Gandirea pozitiva, Rugaciunea- terapia pentru suflet!

Options Gandirea pozitiva, Rugaciunea- terapia pentru suflet!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Cris-DL
Postat: Wednesday, February 19, 2014 12:00 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
Nanny wrote:

Dar ce exprimari plastice...prima data n-am inteles la ce se refera...Lol Lol Lol

Vocabular de veterane stresanteLol
kali
Postat: Wednesday, February 19, 2014 12:07 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Cris-DL wrote:
kali, tzitzi fular ?! NuStiu Nuuu, ce s-atarne, daca nu-sBig Laugh

Pffff, cate dreptate ai! Ce ziceai de coerenta?Crazy

Cris-DL wrote:
Vocabular de veterane stresanteLol

Da, da, Nanny, vei vedea si tu...
TatyKS
Postat: Wednesday, February 19, 2014 1:04 PM

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Big Laugh Big Laugh nebunele mele . Va computerlove

Eu chiar asa o sa fiu , ca am cu ce Haha Haha !
Nanny
Postat: Thursday, February 20, 2014 6:41 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Cat de frumos vorbeste Parintele Galeriu despre nastrea de copii...Hands

https://www.doxologia.ro/video/interviuri/pr-constantin-galeriu/taina-nasterii-unui-copil
Nanny
Postat: Thursday, February 20, 2014 7:17 PM

Inca o poveste pe care vi-o propun spre studiere. Cred ca avem ce invata!

https://ioanflorin.wordpress.com/
kali
Postat: Thursday, February 20, 2014 7:38 PM

Da, invatam ca viata e nedreapta. Mi se pare oribil! Nu povestea, ci situatia in sine. E cea mai mare pedeapsa pe care o poate primi un parinte... traiesti dar esti mort pe dinauntru. Nu vad ce legatura are cu topicul dar mi s-a strans pielea pe mine pentru ca pot presupune prin ce a trecut femeia aia.
aurishta
Postat: Thursday, February 20, 2014 8:17 PM

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Locatia: Bucuresti
Eu sunt de parere ca viata are valoare, chiar daca pare lipsita de ea. Fireste, noi, ca parinti, dorim copii fara cusur, dar nu intotdeauna este asa. In general, un copil bolnav este perceput ca un blestem pe capul parintilor lui. Nu sunt de aceasta parere. Este, intr-adevar, mult mai greu, este altceva, mai degraba. Dar viata acelui copil, acelui om, in cele din urma, poate deveni ceva de valoare pentru altii. Exemple sunt multe. In mana cealalta, cati copii intregi fizic nu produc celor din jur dureri sufletesti cu mult mai mari ! Asta nu se poate anticipa!
In ceea ce ma priveste, eu am cerut Domnului copii sanatosi si i-am primit . Totodata, l-am rugat ca , in cazul in care ei vor fi bolnavi, sa imi dea taria sufleteasca sa accept acest lucru, priceperea necesara sa ma ocup de ei ca sa devina oameni de valoare. Acest lucru inca se poate intampla, oricand vreunul dintre ei isi poate pierde integritatea fizica sau mentala....eu sunt gata! Pentru mine nu exista un copil-rebut, ci o noua provocare! Sper din inima sa nu ajung in aceasta situatie, dar nu pot ignora posibilitatea! Pentru mine, asta este o atitudine pozitiva ca raspuns la intrebarea: "ce vei face daca...?"
Colega de banca a Simonei a fost abandonata de parinti la nastere, este infectata cu HIV si hepatita C, ambele contactate in spital. Spune mereu:" viata este nedreapta cu mine!" Oare? Chiar si viata ei, cu tot cu acest start dezastruos, poate fi traita cu demnitate. Nu are sprijin pentru aceasta....nu stiu cum se va descurca...dar sper din inima ca o va face! Daca, insa, fiul sau fiica mea va fi in vreo astfel de situatie, voi fi acolo cu toata energia pentru a gasi ce este de facut!
Nanny
Postat: Thursday, February 20, 2014 8:39 PM

aurishta wrote:
Eu sunt de parere ca viata are valoareau mentala....eu sunt gata! Pentru mine nu exista un copil-rebut, ci o noua provocare! Sper din inima sa nu ajung in aceasta situatie, dar nu pot ignora posibilitatea! Pentru mine, asta este o atitudine pozitiva ca raspuns la intrebarea: "ce vei face daca...?"

Si eu m-am gandit..oare as fi avut puterea sa pot accepta si sa pot duce acesta "cruce??? N-am stiut ce sa raspund... insa admir, respect si ma inclin in fata rabdarii si a tariei acestei mame.
Are legatura cu topicul in ideea ca trebuie sa invatam sa vedem si partile pozitive din povesti tragice. Acest copil care s-a luptat ani de zile sa supravietuiesca,n-a ramas o leguma, a vrut sa invete, sa merga la scoala ( desi , probabil in cunostea sfarsitul inevitabil) a avut puterea sa schimbe in bine cel putin o putin o persoana. Desigur ca pentru familie a fost o tragedie, dar poate ca tocmai aceasta intamplare i-a schimbat si pe ei in a fi mai buni, mai rabdatori, mai umili...Astea sunt povestile care ar trebuie sa ne apropie de Cel de Sus si sa-i multumim ca suntem sanatosi, ca desi poate nu avem tot confortul, avem mai mult decat altii sau chiar totul!
aurishta
Postat: Thursday, February 20, 2014 8:48 PM

Nanny wrote:

...Acest copil care s-a luptat ani de zile sa supravietuiesca,n-a ramas o leguma, a vrut sa invete, sa merga la scoala ( desi , probabil in cunostea sfarsitul inevitabil) a avut puterea sa schimbe in bine cel putin o putin o persoana. Desigur ca pentru familie a fost o tragedie, dar poate ca tocmai aceasta intamplare i-a schimbat si pe ei in a fi mai buni, mai rabdatori, mai umili...Astea sunt povestile care ar trebuie sa ne apropie de Cel de Sus si sa-i multumim ca suntem sanatosi, ca desi poate nu avem tot confortul, avem mai mult decat altii sau chiar totul!
De acord.....si iata inca o poveste care m-a impresionat mult....poate ca pare patetica, dar , totusi, o poveste de dragostecoeur coeur : https://stirileprotv.ro/stiri/stirileprotv-special/cazul-impresionant-al-copilului-care-a-trait-doar-10-zile-dar-care-a-lasat-in-urma-o-lectie-de-supravietuire.html?fb_action_ids=248936631946779&fb_action_types=og.likes&fb_source=feed_opengraph&action_object_map={%22248936631946779%22%3A1457729984440382}&action_type_map={%22248936631946779%22%3A%22og.likes%22}&action_ref_map=[]
kali
Postat: Friday, February 21, 2014 10:01 AM

aurishta wrote:
Eu sunt de parere ca viata are valoare, chiar daca pare lipsita de ea. Fireste, noi, ca parinti, dorim copii fara cusur, dar nu intotdeauna este asa. In general, un copil bolnav este perceput ca un blestem pe capul parintilor lui. Nu sunt de aceasta parere. Este, intr-adevar, mult mai greu, este altceva, mai degraba. Dar viata acelui copil, acelui om, in cele din urma, poate deveni ceva de valoare pentru altii.

Eu nu vorbeam din punctul de vedere al copilului, ci al parintelui. Eu as muri pe dinauntru in fiecare zi, m-as pierde cu totul si nu as mai vedea sens in nimic. E o lectie de viata doar daca vrei sa o privesti astfel ca sa nu innebunesti dar in realitate e o tragedie si nimeni nu merita sa treaca prin asa ceva.

Un copil cu probleme nu e privit ca un blestem decat de cei limitati in gandire. De cei care nu simt viata si care nu fac altceva decat sa existe.

Sigur ca fiecare viata e nepretuita, insa toata lumea are dreptul sa se bucure de ea, sa traiasca cu adevarat fara frica zilei de maine, cu optimism, cu planuri de viitor. Cum sa nu te sfasie gandul ca puiul tau e lipsit de toate astea? Poate copilul nu stie ce pierde, insa e tragica lectia asta de viata pentru el. Moartea... boala... nu trebuie sa fie fireasca in viata unui copil. Cum te pregatesti pentru despartirea finala?

Orice parinte normal care e pus in fata unei situatii de genul asta o ia in piept cu curaj si incapatanare. Si speranta inconstienta. Nu ai de ales.
... Dar sufleteste?

Legat de ultimul tau link, Aurishta, noi am trait in familie situatia asta, cumva. Si-ti spun ca desi e o poveste de dragoste , intr-adevar, e traumatizanta rau si te poate face sa te revolti. Te schimba. Si doare. Iar gandirea pozitiva nu ajuta oricate eforturi faci. Dimpotriva, cam disperi de neputinta.
De aceea si spuneam ca nu vad legatura cu subiectul discutat.

Iar despre sanatatea pe care o avem... de viata de care trebuie sa ne bucuram... tine de maturitate ca sa intelegi si sa simti. Nu trebuie sa te alimentezi cu tragediile altora ca sa te trezesti si sa te reorganizezi in prioritati.
aurishta
Postat: Friday, February 21, 2014 10:58 AM

Este foarte adevarat ce spui, sunt total de acord cu tine!newclap Eu, insa, nu pot vota cu eutanasierea unui copil cu probleme, nu imi permite constiinta.... de aceea mi-am expus punctul de vedere. Ca parinte, imi asum dinainte tot "pachetul", ca sa zic asa. Asta in dreptul meu, bineinteles. Stiu ca este mai usor pentru mine sa vorbesc, nefiind "in papucii" celor care traiesc asa ceva. Dar, ca atitudine, sunt acolo, gata de actiune! Acesta era punctul in care voiam sa ajung, atitudinea!
kali
Postat: Friday, February 21, 2014 11:04 AM

Eu nici nu am luat in calcul discutia despre eutanasiere pentru ca nu exista asa ceva din punctul meu de vedere. Povestea adusa de Nanny in atentia noastra... asta era de dezbatut sau cel putin asa am inteles eu.
aurishta
Postat: Saturday, February 22, 2014 6:38 PM

Mi-a placut mult in interviul postat de Nanny, cele spuse de parintele Galeriu despre responsabilitatea pe care mama o are fatza de prunc inca din momentul conceptiei, felul in care trebuie sa aiba grija de corpul ei si de atmosfera din jur.....despre cum sa vorbeasca cu bb (Simona, la tine m-am gandit atunci, la cat de frumos "conversezi" tu cu bebita tacoeur coeur ).....ce sa zic, sunt multe de povestit aici!campfire
Nanny
Postat: Saturday, February 22, 2014 7:12 PM

aurishta wrote:
Mi-a placut mult in interviul postat de Nanny, cele spuse de parintele Galeriu despre responsabilitatea pe care mama o are fatza de prunc inca din momentul conceptiei, felul in care trebuie sa aiba grija de corpul ei si de atmosfera din jur.....despre cum sa vorbeasca cu bb (Simona, la tine m-am gandit atunci, la cat de frumos "conversezi" tu cu bebita tacoeur coeur ).....ce sa zic, sunt multe de povestit aici!campfire

Da sunt muulte de povestit..asa faceam si eu cand eram insarcinata, vorbeam si ii spuneam cate in Luna si-n stele...chiar daca a fost numai pt putin timp...incercam sa ii transmit ce e mai bun!! Sper sa am ocazia sa o pot face din nou pe viitor!! Adica..nu sper..sigur asa va fi!pupici
aurishta
Postat: Sunday, February 23, 2014 5:46 PM

Am vazut ceva frumos astazicoeur coeur , ma gandesc ca va fi placut si pentru voi:
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed