanny , l-am savurat cap-coada , poate pare plictisitor la inceput cu toata teoria aia , dar are si ea rolul de a ne face sa intelegem mai bine ce urmeaza . Mie mi-a placut , este in nota cu ceea ce imi propusesem sa fac , si ceea ce ne-ai sfatuit tu Nanny de atata timp , si anume sa fim mai buni , mai relaxati , sa nu ne mai stresam atat de mult.
Mie mi-a ramas intiparita faza cu cele 2 procese in care este implicat corpul uman si anume cel de crestere si cel de protectie , care nu pot fi simultane. Legat de ceea ce discutam noi aici reiese foarte bine ca atunci cand ne stresam toata ziua si avem numai "ganduri negre" acestea se transmit organismului si intra in faza de protectie, deci se inhiba procesul de crestere , adio functionare normala , si apoi ne intrebam de ce apar dereglarile hormonale si multe altele pe langa.

Super , super !! computerlove computerlove
Nanny
Postat: Friday, March 7, 2014 10:23 AM

Eileen wrote:
Nanny , Legat de ceea ce discutam noi aici reiese foarte bine ca atunci cand ne stresam toata ziua si avem numai "ganduri negre" acestea se transmit organismului si intra in faza de protectie, deci se inhiba procesul de crestere , adio functionare normala , si apoi ne intrebam de ce apar dereglarile hormonale si multe altele pe langa.
Super , super !! computerlove computerlove

Ma bucur ca ti-a placut..tocmai de aceea l-am postat...Ca sa intelegem ce se intampla cand suntem pozitivi si ce poate face puterea gandului!
aurishta
Postat: Friday, March 7, 2014 12:49 PM

O sa ma uit si eu...n-am apucat, inca, si m-ati facut curioasatopai topai
aurishta
Postat: Wednesday, March 12, 2014 6:27 PM

Hai sa va mai spun o poveste cu final fericitangel
Fratele meu si sotia lui si-au dorit foarte mult copii.....cand veneau la noi in casa si vedeau buchetul de bebelusi....cu un ochi se bucuraulove , cu celalat plangeauCray .Au trecut multi ani de asteptari, de sperante, de investigatii si tratamente, de rugaciuni fierbinti si lacrimi....Intr-un final au obosit...Cumnata mea si-a luat gandul, si-a zis ca ia o pauza, dupa care va vedea ce va mai face...poate FIV....In acea pauza s-a intamplat minunea! A ramas gravida fara nici un grafic, fara teste de ovulatie, fara tratamente....nimic-nimic! Nici nu ii venea sa creada ca este adevarat! A urmat o sarcina dificile, cu milioane de spaime....a nascut in cele din urma o fetita, cam sensibila, bolnavicioasa care i-a solicitat foarte mult!(acum are aproape 6 ani)Apoi, pe nepusa masa, cu protectie cu tot, cumnata mea a ramas gravida iarasi(are 40 de ani acum) si a nascut luni a doua fetita.....ea o considera si pe aceasta a doua minune din viata lor, mai cu seama ca "a fortat usa" ca sa vinasic Si iata-i pe ei, cei care acum cativa ani abia reuseau sa-si ascunda tristetea, azi parinti fericiti a doua flori frumoase, mai bucurosi ca oricand!Bravoo Bravoo
Va doresc si voua, cu toata inima, asa o bucurie,fete dragi! Vad ca o mare parte dintre cele care populau rubrica de "aspirante" s-au mutat la "burtici"chitara ....curand va veni randul fiecareia dintre voi sa schimbe "plutonul"topai topai iloveyou
Nanny
Postat: Thursday, March 13, 2014 11:20 AM

aurishta wrote:
Hai sa va mai spun o poveste cu final fericitangel
pe nepusa masa, cu protectie cu tot, cumnata mea a ramas gravida iarasi(are 40 de ani acum) si a nascut luni a doua fetita.....ea o considera si pe aceasta a doua minune din viata lor, mai cu seama ca "a fortat usa" ca sa vinasic Si iata-i pe ei, cei care acum cativa ani abia reuseau sa-si ascunda tristetea, azi parinti fericiti a doua flori frumoase, mai bucurosi ca oricand!Bravoo Bravoo
020: :020: :019:

Daaaa...minunat! Hilar Hilar Hilar Nu e singurul caz...Sa creasca mare, frumoasa, sanatoasa si destepta! Cand te detasezi de probleme si de ideea obsesiva de a ramane gravida, atunci se intampla! Cand Dumnezeu vrea, orice e cu putinta!
maryella77
Postat: Thursday, March 13, 2014 3:41 PM

Intrat: 7/16/2013
Postari: 1228
felicitari draga matusa pentru nepotele; sa fie sanatoase si bucuria parintilor lor!Bravoo Bravoo Bravoo
dupa ce un cuplu s-a investigat si vede ca e totul in regula singura rezolvare e detasarea; si gandirea pozitiva;
aurishta
Postat: Tuesday, March 25, 2014 9:10 AM

Hei, fetelor, cum mai stati cu moralul? Ce stare de spirit aveti asteptand bebelusul?
Chiar ma intrebam daca v-ati pastrat obiceiul de a va ruga impreuna seara! Am vazut ca multe fete au "trecut" la burticichitara ...dar sa uitati ca asta este un prim pas pe un drum foaaaaarte lung!
Va mai astept pe aici cu gandurile, atitudinile si povestile voastre frumoase!topai topai iloveyou
Mon1
Postat: Tuesday, March 25, 2014 11:21 AM

Intrat: 10/11/2013
Postari: 2599
Eu ma rog in fiecare seara si cu siguranta vom trece toate la burtici, Aurisha! computerlove
O zi frumoasa si plina de ganduri bune! computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed